Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 108

Θέμα: Cbf 600 vs Fz6 S2

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stavrakos
    Εγγραφή
    15/05/2016
    Μηνύματα
    104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Ναι θιγομαι!

    Εγω με δυο ταλαντα το εκανα σωστο. Τωρα αν κρινουμε τελειως στοκ ναι ισως ειναι αδυναμο.

    Αλλα ποιος αγοραζει μηχανακι και δε πεταει πανω 2-3 φραγκα?

    Αυτο με τα 3 περισσοτερα δοντια πισω πολυ μου αρεσε σαν ιδεα.... θα κρατησω το μαμα μπροστα και δε θα χανει και το κοντερ.... που βλεπω 260+ τελικη και νομιζω οτι πηγαινω με τη ταχυτητα του φωτος! (ή παλι θα χανει?)
    Φίλε ούτε βίδα μηχανικά δεν θέλω να αλλάξω...μαμά από μέσα και στα γούστα μου από έξω

  2. #62
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Ε ναι!

    Φρέσκος οδηγός, τι καλύτερο απο το να παρει μηχανάκι και να αρχίζει να αλλάζει γραναζωματα, φίλτρα, εξατμίσεις, τουρμπίνες και τριγωνικά ραντάρ....

    Το φειζερ ειναι πιο γρήγορο απο το Cbf. Έως πολυ πιο γρήγορο.
    Δεν ειναι ίδια κατηγορία μοτοσυκλετας.

    Το φειζερ το συγκρίνεις με χορνετ.
    Το Cbf το συγκρίνεις με xj6 (πολυ ωραίο μηχανάκι επίσης).

    Τα δυο πρώτα ειναι 600αρια που χαμηλά σέρνονται και λυσσάνε ψηλά (στο φειζερ ειναι ακόμα πιο αισθητό αυτο το φαινόμενο) με καμια 100στη άλογα το καθένα, και τα δυο τελευταία ειναι μηχανάκια που ανετα μπορούν να πανε κι αργα, και μέτρια και γρήγορα, εχουν 20-25% λιγότερη ιπποδύναμη και ειναι πολυ πιο ομαλά κι εύκολα στη χρήση.

    Για καινούριο οδηγό ειναι πολυ προτιμότερο ενα μηχανάκι που οσο ανοίγεις το γκάζι τόσο αυτο πηγαίνει, παρα ενα μηχανάκι απρόβλεπτο με "εκπλήξεις" στα ψηλά.

    ΥΓ. Οντως και το er-6 ειναι ωραία επιλογή.

  3. #63
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Ε ναι!

    Φρέσκος οδηγός, τι καλύτερο απο το να παρει μηχανάκι και να αρχίζει να αλλάζει γραναζωματα, φίλτρα, εξατμίσεις, τουρμπίνες και τριγωνικά ραντάρ....
    Ποιος ειπε βρε Ματσαμπλοκο οτι να παει να βαλει τουρμπινες? Ενα γραναζακι μπροστα θα αλλαξει και τελειωσε... αντε και καταλυτη στο τσακιρ κεφι.
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  4. #64
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Ποιος ειπε βρε Ματσαμπλοκο οτι να παει να βαλει τουρμπινες? Ενα γραναζακι μπροστα θα αλλαξει και τελειωσε... αντε και καταλυτη στο τσακιρ κεφι.
    Το θεμα εχει λήξει απο την πρωτη σελίδα και δεν μπορω να καταλάβω γιατι το συνεχίζουμε αλλα τελος παντων.

    Για πες μου τί ακριβως θα πετύχει με αυτο που προτείνεις?
    Και μη μου πεις καμια γενικούρα του τύπου "Α βάλουμε ενα γραναζ' μπροστά ναούμε ασούμε να γιομίσει λιγο χαμηλά το μηχανάκι".

    Χρήσιμο ειναι το fine tuning στα μηχανάκια, αλλα οταν ξέρουμε τί θελουμε και τί ακριβως να κανουμε για να το πετύχουμε.

  5. #65
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Eγω λεω να το παει κατευθειαν για ρεκτιφιε να το ανεβασει στα 750. Σφυρηλατα εμβολα, βαλβιδες τιτανιου, ελατηρια βαλβιδων και αγριοι (γκρρρρ) εκκεντροφοροι ειναι μαστ. D-jet εγκεφαλο με προγραμμα, φιλτρο και φυσικα μια ακραπα.
    Σωληνακια υψηλης στα φρενα, τρομπα απο R1, ελατηρια ohlins με λαδακι μπροστα και φουλ ρυθμιζομενη ohlins πισω. Τιμονι Renthal, zαντες Mαρκεζινι για το τελειωμα και σερβιρουμε πασπαλιζωντας με λεπτομερειες carbon..

    υ.γ. Ωχ ξεχασα τα φωτα xenon!!!
    MADE IN JAPAN 日本製

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stavrakos
    Εγγραφή
    15/05/2016
    Μηνύματα
    104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Eγω λεω να το παει κατευθειαν για ρεκτιφιε να το ανεβασει στα 750. Σφυρηλατα εμβολα, βαλβιδες τιτανιου, ελατηρια βαλβιδων και αγριοι (γκρρρρ) εκκεντροφοροι ειναι μαστ. D-jet εγκεφαλο με προγραμμα, φιλτρο και φυσικα μια ακραπα.
    Σωληνακια υψηλης στα φρενα, τρομπα απο R1, ελατηρια ohlins με λαδακι μπροστα και φουλ ρυθμιζομενη ohlins πισω. Τιμονι Renthal, zαντες Mαρκεζινι για το τελειωμα και σερβιρουμε πασπαλιζωντας με λεπτομερειες carbon..

    υ.γ. Ωχ ξεχασα τα φωτα xenon!!!
    Άρα να πάρω μια μηχανή για να την κάνω άλλη μηχανή?Όχι φιλαράκι δεν θα πάρω ευχαριστώ...Μανούλα ότι και να πάρω.Φώτα xenon εννοούνται

  7. #67
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stavrakos Προβολή μηνύματος
    Άρα να πάρω μια μηχανή για να την κάνω άλλη μηχανή?Όχι φιλαράκι δεν θα πάρω ευχαριστώ...Μανούλα ότι και να πάρω.Φώτα xenon εννοούνται
    Βασικα, με πιασαν οι ματζιριες μου πριν. Φουλ ολο το μπροστινο απο το R1.
    MADE IN JAPAN 日本製

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stavrakos
    Εγγραφή
    15/05/2016
    Μηνύματα
    104
    Ξέρει κανένας να μου πει αν αλλάζει το κοντέρ του Cbf?Βελονίτσα και κλωστή δεν λέει...

  9. #69
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    ρε συ τι να αλλαζει το κοντερ? αυτα δεν γινονται ετσι απλα. Θα θελει μεγαλη μοντα. Αν σε χαλαει τοσο το κοντερ πας σε αλλο μηχανακι απλα

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stavrakos
    Εγγραφή
    15/05/2016
    Μηνύματα
    104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    ρε συ τι να αλλαζει το κοντερ? αυτα δεν γινονται ετσι απλα. Θα θελει μεγαλη μοντα. Αν σε χαλαει τοσο το κοντερ πας σε αλλο μηχανακι απλα
    Δεν έχω θέμα για να με κάνει να αλλάξω γνώμη απλά ρωτάω

  11. #71
    Μέλος Το avatar του/της Adulescens_1
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    74
    Α καλα αρχισες τα παραπονα για το cbf απο τωρα σε χαλαει το κοντερ παρε λοιπον fazer με ψηφιακο αααα και 218 κιλα ε λιγο πιο βαρυ πεθαινεις

  12. #72
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Το θεμα εχει λήξει απο την πρωτη σελίδα και δεν μπορω να καταλάβω γιατι το συνεχίζουμε αλλα τελος παντων.

    Για πες μου τί ακριβως θα πετύχει με αυτο που προτείνεις?
    Και μη μου πεις καμια γενικούρα του τύπου "Α βάλουμε ενα γραναζ' μπροστά ναούμε ασούμε να γιομίσει λιγο χαμηλά το μηχανάκι".

    Χρήσιμο ειναι το fine tuning στα μηχανάκια, αλλα οταν ξέρουμε τί θελουμε και τί ακριβως να κανουμε για να το πετύχουμε.
    Θα εχει περιπου 500-700 στροφες παραπανω σε καθε ταχυτητα και καθε ταχυτητα θα τελειωνει λιγο πιο γρηγορα. Σε συνδιασμο με διωξιμο καταλυτη ειναι must και το μηχανακι απο ψοφιο στα χαμηλα γινεται αξιοπρεπες. Μπορει να βαλει και 2 δοντια λιγοτερα. Το θεμα μετα ειναι περι ορεξεως.

    Δε μπορω να καταλαβω εδω μεσα. Στο ενα τοπικ θελετε 67 σελιδες 300 μηχανοβιοι να αναλυσετε την αλυσιδα και στην 68η τελικα δεν εχει βγει ασφαλες συμπερασμα. Απο την αλλη βαφτιζετε ενα μηχανακι επιταφιο που με 70 ευρω γινεται αξιοπρεπες εκει που ποναει.

    Ειλικρινα δε μπορω να βγαλω ακρη. Μου θυμιζει το ibiza club που ειχαν ανοιχτει 45 τοπικ για το τι ειναι καλυτερο σκουπα ή φιλτροχοανη! :rotflmao: Μπαινω απλα να διαβαζω για τους αγωνες πλεον και μονο αν μιλανε για κανα ατυχημα να βοηθισω ή για fazer....

    Πεστε να με φατε τωρα
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  13. #73
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Δηλαδη για να καταλαβω ρε Wise ο ανθρωπος θα παρει ενα μοτο που για να το κανει(λεμε) τωρα πιο ευχρηστο λογω των θεματων που εχει θα πρεπει να αλλαξει μπροστινο γραναζι 1 ή 2 δοντια να βγαλει καταλυτη να βαλει κ ενα προγραμμα μπας κ αποφυγει την τρυπα χαμηλα? Κ μιλαμε για αρχαριο ο οποιος δεν κατεχει ακομα...ΟΚ!!

    Σταυρακο...Αν δεν παρεις Cbf παρε λεβεντη μου τον Ληστη που αν εξαιρεσουμε λιγο το βαρος ειναι σουπερ μοτο τραβαει σα φορτηγο απο χαμηλα κ εχει ενα μοτερ διαμαντι.
    Ride(s) the wind of change...

  14. #74
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη για να καταλαβω ρε Wise ο ανθρωπος θα παρει ενα μοτο που για να το κανει(λεμε) τωρα πιο ευχρηστο λογω των θεματων που εχει θα πρεπει να αλλαξει μπροστινο γραναζι 1 ή 2 δοντια να βγαλει καταλυτη να βαλει κ ενα προγραμμα μπας κ αποφυγει την τρυπα χαμηλα? Κ μιλαμε για αρχαριο ο οποιος δεν κατεχει ακομα...ΟΚ!!
    Ειπα εγω για προγραμμα? Και τι θελει να αλλαξεις ενα γραναζι και να διωξεις ενα καταλυτη κανα μαστερ? Και γιατι λετε οτι εχει θεμα? Απλα ειναι λιγο πιο αργο στις χαμηλες σιγα το θεμα.

    Εγω 6 μηνες το ειχα ετσι και ποτε δε μου δημιουργησε προβλημα ουτε μεσα στην Αθηνα ουτε σε επαρχιακους δρομους ουτε στην Εθνικη. Τις μοντες τις ξεκινησα για παρτη μου επειδη μαρεσει. Ανετα θα μπορουσε να μεινει και ετσι.

    Γιατι δεν ακουτε την αποψη των ιδιοκτητων της μηχανης και ειστε τοσο αντιθετοι? Επειδη τα πηρατε βολτα μια μερα και δε σας αρεσε η τρυπα?
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  15. #75
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος

    Γιατι δεν ακουτε την αποψη των ιδιοκτητων της μηχανης και ειστε τοσο αντιθετοι? Επειδη τα πηρατε βολτα μια μερα και δε σας αρεσε η τρυπα?
    Γιατί απ οτι φαίνεται κάποιοι ιδιοκτήτες FZ6 πιστεύουν ακράδαντα οτι έχουν την απολύτως καλύτερη μοτοσυκλέτα....
    Για πες μας και τι άλλες μοτοσυκλέτες έχεις καβαλήσει για αρκετά χιλιόμετρα ωστε να μπορείς να έχεις αντικειμενική γνώμη, τα παπιά δεν μετράνε....

    @stavrakos
    Δεν σου αρέσει το κοντερ επειδή έχεο βελόνα και θέλεις και xenon. Sorry αλλά δεν ασχολούμαι άλλο, διάβασε τι σου εγραψαν όλοι και πράξε αναλόγως.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda CBF 600 vs Suzuki GSF 650 S (ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!)
    από tkata στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2012, 15:41
  2. cbf 600 vs feizer600 s2
    από dimdil στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2010, 11:32
  3. XJ6 (ABS) vs FZ6 S2 (ABS) vs FZ1 (ABS)
    από iliasv82 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2009, 18:48
  4. cbf 600 Vs fazer 600
    από menos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2006, 03:02
  5. Honda CBF-600S ABS vs Yamaha Fz6 Fazer
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 09:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF