Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 108

Θέμα: Cbf 600 vs Fz6 S2

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stavrakos
    Εγγραφή
    15/05/2016
    Μηνύματα
    104

    Cbf 600 vs Fz6 S2

    Καλησπέρα στο Forum.Είχα απασχολήσει ξανά στο παρελθόν ανάμεσα σε V-strom και Cbf..Οδήγησα το Στρομ και δεν με βόλεψε καθόλου μέσα στην πόλη...οδήγησα το Cbf μου άρεσε πολύ η συμπεριφορά του το γλυκό του γκάζι και το σουλούπι του γενικότερα...Το Φαζερ δεν το έχω οδηγήσει αλλά η εμφάνισή του και η ταχύτητά του με συναρπάζει.. Είμαι 23 χρονών 1.85 και 83 κιλά Χρήση κυρίως πόλη και κανένα ταξιδάκι που και που Το παν δεν είναι η ταχύτητα μιας και θα είναι η πρώτη μηχανή Τέλος μιλάω για μοντέλα 8-10 και αν ξέρει κάποιος να μου πει καταναλώσεις μιας και δεν θέλω τα πολλά έξοδα Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stavrakos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στο Forum.Είχα απασχολήσει ξανά στο παρελθόν ανάμεσα σε V-strom και Cbf..Οδήγησα το Στρομ και δεν με βόλεψε καθόλου μέσα στην πόλη...οδήγησα το Cbf μου άρεσε πολύ η συμπεριφορά του το γλυκό του γκάζι και το σουλούπι του γενικότερα...Το Φαζερ δεν το έχω οδηγήσει αλλά η εμφάνισή του και η ταχύτητά του με συναρπάζει.. Είμαι 23 χρονών 1.85 και 83 κιλά Χρήση κυρίως πόλη και κανένα ταξιδάκι που και που Το παν δεν είναι η ταχύτητα μιας και θα είναι η πρώτη μηχανή Τέλος μιλάω για μοντέλα 8-10 και αν ξέρει κάποιος να μου πει καταναλώσεις μιας και δεν θέλω τα πολλά έξοδα Ευχαριστώ εκ τον προτέρων
    cbf απο μένα, μιας και θα είναι πρώτη μηχανή.

    Ειναι όπως το είπες γλυκο το γκάζι του, ενώ το fazer ειναι λιγάκι περισσότερο 'αποτομο'

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    συνειδητοποιησε οτι τα εξοδα θα ειναι σαν να εχεις ενα 1400cc αμαξι και μετα ξανασκεψου το...

    600αρια 4κυλινδρα 6ετιας στην καλυτερη 8ετιας στην χειροτερη με σιγουρα μαζεματα και τα λοιπα...

    επι της ουσιας ιδια ειναι...και αν ψηνεσαι τοσο πολυ, παρε αυτο που θα ταιριαξεις καλυτερα πανω του και γουσταρεις να το βλεπεις αραγμενο πινοντας καφε...

  4. #4
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Το cbf είναι πιο ήρεμο και πιο φιλικό,το φεηζερ είναι πιο σπορ με μεγαλύτερο ξεσπασμα στα ψηλά.
    Στα υπόλοιπα παρόμοια μηχανάκια είναι.καβαλησε τα και οποίο σαρεσει περισσότερο...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    συνειδητοποιησε οτι τα εξοδα θα ειναι σαν να εχεις ενα 1400cc αμαξι και μετα ξανασκεψου το...

    600αρια 4κυλινδρα 6ετιας στην καλυτερη 8ετιας στην χειροτερη με σιγουρα μαζεματα και τα λοιπα...

    επι της ουσιας ιδια ειναι...και αν ψηνεσαι τοσο πολυ, παρε αυτο που θα ταιριαξεις καλυτερα πανω του και γουσταρεις να το βλεπεις αραγμενο πινοντας καφε...
    Πως είναι ίδια ρε συ Σταύρο. Στο CBF ανοίγεις το γκάζι ακόμα και με 6η και 3000 στροφές και φεύγει μια χαρά, αν κανεις το ίδιο στο Fazer με κατω απο 6000 απλά δεν γίνεται τίποτα. Αυτό για εναν αρχάριο είναι τεραστια δοαφορά.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    Το cbf είναι πιο ήρεμο και πιο φιλικό,το φεηζερ είναι πιο σπορ με μεγαλύτερο ξεσπασμα στα ψηλά.
    Στα υπόλοιπα παρόμοια μηχανάκια είναι.καβαλησε τα και οποίο σαρεσει περισσότερο...
    Συμφωνώ στο να τα καβαλήσεις και να δείς ποιό σου παει καλύτερα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Πως είναι ίδια ρε συ Σταύρο. Στο CBF ανοίγεις το γκάζι ακόμα και με 6η και 3000 στροφές και φεύγει μια χαρά, αν κανεις το ίδιο στο Fazer με κατω απο 6000 απλά δεν γίνεται τίποτα. Αυτό για εναν αρχάριο είναι τεραστια δοαφορά.

    ρε συ Αρη και τα 2 μοντελα ειναι στην ιδια φιλοσοφια...
    εχουν detuned κινητηρες απο τα ss μοντελα της καθε μαρκας..το ενα του cbr 600, το αλλο του r6...

    και νομιζω το τραβηγμα απο χαμηλα του cbf, θα εχει να κανει με την χαρτογραφηση και οχι τοσο με την δυναμη...
    δεν εχω οδηγησει τα 600αρια...το 1000αρι το fazer που εχω παρει, καταλαβαινεις που υπερτερει και που υστερει σε σχεση με το r1...

    anyway, νομιζω οτι πιο πολυ εχει να κανει το "κουμπωμα" και οχι τοσο ο χαρακτηρας...γιατι αυτος ειναι ιδιος και στα 2 μοντελα....

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ρε συ Αρη και τα 2 μοντελα ειναι στην ιδια φιλοσοφια...
    εχουν detuned κινητηρες απο τα ss μοντελα της καθε μαρκας..το ενα του cbr 600, το αλλο του r6...

    και νομιζω το τραβηγμα απο χαμηλα του cbf, θα εχει να κανει με την χαρτογραφηση και οχι τοσο με την δυναμη...
    δεν εχω οδηγησει τα 600αρια...το 1000αρι το fazer που εχω παρει, καταλαβαινεις που υπερτερει και που υστερει σε σχεση με το r1...

    anyway, νομιζω οτι πιο πολυ εχει να κανει το "κουμπωμα" και οχι τοσο ο χαρακτηρας...γιατι αυτος ειναι ιδιος και στα 2 μοντελα....
    Τα εχω οδηγήσει και τα 2 και ξερω τι λέω.
    Το FZ6 μεχρι να περάσει τις μεσαίες δεν κανει τιποτα απολύτως και μετα λυσσάει, το CBF τραβαει απο πολύ χαμηλά, μεσαίες είναι μια χαρά και μετά απο λίγο τελειώνει.
    Είναι τελείως διαφορετικα στο δούλεμα.

    Τα 1000ρια δεν εχουν σχεση, οντως το FZ1 ειναι δυνατό απο χαμηλα, το 600 όμως όχι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ....και οχι τοσο ο χαρακτηρας...γιατι αυτος ειναι ιδιος και στα 2 μοντελα....
    Σταύρο τα έχω καβαλήσει και τα δύο.
    Και το fazer600 και το cbf600.

    Είναι τελείως άλλα μηχανάκια.

    Το fazer είναι πιο σπορ μηχανάκι με άλογα και δύναμη ψηλά, με κινητήρα που ή θα κοιμάται ή θα λυσσάει.
    Το cbf είναι πιο φιλικό. Ανοίγει ομαλά από χαμηλά χωρίς να τρομάζει με ξεσπάσματα κι έχει ό,τι χρειάζεσαι για να κινηθείς αξιοπρεπέστατα εντός ή εκτός πόλης.

    Μπροστά στο fazer το cbf είναι τάφος, αλλά αυτό δεν το κάνει υποδεέστερο μηχανάκι.
    Ίσα ίσα, για έναν νέο οδηγό πολύ καλύτερη επιλογή είναι το cbf κατά την ταπεινή μου άποψη.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της Adulescens_1
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Πως είναι ίδια ρε συ Σταύρο. Στο CBF ανοίγεις το γκάζι ακόμα και με 6η και 3000 στροφές και φεύγει μια χαρά, αν κανεις το ίδιο στο Fazer με κατω απο 6000 απλά δεν γίνεται τίποτα. Αυτό για εναν αρχάριο είναι τεραστια δοαφορά.




    Συμφωνώ στο να τα καβαλήσεις και να δείς ποιό σου παει καλύτερα.
    Τι κριτήριο ειναι το 6η και 3χλ στροφες ποσες φορες θα τυχει αυτο? να ανοιξεις γκαζι δλδ χωρις να κατεβασεις? Δεν είναι λογος αυτος να διαλέξεις μηχανη.. Βασικα το fazer μεχρι τις 6 χλ στροφες ανοιγει πολυ ηρεμα σε σημειο που νομιζεις οτι ειναι μπουκομενο στην πολη και για χαλαρη βολτα οτι πρεπει το πιο αποτομο που γραφτηκε δεν ισχυει, επειτα μολις περασεις τις 6 χλ στροφες αρχιζει και αλλαζει ο ηχος του μοτερ αυτη ειναι η λεγομενη τρυπα ειναι το οριο μεταξύ χαλαρης και γρηγορης οδηγησης επειτα αρχιζει το γλεντι μεχρι τις 14++ χλ στροφές δινει και δινει και δινει... Δεν θελω να σε επηρεασω αλλα οτι ακους και διαβαζεις περι αποτομο και για πιο εμπειρους οδηγους ειναι αρλουμπες. Ενα αρνητικο που θα μπορουσα να πω σε σχεση με το cbf ειναι οτι πρπει να κατεβαζεις πιο συχνά ταχυτητα σε περιπτωση προσπερασης στην πολη αλλα κλαιν μαιν και τα 2 μηχανακια τα χουν σχολες οδηγων οποτε οτι παρεις καλοταξιδο...

  10. #10
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Adulescens_1 Προβολή μηνύματος
    Τι κριτήριο ειναι το 6η και 3χλ στροφες ποσες φορες θα τυχει αυτο?...
    Αυτό δεν είναι κριτήριο.
    Παράδειγμα είναι.
    Που μας δείχνει κάτι όμως, το οποίο είναι κριτήριο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Adulescens_1 Προβολή μηνύματος
    Δεν θελω να σε επηρεασω αλλα οτι ακους και διαβαζεις περι αποτομο και για πιο εμπειρους οδηγους ειναι αρλουμπες....
    Αν αναφέρεσαι στο Σαπίλα, πίστεψέ με ο συγκεκριμένος δε χρειάζεται υποδείξεις για το τί διαβάζει τί ακούει τί καβαλάει κλπ.

    Αν αναφέρεσαι στο παληκάρι που άνοιξε το θρεντ και ρωτάει, μπορείς να πεις την άποψή σου, αλλά το να αποκαλείς "αρλούμπες" αυτά που υποστηρίζουν κάποιοι άλλοι είναι κάπως άκομψο.

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Adulescens_1 Προβολή μηνύματος
    Τι κριτήριο ειναι το 6η και 3χλ στροφες ποσες φορες θα τυχει αυτο? να ανοιξεις γκαζι δλδ χωρις να κατεβασεις? Δεν είναι λογος αυτος να διαλέξεις μηχανη.. Βασικα το fazer μεχρι τις 6 χλ στροφες ανοιγει πολυ ηρεμα σε σημειο που νομιζεις οτι ειναι μπουκομενο στην πολη και για χαλαρη βολτα οτι πρεπει το πιο αποτομο που γραφτηκε δεν ισχυει, επειτα μολις περασεις τις 6 χλ στροφες αρχιζει και αλλαζει ο ηχος του μοτερ αυτη ειναι η λεγομενη τρυπα ειναι το οριο μεταξύ χαλαρης και γρηγορης οδηγησης επειτα αρχιζει το γλεντι μεχρι τις 14++ χλ στροφές δινει και δινει και δινει... Δεν θελω να σε επηρεασω αλλα οτι ακους και διαβαζεις περι αποτομο και για πιο εμπειρους οδηγους ειναι αρλουμπες. Ενα αρνητικο που θα μπορουσα να πω σε σχεση με το cbf ειναι οτι πρπει να κατεβαζεις πιο συχνά ταχυτητα σε περιπτωση προσπερασης στην πολη αλλα κλαιν μαιν και τα 2 μηχανακια τα χουν σχολες οδηγων οποτε οτι παρεις καλοταξιδο...
    Εγω οδηγώ συνεχώς με 6η και 3000 στροφές γιατι ετσι μου αρέσει κι εχω την καταλληλη μοτο γι αυτό, Hornet 900. Επίσης εχω και ενα R6 μονο για την πίστα, και ξερω πως είναι αυτό το μοτερ και μαλιστα στην καλή του έκδοση κι οχι στην ψόφια.

    Και τέλος ναι κατα την γνώμη μου είναι λόγος αυτός για να διαλέξεις μηχανή. Μια μοτο που είναι ψόφια χαμηλά και λυσσάει ψηλά δεν ειναι το καλύτερο ούτε για αρχάριο, ούτε για χρήση στην πόλη, ούτε για καθημερινή χρήση. Για την πίστα που δεν πεφτει ποτέ κατω απο τις 7000 ειναι μια χαρά, αλλιώς απλά είναι σπαστικό.

    Το 'το fazer μεχρι τις 6 χλ στροφες ανοιγει πολυ ηρεμα σε σημειο που νομιζεις οτι ειναι μπουκομενο' που έγραψες εγω το μεταφράζω ως εξής:
    'Μεχρι τις 6000 είναι ταφος και αν δεν τις περάσεις σε περνανε και τα δυνατά παπιά/scooter κλπ' .

    Γι αυτό θα πρέπει ο φίλος που ψάχνει μηχανάκι να τα καβαλήσει πρώτα.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 04/08/2016 στις 10:38.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stavrakos
    Εγγραφή
    15/05/2016
    Μηνύματα
    104
    Παιδιά πραγματικά αυτά που μου λέτε είναι και αυτά που με απασχολούν περισσότερο δηλαδή το κατά πόσο θα μπορέσω να μάθω πάνω στο ένα και κατά πόσο στο άλλο μιας και πρώτη μηχανή...επίσης όμως με απασχολεί και το θέμα του ότι το ένα το οδηγάν άνθρωποι μίας μεγαλύτερης ηλικίας (CBF) και το άλλο πιτσιρίκια σαν και εμένα (FZ6) ντρέπομαι που το λέω και το βλέπω σαν κριτήριο είναι η αλήθεια αλλά και αυτό το παίρνω στα σοβαρά

  13. #13
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    συνειδητοποιησε οτι τα εξοδα θα ειναι σαν να εχεις ενα 1400cc αμαξι και μετα ξανασκεψου το...
    Πες 1600 αμα θες να το κρατας παντα πενα.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Πως είναι ίδια ρε συ Σταύρο. Στο CBF ανοίγεις το γκάζι ακόμα και με 6η και 3000 στροφές και φεύγει μια χαρά, αν κανεις το ίδιο στο Fazer με κατω απο 6000 απλά δεν γίνεται τίποτα. Αυτό για εναν αρχάριο είναι τεραστια δοαφορά.
    Ξερεις οτι αυτο το θεμα με τις χαμηλομεσαιες λυνεται με 70 ευρω. Δλδ τιποτα. Και αποκτας σωστη ροπη.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stavrakos Προβολή μηνύματος
    Παιδιά πραγματικά αυτά που μου λέτε είναι και αυτά που με απασχολούν περισσότερο δηλαδή το κατά πόσο θα μπορέσω να μάθω πάνω στο ένα και κατά πόσο στο άλλο μιας και πρώτη μηχανή...επίσης όμως με απασχολεί και το θέμα του ότι το ένα το οδηγάν άνθρωποι μίας μεγαλύτερης ηλικίας (CBF) και το άλλο πιτσιρίκια σαν και εμένα (FZ6) ντρέπομαι που το λέω και το βλέπω σαν κριτήριο είναι η αλήθεια αλλά και αυτό το παίρνω στα σοβαρά
    Το Fz6 ειναι μια απο τις καλυτερες μηχανες για αρχαριους. Αποψη μου.

    Εχει τις χαμηλες που ειναι υσηχες και τις ψηλες που σου δινει αυτο που θες ΟΤΑΝ το μαθεις. Ζυγισμενο μηχανακι και προβλεψιμο πολυ.
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  14. #14
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Εγω φιλε στα 29 πηρα διπλωμα και cbf πρωτο μηχανακι. Ειμαι νεο παππους οπως τα λες
    Ενα πραγμα που πρεπει να δεις και να σε απασχολησει ειναι οτι σε fazer 08-10 δυσκολα θα βρεις με abs ενω σε cbf παιρνεις με CombinedABS που σε νουμπαδες οπως εγω κανει την διαφορα νομιζω.
    Εκτος αμα κοιτας μονο S2 με ABS (αν κ νομιζω δεν παιζουν πολλα μεταχειρισμενα).

  15. #15
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    @stayrakos

    Το οτι τα CBF τα καβαλάνε μεγαλύτερης ηλικίας οδηγοί δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί και δεν ξέρω καν αν ισχύει.
    Παρε αυτό που σου ταιριάζει εσένα κι ασε τους άλλους.

    Το FZ6 ειναι πολύ καλή μοτοσυκλέτα, αρκεί να ανοίγεις το γκάζι και να περνάς το 'ψοφιο΄ μερος της γκάμας του στροφομέτρου και κατα την γνωμη μου ειναι κατάλληλο για πιο έμπειρους αναβάτες. Αυτό που λένε οτι είναι καταλληλο για αρχάριους γιατί δεν εχει δυναμη χαμηλα, εμένα δεν με βρίσκει συμφωνο.
    Το γεγονός οτι οταν χρειαστείς άμεσα επιτάχυνση για να βγείς απο μια δύσκολη κατάσταση και το FZ6 θέλει πρώτα να κατεβασεις 2 ταχύτητες, ενω το CBF φεύγει απλά με το άνοιγμα του γκαζιού (τηρουμένων των αναλογιών παντα), είναι η μεγάλη διαφορά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda CBF 600 vs Suzuki GSF 650 S (ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!)
    από tkata στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2012, 15:41
  2. cbf 600 vs feizer600 s2
    από dimdil στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2010, 11:32
  3. XJ6 (ABS) vs FZ6 S2 (ABS) vs FZ1 (ABS)
    από iliasv82 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2009, 18:48
  4. cbf 600 Vs fazer 600
    από menos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2006, 03:02
  5. Honda CBF-600S ABS vs Yamaha Fz6 Fazer
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 09:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF