Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 47

Θέμα: Σκούτερ και κόστος πτώσης.

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    κρατα τον εργατη ρε Μπαμπη που ψαχνεσαι με πλαστικουρες...

    το μονο θετικο που εχουν τα σκουτερ ειναι οτι στην βροχη δεν σου ερχονται τα νερα του δρομου...

  2. #17
    όταν έψαχνα σκουτεράκι είχα γυρίσει σχεδόν όλες τις αντιπροσωπείες για να ρωτήσω για ανταλλακτικά και σέρβις

    κατανάλωση κανένα 4αρι λέγανε οι κάτοχοι.

    Γενικά, αν εξαιρέσεις το pcx της honda όλα έχουν κατανάλωση πάνω απο 3,5 σε πραγματικές συνθήκες.
    Τα σκουτεράκια, κατά τη γνώμη μου, θέλουν περισσότερο ψάξιμο απο τις μηχανές και θα πρέπει να είσαι σίγουρος ποιές είναι ακριβώς οι ανάγκες σου για να κάνεις και τους κατάλληλους συμβιβασμούς (ίσιο πάτωμα ή όχι; , μανιβέλα ή όχι; μεγαλοι τροχοί ή όχι; ψεκαστό ή καρμπ; , πόσα κυβικά; , κόστος πτώσης, ανταλλακτικών, σέρβις, καυσίμου κλπ).

    αυτά.

  3. #18
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Να σου δώσω μια ιδέα?
    Περίεργη μεν και δεν κάνει για όλους αλλά θα σου λύσει όλα τα προβλήματα που αναφέρεις (κρύο, νερά, κόστος πτώσης).
    Μια δίχρονη px150 ή 200!
    Είχα τη 200άρα και για τις ταχύτητες που τη θες είναι υπέρ του δέοντος αρκετή (έχει και πολύ παραπάνω), με πολύ ροπή και καθότι μεταλική είτε δεν παθαίνει πράμα (ειδικά με "χαζοπτώσεις") είτε έρχεται εύκολα.

    Εμένα προσωπικά ο ήχος της με έφτιαχνε άσχημα (αλλά έχω μεγαλώσει μέσα σε wartburg) αλλά ως διχρονάκι καταλαβαίνω ότι μπορεί να το απεχθάνεται κανείς.
    Η 200άρα μου έκαιγε 5λ/100 αλλά τη δούλευα "ψηλά" (δε νομίζω ότι μπορεί να πέσει κάτω από 4,5 πάντως, με τίποτα!)
    Αν σε απασχολεί η μίξη του λαδιού, από κάποια χρονιά και μετά έχουν αυτόματη μίξη (ξεχωριστό δοχείο λαδιού).

    Έτσι, απλά μια διαφορετική ιδέα...
    Τελευταία τροποποίηση από kachius; 05/08/2016 στις 10:37.
    Ξέρω από βέσπα!

  4. #19
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Μπαμπη εχεις δυο επιλογες. Τα βαζεις κατω και επιλεγεις

    Παπι/cb125 με μικρο κοστος αλλα θα τρως νερα αερα κλπ κλπ

    Σκουτερ με αρκετα μεγαλυτερο κοστος συντηρησης αλλα κυκλοφορείς προστατευμενος απο νερα κλπ κλπ και πας και κοστουματος οπου γουσταρεις αμα θες και η κοπελια στο πισω καθισμα δε θα θελει να κατεβει

    Το θεμα ειναι τι εχεις να διαθεσεις ασχετως του τι θελεις.

    Εγω πχ εκανα μια υπερβαση και βρεθηκα με τον 350ρη τον μπεβερλη! Και το κατευχαριστιεμαι και εντος και εκτος
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  5. #20
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    κρατα τον εργατη ρε Μπαμπη που ψαχνεσαι με πλαστικουρες...

    το μονο θετικο που εχουν τα σκουτερ ειναι οτι στην βροχη δεν σου ερχονται τα νερα του δρομου...

    Ναι,ισχύει εν μέρει....Αν όμως πιάσει βροχή και κίνηση σε καταβρέχουν όλοι οι άλλοι στο δρόμο,από όλες τις πλευρές....Τι να σου κάνει το σκούτερ στα πόδια όταν μέχρι να γυρίσεις σπίτι θα είσαι έτσι κι αλλιώς χάλια; Παπί κύριοι...οτιδήποτε άλλο κοστίζει...


    υ.γ. και σας τα λέει αυτά φανατικός αντι-παπάκιας....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Γιατί δεν ρωτάς τον Βύρωνα;
    Δεν έχω εμπειρία από βρόντο με το SH, αν και έκανΕ ότι μπορούσε για να αποκτήσω. Βρόντο είχα φάει με το aprilia, μια στην αρχή που το πήρα και ήταν της πλάκας και μια πριν 1,5 χρόνο που έγινε fubar και το πούλησα ανταλλακτικά.
    Γενικά καλό είναι, με scooter να μην πέφτει κάποιος. Δεν είναι μόνο τα πλαστικά, είναι όλη η υποδομή από κάτω που σκορπάει και πρέπει να επισκευαστεί και αυτή. Βάσεις, κλιπάκια και ένα σκασμός μαλακιούλες που κρατάνε το κουστούμι στη θέση του.

    Ιδίως για τα Honda, θα έπαιρνα και ηρεμιστικά πριν ρωτήσω τιμές ανταλλακτικών. Για το PCX που είχα ακούσει, ήταν τραγικές οι τιμές. Όπως και η μπιέλα του SH300 που έχει 160€ (!).
    Τύφλα να έχουν οι Carillo και οι Omega δλδ.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #22
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω εμπειρία από βρόντο με το SH, αν και έκανΕ ότι μπορούσε για να αποκτήσω. Βρόντο είχα φάει με το aprilia, μια στην αρχή που το πήρα και ήταν της πλάκας και μια πριν 1,5 χρόνο που έγινε fubar και το πούλησα ανταλλακτικά.
    Γενικά καλό είναι, με scooter να μην πέφτει κάποιος. Δεν είναι μόνο τα πλαστικά, είναι όλη η υποδομή από κάτω που σκορπάει και πρέπει να επισκευαστεί και αυτή. Βάσεις, κλιπάκια και ένα σκασμός μαλακιούλες που κρατάνε το κουστούμι στη θέση του.

    Ιδίως για τα Honda, θα έπαιρνα και ηρεμιστικά πριν ρωτήσω τιμές ανταλλακτικών. Για το PCX που είχα ακούσει, ήταν τραγικές οι τιμές. Όπως και η μπιέλα του SH300 που έχει 160€ (!).
    Τύφλα να έχουν οι Carillo και οι Omega δλδ.
    Ιδού, case closed, μείνε με το τίμιο cbf125.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #23
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Με την παπια ειχα πιο επιθετικη οδηγηση.
    Με το xmax δεν το εχω αυτο. Σου δινει την αισθηση οτι θα σε πεταξει κατω.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    584
    Αυτο που λες για νερα και κρυο σιγουρα ειναι η καλυτερη λυση. Για καθημερινη μετακινηση λυνει χερια το σκουτερ.
    Αλλα ακομα και στα οικονομικα ( sym, kymco ) αμα πεσεις κλαις. Ειναι πανακριβα ολα απο πλαστικα μεχρι φωτα και τις περισσοτερες φορες σπανε πολλα περισσοτερα απ'οσα βλεπεις/νομιζεις.
    Εκτος βεβαια αν τα μαζευεις οπως οπως με tie wrap και σιλικονες οπως ειπε και ο φιλος παραπανω.
    Στο cbf αν πεσεις αντε να σπασει η μανετα στη χειροτερη...
    LIVE FREEEEE!!!!!

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Με το xmax δεν το εχω αυτο. Σου δινει την αισθηση οτι θα σε πεταξει κατω.
    Theo...δεν είναι αίσθηση, είναι η πραγματικότητα.
    Ξαναβρέθηκα με το ΧΜax εδώ και δυο μήνες. Οκ, δεν είμαι τόσο αρνητικός όσο στην αρχή...έχει σελλάρα, πορτ μπαγκάζ, η ζελατίνα βοηθάει πολύ. Αλλά ρε φίλε, αυτό το κράτημα του, είναι ότι πιο γελοίο έχω συναντήσει σε δίτροχο.
    Πλαγιάζει με κλωτσιές, και σηκώνεται με χαστούκια.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Στο cbf αν πεσεις αντε να σπασει η μανετα στη χειροτερη...

    τιποτα δεν σπαει στο cbf...
    2 φορες μου επεσε εμενα στατικα και εφαγε και μια χυμα με πολυ λιγα η γυναικα μου...
    απο την μια πλευρα βρισκει η εξατμιση και γδερνεται το προστατευτικο της..και απο την αλλη μερια βρισκει το μαρσπιε...

    και στις 2 περιπτωσεις πληγωνονται τα αντιβαρα αλλα κλαϊν μαϊν...

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Αλλά ρε φίλε, αυτό το κράτημα του, είναι ότι πιο γελοίο έχω συναντήσει σε δίτροχο.
    Πλαγιάζει με κλωτσιές, και σηκώνεται με χαστούκια.
    Βρε σεις, για σκούτερ μιλάμε όχι για ss και αν έχει και μικρούς τροχούς η κατάσταση μπορεί να γίνει έως και επικίνδυνη.

    Μιλάμε δηλ. για οχήματα με τεράστιο βάρος πίσω και μάλιστα δίκυκλο, όχι αμάξι.

    Πάντως αυτή τη προστασία από τη βροχή ποτέ δε τη κατάλαβα. Όσο λούτσα γίνομαι με το παπί, το ίδιο λούτσα γινόμουν και με το σκούτερ.

  13. #28
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    ΙμιτασιονΕ κοστούμι κάνει 365 στο Ελλάδα. Πήρε γνωστός μου πρόσφατα

  14. #29
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Πάντως αυτή τη προστασία από τη βροχή ποτέ δε τη κατάλαβα. Όσο λούτσα γίνομαι με το παπί, το ίδιο λούτσα γινόμουν και με το σκούτερ.
    Αυτό να το ξανακοιτάξεις

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    χαχα, εννοώ πως πολλοί γράφουν για προστασία από βροχή και όχι από νερά κάτω στο δρόμο!

    Από βροχή μόνο το κράνος προστατεύει και το C1.

    Άντε και τίποτε άλλο που αγνοώ. Συμβατικό δίκυκλο δε νομίζω πως μπορεί να σε καλύψει σε βροχή.

    Anyway, για να είμαστε και εντός θέματος, δε θα έδινα με τίποτα cbf για σκούτερ αν το μέλημα μου ήταν η οικονομία και η αξιοπιστία.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρωτη πτώση ,και κόστος επιδιορθώσης ζημιων?!
    από Billymuse στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2013, 14:43
  2. Fedex και κόστος εκτελωνισμού.
    από TOLISTOLAROS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2010, 10:35
  3. Παπια σκουτερ και πιτσιρικαδες...
    από Untouchable στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2007, 00:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF