Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 47

Θέμα: Σκούτερ και κόστος πτώσης.

  1. #31
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Βρε σεις, για σκούτερ μιλάμε όχι για ss και αν έχει και μικρούς τροχούς η κατάσταση μπορεί να γίνει έως και επικίνδυνη.

    Μιλάμε δηλ. για οχήματα με τεράστιο βάρος πίσω και μάλιστα δίκυκλο, όχι αμάξι.

    Πάντως αυτή τη προστασία από τη βροχή ποτέ δε τη κατάλαβα. Όσο λούτσα γίνομαι με το παπί, το ίδιο λούτσα γινόμουν και με το σκούτερ.
    Ρε συ Πανο.....
    Τα καβαλουσες καθολου ή μονο τα εσμπρωχνες;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Συμβατικό δίκυκλο δε νομίζω πως μπορεί να σε καλύψει σε βροχή
    Κανενα δικυκλο δεν ειναι αμαξι. Στη βροχη (οχι στη νερολακουβα) και στο κρυο, το σκουτερ οντως σε κραταει περισσοτερη ωρα στεγνο και - ας πουμε - ζεστο απο τη μεση και κατω σε σχεση με το παπι. Σε πολυωρη παραμονη, θα γινεις παπι και θα παγωσεις και με τα 2· υποτιθεται ομως οτι μ αυτα τα μηχανακια κάνεις μικρες διαδρομες αρα και η παραμονη στη σελα τους ειναι μικρης διαρκειας (εξαιρουνται βεβαια οι κουριερ, ντελιβερι κτλ οι οποίοι απο καποια ωρα παραμονης και μετα δεν τη γλυτωνουν με τιποτα).

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Έχω αλλάξει στη ζωή μου 4 σκουτεράκια, όλα μου έβγαλαν τη ΜΠίστη από βλάβες. Αν και ζαχάρωνα το Χ max τελικά αποφάσισα πως το κεφάλαιο σκούτερ τελείωσε για εμένα.

  4. #34
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Εγω 8 χρονια με σκουτερ που πηγαινοερχομαι δουλεια (με μεσο ορο 35-40χλμ roundtrip ) ξερω οτι αν εισαι καβατζωμενος με ενα καλο σετακι αδιαβροχα(εχω το tucano urbano κ του βγαζω το καπελο) +τις γκετες για να μπανει κ το παπουτσακι μεσα εισαι αρχοντας.
    Απο βροχη τουλουμια τοσα χρονια αλλα εφτανα παντα κυριος...
    Kουβερτα δεν εχω βαλει κ ουτε θα βαλω ποτε.
    Ride(s) the wind of change...

  5. #35
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Εγω 8 χρονια με σκουτερ που πηγαινοερχομαι δουλεια (με μεσο ορο 35-40χλμ roundtrip ) ξερω οτι αν εισαι καβατζωμενος με ενα καλο σετακι αδιαβροχα(εχω το tucano urbano κ του βγαζω το καπελο) +τις γκετες για να μπανει κ το παπουτσακι μεσα εισαι αρχοντας.
    Απο βροχη τουλουμια τοσα χρονια αλλα εφτανα παντα κυριος...
    Kουβερτα δεν εχω βαλει κ ουτε θα βαλω ποτε.
    + Ότι είπε ο άπο πάνω.

    Βάλε στο παιχνιδι το καινουριο μικρο Beverly (Μedley 150cc) .Μπαμπίνο το οδήγησα και έπαθα πλάκα...κόβει το τιμόνι σαν παπί,abs stadar,start/stop,κάτω από την σέλα (σχεδόν) 2 full face,κατανάλωση που δηλώνουν 2,1 αλλά δεν νομίζω (στο τριάρι το έκοψα) και το φοβερό που δεν το είχα δεί ποτέ μέχρι τώρα,δέν έχει μίζα...

    Πατάς το κουμπί και ακούς τον κινητήρα να ξυπνάει χωρίς τίποτα άλλο (όπως όταν το σβήνεις),το start/stop δουλεύει υποδειγματικά με άμεση εκκίνηση κινητήρα στο φανάρι.Σταμάταγα συνέχεια να το δοκιμάζω και έπαθα πλάκα λέμε.

    2,900 ευραίους η τιμή,το θέμα πτώση και κόστος ισχύει αλλά ποτέ δεν την έχω σκεφτεί την οποιαδήποτε αγορά μου έτσι γιατί απλά δεν θα είχα πάρει ποτέ την μηχανή.
    Keep spamming!!!:a13:

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    παντως αυτο το start stop στα σκουτερ ειναι μεγαλη γελοιοτητα.....
    τι βενζινη να γλυτωσεις σβηνοντας στα φαναρια ενα ψεκαστο μοτερακι 150cc
    δηλαδη ακομα και σε μια διαδρομη γλυφαδα-κηφισια με πηξιμο ποση ωρα θα δουλεψει ρελαντι σταματημενο ωστε να κερδισεις καυσιμο απο το σβησιμο;
    αντιθετα φορτωνεσαι βαρος κοστος και μειωμενη αξιοπιστια

  7. #37
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Εγω το ζηλευω.
    Μεγαλη υποθεση να σβηνει το μοτερ και να μην ακους το βεντιλατερ να βσραει αλυπητα.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #38
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    παντως αυτο το start stop στα σκουτερ ειναι μεγαλη γελοιοτητα.....
    τι βενζινη να γλυτωσεις σβηνοντας στα φαναρια ενα ψεκαστο μοτερακι 150cc
    δηλαδη ακομα και σε μια διαδρομη γλυφαδα-κηφισια με πηξιμο ποση ωρα θα δουλεψει ρελαντι σταματημενο ωστε να κερδισεις καυσιμο απο το σβησιμο;
    αντιθετα φορτωνεσαι βαρος κοστος και μειωμενη αξιοπιστια
    Δεν εχουν εξτρα βαρος.
    Απλά η γεννητρια που ειναι τοποθετημένη στο ακρο του στρόφαλου λειτουργεί και σαν μίζα.
    Πολλά scooter κυκλοφορούν στα κεντρα των πόλεων όπου ο χρόνος που ξοδεύουν στα φανάρια καθε αλλο παρα αμελητέος είναι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Γιατί δεν ρωτάς τον Βύρωνα;

    ρε φίλαι

    Τουόνο ο Βύρωνας, τουόνο πάω παίρνω κι εγώ

    Καράφλα ο Βύρωνας, καράφλα πάω βγάζω κι εγώ.

    Sh o Βύρωνας, sh γλυκοκοιτάζω κι εγώ.

    Ευτυχώς που είναι σκράπας στα οικονομικά και έχω σε κάποιο τομέα τα πρωτεία.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kachius Προβολή μηνύματος
    Να σου δώσω μια ιδέα?
    Περίεργη μεν και δεν κάνει για όλους αλλά θα σου λύσει όλα τα προβλήματα που αναφέρεις (κρύο, νερά, κόστος πτώσης).
    Μια δίχρονη px150 ή 200!
    Είχα τη 200άρα και για τις ταχύτητες που τη θες είναι υπέρ του δέοντος αρκετή (έχει και πολύ παραπάνω), με πολύ ροπή και καθότι μεταλική είτε δεν παθαίνει πράμα (ειδικά με "χαζοπτώσεις") είτε έρχεται εύκολα.

    Εμένα προσωπικά ο ήχος της με έφτιαχνε άσχημα (αλλά έχω μεγαλώσει μέσα σε wartburg) αλλά ως διχρονάκι καταλαβαίνω ότι μπορεί να το απεχθάνεται κανείς.
    Η 200άρα μου έκαιγε 5λ/100 αλλά τη δούλευα "ψηλά" (δε νομίζω ότι μπορεί να πέσει κάτω από 4,5 πάντως, με τίποτα!)
    Αν σε απασχολεί η μίξη του λαδιού, από κάποια χρονιά και μετά έχουν αυτόματη μίξη (ξεχωριστό δοχείο λαδιού).

    Έτσι, απλά μια διαφορετική ιδέα...
    px200 το πρώτο μου μηχανάκι. λάθος επιλογή για μένα για πολλούς λόγους άσχετους με το θρεντ.

    την έδωσα και ησύχασα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Εγω 8 χρονια με σκουτερ που πηγαινοερχομαι δουλεια (με μεσο ορο 35-40χλμ roundtrip ) ξερω οτι αν εισαι καβατζωμενος με ενα καλο σετακι αδιαβροχα(εχω το tucano urbano κ του βγαζω το καπελο) +τις γκετες για να μπανει κ το παπουτσακι μεσα εισαι αρχοντας.
    Απο βροχη τουλουμια τοσα χρονια αλλα εφτανα παντα κυριος...
    Kουβερτα δεν εχω βαλει κ ουτε θα βαλω ποτε.
    μου φαίνεται ότι θα επενδύσω σε ένα καλό σετ αδιάβροχα+γκέτες+καινούρια χειμερινά γάντια.

    τα τουκάνο σου βγήκαν καλά;

    σύμφωνα με ένα Βρετανό
    τα diluvio rex σε μιά δυνατή βροχή έμπασαν νερό από εκεί που πάσχουν όλα τα αδιάβροχα.

    τέσπα ξεφεύγουμε και εδώ.
    Τελευταία τροποποίηση από Ζεύκας; 05/08/2016 στις 15:47. Αιτία: ορθογραφικό

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    + Ότι είπε ο άπο πάνω.

    Βάλε στο παιχνιδι το καινουριο μικρο Beverly (Μedley 150cc) .Μπαμπίνο το οδήγησα και έπαθα πλάκα...κόβει το τιμόνι σαν παπί,abs stadar,start/stop,κάτω από την σέλα (σχεδόν) 2 full face,κατανάλωση που δηλώνουν 2,1 αλλά δεν νομίζω (στο τριάρι το έκοψα) και το φοβερό που δεν το είχα δεί ποτέ μέχρι τώρα,δέν έχει μίζα...

    Πατάς το κουμπί και ακούς τον κινητήρα να ξυπνάει χωρίς τίποτα άλλο (όπως όταν το σβήνεις),το start/stop δουλεύει υποδειγματικά με άμεση εκκίνηση κινητήρα στο φανάρι.Σταμάταγα συνέχεια να το δοκιμάζω και έπαθα πλάκα λέμε.

    2,900 ευραίους η τιμή,το θέμα πτώση και κόστος ισχύει αλλά ποτέ δεν την έχω σκεφτεί την οποιαδήποτε αγορά μου έτσι γιατί απλά δεν θα είχα πάρει ποτέ την μηχανή.
    Γιάννη ναι καλό χρύσο, οικονομικό αλλά προσωπικά 3 χιλιάρικα μηχανάκι να κυκλοφορώ
    στο κέντρο και να το κλειδώνω το βράδυ στον Άγιο Παντελεήμωνα δεν τα δίνω

  11. #41
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος

    μου φαίνεται ότι θα επενδύσω σε ένα καλό σετ αδιάβροχα+γκέτες+καινούρια χειμερινά γάντια.

    τα τουκάνο σου βγήκαν καλά;

    σύμφωνα με ένα Βρετανό
    τα diluvio rex σε μιά δυνατή βροχή έμπασαν νερό από εκεί που πάσχουν όλα τα αδιάβροχα.

    τέσπα ξεφεύγουμε και εδώ.
    Μαλλον ειχε παρει τα ακριβα κ του βγηκαν μαπα...τι να πω!!
    Εγω εχω το σετακι που κανει κανα 60αρι-70αρι. https://www.motorparts.com.gr/eshop/...BD-detail.html

    Κανα 2 χρονακια που τα χρησιμοποιω δεν εχουν παθει κατι...Αγγλια δεν ειμαστε ουτως η αλλως.
    Ride(s) the wind of change...

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    ποιο καλα παπι
    δεν ειναι μονο το κοστος αν πεσεις. καθε φορα που κανεις σερβις θελει να βγουνε πολλα πλαστικα κατι που παιρνει ωρα και χρημα
    επισης ποιο ακριβα ανταλακτικα, και εχεις και τους ιμαντες καθε λιγο.

    τελευταια φορα που ειδα σκουτερ σε συνεργειο ο μαστορας ζητουσε 800ευρω για καινουρια κεφαλη(ειχε ραγισει), και του λεγαν να τους βρει κανεναν να το δωσουν ετσι ανοιγμενο.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν εχουν εξτρα βαρος.
    Απλά η γεννητρια που ειναι τοποθετημένη στο ακρο του στρόφαλου λειτουργεί και σαν μίζα.
    Πολλά scooter κυκλοφορούν στα κεντρα των πόλεων όπου ο χρόνος που ξοδεύουν στα φανάρια καθε αλλο παρα αμελητέος είναι.
    καλα......
    οταν θα καψει τα πηνια -μιζα ή θα ζητησει αισθητηρα στασης ή απλα θα χρειαστει αλλαγη στην ενισχυμενη μπαταρια που χρειαζεται το συστημα ελα να μου πεις οτι εκανε οικονομια 10 λτ βενζινη το χρονο
    4Κ 1100αρης ford 40ετων εκπαιδευτικος πανω σε βαση του κοβουμε τη βενζινη και δουλευει αφορτος 10 λεπτα με οτι εχει το λεκανακι του καρμπ μεσα

  14. #44
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    καλα......
    οταν θα καψει τα πηνια -μιζα ή θα ζητησει αισθητηρα στασης ή απλα θα χρειαστει αλλαγη στην ενισχυμενη μπαταρια που χρειαζεται το συστημα ελα να μου πεις οτι εκανε οικονομια 10 λτ βενζινη το χρονο
    4Κ 1100αρης ford 40ετων εκπαιδευτικος πανω σε βαση του κοβουμε τη βενζινη και δουλευει αφορτος 10 λεπτα με οτι εχει το λεκανακι του καρμπ μεσα
    Ε βαλτον πανω σε scooter και πήγαινε βόλτες με αυτόν.

    Τι? Δεν περνάει ούτε Euro -5?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    αν κανεις εναν υπολογισμο καταναλωσης ανα λεπτο λειτουργιας στο ρελαντι χρησιμοποιωντας την τιμη του αισθητηρα αερα και με λ=1 θα δεις οτι σε τετοια μικρα και ψεκαστα μοτερακια το start stop ειναι απλα εμπορικο τρυκ

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρωτη πτώση ,και κόστος επιδιορθώσης ζημιων?!
    από Billymuse στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2013, 14:43
  2. Fedex και κόστος εκτελωνισμού.
    από TOLISTOLAROS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2010, 10:35
  3. Παπια σκουτερ και πιτσιρικαδες...
    από Untouchable στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2007, 00:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF