Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: αναβαθμηση αναρτησεων

  1. #16
    κοκορετσι μελος Το avatar του/της intruder
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    648
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    Πετα το ρημαδι και παρε κανενα mega on/off με τη χρηση που κανεις. Οτι και να κανεις μ αυτο το ρημαδι δε θα φερεις ποτε τις αναρτησεις εκει που πρεπει ειδικα μπροστά που εχει αρχαίο dumping rod συστημα. Αν αξιζει κατι σ αυτο ειναι ο κινητηρας που πραγματικά ειναι οτι ποιο optimized υπαρχει σε touring μηχανακι.

    Το ματι μου ωστοσο πηρε νεο bandit euro4 με upside-down μπροστινο.
    mega on off?η αληθεια ειναι οτι εχω κανει αρκετους χωματοδρομους με το κτηνος το οποιο υστερει καθως δεν κατασκευαστηκε για αυτο....ποιο ον-οφ ομως θα μου προσφερει αυτα που απλοχειρα χωρις τιμημα δινει το κτηνος?κατ εμενα τα mega on-off πλεον δεν ειναι κ πολυ οφ κ η εταιρειες καλοδουλεψαν(κ καλα εκαναν)το μαρκετινγκ-εχουν πολλα πλεονεκτηματα ανεσεις κτλ αλλα το μεγαλο υψος τους δεν ενδυκνυεται για μερικα ταξιδια πολλων χιλιομετρων αστραπη με μωτ υψηλο σε ευρωπαικους δρομους οπως κ να το κανουμε.....χωρια που κοστιζουν μια περιουσια κ η αγορα κ οι τυχον ζημιες κ δεν ειμαστε για τετοια.... ποιο σημερινο ον οφ θα σταθει τιμια στις καταστασεις?τα ''ελα μωρε τωρα μια αντλια ειναι-ενα διαφορικο λιγο το ενα λιγο το αλλο εγω προσωπικα δεν τα θελω'' γιατι τα εχω ζησει απο συντροχους.... γιαυτο κ θελω να κανω ενα δωρο στο κτηνος σε ενα τομεα τον οποιο υστερει....πλεον στα χερια μου πιεζεται.το παντρευτηκα το αγαπω με πηγε σε μερη μακρινα αξιοπρεπεστατα με ''προστατευσε'' απο κακες καιρικες συνθηκες χωρις να κανει κιχ κ θα το στησω σιγα σιγα εξ ολοκληρου στα μετρα μου.
    ....και το στηλιαρι απο το τσεκουρι του ξυλοκοπου, απο το λογγο βγαινει...

  2. #17
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.114
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Νομίζω μόνο η hyperpro υποστηρίζει τα προοδευτικά ελατήρια σε δρομίσιες μοτοσυκλέτες.
    Ίσως θα'πρεπε να σας προβληματίσει αυτό.
    Life begins at 45°.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Μια βολτα σρον καταπληκτικο τασουλη στην καλιρροης με τις μετρησεις του στην μοτο θα σου λυσει ολες τις αποριες...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  4. #19
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από intruder Προβολή μηνύματος
    mega on off?η αληθεια ειναι οτι εχω κανει αρκετους χωματοδρομους με το κτηνος το οποιο υστερει καθως δεν κατασκευαστηκε για αυτο....ποιο ον-οφ ομως θα μου προσφερει αυτα που απλοχειρα χωρις τιμημα δινει το κτηνος?κατ εμενα τα mega on-off πλεον δεν ειναι κ πολυ οφ κ η εταιρειες καλοδουλεψαν(κ καλα εκαναν)το μαρκετινγκ-εχουν πολλα πλεονεκτηματα ανεσεις κτλ αλλα το μεγαλο υψος τους δεν ενδυκνυεται για μερικα ταξιδια πολλων χιλιομετρων αστραπη με μωτ υψηλο σε ευρωπαικους δρομους οπως κ να το κανουμε.....χωρια που κοστιζουν μια περιουσια κ η αγορα κ οι τυχον ζημιες κ δεν ειμαστε για τετοια.... ποιο σημερινο ον οφ θα σταθει τιμια στις καταστασεις?τα ''ελα μωρε τωρα μια αντλια ειναι-ενα διαφορικο λιγο το ενα λιγο το αλλο εγω προσωπικα δεν τα θελω'' γιατι τα εχω ζησει απο συντροχους.... γιαυτο κ θελω να κανω ενα δωρο στο κτηνος σε ενα τομεα τον οποιο υστερει....πλεον στα χερια μου πιεζεται.το παντρευτηκα το αγαπω με πηγε σε μερη μακρινα αξιοπρεπεστατα με ''προστατευσε'' απο κακες καιρικες συνθηκες χωρις να κανει κιχ κ θα το στησω σιγα σιγα εξ ολοκληρου στα μετρα μου.
    Ναι και εγω τα ιδια ελεγα 7 χρονια που κλεινω με το 650. Μπηκε γραμμικο ολινς μπροστα αλλα και παλι η επαναφορα του δε με τρελαινει και τοσο. Πειραματιστηκαμε αρκετα με το μαστορα για να το φερουμε οσο το δυνατον σε μια ανεκτη συμπεριφορά. Αλλα μολις πηρα βολτα ολα τα θηρια σε test drive ηθελα να το πεταξω. Και δε μιλαω για τη δυναμη αλλα για το στησιμο και τη θεση οδηγησης που κατ εμε ειναι σημαντικοτερο. Ακομα και στο 650 βαζω μια τριτη και.περναω το αλπικο πασο λες και καβαλαω σκουτερ. Ομως κουραζει πολυ! Αναγκάστηκα ν αλλαξω τιμονι γιατι αυτες οι αθλιες γωνιες στο μαμισιο δεν παλευονταν αλλα και παλι μετά απο 1:30 ώρα το πολυ παρακαλαω να σταματησω για ξεκουραση. Δε λεω οχι στο 1250 αν μ έπαιρνε οικονομικα να το εχω στο γκαραζ μου μαζι με αλλα θηρια. Εχει κινητηρα μοναδικο αλλα μέχρι εκει...
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  5. #20
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote Z750s Προβολή μηνύματος
    Ορίστε και ένα διάγραμμα που εξηγεί τα φορτία και την συμπίεση
    Συνημμένο 364543
    Και εσύ τι καταλαβαινεις απο αυτό, καλε μου άνθρωπε..??

    Τα "προδευτικά" ελατηρια ονομαζονται ετσι γιατι έχουν μεταβλητό βήμα αναμεσα στις σπειρες..
    Αυτή ειναι η ΜΟΝΗ ιδιοτητα που τα διαχωριζει απο τα "γραμμικά"..!!
    (αν ειχαν και μεταβλητή διατομή ραβδου θα επαιζε και αυτή ρολο..)
    Τα συγκεκριμενα ελατηρια εχουν μια "μεση" σκληρότητα που ειναι (χοντρικά) ο μεσος ορος του αθροίσματος των επιμερους σκληροτητων ανα μοναδα ανηγμένου μηκους της ραβδου..
    (αν θελεις μπορείς να τα φανταστείς σαν πολλα επιμερους ελατηριακια σε σειρα με διαφορετικό βημα το καθενα)
    Τουτου δοθεντος(*) η σκληροτητα του ελατηρίου ειναι ΜΙΑ και συγκεκριμενη και δεν αυξανεται ουτε μειώνεται..


    Υ.Γ.
    (*) It's strongly recommended να συμφωνήσουμε γιατι μπορεί να ερθει ο alternative πανεπιστήμονας Ohm και να μας τα κάνει τσουρεκια..
    Τελευταία τροποποίηση από OldMan; 25/08/2016 στις 16:09.
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #21
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Στην τελευταία ίντζα θέλει 120 λίβρες αντί 100 του γραμμικού. Άρα όσο συμπιέζεται σκληραίνει.
    Άρα το είπα σωστά.

    Εσύ δεν το καταλαβαίνεις;

  7. #22
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Το κριμα στο λαιμο σου φιλαρακι..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #23
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Ποιο κρίμα; :shrugs:

  9. #24
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Δεν διαβαζεις τα υστερόγραφα..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #25
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Α... γω δεν τον ξέρω, ευκαιρία να γνωριστούμε!

  11. #26
    Τότε να μην προσθέσω ότι ή επαναφορά δεν εξαρτάται από το ελατήριο αλλά τα υδραυλικά του καλαμιού...

    Και ότι το καλάμι είναι "προοδευτικό" λόγω του θύλακα αέρα έτσι και αλλιώς, το δε πισινό (αν δεν κάνω λάθος) έχει προοδευτικά χαρακτηριστικά λόγω μοχλικού.

    Τώρα αν κάποιος θέλει πολύ πρόοδο... Ας πειραματιστεί. Εμένα δεν μου άρεσε.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    όσο μπορώ πιο λιτά...
    Προοδευτικά και άλλες τέτοιες παπαριές ξέχνατες...
    Τα συμβατικά μπροστινά χρειάζονται ένα σετάκι απο κλασικά ελατήρια που όμως η σκληρότηττά τους να είναι σωστά υπολογισμένη για το βάρος και την χρήση της μοτό... Σε γενικές γραμμές ένα + 10-15% μεγαλύτερη σκληρότητα από την μαμίσια (μάλλον θα αναγράφεται στο service manual) είναι αρκετό. Απλά να είναι από υλικό καλής ποιότητας (επώνυμα ???) για διατήρηση των χαρακτηριστιοκών τους στον χρόνο και στις θερμοκρασιακές διακυμάνσεις. Από εκεί και πέρα φρέσκο λαδάκι (αν μπορείς να βρείς την ρευστότητα του μαμίσιου και να την αυξήσεις λίγο θα βοηθήσει τις αποσβέσεις) και είσαι άρχοντας.
    Για πίσω είναι λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα. Αν δεν παίζεις συνέχεια με τις ρυθμίσεις (εδώ που τα λέμε λίγοι είναι αυτοί που παίζουν με απτό αποτέλεσμα - οι περισσότεροι ή δεν ακουμπάνε τις εργοστασιακές ρυθμίσεις ή παίζουν με αυτές μόνο και μόνο επειδή έχουν την δυνατότητα και πολλές φορές με χειρότερα αποτελέσματα) και δεν χρειάζεσαι ντε και καλά την υδραυλική προφόρτιση, μπορείς να στραφείς στα βασικά μοντέλα των γνωστών aftermarket εταιριών. Κοστίζουν αισθητά λιγότερο από τα πλήρως ρυθμιζόμενα αδελφάκια τους και η απόδοσή τους δεν έχει να ζηλέψει από αυτά. Καλύπτουν και με το παραπάνω τις περισσότερες χρήσεις - και σίγουρα είναι σκάλες ανώτερα σε ποιότητα λειτουργίας από τα ντενεκεδομαμίσια...
    Για ακόμα περισσότερο οικονομία μπορείς να στραφείς και σε λιγότερο γνωστές εταιρίες πέρα από Ολινς, WP κλπ... πχ ο Σπηλιώτης είχε κάποια στιγμή κάτι Γαλλικά EMC και είχα διαβάσει καλά πράγματα για αυτά... Ένα βασικό μοντέλο που θα έχει χειροκίνητη προφόρτιση και μια "βασική" ρύθμιση απόσβεσης επαναφοράς σε συνδυασμό με σωστό για τα κιλά ελατήριο φαντάζομαι δεν θα περάσει τα 400,00 και θα δουλεύει "κουφέτο"...

  13. #28
    Επειδη εχω το bandit που ειναι ακριβως ιδιες οι αναρτησεις κατεληξα σε hyperpro ελατηρια εμπρος πισω ρυθμιση του sag 3,5 εως 4 ποντους εμπρος πισω με εμενα στην σελα.ξεσφιγμα την αποσβεση επαναφορας στις 2 στροφες απο τερμα βιδωμενο,απο μια στροφη και ενα 4ο που λεει η suzuki και τελος.το μηχανακι η μονος σου η διπλος και 3 βαλιτσες και tank bag στριβει σταθεροτατα και χωρις να ζοριζεσαι.το πακετο η hyperpro το λεει combi kit κοστιζει περιπου 250 ευρω και μου το τοποθετησε ο k shock στο Γκυζη αφου του πηγα πηρουνι και αμορτισερ στον παγκο.

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.068
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Τότε να μην προσθέσω ότι ή επαναφορά δεν εξαρτάται από το ελατήριο αλλά τα υδραυλικά του καλαμιού...

    Και ότι το καλάμι είναι "προοδευτικό" λόγω του θύλακα αέρα έτσι και αλλιώς, το δε πισινό (αν δεν κάνω λάθος) έχει προοδευτικά χαρακτηριστικά λόγω μοχλικού.

    Τώρα αν κάποιος θέλει πολύ πρόοδο... Ας πειραματιστεί. Εμένα δεν μου άρεσε.
    αυτο το πρόβλημα της ελλειψης μοχλικου έλυναν τα προοδευτικα. αν εχεις μοχλικο δεν βαζεις προοδευτικο πισω. ομως νομιζω για εμπρος ψαχνει αν αξιζει το προοδευτικο. Είναι κατασκευασμένο ΜΟΝΟ για να προσδιδει ανεση και τιποτε αλλο. Επισης δυσκολευει λιγο τις ρυθμισεις (αν έχεις). Για την συγκεκριμένη μοτο ισως να αξιζει να βαλεις προοδευτικα. για κατι πιο σπορ οχι.

  15. #30
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote Z750s Προβολή μηνύματος
    Στην τελευταία ίντζα θέλει 120 λίβρες αντί 100 του γραμμικού. Άρα όσο συμπιέζεται σκληραίνει.
    Άρα το είπα σωστά.

    Εσύ δεν το καταλαβαίνεις;
    Δεν ισχυει ακριβως αυτο. Ειναι αυτο που ειπε ο Γερος. Οτι ειναι περισσοτερο σαν να ειναι δυο ελατηρια.
    Απλα μολις τελειωνει η συμπιεση του ενος ξεκιναει του αλλου (το οποιο αλλο δεν "μασαει" απο την πρωτη συμπιεση διοτι ειναι πιο σκληρο και χρειαζεται μεγαλυτερο φορτιο)
    Αν αλλαζε η σκληροτητα του με τη συμπιεση θα ηταν σαν να αλλαζε το υλικο κατασκευης μηχανικες ιδιοτητες οσο συμπιεζοταν. Οχι αδυνατο αλλα δεν ισχυει στην περιπτωση των αναφερθεντων ελατηριων.

    Τουλαχιστον εγω αυτο καταλαβαινω και αυτο ξερω (για τα ελατηρια γενικοτερα).



    υ.γ. Πως λεγεται το ελατηριο στα Κινεζικα;;;
    MADE IN JAPAN 日本製

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ρυθμιση Αναρτησεων cbr 600f
    από gv_gr στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2005, 20:47
  2. Ερωτηση περι αναρτησεων σε σκουτερακι
    από Rezeguet στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2005, 12:21
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 13:07
  4. σεταρισμα αναρτησεων Ζ1000
    από idi στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2005, 12:01
  5. Περι αναρτησεων .. απο τον Oldman
    από Todi στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2005, 20:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF