Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Yamaha dt 125 μετά της 8χιλιάδες μπουκωνει

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2016
    Μηνύματα
    29

    Yamaha dt 125 μετά της 8χιλιάδες μπουκωνει

    Γειά σας είμαι καινούργιος στο σιτε μπήκα σε αυτή τη διαδικασία διότι έχω ένα Yamaha dt 125lc παλιό με πίσω ταμπουρο στο μηχανάκι έχουν αλλαχτει τα πάντα από τον κινητήρα έχει μόνο ίδια ηλεκτρονική το θέμα είναι ότι όταν το γκαζωνω δεν μου κατεβάζει πάνω από 8.000rpm και στις 6.500 ψιλό μπερδεύει στιγμιαία έχω αλλάξει καρμπυρατερ καινούργιο άλλαξα και πολαπλασιαστη αλλά τπτ....από τι μπορεί να οφείλεται αυτή η ενέργεια του κινητήρα ???

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της spyros33f
    Εγγραφή
    16/10/2008
    Μηνύματα
    128
    Ετσι μου εκανε το YZ οταν ειχα φτιαξει τα πηνεια.του τα ξαναναεδοσα κ τα διωρθοσε οκ.αν σε βοηθαει αυτο

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2016
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyros33f Προβολή μηνύματος
    Ετσι μου εκανε το YZ οταν ειχα φτιαξει τα πηνεια.του τα ξαναναεδοσα κ τα διωρθοσε οκ.αν σε βοηθαει αυτο
    Θα το δοκιμάσω...ευχαριστώ..

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    απο πότε ξεκίνησε το πρόβλημα? κάποια DT 125 τα νεώτερα (τότε) ερχόταν πνιγμένα και και δεν ανέβαζαν στροφές από μαμά.
    Αν οχι κοιτα και YPVS, την βαλβιδα δηλαδή, αν δεν φερνει ρευμα δεν ανοίγει και το μηχανάκι δεν ανεβάζει στροφές.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2016
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    απο πότε ξεκίνησε το πρόβλημα? κάποια DT 125 τα νεώτερα (τότε) ερχόταν πνιγμένα και και δεν ανέβαζαν στροφές από μαμά.
    Αν οχι κοιτα και YPVS, την βαλβιδα δηλαδή, αν δεν φερνει ρευμα δεν ανοίγει και το μηχανάκι δεν ανεβάζει στροφές.
    ΤοYpvs δεν υπήρχε έχω αφήσει την θυρίδα τέρμα ανοιχτή δίνει μόνο στα ψιλά δούλεψε καλά στην αρχή για μια μέρα μετά έγινε το θέμα το μηχανάκι ήταν κολλημένο όταν το πήρα καθόταν 15 χρόνια και το έφτιαξα δεν ξέρω μήπως είναι με ρεύμα το πρόβλημα.... :/

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Πως κόλλησε το μηχανάκι? η αντλία λαδιού δουλεύει (μετά απο τοσα χρονια..) η την κατάργησες (καλύτερα)
    πάντως κάποια DT 125 ηταν ψόφια απο ,μαμα στα ψηλα και μήπως τζάμπα βασανιζεσαι?
    Μπαταρία τι λεει? αν εχεις πολύμετρο ρίξε μια ματιά ρευματα φόρτιση κτλ

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2016
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Πως κόλλησε το μηχανάκι? η αντλία λαδιού δουλεύει (μετά απο τοσα χρονια..) η την κατάργησες (καλύτερα)
    πάντως κάποια DT 125 ηταν ψόφια απο ,μαμα στα ψηλα και μήπως τζάμπα βασανιζεσαι?
    Μπαταρία τι λεει? αν εχεις πολύμετρο ρίξε μια ματιά ρευματα φόρτιση κτλ
    Δεν χρησιμοποιώ την αντλία κάνω μίξη γιατί μετά από τόσα χρόνια είναι ρίσκο το μηχανάκι το είχαν πειράξει δεν βιδωσαν καλά τον στροφαλο έσπασε το ρουλεμαν της μπιελας έχασε τα κέντρα έσπασε η κοπιλια διαλύθηκε ο κυλίνδρος γενικά είχε τα πάντα.... Όχι το μηχανάκι πήγαινε πολύ καλά αλλά δούλεψε όπως έπρεπε μια μέρα μετά τα φτυσε νταξει μετά από τόσα χρόνια σιγά σιγά βγάζει τα θέματα κάθε μέρα κάτι διαφορετικό αυτό με τα πηνια ακούγεται λογικό δεν ξέρω θα το δοκιμάσω...(μπαταρία δεν έχω βάλει αφού δεν έχει το ypvs)
    Τελευταία τροποποίηση από Παναγιώτης Χ.; 22/09/2016 στις 22:16.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    (μπαταρία δεν έχω βάλει αφού δεν έχει το ypvs)

    Αν το δουλεύεις χωρίς μπαταρία πας για πηνία...μια καλή λύση είναι πυκνωτής......

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της RENZ
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    108
    Δούλεψε καλά για μία μέρα μετά την επισκευή του μοτέρ ενώ το πήγαινες τέρμα γκάζι;

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2016
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RENZ Προβολή μηνύματος
    Δούλεψε καλά για μία μέρα μετά την επισκευή του μοτέρ ενώ το πήγαινες τέρμα γκάζι;
    Όχι μετά την επισκευή δεν το έσκασα και για να δω μετά από τρία ντεποζιτα που ξεκινήσαμε να το δίνουμε εμφανίστηκε το πρόβλημα θεορησαμε ότι ήταν το καρμπυρατερ επειδή είχε θέμα και με το ρελαντί αλλά τελικά όταν βάλαμε το καινούργιο το θέμα λύθηκε με το ρελαντί αλλά με τις στροφές όχι...

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2016
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    (μπαταρία δεν έχω βάλει αφού δεν έχει το ypvs)

    Αν το δουλεύεις χωρίς μπαταρία πας για πηνία...μια καλή λύση είναι πυκνωτής......
    Παίζει ρόλο δηλαδή....

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2012
    Μηνύματα
    7
    Το πρόβλημα σου είναι μηχανικό δεν είναι από ρεύμα . Κατά 99% δεν έγινε καλή επισκευή και δεν μπορεί να στροφαρει ο στροφαλος .

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2016
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mclaren Προβολή μηνύματος
    Το πρόβλημα σου είναι μηχανικό δεν είναι από ρεύμα . Κατά 99% δεν έγινε καλή επισκευή και δεν μπορεί να στροφαρει ο στροφαλος .
    Δεν υπάρχει περίπτωση το θέμα είναι στον παλμοδωτη και τώρα θα πρέπει να βρω πηνια και δεν ξέρω αν με συμφέρει να αγοράσω καινούργια....

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.185
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Παναγιώτης Χ. Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει περίπτωση το θέμα είναι στον παλμοδωτη και τώρα θα πρέπει να βρω πηνια και δεν ξέρω αν με συμφέρει να αγοράσω καινούργια....
    καινούργια πηνία για μΕχανάκι 25+ ετών;;; θα σου κοστίσουν όσο σου κόστισε όλη η επισκευή..... πας για περιέλιξη η πας για άλλο μηχανάκι.....δεν αξίζει να πάρεις καινούργια
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2016
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    καινούργια πηνία για μΕχανάκι 25+ ετών;;; θα σου κοστίσουν όσο σου κόστισε όλη η επισκευή..... πας για περιέλιξη η πας για άλλο μηχανάκι.....δεν αξίζει να πάρεις καινούργια
    Αυτό είναι το θέμα εγώ έκατσα και το έκανα ανακατασκευή γι αυτό το σκέφτομαι :/ υπάρχει ενδεικτική αγγελία στο car.gr μπορώ να ποσταρω εδώ λινκ επιτρέπεται ??

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά Yamaha Dt 125 x
    από eL nizmortalo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2011, 16:40
  2. Πλαστικο κουστουμι για Yamaha DT 125
    από ioannou_b στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2008, 19:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF