Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Αγορα Μηχανακι

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2016
    Μηνύματα
    20

    Αγορα Μηχανακι

    Καλησπερα σε ολη την ομαδα! Θα ηθελα την συμμετοχη οσων το δουν και εχουν καποια αποψη για το αντικειμενο. Ειμαι 18 και αυτο το καλοκαιρι βγαζω διπλωμα για 125cc μηχανακι και αυτοκινητο. Εχω τρελα με τα μηχανακια (σαν παιδι και γω). Εχω ενα modenas kriss και κυκλοφορω, αλλα επειδη ειναι παλιο και οχι και τοσο καλο (βγαζει σιγα σιγα προβληματα μετα απο 17 χρονια χρησης) σκεφτομαι να αγορασω μηχανακι... Ας μπω στο ψητο και περιμενω γνωμες. (Λογω του οτι δουλευω τα τελευταια 4 χρονια εχω ενα καλο κεφαλαιο στην ακρη)
    1) Σκεφτομαι να παρω ενα ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ κρυπτον Χ 135cc. Με καλυπτει το διπλωμα?? Επισης αξιζει να το αγορασω καινουργιο? γτ ειμαι καγκουρας και θελω να του παρω ζαντες εξατμισεις και διαφορες διαφοροποιησεις (εξωτερικα) ΠΟΤΕ μεσα,οποτε θα μου παει 3,500..αξιζει?
    2) Αξιζει μηπως (γιατι εχω και αλλη επιλογη) να παρω ενα μεταχειρισμενο fx? Γιατι ειμαι τρελος με αυτα (fx) απλα δεν εχω κ πολυ εμπιστοσύνη λογω χρησης τους..
    3) Εχω στο πισω μερος του μυαλου μου να αγορασω στα 20 το R3... μηπως τελικα θα ηταν καλυτερο να παρω ενα 125cc (Πχ honda 125r η yamaha 125r)
    με συμπλεκτη για να μαθω??
    4) Μεταχειρισμενα ΑΞΙΖΕΙ?? η θα εχω θεμα?? (σε ολους τους τυπους μηχανακιων)
    Ευχαριστω για τον χρονο σας... περιμενω απο τους εμπειρους να αναπτυξουν την γνωμη τους! Καλη συνεχεια και καλα χιλιομετρα!ΠΑΝΤΑ κρανος!

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/09/2015
    Μηνύματα
    18
    Μ αρεσε το παντα κρανος! Σωστος!

    Αφου λοιπον θες να καγκουρεψεις σαν παιδι κι εσυ :P θα σου προτεινα παρε μεταχειρισμενο.

    Παρε κανενα crypton x (σε καλυπτει δεν ειναι δα και hayabusa) το συμπαθω το crypton x μιας και ειναι ομορφο και υδροψυχτο τετραβαλβιδο, απλα κατα την γνωμη μου δυο θεματακια 1ον βαραει μπιελα αμα κανεις σουζες 2ον εχει αναλογικο κοντερ-.- καινουργιο μηχανακι και εχει τεχνολογια κοντερ του '80 να ουμε(επισης τα χιλιομετρα γυρνανε για πλακα) .

    Αμα παρεις ενα μεταχειρισμενο θα σου μεινουν και λιγα παραπανω λεφτα στην ακρη να το φτιαξεις, ομως προσεχε τι αγοραζεις!!!

    To r εχει κινητηρα crypton x τσαμπα λεφτα δεν αξιζει , cbr125r το ιδιο (μεταξυ των δυο yamaha λογω δυναμης αλλα το cbr ειναι κατα πολυ πιο αξιοπιστο).

    Δεν θα επερνα ποτε fx αν και εχει και γαμω τους κινητηρες ο λογος?, ψαξε να δεις τιμες ανταλλακτικων αμα βρεις ανταλλακτικα και καθολου.

    Δεν κανεις υπομονη να παρεις το r3? μια χαρα 40+αλογακια εχει και θα κανεις πολυ καλυτερα την πλακα σου.

    Btw ο συμπλεκτης δεν ειναι τπτ με το που ανεβεις σε μηχανη και κανεις μια σβουρα σε ενα παρκακι τον εχεις μαθει, η αλλιως βαζε της καρφωτες

    Στην θεση σου με τοσα λεφτα θα οδηγουσα το kriss μεχρι τα 20 για το r3....

  3. #3
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    δε σε καλυπτει το διπλωμα για crypton x γιατι ειναι μεχρι 125 κυβικα και το παπι ειναι 135. στα 20 βγαζεις για crypton x.

    το yamaha yzf125 δεν εχει καμια σχεση το μοτερ του με αυτο του crypton x. το yzf125 εχει ιδιο μοτερ με το mt125.

    @subaru46 παρε crypton 115, kaze r 115 (το καινουριο), innova 125 οτι θελεις.
    επισης τα cbr-cbf 125, ybr 125 παιζουν στην ιδια τιμη με τα παπια, αν σου αρεσουν παρε κατι απο αυτα.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/09/2015
    Μηνύματα
    18
    Αυτο με το μοτερ στο r125 μπορει να κανω και λαθος ετσι μου ειχαν πει μια φορα στην yamaha....

    Αλλα νομιζω οτι το crypton x to οδηγας με Α1, ενας φιλος το εχει, εχει Α1 ειχα ασφαλειες κλτπ κομπλε, και τον εχουν σταματησει και τρακα εχει φαει (ευτηχως μια μικρη) και τον καλυβε η ασφαλεια παντου.. Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι μπορεις με Α1 να το οδηγεις. Παντως ειμαι σιγουρος οτι απο θεμα ισχυος σε καλυπτει σιγουρα....Τωρα γενικα αν σε καλυβει ας απαντησουν αλλοι που ξερουν σιγουρα καλυτερα.

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Αν είναι πάνω από 125, νομίμως δε μπορείς.
    Life begins at 45°.

  6. #6
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από michaelcom Προβολή μηνύματος
    Αυτο με το μοτερ στο r125 μπορει να κανω και λαθος ετσι μου ειχαν πει μια φορα στην yamaha....

    Αλλα νομιζω οτι το crypton x to οδηγας με Α1, ενας φιλος το εχει, εχει Α1 ειχα ασφαλειες κλτπ κομπλε, και τον εχουν σταματησει και τρακα εχει φαει (ευτηχως μια μικρη) και τον καλυβε η ασφαλεια παντου.. Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι μπορεις με Α1 να το οδηγεις. Παντως ειμαι σιγουρος οτι απο θεμα ισχυος σε καλυπτει σιγουρα....Τωρα γενικα αν σε καλυβει ας απαντησουν αλλοι που ξερουν σιγουρα καλυτερα.
    Κατηγορία Α1

    Μοτοσικλέτες μέγιστου κυβισμού 125 cm3, μέγιστης ισχύος 11 kW και λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,1 kW/kg, και
    Μηχανοκίνητα τρίκυκλα, των οποίων η ισχύς δεν υπερβαίνει τα 15 kW
    Κατηγορία A2

    Μοτοσικλέτες μέγιστης ισχύος 35 kW και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg, που δεν προέρχονται από διασκευή άλλης μοτοσικλέτας, ισχύος μεγαλύτερης του διπλάσιου της ισχύος της διασκευασθείσας μοτοσικλέτας.


    2 περιπτωσεις παιζουν με το φιλο σου: 1) ειναι παραπανομος και δε τον καταλαβανε στην ασφαλεια
    2) εχει Α2 και απλα εχεις καταλαβει λαθος
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2016
    Μηνύματα
    46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    Κατηγορία Α1

    Μοτοσικλέτες μέγιστου κυβισμού 125 cm3, μέγιστης ισχύος 11 kW και λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,1 kW/kg, και
    Μηχανοκίνητα τρίκυκλα, των οποίων η ισχύς δεν υπερβαίνει τα 15 kW
    Κατηγορία A2

    Μοτοσικλέτες μέγιστης ισχύος 35 kW και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg, που δεν προέρχονται από διασκευή άλλης μοτοσικλέτας, ισχύος μεγαλύτερης του διπλάσιου της ισχύος της διασκευασθείσας μοτοσικλέτας.


    2 περιπτωσεις παιζουν με το φιλο σου: 1) ειναι παραπανομος και δε τον καταλαβανε στην ασφαλεια
    2) εχει Α2 και απλα εχεις καταλαβει λαθος
    Με Α1 το Crypton X το καλυπτει γιατι τωρα τα διπλωματα τα εχουν κανει με την ισχυ,το Crypton X εχει:
    (Μέγιστη ισχύς 9,3 kW (12,6PS) @ 8.500 σ.α.λ.))
    (Αντιγραφη απο την αντιπροσωπεια οποτε ναι το καλυβει το διπλωμα σου και σε θεματα αστυνομιας και σε θεματα ατυχηματος,
    Εγω ειμαι νεος οδηγος και εχει 1 εβδομαδα που πηρα το Daytona Dy 50 rs και ειμαι ακομα στα 250 χιλιομετρα,αν θες καινουργιο παρε κατι τετοιο σε 125 γιατι βγαινει κατω απο 1.300 ευρω,
    και μετα αν θες παρε την r3 σε αλλα 2μιση χρονακια!!!

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JohnFourl Προβολή μηνύματος
    Με Α1 το Crypton X το καλυπτει γιατι τωρα τα διπλωματα τα εχουν κανει με την ισχυ
    Όχι.
    Life begins at 45°.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/09/2015
    Μηνύματα
    18
    Δεν ξέρω τι να σας πω μπορεί να κάνω λάθος, αλλά νομιζω οτι είχε ρωτήσει μηχανολογικο ... Σίγουρα έχει Α1...

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2016
    Μηνύματα
    20
    Φιλε μου ευχαριστω για την απαντηση σου! Εφοσον λοιπον αποκλειουμε το ενδεχομενο 125cc με συμπλεκτη στο χερι παμε πισω στις παπιες... επειδη εχω τρελα με τα Χ (τρ κ να με σταματησουν δε νμζ να με γραψουν για 10 cc) λεω να κινηθω για Χ!
    1)Σκεφτομαι να το παρω του κουτιου με 2800 (το σπεσιαλ με ζαντες) και να του βαλω απλα πανω εξατμιση (200 ευρω) αρα με 3000 να εχω ολοκαινουριο ΜΑΜΙΣΙΟ Χ
    2)Σκεφτομαι για μεταχειρισμενα Κρυπτον R, daytona, honda supra
    Επειδη θελω ποιο πολυ το πρωτο, Αξιζει?? Δεν πολυεμπιστευομαι τα μεταχειρισμενα γτ ΟΣΟΥΣ ξερω με Χ το πανε γαμιωντας σουζες κολιες κοφτες μαλακιες
    (ετσι θελω να το κανω ΟΛΟ ΜΑΜΙΣΙΟ https://www.google.gr/search?newwind...7j28gxP_E5M%3A )

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2016
    Μηνύματα
    20
    Eπισης το κρις εχει αρχισει και τα φτυνει ρε φιλε... αυτο ειναι που με ενοχλει... και να το φτιαξω παλι θα μ βγαλει προβλημα... κ γενικα οσο το φτιαχνω τοσο μου χαλαει...
    Για αυτο λεω να παρω καινουριο να το χω απο την 1η μερα 1ο χερι και να ξερω ποιος το οδηγαει κ τι του κανει

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/09/2015
    Μηνύματα
    18
    Αφου μπορεις να το παρεις καινουργιο , παρε το να εχεις το κεφαλη σου ησηχο, ομως σιγουρεψου για τα κυβικα μην γινει καμοια στραβη(το θεμα δεν ειναι να σε γραψουν τ θεμα ειναι μην τρακαρεις και τα πληρωνεις απο την τσεπη σου λογο ασφαλειας).

    Επισης βγιενουν ακομα special?

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2016
    Μηνύματα
    20
    Ναι φιλε! εχουν σπεσιαλ! τα φτιαχνεις οπως θελεις!
    Σας ευχαριστω για ολες τις απαντησεις σας να στε καλα!

  14. #14
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παρε τον κρυπτονα, βαλτου εξατμιση και οργανα. Βγαινουν κατι ηλεκτρονικα που γαμανε. Ειδικα το βραδυ. Koso λεγονται. Αρχηγος λεμε στους καγκουρες. Κοιτα το διπλωμα, ομως, να ειναι σωστο! Κ να ξερεις το κερι δε χαλαει το μαλλι με το κρανος. Οχι ζελε κ αηδιες.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από subaru46 Προβολή μηνύματος
    ...
    Όταν και αν σε σταματήσουν, θα φας καλά. Αυτό το "για 10cc" δεν το γράφει κανείς νόμος. Ως 125 λέει.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά για μηχανάκι...
    από Νάσος Αν στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2013, 15:38
  2. πεταει το μηχανακι?
    από Spazz στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2004, 11:50
  3. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  4. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF