Σελίδα 1 από 16 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 237

Θέμα: SR build by niKorobel

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156

    SR build by niKorobel

    Καλησπέρα σε όλους.
    Κάτοχος εδώ και λίγο καιρό ενός Yamaha SR 250 Classic 1996 21L2 Espana.
    Το ESAR αγοράστηκε σε σχετική καλή κατάσταση , ωστόσο θέλει αρκετά μαζέματα.
    Αποφάσισα να ρίξω κάποια χρήματα και να κάνω κάποιες μετατροπές τροποποιήσεις ανακατασκευάζοντας το αυτό το χειμώνα στο σπίτι μου με τη βοήθεια του πατέρα μου και όποιου άλλου επιθυμεί να βοηθήσει.
    Έχουν ήδη αγοραστεί αρκετά ανταλλακτικά από εξωτερικό και πολλά από αυτά άρχισαν να καταφτάνουν. Έχω φτιάξει ήδη ένα blog: http://sr250buildbynikorobel.blogspot.gr/ , όποιος θέλει μπορεί να ακολουθήσει.
    Ωστόσο θα γράφω και εδώ τι αλλαγές που κάνω.

    Το βασικό μου πλάνο είναι να γίνουν τα εξής :

    -Αλλαγή τιμονιού με ένα πιο ίσιο
    -Αλλαγή χειριστήρια-grips-μανέτες-καθρέφτες στο τιμόνι
    -Αλλαγή μαρσπιέδων
    -Αλλαγή φλάς σε led και αναγκαστικά και φλασέρ
    -Αλλαγή κοντέρ με μικρότερο και led ενδείξης για φλας φώτα νεκρό
    -Μικρότερο μπροστινό φτερό
    -Αλλαγή Σέλας σε επίπεδη και κοντότερη - μοντάρισμα πλαισίου ουράς
    -Νέο φτερό ουράς κοντό
    -Νέο φανάρι πίσω led
    -Απομάκρυνση πλαστικών περιφερειακά
    -Καινούριο τελικό εξάτμισης και τύλιγμα λαιμού
    -Αντικατάσταση φίλτρου αέρα με χοάνη
    -Κατασκευή κουτιού μπαταρίας και κουτιού για μικροπράγματα
    -Τοποθέτηση μπαταρίας κλειστού τύπου
    -Βάψιμο σκελετού-ντεπόζιτο- κινητήρα και ότι μπορεί να βαφτεί

    Δεν έχω σκοπό να γίνει κάποια αναβάθμιση μηχανικά.
    Το μόνο που σκέφτομαι είναι να καθαριστεί το καρμπιρατέρ και να ρυθμιστεί ανάλογα μόλις μπεί η νέα εξάτμιση και η χοάνη. Επίσης θα γίνει και ρύθμιση βαλβίδων.
    Εκτός του κόστους η αλήθεια είναι πως με καλύπτει για καθημερινή χρήση.

    Αυτή είναι η γενική κατεύθυνση μου , σύντομα θα βάλω φωτό της ΕΣΑΡ όπως αγοράστηκε καθώς και τυχόν ανταλλακτικά που παραλαμβάνω.
    Να τονίσω πως δεν έχω ξανασχοληθεί με κάτι τέτοιο και θα πέσει προσωπική εργασία για αποφυγή εξόδων καθώς και για το όλο ενδιαφέρον του προτζεκτ.

    Στις Φωτό Φαίνεται το ΕΣΑΡ όπως αγοράστηκε με 68.100 km
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20160828_194145 - Αντίγραφο.jpg‎   20160828_194152.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από niKorobel; 13/10/2016 στις 17:24.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    Ακολούθησε αλλαγή λαδιών, φίλτρο λαδιού, μπουζί, check μπαταρίας, ίσιωμα δισκόπλακας και αλλαγή τακάκια μπροστά.
    Αφαιρέθηκε η σχάρα για αισθητικούς λόγους και έκανε ένα καλό μπάνιο σε γνωστό πλυντήριο μοτοσυκλέτας στην Αθήνα.


    Βάλαμε καινούριο παπούτσι. Επιλέχτηκε Bridgestone L303 3.00-19.
    H αγορά-τοποθέτηση έγινε σε κεντρικό συνεργείο στη Λεωφόρο Βουλιαγμένης.
    Κόστος αγοράς-ζυγοστάθμισης-τοποθέτησης 70€

    Το πίσω το κρατήσαμε μιας και ήταν φρέσκο Metzler M22 3.25-18
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Screenshot_20160929-235213.jpg‎   20160929_103704.jpg‎   20160929_103626.jpg‎  

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    Μετά το πλύσιμο είμαστε εδώ (η σχάρα δεν είχε αφαιρεθεί ακόμα , αλλά αφαιρέθηκε)
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20160830_174919 - Αντίγραφο.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από niKorobel; 30/09/2016 στις 01:53.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.501
    Εμενα μαρεσει η μοντα με την μανιβελα που εχει...

    Υ.γ.Μοτερ xt250..?
    Τελευταία τροποποίηση από Tedvj23; 30/09/2016 στις 15:43.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της Rigas.
    Εγγραφή
    09/05/2016
    Μηνύματα
    98

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Πώς βάζεις μανιβέλα σε αυτό? Φαντάζομαι παντρεύεις κομμάτια από το ΧΤ 250 ε?Έχουν ίδια περίπου μοτέρ όπως τα μεγάλα τους αδέρφια?
    Γνώμη μου φίλε niKorobel πήρες ένα μηχανάκι το οποίο για τα χρόνια του και το ρόλο του (commuter) είναι ''χαρτί'' που λένε και οι ''γνώστες'' μην το πειράξεις.
    Προσωπικά θα το έβαφα να μοιάζει με το μεγάλο SR είτε το παλιό 500 ή το νέο 400. Μη μικρύνεις φτερά και τιμόνια γιατί θα χάσει τη πρακτικότητά του και μην βάλεις λεντ θα χαλάσει ο χαρακτήρας του... Δικό σου είναι κάντο όπως σου αρέσει απλά σκέψου καλά πρώτα για να μη το μετανοιώσεις μετά.
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  7. #7
    Όμορφο classic...

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Αφού το αποφάσισες να το κάνεις στυλ cafe τουλάχιστον καντο ετσι που να ειναι αναστρέψιμο, κράτα όλα τα κομμάτια και μην κόψεις τον σκελετό στην ουρά.
    Εκτός του οτι ετσι όπως είναι ειναι πιο βολικό και όμορφο, αν θελήσεις να το πουλήσεις καλύτερα να το ξαναφέρεις σε original κατάσταση.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    απότι μου είπε ο προηγούμενος κάτοχος , είναι το δικό του μοτέρ.
    μου είπε πως υπάρχει η εισαγωγή για μανιβέλα απλά δεν την έχει και το άνοιξε και έβαλε αλλάζοντας κάποια πράγματα. έχω δει σχετικό βιντεάκι λογικά ισχύει.
    με xt250 moter λογικά φοράνε ιδιο με το sr (το χτ έχει εγκατεστημένη μανιβέλα) χωρίς να είμαι και 100% σίγουρος.

    ευχαριστώ για τις απαντήσεις. ίδια γνώμη έχει και ο πατέρας μου, δεν θέλει να χαλάσουμε τον χαρακτήρα του από κλασσικό.

    Ωστόσο επειδή η μηχανή μου άρεσε, πιστεύω πως πρέπει να τη φέρω στα μέτρα μου εννοώντας πως θα γουστάρω περισσότερο να τη καβαλάω φτιαγμένη με τα δικά μου θέλω.
    επειδή το κόστος που έχω υπολογίσει να φτάσει (περιλλαμβάνοντας και την αγορά ) είναι στα 1300ευρώ μάλλον δεν πάει για να πουληθεί αργότερα. μάλλον αυτό το μοτό θα μείνει αφού θα αλλαχτεί κιόλας.
    τα κομμάτια έχουν αγοραστεί για τις μετατροπές (led-σέλα-μανέτες-τιμόνι κτλ) η μόντα με τα φτερά θα γίνει επιτόπου δεν ξέρω ακόμα πως. ίσως χρησιμοποιήσω κάποια από ένα kawasaki eliminator που έχω και κάθεται στην αποθήκη (πχ το μπροστινό φτερό νομίζω ταιριάζει και είναι πιο κοντό το άλλο και μεταλλικό).

    Για να έχουμε μια εικόνα στο σχηματισμό έχω καταλήξει σε κάτι τέτοιο που δέν έχει μεγάλες αλλαγές σε κομμάτια του σκελετού και του πιρουνιόυ μπροστά. http://www.autofabrica.com/#/type-7/

    Εννοείται πώς κάθε γνώμη και άποψη είναι καλοδεχούμενη. Η μηχανή θα πάει επαρχία τέλη Οκτώβρη λόγω δουλιών και υπολογίζω περίπου στο μήνα για να ολοκληρωθεί
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Auto+Fabrica+Type+7+5+HD+(Large).jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από niKorobel; 02/10/2016 στις 23:52.

  10. #10
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από niKorobel Προβολή μηνύματος

    -Αλλαγή τιμονιού με ένα πιο ίσιο Nαι
    -Αλλαγή χειριστήρια-grips-μανέτες-καθρέφτες στο τιμόνι Ναι
    -Αλλαγή μαρσπιέδων Ναι
    -Αλλαγή φλάς σε led και αναγκαστικά και φλασέρ Οχι
    -Αλλαγή κοντέρ με μικρότερο και led ενδείξης για φλας φώτα νεκρό Ναι
    -Μικρότερο μπροστινό φτερό Ναι
    -Αλλαγή Σέλας σε επίπεδη και κοντότερη - μοντάρισμα πλαισίου ουράς Ναι, αλλα ασε αφρωδες.
    -Νέο φτερό ουράς κοντό Ναι
    -Νέο φανάρι πίσω led Οχι
    -Απομάκρυνση πλαστικών περιφερειακά Ναι, αλλα θελεις φιλτροχωανες και ρυθμιση το καρμπυρατερ.
    -Καινούριο τελικό εξάτμισης και τύλιγμα λαιμού Ναι
    -Αντικατάσταση φίλτρου αέρα με χοάνη Ναι, απλα ρυθμισε λιγο το καρμπ μετα
    -Κατασκευή κουτιού μπαταρίας και κουτιού για μικροπράγματα Ναι
    -Τοποθέτηση μπαταρίας κλειστού τύπου Ναι
    -Βάψιμο σκελετού-ντεπόζιτο- κινητήρα και ότι μπορεί να βαφτεί Ναι υπο προυποθεσεις
    Αλλαξε και αμορτισερ πισω καθως και ελατηρια μπροστα. Φθηνα ειναι τα aftermarket για αυτο το μοντελο.

    Αυτα απο εμενα.

    Καλωσηρθες και καλα μαστορεματα!
    MADE IN JAPAN 日本製

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από niKorobel Προβολή μηνύματος

    Για να έχουμε μια εικόνα στο σχηματισμό έχω καταλήξει σε κάτι τέτοιο που δέν έχει μεγάλες αλλαγές σε κομμάτια του σκελετού και του πιρουνιόυ μπροστά. http://www.autofabrica.com/#/type-7/
    αμα γίνει έτσι θα ναι όχι για να το κυκλοφορείς, αλα για να το χεις στο σαλόνι σου να το βλέπεις...

  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από niKorobel Προβολή μηνύματος
    Για να έχουμε μια εικόνα στο σχηματισμό έχω καταλήξει σε κάτι τέτοιο που δέν έχει μεγάλες αλλαγές σε κομμάτια του σκελετού και του πιρουνιόυ μπροστά. http://www.autofabrica.com/#/type-7/
    Aυτό στην φωτό είναι SR400 ψεκαστό απο τα τελευταία μοντέλα. Ομορφο είναι σε σχεση με κατι άλλα που εχω δεί, αλλά με αυτο το λαστιχο εμπρός που θα πάει?
    Τον σκελετό πίσω στο υποπλαίσιο τον έχει κόψει και τον εχει τροποποιήσει πάντως.

    Φωτό το δικό μου SR500 του 81 που ειναι original εκτός του σιλανσιέ εξατμισης. Εγω το προτιμώ έτσι και ειναι πλέον αρκετά σπάνιο.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων FIVA2 001.jpg‎  
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Aυτό στην φωτό είναι SR400 ψεκαστό απο τα τελευταία μοντέλα. Ομορφο είναι σε σχεση με κατι άλλα που εχω δεί, αλλά με αυτο το λαστιχο εμπρός που θα πάει?
    Τον σκελετό πίσω στο υποπλαίσιο τον έχει κόψει και τον εχει τροποποιήσει πάντως.

    Φωτό το δικό μου SR500 του 81 που ειναι original εκτός του σιλανσιέ εξατμισης. Εγω το προτιμώ έτσι και ειναι πλέον αρκετά σπάνιο.
    Φυσάει το εργαλείο μάστορα να το χαίρεσαι!!! Η εξάτμιση γιατί είναι έτσι? κάνει κάτι το σχήμα της?
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    628
    Κλασικό μοτο αλλά και καλή βάση για Customizing, φτιαχτό όπως σε φτιάχνει .
    Καλή συνέχεια

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Αλλαξε και αμορτισερ πισω καθως και ελατηρια μπροστα. Φθηνα ειναι τα aftermarket για αυτο το μοντελο.

    Αυτα απο εμενα.

    Καλωσηρθες και καλα μαστορεματα!
    δεν είναι ασχημη ιδέα. τα πίσω αμορτισέρ μόνο το μήκος τους κοιτάω για να τα αλλάξω? και στα μπροστά τα ανοίγω και αλλάζω μόνο ελλατήρια? ξέρει κανείς τι πάιζει με αυτά γιατί δεν έχω ιδέα

Σελίδα 1 από 16 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. YAMAHA SR 250 CLASSIC by lspiros....
    από lspiros στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 205
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2014, 21:42
  2. Αθήνα - Θεσσαλονίκη by night
    από mbouclas στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2004, 12:26
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 14:42
  4. moto trips foto album by mm
    από monstermind στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2004, 10:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF