Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Άγορα πρώτης μηχανής.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2016
    Μηνύματα
    18

    Άγορα πρώτης μηχανής.

    Γεια χαρά σε όλους...είμαι 20 και σύντομα θα είμαι κάτοχος διπλώματος A2...επειδή έχω ζηλέψει πολύ την παρέα εδώ...γράφω το πρώτο μου ποστ(βιαστικά καθώς δεν έχω ούτε το δίπλωμα(περίπου σε 1-1,5 μήνα + αμαξιού) ούτε το budget της μηχανής(από την καινούρια χρονιά)).Ηθελα να ακούσω πρώτες γνώμες για αγορά πρώτης μηχανής.Η εμπειρία μου είναι ελάχιστη,έχω οδηγήσει παπιά 10-15 φόρες(+2 μικρές σαβούρες)....Επίσης πριν απο την μηχανη θα έχω περίπου 3 μήνες εμπειρία απο αμάξι(καθώς αγόρασα πριν λίγο καιρό)....Λοιπόν στο θέμα, οι μηχανές που με ενδιαφέρουν είναι xt600-500,ttr250 και xr 250,το μπάτζετ που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι 1500$(χωρίς τον εξοπλισμό),θα ήθελα να ακούσω γνώμες από θέμα κατανάλωσης,προβλημάτων,ποιο είναι πιο ευκολοδήγητο για αρχή.....η χρήση που το θέλω είναι περισσότερο για μετακινήσεις στην πόλη(δουλειά και καμιά βόλτα)...




    Ευχαριστώ πολύ!!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2016
    Μηνύματα
    88
    Λοιπόν αν είσαι μόνο σε πόλη μέσα θα σ πρότεινα ένα crypton x στο 1.5 χιλιάρικο βρίσκεις Αν θέλεις κάτι σε πιο μηχανή αλλά χωρίς να πατάς χώμα πήγαινε σε cbf125-cbr250(αν και το δεύτερο έχει αρκετό γκάζι αλλά έχει χαρακτήρα ss , το πρώτο μπορεί να θυμίζει ss αλλά είναι παπί με συμπλέκτη ) . Άν τώρα σε ενδιαφέρει εκδρομή σε επαρχία και πατήσεις και χώμα πήγαινε σε xr250r πολύ ελαφρύ fun to drive όχημα με γλυκιά ροπή Σε ΧΤ 600 μην πάς χωρίς εμπειρία θα σ πέσει βαρύ και με αρκετό γκάζι που στην ηλικία μας θα θες να το δοκιμάσεις σίγουρα Αυτά από εμένα καλό θα ήταν να μας έλεγες και σωματοδομή να σε βοηθήσουμε στην επιλογή σου

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2016
    Μηνύματα
    18
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για τις συμβουλές σου...Είμαι 1,85 και 80 κιλά....Επειδή δεν το ξεκαθάρισα έχω ιδιαίτερη προτίμηση για μηχανές τύπου εντουρο ον οφφ οτι κινείτε σε αυτά τα πλαίσια(από supermoto μεχρι africa twin,adventure klp klp)δηλαδή άμα πάρω κάνα μικρο naked η παπί θα είναι θέμα χρόνου(ίσως και μηνών..χαχα)να πάρω ένα μηχανάκι όπως αυτά π ανέφερα.,επίσης θέλω στο μέλλον να ασχοληθώ με χώμα αμα υπάρχει χρόνος και χρήμα
    ..Οπότε θα ήθελα να πάρω έναν δάσκαλο το οποίο και θα με μάθει
    Και θα είναι πρακτικό για την πόλη. .....Όσον αφορά το χτ εχει μπει καθαρά στην λίστα γιατί τα δυομισαρια έχουνε τσιμπημένη τιμη....

    Ευχαριστώ

  4. #4
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Mε το ΧΤ 600 θα μαθεις στο χωμα με τον "δυσκολο" τροπο (ισως και επωδυνο)...
    Θα σου φανει βαρυ και "αστριφτο" αν δεν εχεις μια καποια εμπειρια..

    Τι μπατζετ εχεις...;;; Πολυ σημαντικη ερωτηση!!
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2016
    Μηνύματα
    18
    Το χω γράψει 1500....η χρήση π θα κάνω σε αυτά τα μηχανάκια θα είναι στην πόλη...απλώς επειδή το σουλούπι τους φέρνει πιο πολυ στα κανονικά χωμάτινα ..υπέθεσα οτι θα ήταν πιο εύκολο στο μέλλον όταν θα μπορώ να πάω και χώμα(με κάτι πιο ελαφρύ)να εχω μια εμπειρία απο τα μηχανάκια π αναφέρω

  6. #6
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Αν το θες για πολη μπορεις να πας και στο ΧΤ600. Θα το συνηθησεις σε ενα λογικο χρονικο διαστημα. Στην αρχη θα σε ψαρωνει λιγο βεβαια.
    Αλλα ουσιαστικα ενα μεγαλο παπι ειναι.

    Απλα θα σου ηταν πιο βολικο να ξεκινουσες με κατι μικροτερο οπως XR 250 ή ΤΤR 250 ή KLX 250. Kαι εκτος απο πιο βολικο θα σου ηταν και πιο οικονομικο, οχι τοσο σε κοστος αγορας οσο σε κοστος χρησης.
    Μια χαρα γκαζι εχουν και αυτα, ειδικα για μεσα στην πολη ειναι ταμαμ!!
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2016
    Μηνύματα
    18
    Ευχαριστώ Μπομ....πιστεύεις τα 250αρια συμφέρει να περιμένω ενα μισθό περισσότερο(καθώς απο πρόχειρη ματιά είδα οτι ειναι πιο ακριβά από τα χτ)για να παρω ενα 250 δηλαδή από θέμα κατανάλωσης θα με συμφέρει σε σχέση με το χτ;επίσης απο θέμα μεταπώλησης τι πιστεύεις;καο κάτι αλλο το χτ 500 με το 600 είναι πάνω κάτω το ίδιο;
    Σορρυ αν κουρασα χαχαχ

  8. #8
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Σιγουρα θα καει λιγοτερο αλλα οχι και κατι φοβερο. Περιπου 1,5 αντε 2 λιτρα ανα 100 χλμ αναλογα και τη χρηση βεβαια. Θα εχεις ομως και φθηνοτερη ασφαλεια και φθηνοτερα τελη.
    Στο θεμα μεταπωλησης το ΧΤ ειναι καλυτερο σιγουρα. Ειναι πολυ ευκολο να το δωσεις.

    Ναι, ειναι τα ιδια μηχανακια το 500 με το 600 και με το ιδιο μοτερ (αλλα υποκυβισμενο), απλα οπως καταλαβαινεις το 500 ειναι λιγο πιο αδυναμο λογω του μικροτερου κυβισμου και ελαχιστα πιο οικονομικο σε καυσιμο.
    Ρωτας επειδη το βρισκεις πιο φθηνα..;;
    MADE IN JAPAN 日本製

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2016
    Μηνύματα
    18
    Ναι τα 250 είναι λίγο τσιμπημένα και εδώ και κανα χρόνο βλέπω τα ίδια στο καρ (για το θέμα της μεταπώλησης)..εξαρχής 250 θέλω να πάρω αλλά δεν ξέρω αν θα με συμφερε περισσότερο το χτ..

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2016
    Μηνύματα
    88
    Τα πιο ωραία ταξιδια τα 'κανα με ένα dr350.Απο Αλεξανδρούπολη μέχρι και Κρήτη είχα γυρίσει...Μετά πήρα κι άλλα μηχανάκια,μεγαλύτερα και τα ξανάκανα αυτά και μεγαλύτερα ταξίδια....Ακόμη αναπολώ εκείνη τη "μαγεία" του "μονοκύλινδρου με τακούνι" και 500 χλμ σε 13 ώρες ταξιδιού.Του αρώματος αυτού, των πρώτων ταξιδιών με μοτοσυκλέτα...Να πάρει το παιδί μια μοτοσυκλέτα ερωτεύσιμη.Αυτή πρέπει να 'ναι η πρώτη του. Γνώμη μου είναι πως ούτε το kle ούτε to cb 500 ανήκουν σ'αυτή την κατηγορία.Είναι εργαλεία μεν,αλλά...Το XRάκι είναι εργαλείο for men!!! Έχει τη δική του αίσθηση,αίσθηση που θα μείνει ζωντανή ακόμη κι αν μετά απο χρόνια φτάσει ο άνθρωπος να καβαλάει GS,Africa,1199 ...οτιδήποτε τέλως πάντων.Προσωπική μου άποψη και φιλικά πάντα την καταθέτω.
    Αυτό μου είχε απαντήσει ο POLICE6 στο δικό μου post για αναζήτηση μηχανής και πείστηκα ότι θα πάρω το xr και θα το παντρευτώ

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από newrider125 Προβολή μηνύματος
    Τα πιο ωραία ταξιδια τα 'κανα με ένα dr350.Απο Αλεξανδρούπολη μέχρι και Κρήτη είχα γυρίσει...Μετά πήρα κι άλλα μηχανάκια,μεγαλύτερα και τα ξανάκανα αυτά και μεγαλύτερα ταξίδια....Ακόμη αναπολώ εκείνη τη "μαγεία" του "μονοκύλινδρου με τακούνι" και 500 χλμ σε 13 ώρες ταξιδιού.Του αρώματος αυτού, των πρώτων ταξιδιών με μοτοσυκλέτα...Να πάρει το παιδί μια μοτοσυκλέτα ερωτεύσιμη.Αυτή πρέπει να 'ναι η πρώτη του.
    Μια απ' τα ίδια με XR500... Καρπενήσι, Κομοτηνή, Κεφαλλονιά, Πεταλίδι...
    Να σε πιάνει η νύχτα και να νοιώθεις τη γλυκιά ζέστη και το άρωμα του κομπρεσέρ που καβαλάς όταν σταματάς για τσιγάρο.

    Η "μαγεία" του "μονοκύλινδρου με τακούνι" ... Το άρωμα των πρώτων ταξιδιών με μοτοσυκλέτα... Λέξεις με μεγάλο νόημα..
    Η πρώτη έξοδος απ' την πόλη με δυό πακέτα τσιγάρα στο πέτσινο και αιματηρή οικονομία για να φτάσει η βενζίνη για το γυρισμό...
    Είναι σαν την πρώτη φορά που φιλάς το κορίτσι που ερωτεύτηκες. Αξέχαστη, μοναδική εμπειρία.

    Με συγκίνησες ρε μπαγάσα. Γράφεις με την ψυχή σου. Είσαι αληθινός.

    Μπιλάκο συνονόματε, πάρε ότι στ' αλήθεια γουστάρει η καρδιά σου ρε φίλε. Δεν θα το μετανοιώσεις... Ποτέ...
    Πάρε τη μηχανή που στ' αλήθεια ΕΣΥ γουστάρεις και κάνε το κέφι σου. Gama τις μεταπωλήσεις και τις τσαπούδες...
    Διάβασε προσεκτικά ότι έγραψε ο Newrider. Είναι εξομολόγηση ψυχής.
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2016
    Μηνύματα
    18
    Πολύ ωραιά περιγραφή και γω προς τα εκει πάω...λίγοι γνωστοί μου που έχουν 250(πρώτο μηχανάκι)δεν το πουλάνε με τίποτα και ας έχουν άλλο...και το χρ απο οτι καταλαβαίνω είναι και το καλύτερο της κατηγορίας.......αμα βρω ενα καλό και σε ανθρώπινη τιμη και το πάρω θα κάνω κωλοτούμπες(χαράς)

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2016
    Μηνύματα
    18
    Τώρα που είπατε για ταξίδια,το χρ είναι σκυλί σε αυτά??(να πήγαινω κανά camping ή σε καναν φίλο που σπουδαζει εκτος αθήνας)σίγουρα όλη αυτή η διαδικασία με την μηχανή θα έχει άλλη γλύκα..

  14. #14
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Ειναι σκυλι αλλα δεν θελει σκισιμο συνεχεια και εννοω να μην το εχεις κοντα στο κοφτη συνεχομενα για ωρες στην εθνικη. Θελει αυξομειωσεις στις στροφες και στην ταχυτητα κατ'επακολουθο.
    Ή να πηγαινεις σχετικα αργα με το στροφομετρο λιγο πανω απο τη μεση, πραγμα που ακουγεται ευκολο αλλα αν βγεις σε εθνικη οδο θα καταλαβεις οτι δεν ειναι καθολου και ειδικα με ενα μηχανακι οπως το xr 250.
    MADE IN JAPAN 日本製

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2016
    Μηνύματα
    88
    Εντάξει εθνική νορμάλ με 80 πιστεύω πας παντού και κάνεις καμιά στάση ανά μια ώρα για εσένα και τη μηχανή (βάλε και μία τάπα λαδιού με θερμόμετρο μόλις δεις ότι ανεβαίνει αρκετά σταματάς για 10 λεπτάκια για καμιά φωτο και τσιγάρο σιγά )
    Τα λόγια που έγραψα παραπάνω είναι copy paste από το πόστ του POLICE6 σε αυτό το θέμα http://www.moto.gr/forums/showthread...=150407&page=2 απάντηση Νο 28
    Ελπίζω να βρείς XR250 και να το ευχαριστηθείς

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα πρωτης μηχανης.......
    από andreew στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2008, 19:00
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από Takis9 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 05:47
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF