Σελίδα 8 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 166

Θέμα: Απωθηση ζωων..

  1. #106
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    132
    Υπαρχουν αρκετά προϊόντα απώθησης για γάτες, κυρίως υγρά που ψεκαζεις ή κοκκώδη. Τα αλλά με τους υπερήχους κλπ δεν θα τα σύστηνα. Η Protecta που ξερω οτι ασχολείται πολλα χρόνια με το όλο θέμα έχει κάποια ετοιμα σπρέι που μπορείς να δοκιμασεις αλλά να θυμάσαι οτι θα χρειαζεται και η σχετική επαναληπτικότητα. Επίσης να θυμάσαι οτι η βροχή μπορεί να μειώσει κατα πολύ το αποτέλεσμα της εφαρμογης. Σε πιο οικονομική λύση θα σου σύστηνα να δοκιμασίες αυτό που αναφέρθηκε παραπανω με τη σιτρονελα, γιατί αυτά τα απωθητικα συνήθως έχουν ενα τέτοιο άρωμα.

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    εμένα μπαίνουν 2 γάτοι στο γκαράζ
    ο ένας που είναι λίγο αδερφή κοιμάται πάνω στην κουκούλα
    ο άλλος κάτω απ την κουκούλα
    στειρωμένοι και οι 2 δεν μ ενοχλούν
    Εγώ τους ενοχλώ όταν παίρνω το μηχανάκι
    Νομίζω ότι Απρίλη που φεύγω για δουλειά θα χαρούν πολύ
    Αν και τότε δεν κάνει κρύο

  3. #108
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    εμένα μπαίνουν 2 γάτοι στο γκαράζ
    ο ένας που είναι λίγο αδερφή κοιμάται πάνω στην κουκούλα
    ο άλλος κάτω απ την κουκούλα
    στειρωμένοι και οι 2 δεν μ ενοχλούν
    Εγώ τους ενοχλώ όταν παίρνω το μηχανάκι
    Νομίζω ότι Απρίλη που φεύγω για δουλειά θα χαρούν πολύ
    Αν και τότε δεν κάνει κρύο
    Με έχεις μπερδέψει...
    1) Πώς συμπεραίνεις ότι στειρωμένος γάτος είναι κουνιστός;
    2) Τι Απρίλη για δουλειά; Έχουν σεζόν οι μπακλαβάδες;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #109
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από phovos Προβολή μηνύματος
    Υπαρχουν αρκετά προϊόντα απώθησης για γάτες, κυρίως υγρά που ψεκαζεις ή κοκκώδη. Τα αλλά με τους υπερήχους κλπ δεν θα τα σύστηνα. Η Protecta που ξερω οτι ασχολείται πολλα χρόνια με το όλο θέμα έχει κάποια ετοιμα σπρέι που μπορείς να δοκιμασεις αλλά να θυμάσαι οτι θα χρειαζεται και η σχετική επαναληπτικότητα. Επίσης να θυμάσαι οτι η βροχή μπορεί να μειώσει κατα πολύ το αποτέλεσμα της εφαρμογης. Σε πιο οικονομική λύση θα σου σύστηνα να δοκιμασίες αυτό που αναφέρθηκε παραπανω με τη σιτρονελα, γιατί αυτά τα απωθητικα συνήθως έχουν ενα τέτοιο άρωμα.
    εριξα σιτρονελα και ξυδι έτσι για να δοκιμάσω. δεν εγινε τιποτα, μολις επλυνα την κουκουλα. οι 2-3 αρσενικοι που εχω εδω δεν μασάνε απο τέτοια. μπορω βέβαια να λουσω την κουκουλα με σιτρονέλα (το ξυδι βρομαει αρκετα) και να το ξαναδοκιμάσω.

  5. #110
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Γνωστός μου είχε κακοπάθει από τις γάτες που του έχεζαν συνέχεια το γκαζόν. Κατέληξε να στήσει σύστημα με ανιχνευτή κίνησης που ενεργοποιούσε το ποτιστικό όταν έμπαινε γάτα στον κήπο. Σε λίγο καιρό το έμαθαν όλες οι γάτες της γειτονιάς και δεν ξαναπάτησε καμία.

    Η μεγαλύτερη δυσκολία ήταν να βρει και να ρυθμίσει τον ανιχνευτή κίνησης, διότι οι περισσότεροι είναι κατάλληλοι για ανίχνευση ογκωδών στόχων, π.χ. ανθρώπους. Τελικά βρήκε τον κατάλληλο ανιχνευτή, ρύθμισε ευαισθησία και γωνία, ώστε να μην ενεργοποιείται από περαστικά πτηνά και τον συνέδεσε με το σύστημα ποτίσματος.

    Εννοείται ότι δεν είναι εφαρμόσιμο στην περίπτωση του Παπασούζα, για στάθμευση σε εξωτερικό χώρο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.021
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    εριξα σιτρονελα και ξυδι έτσι για να δοκιμάσω. δεν εγινε τιποτα, μολις επλυνα την κουκουλα. οι 2-3 αρσενικοι που εχω εδω δεν μασάνε απο τέτοια. μπορω βέβαια να λουσω την κουκουλα με σιτρονέλα (το ξυδι βρομαει αρκετα) και να το ξαναδοκιμάσω.
    Περιμένω να έρθει η κουκούλα να δοκιμάσω και εγω!Στη περίπτωση μου η κουκούλα δε θα μπαινοβγαίνει καθημερινά γιατί εχω το φριγουιντ για τις μικροκινησεις!Μέχρι να πωληθεί τουλάχιστον!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #112
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Περιμένω να έρθει η κουκούλα να δοκιμάσω και εγω!Στη περίπτωση μου η κουκούλα δε θα μπαινοβγαίνει καθημερινά γιατί εχω το φριγουιντ για τις μικροκινησεις!Μέχρι να πωληθεί τουλάχιστον!
    Και τι το πήρες τότε το βεστρώμ, για να κοιμούνται πάνω του οι γάτες;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #113
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Πάτερ εγώ είχα σωθεί με μια ηλιοπροστασία αυτοκινήτου, αυτές της πλάκας, κάτι ασημί, με 1-2 ευρώ. Έχουν λαστιχάκια στις άκρες (ή είχα βάλει εγώ, δε θυμάμαι) και την άπλωνα πάνω στη σέλα. Για να μη φύγει πιάνεις τα λαστιχάκια κάπου πχ στον καθρέφτη και πίσω στο φλας. Δε χρειάζεται να εφαρμόζει τέλεια, απλώς να υπάρχει πάνω ώστε να μην μπορούν να βρουν ισορροπία να ξαπλώσουν στη σέλα.

  9. #114
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.021
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Και τι το πήρες τότε το βεστρώμ, για να κοιμούνται πάνω του οι γάτες;
    Χαχαχαχαχαχα
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #115
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.021
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Πάτερ εγώ είχα σωθεί με μια ηλιοπροστασία αυτοκινήτου, αυτές της πλάκας, κάτι ασημί, με 1-2 ευρώ. Έχουν λαστιχάκια στις άκρες (ή είχα βάλει εγώ, δε θυμάμαι) και την άπλωνα πάνω στη σέλα. Για να μη φύγει πιάνεις τα λαστιχάκια κάπου πχ στον καθρέφτη και πίσω στο φλας. Δε χρειάζεται να εφαρμόζει τέλεια, απλώς να υπάρχει πάνω ώστε να μην μπορούν να βρουν ισορροπία να ξαπλώσουν στη σέλα.
    Τώρα που το λες και εγω αυτό είχα κάνει στο φριγουιντ με τη μόνη διαφορά οτι είχα πάρει ειδική ηλιοπροστασια για σελα μηχανής! Εχθές εσκισα μια σακούλα Σκλαβενίτη και εντυσα τη σελα και σήμερα το πρωί δεν είχαν ανέβει καθόλου γάτες
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #116
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.021
    2η μερα σημερα που παω το πρωί και δε βρισκω λασπη στη σελα και στα πλαϊνά πλαστικά!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20211031_081730_copy_600x800.jpg 
Προβολές:	268 
Μέγεθος:	90,2 KB 
ID:	431573
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #117
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Με έχεις μπερδέψει...
    1) Πώς συμπεραίνεις ότι στειρωμένος γάτος είναι κουνιστός;
    2) Τι Απρίλη για δουλειά; Έχουν σεζόν οι μπακλαβάδες;
    Άμα είναι ευνούχος ο αδέσποτος του κόβουν λίγο και το αυτί
    Ναι φεύγω για σεζόν ανοίγουν οι δουλειές τέρμα η γαλέρα

    Δεν έχουν κάνει ζημιά ως τώρα πάντως οπότε τους αφήνω να
    βρίσκουν απάγκιο. Ειδικά με τις βροχές και το κρύο αμαρτία είναι
    τα ζωντανά

  13. #118
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Ειχα καποτε το ενα σκουτερ κατω απο το σπιτι, με κουκουλα, οι γατες εμπαιναν μεσα και μετα βρωμουσε ασχημα γιατι μαλλον μαρκαρανε το χωρο, δε παλευοταν αλλο και σταματησα να βαζω κουκουλα, στη σελα δε με νοιαζει αν καθονται, θα παρει πολυ καιρο για να την χαλασουνε και ενα καλυμμα ειναι αρκετα φθηνο ωστε οταν χρειαστει να βαλω ενα αλλο. Εχω και γατο και ξερω οτι αυτα τα ζωα αγαπανε την ανεση και το κρεβατι, ο δικος μου κοιμαται πανω μου και το χειμωνα χωνεται μεσα στα παπλωματα.. Ειχα δει ενα παπι που ειχε μια σανιδα με κατι καρφακια πανω, αμα το πετυχω θα σας στειλω την φωτο. Αμα θες να μην ασχολεισαι βαλτο σε κλειστο γκαραζ, η τιμη ειναι μικρη, κανα 20-40 το μηνα, και οχι μονο δεν καθονται γατες αλλα ειναι ασφαλες απο ολες τις αποψεις και δε σου τρωει ουτε ο καιρος τη μηχανη, εχω τη 1 σε γκαραζ και ουτε ασχολουμαι..

  14. #119
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parkaki Προβολή μηνύματος
    Ειχα καποτε το ενα σκουτερ κατω απο το σπιτι, με κουκουλα, οι γατες εμπαιναν μεσα και μετα βρωμουσε ασχημα γιατι μαλλον μαρκαρανε το χωρο, δε παλευοταν αλλο και σταματησα να βαζω κουκουλα, στη σελα δε με νοιαζει αν καθονται, θα παρει πολυ καιρο για να την χαλασουνε και ενα καλυμμα ειναι αρκετα φθηνο ωστε οταν χρειαστει να βαλω ενα αλλο. Εχω και γατο και ξερω οτι αυτα τα ζωα αγαπανε την ανεση και το κρεβατι, ο δικος μου κοιμαται πανω μου και το χειμωνα χωνεται μεσα στα παπλωματα.. Ειχα δει ενα παπι που ειχε μια σανιδα με κατι καρφακια πανω, αμα το πετυχω θα σας στειλω την φωτο. Αμα θες να μην ασχολεισαι βαλτο σε κλειστο γκαραζ, η τιμη ειναι μικρη, κανα 20-40 το μηνα, και οχι μονο δεν καθονται γατες αλλα ειναι ασφαλες απο ολες τις αποψεις και δε σου τρωει ουτε ο καιρος τη μηχανη, εχω τη 1 σε γκαραζ και ουτε ασχολουμαι..
    Προσωπικα για γκαραζ δεν ειναι παντα ευκολο.. Εγω βρηκα 15 στενα απο το σπιτι μου αριστο υπογειο γκαραζ με 2 γκαραζοπορτες και δινω 35. Ομως δεν ειναι ευκολο να βρουν ολοι σχετικα κοντα. Οταν το βαζα εξω απο το σπιτι και ειχα θεμα με γατες εκανα ενα κολπο που σκεφτηκα μονος μ. Εβαλα κουκουλα και εκανα στο πεζοδρομιο τρυπες και βιδωσα 3 καρφια με στρογγυλο σιδερο απο πανω.. ετσι εδεσα ιμαντε απο τον τοιχο μεχρι κατω που καναν την κουκουλα ν κλεινει εντελως χωρις να αφηνει περιθωρειο για τις γατες να προσπαθησουν! 2 3 ιμαντες εβαλα ποτε δεν μ κλεψαν καποιον ασε που ειναι και φτηνοι αμα γινει κατι

  15. #120
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Εγώ την έχω σε κλειστό γκαράζ αλλά οι γατούλες βρίσκουν τον τρόπο και μπαίνουν οπότε το ξύδι είναι μονόδρομος πιστεύω.

Σελίδα 8 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανωμαλιεσ Ζωων
    από tasos21 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2008, 13:21
  2. Βασανισμός ζώων
    από angels_gr στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 93
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 23:47
  3. 4/10 γιορτη των ζώων
    από Shark Tale στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2005, 21:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF