Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: αλλαγη λαδιων σε sm 950

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2012
    Μηνύματα
    172

    αλλαγη λαδιων σε sm 950

    ρε παιδια αλλαγη λαδιων σε lc8 θελει εξαερωση η απλα αδειαζεις,βαζεις τρια λιτρα το αφηνεις να δουλεψει λιγο και βαζεις τα υπολοιπα??

    επισης κατι αλλο..καποιος μου ειπε οτι υπηρχε μια παρτιδα sm 950 του 06 τα οποια βαραγαν σαζμαν λογω ελλατωματικου μηλου..και επειδη σε σχεση με το xtx μου φαινονται λιγο σκληρες οι ταχυτητες ,ειδικα απο 2 σε πρωτη ακουγεται δυνατα το κλακ καμια φορα και εχω ψιλοχεστει πανω μου,λαδια εχει αλλαξει...γνωριζει κανεις περι του θεματος??μηπως τσαμπα δε μπορω να κοιμηθω τα βραδυα????
    Τελευταία τροποποίηση από johny7; 23/10/2016 στις 16:18.

  2. #2
    Η αλλαγη λαδιων στον lc8 ειναι πιο περιπλοκη διασικασια απο αυτην που αναφερεις και καλο ειναι αν δεν το εχεις ξανακανει , να το κανει καποιος αλλος για σενα

  3. #3
    Είναι για adventure αλλά δεν έχει διάφορες, για εσένα είναι πιο εύκολο γιατί δεν βγάζεις ντεπόζιτο κτλ. Εξαέρωση δεν θέλει το 950. http://www.ktm950.info/how/Orange%20Garage/Oil%20Change/Experienced%20Guide/oil_change.html

  4. #4
    Ή διαδικασία για το SM είναι: Άδειασμα παλαιών λαδιών από την κεντρική τάπα, άδειασμα από το εξωτερικό δοχείο, αφαίρεση και αλλαγή φίλτρου. (Το καινούργιο φίλτρο να το γεμίζεις με λάδι πριν την τοποθέτηση). Αφαίρεση και καθαρισμός της κυλινδρικής σιτας από το εξωτερικό δοχείο, Αφαίρεση και καθαρισμός της άλλης σιτας (oil screen). Αφού τα κάνεις όλα αυτά κλείνεις και γεμίζεις με 2.5 λίτρα, αφήνεις να δούλεψε 3-4 λεπτά και συμπληρώνεις. Το manual λέει 2.5 λίτρα στο σύνολο, προσωπικά δεν έχω βάλει ποτέ λιγότερο από 3.5. Δες και αυτό το link. Είναι καλύτερο από το προηγούμενο.
    http://www.ktmsmt.com/viewtopic.php?t=3323

  5. #5
    Ετσι . Οταν στραγγιξει το μηχανακι , βαζει πανω απο 3 λιτρα .
    Αλλα να αδειασουν ολα . Σιτακια κτλ .
    Ξαναλεω στον φιλο να μην το κανει μονος του αν δεν το χει ξανακανει και να το κανει κααποιος που να γνωριζει.

    Μπορει βεβαια και σε επαγγελματια να πας και να μην σου κανει τιποτα απο τα απαραπανω . Εται ομως θα εχεις μεσα στο μοτερ παντα 300 περιπου μλ παλιο λαδι σε καθε αλλαγη

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2012
    Μηνύματα
    172
    ο ρε παιδια ευχαριστω πολυ....για το τιο θεμα με το σαζμαν ξερουμε κατι?γιατι δεν εχω βρει κατι τετοιο στο ιντερνετ

  7. #7
    Μάλλον τσαμπα δεν μπορείς να κοιμηθείς τα βράδυα. Γενικά ή πρώτη στα 950-990 συνήθως ακούγεται πολύ.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2012
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stoned28 Προβολή μηνύματος
    Μάλλον τσαμπα δεν μπορείς να κοιμηθείς τα βράδυα. Γενικά ή πρώτη στα 950-990 συνήθως ακούγεται πολύ.

    χαιρομαι...μου ειπε καποιος οτι γενικα ειναι να ειναι πιο σκληρο το σαζμαν απο το 660 διοτι ειναι πιο πολλα τα κυβικα εχει λογικη αυτο?
    Τελευταία τροποποίηση από johny7; 28/10/2016 στις 04:17.

  9. #9
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    αυτος που σου ειπε για το σαζμαν πες του να παει να φαει ενα κανονικο μηλο-διωχνει και το γιατρο.......
    εξαερωση θελαν τα 640...
    στο sm950 ειναι ευκολη η διαδικασια
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2012
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    αυτος που σου ειπε για το σαζμαν πες του να παει να φαει ενα κανονικο μηλο-διωχνει και το γιατρο.......
    εξαερωση θελαν τα 640...
    στο sm950 ειναι ευκολη η διαδικασια

    απλα με σκαλωσε γιατι μου φαινεται πολυ σκληρο και ειχα συνηθισει με το xtx

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή λαδιών σε Gsxr 600
    από jen στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2007, 12:44
  2. Αλλαγή Λαδιων σε Dl-650
    από easyrider450 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2007, 10:54
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2007, 10:46
  4. Αλλαγή λαδιών σε V-strom 1000
    από Respect στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2006, 12:05
  5. Αλλαγη λαδιων σε Pc (piii)
    από sonic22 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2005, 00:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF