Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Metabo SB18ltx BL quick VS SB18 LTX Impuls VS .....

  1. #1
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787

    Question Metabo SB18ltx BL quick VS SB18 LTX Impuls VS .....

    Μετά την μεταφορά που έκανε ο Αποστόλης είμαι σε δίλημμα αν πρέπει ν' ανοίξω καινούριο θρεντ με τίτλο Metabo SB18ltx BL quick VS SB18 LTX Impuls VS ..... όπως είχα σκεφτεί αρχικά ή να συνεχίσουμε εδώ με κίνδυνο να χαθεί ένα ωραίο συγκριτικό κορυφαίων κρουστικών μπαταρίας.

    Για την οικονομία του χώρου αλλά και της συζήτησης συνεχίζω εδώ και αν κρίνετε ότι πρέπει να γίνει καινούριο θεματάκι, οκ από εμένα, προχωράμε σε νεό. Σόρυ ρε Αποστόλη που σε βάζουμε σε διαδικασίες αλλά κάπως πρέπει κι εσύ να δικαιολογήσεις τα μιστά σου.

    Λοιπόν Metabo SB18LTX BL QUICK ή SB18 LTX Impuls ή κάποιο αντίστοιχο.
    Με δεδομένο ότι κάποιος θέλει να κινηθεί στην κορυφή της κατηγορίας, την 3ετή εγγύηση και βεβαίως τις απόψεις χρηστών αλλά και το γεγονός ότι τον φαγουρίζει στην τσέπη του κανά 400άρι ευρώπουλα που δεν του περισσεύουν αλλά κομμάτια να γίνει.

    Ενδεικτικά το 1ο που νομίζω είναι και πιο καινούριο έχει κοντά στα 400€ έναντι του 2ου που είναι στα 300+

    Το ακριβό
    [FONT=Arial]Type of battery pack Li-ion
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Battery pack voltage 18 V
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Capacity of battery pack 4 Ah
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Maximum torque - soft 44 Nm / 390 in-lbs
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Pulse torque 49 Nm / 434 in-lbs
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Maximum torque, hard 90 Nm / 797 in-lbs
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Adjustable torque 0.8 - 20 Nm // 7 - 177 in-lbs
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Drill-Ø concrete 16 mm / 5/8 "
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Drill-Ø masonry 16 mm / 5/8 "
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Drill Ø steel 13 mm / 1/2 " "
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Drill-Ø soft wood 50 mm / 2 "
    [/FONT]

    [FONT=Arial]No-load speed 0 - 600 / 0 - 2050 /min
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Maximum impact rate 38950 /min
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Chuck capacity 1.5 - 13 mm // 1/16 - 1/2 "
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Weight (including battery pack) 2 kg / 4.4 lbs kg
    [/FONT]


    Το Φτηνότερο
    [FONT=Arial]Type of battery pack Li-ion
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Battery pack voltage 18 V
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Capacity of battery pack 5.2 Ah
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Maximum torque - soft 55 Nm / 487 in-lbs
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Pulse torque 60 Nm / 531 in-lbs
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Maximum torque, hard 110 Nm / 974 in-lbs
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Adjustable torque 1.5 - 24 Nm // 13 - 212 in lbs
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Drill-Ø concrete 16 mm / 5/8 "
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Drill-Ø masonry 16 mm / 5/8 "
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Drill Ø steel 13 mm / 1/2 " "
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Drill-Ø soft wood 65 mm / 2 1/2 "
    [/FONT]

    [FONT=Arial]No-load speed 0 - 500 / 0 - 1700 /min
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Maximum impact rate 32300 /min
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Chuck capacity 1.5 - 13 mm // 1/16 - 1/2 "
    [/FONT]

    [FONT=Arial]Weight (including battery pack)
    2.4 kg / 5.3 lbs kg
    [/FONT]


    Οι διαφορές που εγώ τουλάχιστον εντόπισα είναι ότι το ακριβό έχει κινητήρα χωρίς καρβουνάκια, μικρότερες τιμές ροπών σε όλο το μετρήσιμο φάσμα, μικρότερη μπαταρία (στην γενική περιγραφή του εργαλείου στην επίσημη σελίδα γράφει 5.2 Αh ενώ στα τεχνικά χαρακτ. γράφει 4), σημαντικά μικρότερο βάρος 400γρ δεν είναι λίγα όταν το έχεις συνέχεια στο χέρι. Δεν ξέρω βέβαια αν η μέτρηση του βάρους έγινε με την μικρή ή την μεγάλη μπαταρία πράγμα που εν μέρη δικαιολογεί την διαφορά. Ίδια διατρητική ικανότητα με το φτηνό να υπερτερεί στο μαλακό ξύλο. Μεγαλύτερη ονομαστική τιμή στροφών χωρίς φορτίο και πολύ μεγαλύτερο αριθμό κρούσεων ανά λεπτό. Επίσης στο ακριβό μοντέλο υπάρχει ταχυσύνδεσμος για εύκολη εναλλαγή από τρυπάνι σε μπιτάκια. Και τα δύο έχουν μεταλλικά (αλουμινένια) γρανάζια.
    Τα ερωτήματα λοιπόν είναι:
    α) Αξίζουν αυτές οι διαφορές το εκατόευρω ή είναι ακόμα ένα μαρκετινίστικο κόλπο όπου δημιουργεί ανάγκες εκεί που δεν υπάρχουν??
    β) Θα τις δει ο μέσος έως και απαιτητικός χρήστης τις διαφορές και κατά συνέπεια τα λεφτά του να δουλεύουν ή μπααα??
    γ) Υπάρχει κάτι εξίσου αξιόλογο σε αυτήν την κατηγορία εκτός της Metabo να μπει στο παιχνίδι της σύγκρισης??
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  2. #2
    Ναι υπάρχουν. Χωρίς μπιχλιμπίδια, αποσπώμενα τσοκ brushless, κλπ. Δεν είναι φυσικά ναυαρχίδα της Makita.

    Makita DHP458RF 18v LXT Combi Drill

    http://www.fastfix.co.uk/makita/Maki...mbi-Drill.html

    Voltage: 18 v
    Max. in wood: 65 mm
    Max. in masonry: 16 mm
    Max. in steel: 13 mm
    Max Torque S/H: 58 / 91 Nm
    Torque Settings: 21 + drill
    Battery Type: Lithium-ion
    Vibration: Drilling: 9.5 m/sec²
    Vibration K factor: 1.5 m/sec²
    Net weight: 2.3 kg
    Electric Brake
    Variable Speed Control: Trigger
    Blows per Minute: 0-30000/6000 bpm
    No Load Speed: 0-2000/400 rpm
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  3. #3
    GSB 18 VE-EC Professional Brushless motor

    https://www.bosch-professional.com/g...c-39505-ocs-p/

    GSB 18 VE-2-LI Professional

    https://www.bosch-professional.com/g...i-34754-ocs-p/

    Αυτά είναι της σειράς Robust Series.
    Υπάρχουν επίσης και η Dynamic Series και η Light Series. Οι μικρότερες σειρές έχουν περίπου τα ίδια χαρακτηριστικά και μέχρι πρόσφατα μερικώς πλαστικά τσοκ ( η dynamic απέκτεισε brushless motor και πλήρως μεταλλικό τσοκ).
    Η Robust έχει καλύτερα χαρακτηριστικά. Οι βασικές όμως διαφορές που έχουν είναι το μέγεθος. Η Light ειναι μικρότερη από τη dynamic και η dynamic από τη Robust.



    Είσαι σίγουρος ότι ένα γαϊδούρι σαν αυτό το robust της Bosch ή αυτό το Metabo θα ταιριάζουν με τα θέλω σου;
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  4. #4
    Εγώ έχω ξεχωρίσει και αυτό το Hitachi που έχει πολύ καλά στοιχεία. Και κάποιος μου θυμησε ότι η Hitachi αγόρασε τη Metabo. Αν έχει κάποια σχέση αυτό.

    http://www.toolstop.co.uk/hitachi-dv...tteries-p65987

    Έχει όμως και ένα νεώτερο μοντέλο που τα βάζει όλα κάτω

    http://www.toolstop.co.uk/hitachi-dv...tteries-p73023

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	94b1b334d93a9e9d2911d39efd617c3b.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	78,3 KB 
ID:	371953
    Τελευταία τροποποίηση από MISKIN; 24/10/2016 στις 05:55.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  5. #5
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος

    Είσαι σίγουρος ότι ένα γαϊδούρι σαν αυτό το robust της Bosch ή αυτό το Metabo θα ταιριάζουν με τα θέλω σου;
    Όχι ρε κιορατά δεν είμαι σίγουρος ότι θα ταιριάξουν με τα θέλω μου, αλλά είμαι σίγουρος ότι από νωρίς το απόγευμα που είδα το metabo το θέλωωωω γμτ. Και φταις εσύ να ξέρεις.

    Ας με μπανάρει κάποιος να τελειώνουμε ρε γμτ.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.838
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Όχι ρε κιορατά δεν είμαι σίγουρος ότι θα ταιριάξουν με τα θέλω μου,
    Αν ασχολείσαι επαγγελματικά με ξύλινες στέγες σπίτια απο κορμούς ή έχεις ναυπηγείο ξύλινων σκαφών (οχι βαρκάκια καίκια και πάνω)
    είναι ιδανικά εργαλεία.

  7. #7
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Εγώ έχω ξεχωρίσει και αυτό το Hitachi που έχει πολύ καλά στοιχεία και καλή τιμή. Και κάποιος μου θυμησε ότι η Hitachi αγόρασε τη Metabo. Αν έχει κάποια σχέση αυτό.

    http://www.toolstop.co.uk/hitachi-dv...tteries-p65987

    Έχει όμως και ένα νεώτερο μοντέλο που τα βάζει όλα κάτω

    http://www.toolstop.co.uk/hitachi-dv...tteries-p73023

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	94b1b334d93a9e9d2911d39efd617c3b.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	78,3 KB 
ID:	371953

    Το έχω δει κι εγώ αυτό, όνειρο είναι το γμμνο. Πάντως να ξέρεις είναι χτύπημα κάτω από την μέση αυτό.

    Το βρήκα φτηνότερο αλλά ο λεβέντης έχει 80 λίρες αποστολικά. ΟΚ θα ψάχνουμε βραδιάτικα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #8
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Πάλι δουλειές μου άνοιξε αυτός ο Βασκα!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Εγώ έχω ξεχωρίσει και αυτό το Hitachi...
    Αν κάποιος μπορεί να αντέξει το χρώμα και τη σχεδίαση...
    Sent from me using a computer.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    ΦΟΒΕΡΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ το hitachi αν και ελαχιστα υποδυεστερο στο impact rate εναντι του "ανταγωνιστη" του αντιστοιχου metabo.
    Παρ`ολα αυτα το παλιομουτρο ο miskin δεν λεει (ενω το ξερει αφου εχει ψαξει ηδη για εμενα) οτι η γ@μωhitachi δεν καλυπτει πανευρωπαικη εγγυηση στο εργαλειο της αν το αγορασεις απο αγγλια παρα μονο καλυπτει διευθυνση απο u.k.

    ιδου
    http://www.hitachi-powertools.co.uk/...s-electric.php

  10. #10
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Τα ερωτήματα λοιπόν είναι:
    α) Αξίζουν αυτές οι διαφορές το εκατόευρω ή είναι ακόμα ένα μαρκετινίστικο κόλπο όπου δημιουργεί ανάγκες εκεί που δεν υπάρχουν??
    Οι κύριες διαφορές αυτών των δύο δεν είναι αυτές που έγραψες.

    Οι βασικότεροι τομείς στους οποιους υπερέχουν τα brushless είναι το βάρος, η μεγαλύτερη ακρίβεια στον έλεγχο στροφών και η αποδοτικότερη χρήση της ενέργεια απ' την μπαταρία.

    Η διαφορά που είδες στο βάρος οφείλεται στο ότι το ακριβό ειναι χωρίς καρβουνάκια και έχει εντελώς διαφορετική λειτουργία. Η ρύθμιση των στροφών γίνεται με εντελώς διαφορετικό τρόπο αφού την αναλαμβάνει μικροπροσέσορας όπως επίσης και την διαχείριση της ενέργειας. Η μπαταρία δεν διαρκεί μόνο περισσότερο αλλά αντέχει και παραπάνω.

    Τα brushless δεν είναι πιο αδύναμα απ' τα παλιά. Πολλές φορές μπορεί να είναι και πιο δύνατά αλλά η διαφορά είναι πολύ μικρή (νομίζω).

    Σε αυτά τα δύο που έβαλες βασίλη δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά στην δύναμη. Αν δεις, αυτό που νομίζεις ότι είναι πιο αδύναμο έχει περισσότερες στροφές. Γι' αυτό η μέγιστη δύναμη είναι μικρότερη. Στη μεγάλη ταχύτητα έχει 350 (1700 vs 2050) στροφές παραπάνω και στην μικρή 100. Αν βάλεις αυτό που νομίζεις για πιο δυνατό να γυρίζει σε αυτές τις στροφές, ίσως βγάλει λιγότερη δύναμη απ' το brushless.
    Sent from me using a computer.

  11. #11
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    ΦΟΒΕΡΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ το hitachi αν και ελαχιστα υποδυεστερο στο impact rate εναντι του "ανταγωνιστη" του αντιστοιχου metabo.
    Παρ`ολα αυτα το παλιομουτρο ο miskin δεν λεει (ενω το ξερει αφου εχει ψαξει ηδη για εμενα) οτι η γ@μωhitachi δεν καλυπτει πανευρωπαικη εγγυηση στο εργαλειο της αν το αγορασεις απο αγγλια παρα μονο καλυπτει διευθυνση απο u.k.

    ιδου
    http://www.hitachi-powertools.co.uk/...s-electric.php
    Α εδώ είσαι και εσύ πουλάκι μου?

    Τώρα δέσαμε!!!

    Αυριο θα πάω να καταθέσω την παραίτησή μου στον sniper.

    Sent from me using a computer.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    ΦΟΒΕΡΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ το hitachi αν και ελαχιστα υποδυεστερο στο impact rate εναντι του "ανταγωνιστη" του αντιστοιχου metabo.
    Παρ`ολα αυτα το παλιομουτρο ο miskin δεν λεει (ενω το ξερει αφου εχει ψαξει ηδη για εμενα) οτι η γ@μωhitachi δεν καλυπτει πανευρωπαικη εγγυηση στο εργαλειο της αν το αγορασεις απο αγγλια παρα μονο καλυπτει διευθυνση απο u.k.

    ιδου
    http://www.hitachi-powertools.co.uk/...s-electric.php
    Αγαπητέ Μιχάλη το λινκ είναι για να δεις το εργαλείο, όχι να το αγοράσεις από εκεί. Απλώς βολεύει το συγκεκριμένο site γιατί τα έχει μαζεμένα και τα βρίσκεις εύκολα.
    Αν ποτέ αποφασίσεις να πάρεις κάτι, που δε το βλέπω με τέτοια αναποφασιστικότητα, πάρτο από ένα σοβαρό κατάστημα στην Ελλάδα να μην έχεις πρόβλημα.
    Όριστε και ένα review μπας και αποφασίσεις καμιά φορά.
    http://toolguyd.com/hitachi-dv18dbxl...-hammer-drill/
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  13. #13
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Οι κύριες διαφορές αυτών των δύο δεν είναι αυτές που έγραψες.

    Οι βασικότεροι τομείς στους οποιους υπερέχουν τα brushless είναι το βάρος, η μεγαλύτερη ακρίβεια στον έλεγχο στροφών και η αποδοτικότερη χρήση της ενέργεια απ' την μπαταρία.

    Η διαφορά που είδες στο βάρος οφείλεται στο ότι το ακριβό ειναι χωρίς καρβουνάκια και έχει εντελώς διαφορετική λειτουργία. Η ρύθμιση των στροφών γίνεται με εντελώς διαφορετικό τρόπο αφού την αναλαμβάνει μικροπροσέσορας όπως επίσης και την διαχείριση της ενέργειας. Η μπαταρία δεν διαρκεί μόνο περισσότερο αλλά αντέχει και παραπάνω.

    Τα brushless δεν είναι πιο αδύναμα απ' τα παλιά. Πολλές φορές μπορεί να είναι και πιο δύνατά αλλά η διαφορά είναι πολύ μικρή (νομίζω).

    Σε αυτά τα δύο που έβαλες βασίλη δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά στην δύναμη. Αν δεις, αυτό που νομίζεις ότι είναι πιο αδύναμο έχει περισσότερες στροφές. Γι' αυτό η μέγιστη δύναμη είναι μικρότερη. Στη μεγάλη ταχύτητα έχει 350 (1700 vs 2050) στροφές παραπάνω και στην μικρή 100. Αν βάλεις αυτό που νομίζεις για πιο δυνατό να γυρίζει σε αυτές τις στροφές, ίσως βγάλει λιγότερη δύναμη απ' το brushless.
    Για το μοτέρ χωρίς καρβουνάκια (λέγε με brushless) το έγραψα, για το μικρότερο και μάλιστα σημαντικά μικρότερο βάρος το έγραψα αλλά έχω τις ενστάσεις μου. Τα brushless μοτέρ δεν ξέρω πόσο αποδοτικότερα είναι έναντι των συμβατικών, εγώ για ενεργοβόρα τα ξέρω. Το βασικό τους πλεονέκτημα είναι η πολυστροφία και όχι ο λόγος ενέργεια προς απόδοση. Έχουν μικρότερο βάρος αλλά όχι τόσο που να δικαιολογεί τα -400γρμ σε αυτές τις διαστάσεις. Γι' αυτό λέω ότι η μέτρηση του βάρους στο ένα πρέπει να έγινε με την μικρή μπαταρία. Από την άλλη είναι περισσότερο ευπαθή λόγω ηλεκτρονικών και μάλιστα ηλεκτρονικών που διαρρέονται από μεγάλα ρεύματα για αρκετή ώρα, άρα αναπτύσσουν θερμοκρασίες και ηλεκτρονικά κυκλώματα με μεγάλες θερμοκρασίες δεν περπατάνε αρμονικά. Τώρα αυτό που λες για την μπαταρία ότι εκτός του ότι διαρκεί περισσότερο αντέχει και παραπάνω, ειλικρινά δεν το ξέρω.
    Κουβέντα να γίνεται όμως, εργαλειάρες και τα 2 κι έρχεται μετά ο Miskin και βάζει το Hitachi (που παρεμπιπτόντως η σχεδίασή του μου αρέσει πολύ - θα μου πεις σιγά το παράξενο σου αρέσει και η GS).
    Κατάλαβες διλήμματα που αποκτήσαμε από το πουθενά, δεν μας έφτανε η αφραγκία μας έχουμε να σκεφτόμαστε αυτό vs εκείνο vs το άλλο.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #14
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Για το μοτέρ χωρίς καρβουνάκια (λέγε με brushless) το έγραψα, για το μικρότερο και μάλιστα σημαντικά μικρότερο βάρος το έγραψα αλλά έχω τις ενστάσεις μου. Τα brushless μοτέρ δεν ξέρω πόσο αποδοτικότερα είναι έναντι των συμβατικών, εγώ για ενεργοβόρα τα ξέρω. Το βασικό τους πλεονέκτημα είναι η πολυστροφία και όχι ο λόγος ενέργεια προς απόδοση. Έχουν μικρότερο βάρος αλλά όχι τόσο που να δικαιολογεί τα -400γρμ σε αυτές τις διαστάσεις. Γι' αυτό λέω ότι η μέτρηση του βάρους στο ένα πρέπει να έγινε με την μικρή μπαταρία. Από την άλλη είναι περισσότερο ευπαθή λόγω ηλεκτρονικών και μάλιστα ηλεκτρονικών που διαρρέονται από μεγάλα ρεύματα για αρκετή ώρα, άρα αναπτύσσουν θερμοκρασίες και ηλεκτρονικά κυκλώματα με μεγάλες θερμοκρασίες δεν περπατάνε αρμονικά. Τώρα αυτό που λες για την μπαταρία ότι εκτός του ότι διαρκεί περισσότερο αντέχει και παραπάνω, ειλικρινά δεν το ξέρω.
    Κουβέντα να γίνεται όμως, εργαλειάρες και τα 2 κι έρχεται μετά ο Miskin και βάζει το Hitachi (που παρεμπιπτόντως η σχεδίασή του μου αρέσει πολύ - θα μου πεις σιγά το παράξενο σου αρέσει και η GS).
    Κατάλαβες διλήμματα που αποκτήσαμε από το πουθενά, δεν μας έφτανε η αφραγκία μας έχουμε να σκεφτόμαστε αυτό vs εκείνο vs το άλλο.
    Brushless μοτέρ χρησιμοποιούνται εδώ και χρονια πριν μπουν επάνω στα ηλεκτρικά εργαλεία (μάλλον το ξέρεις). Γενικά απ' ότι έχω διαβάσει χρησιμοποιούνται εκεί που χρειάζεται δύναμη και μικρό βάρος (ξέρω έναν τέτοιο σχετικό τομέα που δραστηριοποιείσαι). Δεν ξέρω τι χαρακτηριστικά έχουν στις άλλες εφαρμογές, εγώ σου λέω που υπερέχουν στα συγκεκριμένα προιόντα. Όλα αυτά βάση ισχυρισμών κατασκευαστή αλλά και χρηστών.

    Η τεχνολογία πλέον και όλη η εξέλιξη έχει πέσει επάνω στα brushless. Όλα αυτά δεν έχουν δοκιμαστεί μόνο σε δραπανάκια των 18v αλλά σε σέγες των 36 που δουλεύουν όλη μέρα και μπουλενόκλειδα επίσης των 36V.

    To κατά πόσο χρειάζεται ένα τέτοιο εργαλείο ή όχι, εκτός από θέμα Gαυλας είναι και θέμα χρήσης. Κατά τη γνώμη μου αν δεν είναι κάποιος επαγγελματίας να το έχει όλη μέρα στο χέρι ένα απλό καρβουνιασμένο είναι υπέρ αρκετό.
    Sent from me using a computer.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    ένα απλό καρβουνιασμένο είναι υπέρ αρκετό.
    Αυτό να το ακούσει ο Μιχάλης ο φασαρίας που μου θέλει και brushless για να βάζει βιδάκια.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2009, 12:28
  2. GG EC300 Rac Vs KTM EXC 400 Vs WR250f
    από itsikis στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2008, 17:16
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2007, 13:38
  4. Richa vs Lookwell και Uvex vs Shark
    από tolis_glx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2005, 15:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF