Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 54

Θέμα: Γυάλισμα λαιμών εξατμίσεων

  1. #16
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Εγω παω το μηχανακι στο σμπρινη για πλυσιμο και μου τους καθαριζει. Ολα τζαμι.

  2. #17
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Μα, όπως λες κι εσύ, οι λαιμοί είναι από ανοξείδωτο χάλυβα, άρα δεν θα πρέπει να διαβρώνονται.
    Ανοξείδωτο δεν σημαίνει ότι δεν διαβρώνεται ποτέ. Διαβρώνεται με πολύ αργούς ρυθμούς και με to καθάρισμα φεύγει η επιφανειακή οξείδωση. Οι λαιμοί δείχνουν πιο γρήγορα την οξείδωση από το ψυγείο του σπιτιού γιατί ανεβάζουν πολλές θερμοκρασίες. Αν τις αφήσεις χωρίς να τις καθαρίσεις θα γίνουν όπως στα παλιά μηχανάκια που βλέπεις και η οξείδωση μαζί με την λάσπη θα σου δώσουν αυτό το υπέροχο χρώμα της άμμου της ερήμου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Με λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο, είδα υπάρχουν αλοιφές γυαλίσματος μετάλλων (γενικά), όπως glanol, autosol. Υπάρχει και η autosol antiblau η οποία φαίνεται ότι είναι ειδικά γι' αυτή τη δουλειά, αλλά κοστίζει (γύρω στα 17€ τα 125ml).
    Ναι είναι ακριβές. Αν δεν έχουν μεγάλο πρόβλημα οι λαιμοί μπορεί να καθαρίσουν και με την αλοιφή σκέτη και ένα πανάκι.

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της Rigas.
    Εγγραφή
    09/05/2016
    Μηνύματα
    98
    για δοκιμασε...Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3m_228_8_Count_Scotch-Brite_Heavy_Duty_Scour_Pad.jpg 
Προβολές:	398 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	374326

  4. #19
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Ολα τα κραματα ανοξειδωτου χαλυβα οπως λενε (κραματα για να ειναι πιο ευπλαστο αλλιως σπαει) ή inox εχουν σιδερο μεσα το οποιο ποσοστο αυτου του μεταλλου ποικίλει. Οποτε σκουριαζουν ετσι κ αλλιως. Πιο αργα και πιο δυσκολα αλλα σκουριαζουν.
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Χθες πήρα τη μόνη αλοιφή γυαλίσματος που βρήκα σε μαγαζί με αξεσουάρ auto-moto:
    http://www.autosol.com/ProductDetail...oductCode=1188
    Στις οδηγίες γράφει ότι κάνει -μεταξύ άλλων- για stainless steel, chrome exhausts.
    Γράφει επίσης ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείται σε ανοδιωμένο αλουμίνιο.
    Είμαστε σίγουροι ότι το υλικό των λαιμών είναι ανοξ. χάλυβας;
    Αυτό το χρυσαφί χρώμα που έχουν μήπως είναι ανοδίωση και με την αλοιφή την καταστρέψω;

  6. #21
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Χθες πήρα τη μόνη αλοιφή γυαλίσματος που βρήκα σε μαγαζί με αξεσουάρ auto-moto:
    http://www.autosol.com/ProductDetail...oductCode=1188
    Στις οδηγίες γράφει ότι κάνει -μεταξύ άλλων- για stainless steel, chrome exhausts.
    Γράφει επίσης ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείται σε ανοδιωμένο αλουμίνιο.
    Είμαστε σίγουροι ότι το υλικό των λαιμών είναι ανοξ. χάλυβας;
    Αυτό το χρυσαφί χρώμα που έχουν μήπως είναι ανοδίωση και με την αλοιφή την καταστρέψω;
    Οι λαιμοί του ZR7 είναι ανοξείδωτος χαλυβας, μια χαρα σου κάνει η autosol.
    Απλά μετα απο λίγο καιρό θα είναι παλι όπως πριν.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Ξεκίνησα να γυαλίζω δοκιμαστικά το ένα λαιμό της εξάτμισης με AUTOSOL SHINE 1187.
    Οι σκούροι καφέ λεκέδες της οξείδωσης άρχισαν να φεύγουν αλλά νομίζω ότι άρχισε να φεύγει και η ανοδίωση!
    Έχω την εντύπωση ότι αν συνεχίσω το γυάλισμα, οι λαιμοί θα λάμπουν μεν αλλά θα έχουν το κλασικό χρώμα του ανοξείδωτου χωρίς το χρυσαφί της ανοδίωσης.
    Δεν ξέρω αν το θέλω αυτό...

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Η γνώμη του μηχανικού μου είναι να αφήσω τους λαιμούς ήσυχους, αφού ακόμα κι αν καθαρίσουν πολύ σύντομα θα γίνουν όπως πριν.
    Καλυτερα το γυάλισμα να γίνεται άνοιξη λόγω μειωμένης... βροχόπτωσης! μετά την βροχή το χειρότερο για τους γυαλισμένους λαιμούς είναι η βουνίσια λάσπη....ότι χειρότερο..εγω γυαλίζω με αλουμινόχαρτο και το κλασικό (πάει παντού) WD 40

  9. #24
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Ξεκίνησα να γυαλίζω δοκιμαστικά το ένα λαιμό της εξάτμισης με AUTOSOL SHINE 1187.
    Οι σκούροι καφέ λεκέδες της οξείδωσης άρχισαν να φεύγουν αλλά νομίζω ότι άρχισε να φεύγει και η ανοδίωση!
    Έχω την εντύπωση ότι αν συνεχίσω το γυάλισμα, οι λαιμοί θα λάμπουν μεν αλλά θα έχουν το κλασικό χρώμα του ανοξείδωτου χωρίς το χρυσαφί της ανοδίωσης.
    Δεν ξέρω αν το θέλω αυτό...
    Το χρυσαφί χρώμα στους λαιμούς δεν είναι ανοδίωση, δημιουργήθηκε απο τις υψηλές θερμοκρασίες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Το χρυσαφί χρώμα στους λαιμούς δεν είναι ανοδίωση, δημιουργήθηκε απο τις υψηλές θερμοκρασίες.
    Όντως; Αν είναι έτσι, δεν πειράζει να γυαλίσουν οι λαιμοί και να χάσουν το χρυσαφί χρώμα, αφού θα το αποκτήσουν ξανά, σωστά;

  11. #26
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Καπως ετσι ξεκινανε ολες και μετα απο χρηση και θερμοκρασια γίνονται περτικαλι


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1426-vi.jpg 
Προβολές:	197 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	379663
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Honda-CB650F-7.jpg‎  
    Throttle that mysterious friend of ours

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Σε μια πρόχειρη αναζήτηση στο google, είδα ότι δεν συνηθίζεται η ανοδίωση στο ανοξείδωτο ατσάλι, απ' το οποίο είναι φτιαγμένοι οι λαιμοί των εξατμίσεων. Είναι μια τεχνική που εφαρμόζεται κυρίως στο αλουμίνιο και πρόκειται ουσιαστικά για ελεγχόμενη οξείδωση της επιφάνειας του υλικού που το προστατεύει από περαιτέρω οξείδωση και επιπλέον του δίνει εντυπωσιακά χρώματα! Φαντάζομαι ότι ίσως υπάρχουν και ανοδιωμένοι λαιμοί, αλλά δεν είναι ο κανόνας. Επομένως έχει δίκιο ο Άρης.

  13. #28
    Ειχα κάνει πριν κανα 6 χρόνια τους λαιμους του Fz6 με γυαλοχαρτο 1000ρι και έγιναν σούπερ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fazerrr.jpg 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	75,1 KB 
ID:	379664
    The R is for Respect.

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83
    Καλησπέρα κι απο εμένα, είχα βάλει πάνω στις εξατμίσεις για καθαρισμό σε ενα FMX 650 το συγκεκριμένο προιόν https://www.motoraid.eu/main-mainten...i-blue-cleaner. Έκανε δουλειά μετα απο πολυ τρίψιμο με χιλιάρι γυαλόχαρτο μιας και φοβήθηκα μη τυχόν τραυματίσω τους λαιμούς. Το αποτέλεσμα ήταν ένα χρώμα γκρί και μετά το άναψα λίγο για να πάρει πιο όμορφη θερμοκρασία η εξάτμιση χωρίς πολλά ζόρια και το έσβησα μετα απο 1-2 λεπτά. Κιτρίνε κατευθείαν αλλά με όμορφο τρόπο ενώ μετα απο 2-3 βόλτες πήρε ενα τσάκ πιο σκούρο κίτρινο και έμεινε έτσι. Τώρα έχω στην κατοχή μου ένα Tracer 700 του 2019 και θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάποιος για το αν η συγκεκριμένη αλοιφή είναι συμβατή με τους λαιμούς καθώς δεν είμαι 100 τα 100 σίγουρος για το υλικό κατασκευής τους ( μάλλον απο ανοξειδωτο ατσάλι η χάλυβα?). Μην κάνω και καμια ζημιά και τρέχω μετά, ευχαριστώ!

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NikosBu Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα κι απο εμένα, είχα βάλει πάνω στις εξατμίσεις για καθαρισμό σε ενα FMX 650 το συγκεκριμένο προιόν https://www.motoraid.eu/main-mainten...i-blue-cleaner. Έκανε δουλειά μετα απο πολυ τρίψιμο με χιλιάρι γυαλόχαρτο μιας και φοβήθηκα μη τυχόν τραυματίσω τους λαιμούς. Το αποτέλεσμα ήταν ένα χρώμα γκρί και μετά το άναψα λίγο για να πάρει πιο όμορφη θερμοκρασία η εξάτμιση χωρίς πολλά ζόρια και το έσβησα μετα απο 1-2 λεπτά. Κιτρίνε κατευθείαν αλλά με όμορφο τρόπο ενώ μετα απο 2-3 βόλτες πήρε ενα τσάκ πιο σκούρο κίτρινο και έμεινε έτσι. Τώρα έχω στην κατοχή μου ένα Tracer 700 του 2019 και θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάποιος για το αν η συγκεκριμένη αλοιφή είναι συμβατή με τους λαιμούς καθώς δεν είμαι 100 τα 100 σίγουρος για το υλικό κατασκευής τους ( μάλλον απο ανοξειδωτο ατσάλι η χάλυβα?). Μην κάνω και καμια ζημιά και τρέχω μετά, ευχαριστώ!
    Καλημέρα Νίκο, ρίξε μια ματιά και σε αυτό το θέμα:

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=156818&page=5

    Μπορεί να βρεις πιο εύκολες - ήπιες λύσεις αν και δε νομίζω να έχεις θέμα με την αλοιφή

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κοκκινισμα λαιμων εξατμισεων... Fmx 650.
    από anco στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2012, 22:47
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2011, 19:54
  3. γυάλισμα - καθάρισμα εξατμίσεων? κτλ!
    από LARISEOS στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2010, 08:32
  4. ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ-ΓΥΑΛΙΣΜΑ ΛΑΙΜΩΝ
    από parianmx5 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2010, 14:25
  5. Γυάλισμα λαιμών ΧΤ 600.
    από notakos600 στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2008, 19:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF