Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 54

Θέμα: Γυάλισμα λαιμών εξατμίσεων

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα Νίκο, ρίξε μια ματιά και σε αυτό το θέμα:

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=156818&page=5

    Μπορεί να βρεις πιο εύκολες - ήπιες λύσεις αν και δε νομίζω να έχεις θέμα με την αλοιφή
    Χαίρεται, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση κιόλας. Ειχα διαβάσει το άρθρο και είχα πάρει κάποια πραγματάκια απλώς δεν μπορώ να βρώ πουθενά τι μέταλλο είναι οι λαιμοί της εξάτμισης μου γι αυτό έχω κάποιες επιφυλλάξεις. Επίσης δεν θέλω το αποτέλεσμα να βγεί μάτ γκρί όπως στο FMX.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Να είσαι καλά, κάνε μία δοκιμή σε ένα σημείο του λαιμού που δεν φαίνεται για να είσαι σίγουρος.

    Οι ψιλές αλοιφές έχουν την ιδιότητα να επαναφέρουν τη λάμψη και να στιλβώνουν την επιφάνεια πάντως, στην περίπτωσή μου η Glanol Ultra Soft το κάνει αυτό ακόμα και όταν η επιφάνεια γίνεται ματ από το πολύ τρίψιμο με το σκοτς παντ

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83
    Ααα κατάλαβα νομίζω , οπότε λές να πάρω την Glanol Soft και με ενα χιλιάρι γιαλόχαρτο η και πιο ελαφρύ να το περναώ σιγα σιγα απο 2-3 στρώματα ενώ στο τέλος να το βγάλω με πετσέτα έτσι ώστε να μη μου δώσει αυτή την θαμπάδα. Δεν γνώριζα ότι η θαμπάδα γίνεται απο το πολυ τρύψιμο, εκτός αν δεν κατάλαβα καλα.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NikosBu Προβολή μηνύματος
    Ααα κατάλαβα νομίζω , οπότε λές να πάρω την Glanol Soft και με ενα χιλιάρι γιαλόχαρτο η και πιο ελαφρύ να το περναώ σιγα σιγα απο 2-3 στρώματα ενώ στο τέλος να το βγάλω με πετσέτα έτσι ώστε να μη μου δώσει αυτή την θαμπάδα. Δεν γνώριζα ότι η θαμπάδα γίνεται απο το πολυ τρύψιμο, εκτός αν δεν κατάλαβα καλα.
    Θα σου πω τι κάνω εγώ γιατί όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες, αν οι λαιμοί είναι πολύ βρώμικοι αντί να τρίβω και να ξανατρίβω με ψιλή αλοιφή βάζω λίγο Harpic, τρίβω με ένα σκοτς παντ και μετά το σκούπισμα οι λαιμοί είναι καθαροί αλλά η επιφάνειά τους είναι σαγρέ και ματ. Η μέθοδος που περιγράφω το κάνει αυτό αλλά μετά από ένα πέρασμα με Glanol Ultra Soft ή άλλη παρόμοια αλοιφή επανέρχεται το χρώμα, βγαίνουν τα τελευταία υπολείμματα βρωμιάς και η επιφάνεια γίνεται στιλβωμένη, γυαλιστερή και μένει έτσι για περισσότερο χρόνο.

    Τώρα αν οι λαιμοί σου δεν είναι τόσο βρώμικοι και δεν θέλεις να ξεφύγεις πολύ με το καθάρισμα, με ψιλή αλοιφή και διαδοχικά περάσματα ελέγχεις καλύτερα το αποτέλεσμα αλλά θέλει πολύ υπομονή!

    Το τρίψιμο με την ψιλή αλοιφή και τραχύ πανί δεν πρόκειται να σου δώσει ματ αποτέλεσμα ακόμα και αν κάνεις δύο και τρία περάσματα.

    Δοκίμασε αυτό σε ένα μέρος που δεν φαίνεται και αν δεν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα πας σε κάτι πιο δραστικό.

  5. #35
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Τέτοιες κουβέντες μ' αρέσουν

    Του FMX μου μοιάζουν σστινέ, γυαλίζει λίγο αλλά δεν αντανακλά. Όπως βγαίνει το ανοξείδωτο ατσάλι σε σωλήνες από τα ράουλα που τους διαμορφώνουν.
    Bάλε μια φωτό από το αποτέλεσμα που σου αρέσει, θα ξεκαθαρίσει το ζητούμενο.

    Όταν καθαρίσεις τους λαιμούς θα είναι σχεδόν έτσι. Για να το έχεις σε κλίμακα γυαλόχαρτων (gritt) το 800 είναι πολύ φίνο, το 600 αρχίζει να γίνεται έντονο.
    Μπορείς και με γυαλόχαρτο, πιο εύκολα με κόκκινο "scotch brite" (~700gritt) από το χρωμματοπωλείο.

    Δεν μπορείς να κάνεις ζημιά με αυτά τα υλικά.
    Το καλύτερο για γυμνό ανοξείδωτο είναι να είναι γυαλιστερό, κλείνουν περισσότεροι πόροι, κολλάνε λιγότερα πάνω του.
    Η διαφορά με υαλοβολισμένο, αποχαρταρισμένο, ματ επιφάνειας είναι μικρή αλλά φαίνεται.

    Πολύ ωραία λύση να πας για κεραμική βαφή, θα το υαλοβολίσουν και θα βαφεί με πολύ λεπτό και ανθεκτικό ασημι ή ότι άλλο.
    Αν ρωτήσεις γράψε τιμές να ξέρουμε.

    Και τα μαλακά οξέα που βρίσκουμε σαν αδρανοποιητές σκουριάς δίνουν ματ επιφάνεια, θέλει προσεκτικό πλύσιμο μετά.

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83
    Καλημέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ θέλω να γυαλίζουν οι εξατμίσεις σε αυτό το χρυσαφή χρώμα όπως η φωτογραφία του Versys πιο πάνω ένα παράδειγμα. Λέω να πάρω την Glanol soft και με ένα 1000αρι γυαλοχαρτο να κάνω 2-3 στρώσεις προσεκτικά και όχι πολύ τρίψιμο στην ίδια επιφάνεια. Θα αφήνω κάθε στρώση την αλοιφή να δουλεύει για κάνα 5 λεπτό και μετά θα τρίβω σιγά σιγά. Αμέσως μετά πετσέτα και ξανά την ίδια διαδικασία άλλες 2-3 φορές. Θα στείλω φωτογραφία με το αποτέλεσμα όταν το κάνω.

  7. #37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NikosBu Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ θέλω να γυαλίζουν οι εξατμίσεις σε αυτό το χρυσαφή χρώμα όπως η φωτογραφία του Versys πιο πάνω ένα παράδειγμα. Λέω να πάρω την Glanol soft και με ένα 1000αρι γυαλοχαρτο να κάνω 2-3 στρώσεις προσεκτικά και όχι πολύ τρίψιμο στην ίδια επιφάνεια. Θα αφήνω κάθε στρώση την αλοιφή να δουλεύει για κάνα 5 λεπτό και μετά θα τρίβω σιγά σιγά. Αμέσως μετά πετσέτα και ξανά την ίδια διαδικασία άλλες 2-3 φορές. Θα στείλω φωτογραφία με το αποτέλεσμα όταν το κάνω.
    Καταρχάς, θα πρέπει να αγοράσεις ένα versys! :P
    done.

  8. #38
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Με την αλοιφή και σκληρό πανί καθάρισε τις εξατμίσεις σου αν δεν είναι καθαρές και γυαλιστερές.
    Μετά περνάς κάθετα στους σωλήνες το 1000 για να κάνεις την επιφάνεια.
    Το κίτρινο είναι οξείδωση και δημιουργείται με τον καιρό.

  9. #39
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83
    Θα μείνω με το Tracer τότε

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83
    Κατάλαβα , άρα πρώτα θα αφήσω λίγο την αλοιφή να δουλέψει μετά θα την σκουπίσω ( ίσως χρειαστεί η ίδια διαδικασία 2-3 φορές) και όταν καθαρίσει θα τρίψω με το 1000αρι και αλοιφή για να γυαλίσουν . Υποθέτω όμως όχι τρίψιμο με δύναμη και υπερβολικό γιατί θα κάνω καμία ωραία ομορφιά και θα σκούζω.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NikosBu Προβολή μηνύματος
    Κατάλαβα , άρα πρώτα θα αφήσω λίγο την αλοιφή να δουλέψει μετά θα την σκουπίσω ( ίσως χρειαστεί η ίδια διαδικασία 2-3 φορές) και όταν καθαρίσει θα τρίψω με το 1000αρι και αλοιφή για να γυαλίσουν . Υποθέτω όμως όχι τρίψιμο με δύναμη και υπερβολικό γιατί θα κάνω καμία ωραία ομορφιά και θα σκούζω.
    Καλημέρα Νίκο, μήπως μπορείς να βάλεις μία φωτό των λαιμών να δούμε στο περίπου σε τι κατάσταση είναι;

    Αν είναι σε σχετικά καλή κατάσταση ίσως να αρκεί ένα μόνο πέρασμα με αλοιφή και τραχύ πανί για να πετύχεις το αποτέλεσμα που θέλεις.

    Αν βαριέσαι ή δεν ευκαιρείς πήγαινε βήμα - βήμα και αν δεν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα μετά από 3 - 4 βόλτες που θα ζεσταθεί και θα κρυώσει το μέταλλο, προχώρα στα πιο δραστικά μέτρα.

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83
    Καλησπέρα, θα στείλω μια αύριο αλλά είναι σε αρκετά καλή κατάσταση όποτε απλά θέλω να γυαλίζουν με αυτό το χρυσάφι χρωμα. Θα στείλω μια φωτογραφία αύριο που θα κάνει μπανάκι κιόλας.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_4316.jpg 
Προβολές:	80 
Μέγεθος:	46,1 KB 
ID:	452460
    Τελευταία τροποποίηση από NikosBu; 21/04/2024 στις 16:26.

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83
    Νομίζω είναι σε νορμαλ κατάσταση απλά έτσι να ασχοληθούμε με κάτι

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NikosBu Προβολή μηνύματος
    Νομίζω είναι σε νορμαλ κατάσταση απλά έτσι να ασχοληθούμε με κάτι
    Νίκο όπως τους βλέπω ένα τριψιματάκι το θέλουν!

    Μετά το μπανάκι κάνε μια δοκιμή με τραχύ πανί και ψιλή αλοιφή σε ένα μέρος που δε φαίνεται για δοκιμή και αν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα σε σχέση με τον κόπο, πέρνα τους όλους.

    Εγώ θα άπλωνα λίγο Χάρπικ, μετά τρίψιμο με σκοτς παντ και τελείωμα με ψιλή αλοιφή πάντως.

    Το αποτέλεσμα μετά το σκοτς παντ θα είναι ματ - σαγρέ και μπορεί να σε τρομάξει πάντως, αλλά με την ψιλή αλοιφή μετά από δυο - τρεις βόλτες επανέρχεται πάντα το ωραίο χρυσαφί που θέλεις.

    Με μόνο την αλοιφή πάντως θα έχει περισσότερο έλεγχο αλλά με μεγαλύτερο κόπο!

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83
    Μάλλον με την αλοιφή θα πάω για να μου δώσει την γυαλάδα μια και καλή . Έλεγα να πάρω αυτη την autosol. Έχεις βα προτείνεις κάποια άλλη ;

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κοκκινισμα λαιμων εξατμισεων... Fmx 650.
    από anco στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2012, 22:47
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2011, 19:54
  3. γυάλισμα - καθάρισμα εξατμίσεων? κτλ!
    από LARISEOS στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2010, 08:32
  4. ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ-ΓΥΑΛΙΣΜΑ ΛΑΙΜΩΝ
    από parianmx5 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2010, 14:25
  5. Γυάλισμα λαιμών ΧΤ 600.
    από notakos600 στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2008, 19:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF