Σελίδα 645 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 145545595635640641642643644645646647648649650655 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 9.661 έως 9.675 από 9987

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #9661
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.970
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Μην πάρετε. SUV.δεν φτάνουν για όλους.
    Όσοι μεγάλωσαν με αφίσες του Μαξ Πλανκ, του Νιλς Μπορ και του Άϊνστάιν, δεν παίρνουν SUV. Οπότε περισσεύουν για τους υπόλοιπους.

  2. #9662
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.587
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    η φυσικη ειναι απολυτη οχι εγω
    Όταν μπούμε να κάνουμε ρεκόρ στο nurburgring θα πάρουμε sedan.
    Για τους άθλιους ελληνικούς δρόμους είναι ταμάμ τα suv, όπως και για το σώσιμο της μέσης. Όπως και αυτό με τους χώρους που λες είναι εντελώς άκυρο. Οι πίσω επιβάτες στρουμπουλάνε τα πόδια στα μπροστινά χαμηλά καθίσματα και πολλά άλλα μειονεκτηματα όπως ορατότητα, Βαζε-βγάζε σκυβοντας παιδί 15 κιλών στο καθίσματακι του και η λίστα μπορεί να συνεχίσει...
    Το να χαρακτηρίζεις άσχετους εμάς που επιλέγουμε suv δεν είναι ευγενικό. Αντίστοιχα να σε χαρακτηρίσω και εγώ ως άσχετο που δεν Καβαλας Supersport θα το θεωρούσες οκ?
    Τελευταία τροποποίηση από peterTHErider; 30/03/2024 στις 07:41.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  3. #9663
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    Όταν ένα αυτοκίνητο αγοράζεται με μοναδικο κριτήρια το ποσο εύκολα μπαινοβγαίνεις εγώ δεν έχω να πω κάτι άλλο για το προϊόν
    Όσο για τους κατόχους συγνώμη αν τους προσβάλλα....δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου
    Πίστευα ότι σε φόρουμ μοτοσυκλετών θα υπηρχε περισσότερο τεχνολογική προσέγγιση ενός οχηματος
    Θα μου άρεσε μια συζήτηση με τεχνικούς όρους και επιχειρήματα
    Όταν μπαίνει η ειρωνεία δεν υπάρχει λόγος συνεχειας
    Καλά χλμ σε όλους με ότι βολεύει τον καθένα

  4. #9664
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Όταν ένα όχημα αποτελεί αντικείμενο επίδειξης, κάθε λογικό επιχείρημα πεθαίνει.

  5. #9665
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.587
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Όταν ένα αυτοκίνητο αγοράζεται με μοναδικο κριτήρια το ποσο εύκολα μπαινοβγαίνεις εγώ δεν έχω να πω κάτι άλλο για το προϊόν
    Όσο για τους κατόχους συγνώμη αν τους προσβάλλα....δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου
    Πίστευα ότι σε φόρουμ μοτοσυκλετών θα υπηρχε περισσότερο τεχνολογική προσέγγιση ενός οχηματος
    Θα μου άρεσε μια συζήτηση με τεχνικούς όρους και επιχειρήματα
    Όταν μπαίνει η ειρωνεία δεν υπάρχει λόγος συνεχειας
    Καλά χλμ σε όλους με ότι βολεύει τον καθένα




    Όταν χαρακτηρίζεις άσχετους όσους επέλεξαν τέτοιου τύπου αυτοκίνητο δεν ξεκινάς κάποια τεχνολογική συζήτηση. Στα 20 μου και ελεύθερος 2θεσιο σπορ είχα.
    Τα πρωταρχικά και βασικα κριτήρια στο οικογενειακό όχημα για μένα είναι η πρακτικότητα και η καθημερινή μου εξυπηρέτηση.και είπα μια σειρά από λόγους. Όπως ακόμα να μπαίνει στο πορτμπαγκάζ χωρις την καπελιερα ο σκύλος μου dogo Argentino 53κιλων. Στο σεντάν η στο κουπέ που θα τον βάλω? Πάνω στα παιδιά?
    Αν αυτό μπορεί να συνδιαστει και με λίγη σπορ συμπεριφορά ακόμα καλύτερα. Στην εποχή των ηλεκτρονικών αναρτήσεων και ένα crossover μπορεί να γίνει διασκεδαστικο σε ένα βαθμό.
    Τα αντίστοιχα mega on off τύπου multistrada που κάνουν από ταξίδι μέχρι track day.
    Τελευταία τροποποίηση από peterTHErider; 30/03/2024 στις 07:45.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  6. #9666
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    δεν ειναι θεμα σπορ συμπεριφορας αλλα ευσταθειας
    φιλος με λεφτα αγορασε πριν χρονια πανακριβο επωνυμο υβριδικο suv
    το αυτοκινητο εφτανε για πλακα τα 180 κι εκει ειχε κοφτη
    ο κατασκευαστης δεν το εμπιστευονταν για παραπανω λογω ψηλου κεντρου βαρους
    σε σφοδρη πλαγια συγκρουση εφερε τουμπες γιατι το αλλο οχημα χωθηκε απο κατω και το σηκωσε στον αερα
    το αστειο στα σημερινα ειναι ενω κουβαλανε ολη την υποδομη της τερακινησης (μεγαλο υψος πατωματος, τεραστιες αναρτησεις και τροχους , τουνελ μεταδοσης κλπ) ειναι τελικα δικινητα χωρις καμμια δυνατοτητα εκτος δρομου
    εμενα ολο αυτο μου κανει πολυ fake

  7. #9667
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.587
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    δεν ειναι θεμα σπορ συμπεριφορας αλλα ευσταθειας
    φιλος με λεφτα αγορασε πριν χρονια πανακριβο επωνυμο υβριδικο suv
    το αυτοκινητο εφτανε για πλακα τα 180 κι εκει ειχε κοφτη
    ο κατασκευαστης δεν το εμπιστευονταν για παραπανω λογω ψηλου κεντρου βαρους
    σε σφοδρη πλαγια συγκρουση εφερε τουμπες γιατι το αλλο οχημα χωθηκε απο κατω και το σηκωσε στον αερα
    το αστειο στα σημερινα ειναι ενω κουβαλανε ολη την υποδομη της τερακινησης (μεγαλο υψος πατωματος, τεραστιες αναρτησεις και τροχους , τουνελ μεταδοσης κλπ) ειναι τελικα δικινητα χωρις καμμια δυνατοτητα εκτος δρομου
    εμενα ολο αυτο μου κανει πολυ fake
    Εκτός δρόμου με απασχολεί όσο με απασχολεί με το multistrada. Δηλαδή απλή διέλευση.
    Και όλα αυτά που λες μειώνονται κατά πολύ από τις ηλεκτρονικές αναρτήσεις. Με ένα κουμπάκι χαμηλώνει το όχημα 10 πόντους και σφίγγουν οι αποσβέσεις.
    Και δεν μιλάω για Gwagon ή land cruiser και γενικά τα τεράστια και πανύψηλα.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  8. #9668
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.082
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Όσοι μεγάλωσαν με αφίσες του Μαξ Πλανκ, του Νιλς Μπορ και του Άϊνστάιν, δεν παίρνουν SUV. Οπότε περισσεύουν για τους υπόλοιπους.
    Καλά που μου το πες.Ουφ,ησυχασα.Κι έλεγα ,θα φτάσουν για όλους,δεν θα φτάσουν.

  9. #9669
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.970
    Πριν κανα μήνα σε κεντρικό δρόμο της πόλης μου, έγινε σφοδρή πλάγια σύγκρουση σε διασταύρωση, μεταξύ ενός Peugeot 308 κι ενός Toyota Corolla. Το Peugeot έφερε τούμπες και κατέληξε πάνω σε ένα σταθμευμένο αυτοκίνητο...Χωρίς να είναι SUV, χωρίς να έχει κόφτη απ τον κατασκευαστή, χωρίς να έχει ψηλό κέντρο βάρους...

  10. #9670
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.970
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Πίστευα ότι σε φόρουμ μοτοσυκλετών θα υπηρχε περισσότερο τεχνολογική προσέγγιση ενός οχηματος. Θα μου άρεσε μια συζήτηση με τεχνικούς όρους και επιχειρήματα
    Σε ένα φόρουμ μοτοσικλετών η προσέγγιση είναι καθαρά τι κ@υλώνει τον καθένα, γτ η μοτοσικλέτα είναι κυρίως συναίσθημα, δεν είναι ούτε μίξερ, ούτε τηλεόραση, ούτε κινητό. Εάν το κριτήριο ήταν τεχνολογικής προσέγγισης, θα έπρεπε να μιλάμε για μια χούφτα μοντέλα, μετρημένα στα δάχτυλα εδώ μέσα.

    Το άσχημο πράγμα είναι οι αφορισμοί και οι γενικεύσεις ( όποιος αγοράζει SUV είναι άσχετος, το κάνει για επίδειξη, είναι δήθεν, όποιος αγοράζει κινέζικο δεν έχει λεφτά κτλ.) ιδιαίτερα όταν συνοδεύονται από χαρακτηρισμούς...για να μείνω στα περί της μοτοσικλέτας, και να δώσω ένα παράδειγμα, μέλος του moto.gr και youtuber, τον οποίο παρακολουθούσα που και που, χαρακτήρισε σε ένα βίντεό του όσους δεν κάνουν βελτιώσεις στις μοτοσικλέτα τους ζώα, που αγοράζουν ό,τι τους πουλάνε οι εταιρείες μαζικά...δεν νομίζω πως χρειάζεται περαιτέρω σχολιασμός για τον χαρακτηρισμό προς τους συμφορουμίτες του...

    Ευτυχώς ή δυστυχώς, μάλλον ευτυχώς θα έλεγα, όλοι οι άνθρωποι έχουν διαφορετικά κριτήρια και οπτική. Το όχημα που εσύ κι εγώ απαξιούμε ή χλευάζουμε, μπορεί να φέρει χαμόγελα ευτυχίας σε κάποιον άλλο. Την καλημέρα μου!

  11. #9671
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    628
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    δεν ειναι θεμα σπορ συμπεριφορας αλλα ευσταθειας
    φιλος με λεφτα αγορασε πριν χρονια πανακριβο επωνυμο υβριδικο suv
    το αυτοκινητο εφτανε για πλακα τα 180 κι εκει ειχε κοφτη
    ο κατασκευαστης δεν το εμπιστευονταν για παραπανω λογω ψηλου κεντρου βαρους
    σε σφοδρη πλαγια συγκρουση εφερε τουμπες γιατι το αλλο οχημα χωθηκε απο κατω και το σηκωσε στον αερα
    το αστειο στα σημερινα ειναι ενω κουβαλανε ολη την υποδομη της τερακινησης (μεγαλο υψος πατωματος, τεραστιες αναρτησεις και τροχους , τουνελ μεταδοσης κλπ) ειναι τελικα δικινητα χωρις καμμια δυνατοτητα εκτος δρομου
    εμενα ολο αυτο μου κανει πολυ fake
    Τα περισσοτερα SUV σημερα ειναι υπερυψωμενα χατσμπακ. Τα μεγαλα τετρακινητα τυπου G Wagen/ Land Cruiser ανηκουν αλλου, ειναι πανακριβα για τον απλο κοσμο και τεραστια για πολεις.

    Αλλα ενα Q3 πχ ειναι πολυ πιο ευρυχωρο απο το αδερφακι Α3 και αυτο ισχυει για ολα. Κραυγαλεο παραδειγμα τα C3 / C3 aircross οπου το δευτερο εχει τεραστιους χωρους σε σχεση με το πρωτο.
    Επειδη το μεγαλυτερο υψος και μηκος δινει την δυνατοτητα διαφορετικου σχεδιασμου καθισματων με αποτελεσμα οι επιβατες να καθονται πιο ορθια αρα περισσευει χωρος.

    Εχω μια Κορολλα του 03 κι ενα Φιατ Παντα του 06. Ο ελαφρα πιο ψηλος σχεδιασμος του δευτερου το κανει πολυ πιο ανετο στο μπες - βγες απο το πρωτο κι ας ειναι κουβαδακι, χωραει παντως ανετα 4 ατομα, αρκει οι πισω να ειναι μεχρι 1,70

  12. #9672
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    Πώς γίνεται αν σηκώσεις ένα α3 και το κάνεις q3 να γίνει πιο ευρύχωρο;

  13. #9673
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Δεν το σηκώνεις απλά στις αναρτήσεις, αλλά αυξάνεις και το ύψος του χώρου επιβατών, δηλαδή την απόσταση μεταξύ πατώματος και οροφής.

    Στα περισσότερα SUV εκεί οφείλεται κυρίως το αυξημένο ύψος και όχι τόσο στην απόσταση του πατώματος από τον δρόμο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #9674
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    Αυτό που περιγράφεις είναι πολυμορφικο
    Και είναι η καλύτερη τεχνικά
    εφαρμογή
    Μεγάλοι χώροι εύκολη πρόσβαση σωστό πάτημα στο δρομο
    Τελευταία τροποποίηση από toyar; 30/03/2024 στις 09:04.

  15. #9675
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.587
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν το σηκώνεις απλά στις αναρτήσεις, αλλά αυξάνεις και το ύψος του χώρου επιβατών, δηλαδή την απόσταση μεταξύ πατώματος και οροφής.

    Στα περισσότερα SUV εκεί οφείλεται κυρίως το αυξημένο ύψος και όχι τόσο στην απόσταση του πατώματος από τον δρόμο.
    +λίγους πόντους στην ανάρτηση που σημαίνει ανεση
    +λίγο διαφορετικό σχήμα πορτμπαγκάζ που σημαίνει πιο άνετη φόρτωση
    +λόγο του παραπάνω σημαίνει μεγαλύτερο πίσω τζάμι με καλύτερη ορατοτητα

    Χωρίς ουσιαστικά να χάνεις τίποτα...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF