Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Αλλαγη μπουζι?

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146

    Αλλαγη μπουζι?

    Λοιπον σημερα αξιωθηκα να κανω μερικες δουλιτσες στο aprilia pegaso trail που αγορασα προσφατα.

    Τσεκαρα βιδες, υγρα,φιλτρο αερα και τελος εβγαλα και το μπουζι του.

    Αλλα ελα που δεν ξερω πως να το "διαβασω"..

    Οποτε εδω θελω μια βοηθεια απο εσας του εμπειροτερους..

    Photo->
    https://preview.ibb.co/hWZd6F/IMG_20170325_180555.jpg

    https://preview.ibb.co/b5zBRF/IMG_20170325_180601.jpg

    https://thumb.ibb.co/hopd6F/IMG_20170325_180607.jpg

    https://preview.ibb.co/hWZd6F/IMG_20170325_180555.jpg

    Αυτο που παρατηρω εγω ειναι πως->

    Α)Το πισπιριολακι (ακιδα?) ειναι λιγο στραβωμενη.

    Β)Ο κωδικος που δινει στο manual η aprilia ειναι "CR7E" και αυτο ειναι "CR8E".
    Απο λιγο ψαξιμο βρηκα οτι αυτο που φοραει τωρα "ειναι 1 βαθμο πιο θερμο" (προφανως και δεν αντιλαμβανομαι τι εννοει ο ποιητης)

    Θελει αλλαγμα λετε?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Απ οτι φαινεται καλο ειναι ακομα.Αν εχεις συρματοβουρτσα τριψε το ρυθμισε το διακενο με φιλερ αν εχεις και ξαναβαλτο.ΠΟΙΟ ΘΕΡΜΟ σημαινει οτι το βαζεις τον χειμωνα για καλυτερες εκκινησεις σε ψυχρα κλιματα.Οταν παραζεστανει ο καιρος βαλε το κανονικο νουμερο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Παραξενο που βαλανε πιο θερμο...
    Κρητη ηταν παντα το μηχανακι, ποσο κρυο να πιασει..?

    Ρυθμισμα με φιλερ?Δηλαδη να "στραβωσω" το ποδαρακι ωστε να φτασει το διακενο που οριζει ο κατασκευαστης?

    Για αλλαγη να βαλω ιριδιου,διακιδο,τριακιδο και ποιος ξερει τι αλλο η να βαλω παλι ενα απλο?

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2012
    Μηνύματα
    188
    Ερώτηξη ....
    Πόσο κάνει το μπουζ΄σου ?.......
    Βάλε οτι λέει το μανουάλι !!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Φιλε μου τοπος αναπωδα τα λες ενα νουμερο πιο ψυχρο σου εβαλαν το οποιο δεν το βρισκω ιδιαιτερα λαθος αν το δινει το μανουαλ σου ως!
    1)συνεχωμενη γρηγωρη οδηγηση!

    2)αν δεν ζοριζεται να παρει μπρος τον χειμωνα και να κραταει ρελαντι μετα απο κανα 2 λεπτο

    3)αν κανεις μονιμα μακρινες αποστασης δλδ αν προλαβενει καθε φορα ο κινητηρας να ζεσταθει πληρως

    υ.γ.1)απο οτι βλεπω απο της φωτο ειναι ελαφρος μαυρο που σημενει η οτι κανεις μικρες αποστασεις χωρις να το ζοριζεις ιδιαιτερα η εχεις ελαφρα πλουσιο μιγμα

    2)Αν βλεπω και παλι καλα η ροδελα δεν ειναι φλατ αλλα παραμενει καμπυλοτη που σημενει επεισης οτι μαλον δεν ειναι εντελως σωστα σφιγμενο!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CBR900RR 98-99 Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου τοπος αναπωδα τα λες ενα νουμερο πιο ψυχρο σου εβαλαν το οποιο δεν το βρισκω ιδιαιτερα λαθος αν το δινει το μανουαλ σου ως!
    1)συνεχωμενη γρηγωρη οδηγηση!

    2)αν δεν ζοριζεται να παρει μπρος τον χειμωνα και να κραταει ρελαντι μετα απο κανα 2 λεπτο

    3)αν κανεις μονιμα μακρινες αποστασης δλδ αν προλαβενει καθε φορα ο κινητηρας να ζεσταθει πληρως

    υ.γ.1)απο οτι βλεπω απο της φωτο ειναι ελαφρος μαυρο που σημενει η οτι κανεις μικρες αποστασεις χωρις να το ζοριζεις ιδιαιτερα η εχεις ελαφρα πλουσιο μιγμα

    2)Αν βλεπω και παλι καλα η ροδελα δεν ειναι φλατ αλλα παραμενει καμπυλοτη που σημενει επεισης οτι μαλον δεν ειναι εντελως σωστα σφιγμενο!
    Cr7e φοραει απο το εργοστασιο και αυτο που εχει πανω ειναι cr8e οποτε πιο θερμο δεν ειναι αυτο που φοραει τωρα?

    Υ.γ1->Εγω του χω κανει ~500χλμ μεχρι τωρα..Αλλα πιθανοτατα ισχυει αυτο για τις μικρες αποστασεις μιας κ ολα κ ολα ειχε 16000χλμ το μηχανακι.
    Θα υποθεσω πως το συγκεκριμενο μπουζι θα εχει ~6000χλμ στην "πλατη" του.
    Η χρηση παντως που θα του γινει ειναι ~40% 30-100χλμ(4000-5000σαλ) και 50% ~5χλμ (σβησιμο αναμμα εννοω).

    2)Οπως ειπα ο προηγουμενος το αλλαξε, αλλα εχω κ γω μια ανασφαλεια στο σφιξιμο μιας και δεν εχω ροποκλειδο.Για να το βαλω πισω το βιδωσα με το χερι οσο πηγαινε και εκανα ~1/4-1/2 περιστροφη με καστανια.Δεν εχει καθολου τζογο κ φαινετε αρκετα σταθερο παντως..


    Το μονο που παρατηρω ειναι κατι ψιλοσκασιματα στο κλεισιμο του γκαζιου αλλα απο οσο εχω δει ολα τα μονοκυλινδρα με κινητηρα minarelli το χουν αυτο το κουσουρι...
    Ευχαριστω για τις κατατοπιστικοτατες απαντησεις!
    Τελευταία τροποποίηση από @topos; 26/03/2017 στις 16:02.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Οχι πιο ψυχρο ειναι αυτο που φοραει τωρα!Στα ngk οσο ανεβενεις νουμερα ειναι πιο ψυχρα τα μπουζι της!

    Αν δεν το ζοριζεις συνεχεια και το δουλευεις και χειμωνα καλητερα μηνε σε αυτο που λεει το μανουαλ και αλαζε το οποτε λεει!

    το σφυξιμο θελει προσοχη προσωπικα εγω του δινω λιγο λιγο και το ξανα βγαζω να δω ποσο φλατ γινεται η ροδελα μεχρι να την κανω τελειως φλατ αν δω οτι εγινε μετα σφιγγω περιπου 1/8 εκει καπου καταλαβενω οτι θελει να ξηλωση σπειρωμα γιατι η δυναμη που χρειαζεται για να στριψη και αλλο ειναι μεγαλητερη απο την δυναμη που χρειαζεται για να γινει φλατ η ροδελα θεμα αισθησης καθαρα δλδ!

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Το 660 που εχει το ιδιο μοτερ το Manual της YAMAHA αναγραφει 7 η 8.....στην Ελλάδα όμως (από οσο ξερω τουλάχιστον φοραν NGK 8.,.) .και εγω αυτό χρησιμοποιώ χωρις πρόβλημα,
    ΥΓ το μηχανάκι σου ειναι πολυ σωστό.,ανώτερο σε περιφερειακά απο το 660,

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας, παραγγειλα ενα CR7EIX (αντιστοιχο του cr7e αλλα ιριδιου) για να το αλλαξω κ να χω το κεφαλι μου ησυχο..

    Υ.γ Παντως κ για το xt r/x η ngk δινει cr7e->http://www.ngkpartfinder.co.uk/mc_se...2FX&engine=660

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή μπουζί
    από PortisHead στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2013, 08:41
  2. αλλαγή μπουζί gsxr 600 k8
    από menelaos46 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2012, 12:34
  3. αλλαγη μπουζι platinum
    από vaspiou στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2009, 19:43
  4. Αλλαγη μπουζι σε Gsxr 1000 K7
    από nikjoker στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2008, 09:07
  5. αλλαγη μπουζι και κραδασμοι
    από xifias στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2005, 10:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF