Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: Πληροφορίες για το Varadero - TDM900

  1. #16
    No bike.....No party Το avatar του/της zeli
    Εγγραφή
    24/02/2005
    Μηνύματα
    244
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ironbum2
    To manual του πρώτου Capo που είχα διαβάσει έλεγε κάθε 15000
    ίσως να έχει αλλάξει (για το 30000 που λες) Πάντως για τα 7500 η ελληνική αντιπροσωπεία το έχει δώσει και στα περιοδικά (βλέπε ΜΟΤΟ). Στην Ελλάδα τελικά ότι δηλώσεις είσαι και ότι γουστάρεις κάνεις....ΑΣΥΔΟΣΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!
    www.caporider.com www.apriliaforum.com εκεί υπάρχουν όλα...
    THE MORE WE SEE THE MORE WE KNOW...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DRAKOS1
    Εγγραφή
    18/03/2003
    Μηνύματα
    115
    φιλε εγω το βαραντερο το κανω σερβις μονος μου.
    απο λαδια, φιλτρα, μεχρι και λαδια στα πηρουνια αλλαξα. τα προγματα ειναι απλα και ευκολα. αγορασα το μανουαλ απο την χοντα εναντι 120 ευρο και αυτο ηταν.
    αρκει να πιανουν τα χερια σου .

  3. #18

    TDM-VARADERO

    Δοκίμασε και τα δύο και απλά πάρε όποιο σου αρέσει καλύτερα.
    Εγώ έχω ένα TDM-900A και δεν το αλλάζω με τίποτα.
    Καλή αγορά και να έχεις υγεία ότι και αν πάρεις να το χαρείς με προσοχή πάντα!!! και σεβασμό στους νόμους τησ φυσικής και των ανθρώπων!!!

  4. #19

    Cool ε οχι ρε παιδια...

    ο φιλος el_hymador ειναι λιγο υπερβολικος...
    Ειμαι κάτοχος ενος varadero εδω και 6 χρονια αρα λόγω της παλαιοτητας του μοντέλου μου δεν μπορω να μιλήσω για την κατανάλωση (με το καρμπυρατερ ειναι επιεικως στον ...θεο)

    Oσων αφορα όμως την ευκολια μανουβραρίσματος και την ανεση στον χειρισμό του εχω να πώ μόνο τα καλύτερα... πράγμα φυσιολογικο για μια μηχανη 230 κιλων με 101 αλογα στον τροχο (απο 97 και μονο με μια μικρη ρυθμιση στα καρμπυρατερ... και ενα φιλτρακι ΚΝ) βεβαια... αυτο δεν ειναι πανακεια... για να ισχυσει αυτο προυποθέτει και εναν οδηγο αναλογου "μεγέθους" - υψους...

    το κοστος των σερβις παντως με εχει φέρει αρκετες φορες σε πολυ δυσκολη θεση... με ενα απλο (λαδια - μπουζι - καθαρισμος φιλτρου) να ξεκιναει απο τα 150euro και το ακριβοτερο που εχω πληρώσει να φτάνει τα 560euro...

    αυτος είναι και ο μοναδικός λόγος που κι εγω θα την αλλαξω και απο βασιλιας θα γινω ιπποκόμος αγοράζοντας (...μαλλον) το TDM 900

    πάντως η επιλογή είναι πολυ δύσκολη (αν αναλογιστει κανεις την νεα τιμη της VARADERO 1000 ABS - 11.500) ΕΙΝΑΙ ΔΙΛΛΗΜΑ!!

    ελπίζω να βοήθησα λιγο... (ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ...


    :rotflmao:
    Η μονη περιπτωση να εισαι ο γρηγοροτερος ολων ειναι να τρεχεις μονος σου....

  5. #20
    το κοστος των σερβις παντως με εχει φέρει αρκετες φορες σε πολυ δυσκολη θεση... με ενα απλο (λαδια - μπουζι - καθαρισμος φιλτρου) να ξεκιναει απο τα 150euro και το ακριβοτερο που εχω πληρώσει να φτάνει τα 560euro...





    Γιατί πλήρωσες τόσα; Έκανες κάτι ιδιαίτερο; Με ενδιαφέρει γιατί πλησιάζει το Service των 12000 χλμ...

  6. #21
    Honda XL1000V Varadero Το avatar του/της the_passenger
    Εγγραφή
    28/11/2005
    Μηνύματα
    329
    Βρε συνάδελφοι σαν πολλά μου φαίνεται να δίνετε! μα πού κάνετε σέρβις;;;

    Ο μάστοράς μου μου πήρε 60? για το πρώτο (με 4λίτρα λάδι μέσα).

    Και όπως μου τα είπε, στο "μεγάλο" (γιατί πρίν είχα το 650) έχεις περιθώρια να αλλάζεις μεν πχ λάδια κάθε 5 όπως μου πρότεινε, και (ανάλογα και χρήση κλπ) να παρατείνεις τα μεγάλα (όπως βαλβίδες) οπου πραγματικά δεν χρειάζεται να γίνονται συχνά στο 1000...

    Φυσικά είναι εξουσιοδοτημένος και ισχύει και η εγγύηση - αν θέλετε και καθότι 3 χρόνια απόλυτα ευχαριστημένος, σαν στον συστήνω ανεπιφύλακτα!
    georgE

    http://www.moto.gr/arthra/00034.php

  7. #22
    είδα φως και μπήκα
    Εγγραφή
    16/09/2003
    Μηνύματα
    183
    Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger


    ...Και όπως μου τα είπε, στο "μεγάλο" (γιατί πρίν είχα το 650) έχεις περιθώρια να αλλάζεις μεν πχ λάδια κάθε 5 όπως μου πρότεινε, και (ανάλογα και χρήση κλπ) να παρατείνεις τα μεγάλα (όπως βαλβίδες) οπου πραγματικά δεν χρειάζεται να γίνονται συχνά στο 1000...


    Πρώτη φορά ακούω οτι το διάστημα ρύθμισης βαλβίδων έχει σχέση με τα κυβικά!!!! Μάλλον κάποιο ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ κάνεις.

  8. #23
    Honda XL1000V Varadero Το avatar του/της the_passenger
    Εγγραφή
    28/11/2005
    Μηνύματα
    329
    Δεν είμαι σίγουρος αν είναι μόνο βαλβίδες και ποιά άλλα το ομολογώ - νομίζω οτι ούτως ή άλλως είναι αραιό το προτεινόμενο σέρβις για βαλβίδες (σόρυ για τα πολλά νομίσματα... )
    Θα ρωτήσω το μηχανικό μου για να είμαι πιό σωστός!
    georgE

    http://www.moto.gr/arthra/00034.php

  9. #24
    είδα φως και μπήκα
    Εγγραφή
    16/09/2003
    Μηνύματα
    183
    Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
    Δεν είμαι σίγουρος αν είναι μόνο βαλβίδες και ποιά άλλα το ομολογώ - νομίζω οτι ούτως ή άλλως είναι αραιό το προτεινόμενο σέρβις για βαλβίδες (σόρυ για τα πολλά νομίσματα... )
    Θα ρωτήσω το μηχανικό μου για να είμαι πιό σωστός!
    Τα διαστήματα συντήρησης και τις εργασίες που πρέπει να γίνουν, τα καθορίζει ο κατασκευαστής φίλε μου και όχι ο κάθε μηχανικός. Αν θυμάμαι καλά για το VARADERO η HONDA λέει ρύθμιση βαλβίδων κάθε 24.000 χλμ. Τώρα αν ο μηχανικός σου ανοίξει το μοτέρ και σου πει οτι δεν χρειάζονται τότε οκ. Αλλά τα λεφτά θα τα σκάσεις!!!

  10. #25
    Γιατί πλήρωσες τόσα; Έκανες κάτι ιδιαίτερο; Με ενδιαφέρει γιατί πλησιάζει το Service των 12000 χλμ...


    πλήρωσα τοσα γιατι ακουγα φιλους και γνωστους που μου ελεγαν πως μονο ο εξουσιοδοτημενος αντιπροσωπος πρέπει να "βαζει χερι" στην μηχανή μου...


    ευτυχώς εφυγα απο αυτον (ευχαριστως να τον "δωσω" σε οποιον ενδιαφερεται) και πηγαινοντας στον παλιο μου (στην κυριολεξια μαστορα) μηχανικο ειδα τι μπορει να κανει το varadero μου, με ενα σωστο ρυθμισμα βαλβίδων - καρμπυρατερ και το βασικοτερο ολων με το μισο κόστος, ολα τα ανταλλακτικα γνησια και επιδειξη των παλιων πριν πεταχτουν.
    Η μονη περιπτωση να εισαι ο γρηγοροτερος ολων ειναι να τρεχεις μονος σου....

  11. #26
    Honda XL1000V Varadero Το avatar του/της the_passenger
    Εγγραφή
    28/11/2005
    Μηνύματα
    329
    [i] ... Αν θυμάμαι καλά για το VARADERO η HONDA λέει ρύθμιση βαλβίδων κάθε 24.000 χλμ. ... [/B]
    Εδώ νομίζω οτι είναι και μια βασική διαφορά με το 650 οπου οι βαλβίδες είναι κάθε 12.000 - διορθώστε με αν κάνω λάθος.
    georgE

    http://www.moto.gr/arthra/00034.php

  12. #27

    Σέρβις

    Γενικά τα σέρβις όλων των μεγάλων μηχανών είναι ψιλοακριβά!
    Εσείς στην αθήνα έχετε και τα καλά σας λόγο ανταγωνισμού και πολλών και καλών μηχανικών σε αντίθεση με μας στην επαρχία όπου απλά χάσαμΚαλό βράδυ

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Πληροφορίες για το FLY 150 2012 παρακαλώ.
    από asdf77 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2012, 22:07
  2. After-market αξεσουαρ για το TDM900
    από Daemon στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2010, 21:52
  3. πληροφοριες για το μοτερ αυτο
    από MAKIS-RR στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2010, 16:56
  4. Πληροφοριες για Mx εναρξη απο το 0
    από loumex στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2009, 13:38
  5. Πληροφορίες για το forum
    από aposperiths στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2006, 15:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF