Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 130

Θέμα: Έμεινε η Yamaha...

  1. #31
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.659
    οχι να μην κάνεις ζημια. αν το'χεις μονο.

    οι ασφάλειες σου είναι ολες οκ;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.530
    Δοκίμασε το εξής....
    Γυρνά το κλειδί να ακούσεις την αντλία
    Μόλις σταματήσει γυρνά το off χωρίς να μιζαρεις
    Επανέλαβε 4-5 φορές με μισό λεπτό διάλειμμα κάθε φορά χωρίς να μιζαρεις
    Να ακούσεις την αντλία να δουλεύει για λίγο κάθε φορά
    Μετά μιζαρε

  3. #33
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Δοκίμασε το εξής....
    Γυρνά το κλειδί να ακούσεις την αντλία
    Μόλις σταματήσει γυρνά το off χωρίς να μιζαρεις
    Επανέλαβε 4-5 φορές με μισό λεπτό διάλειμμα κάθε φορά χωρίς να μιζαρεις
    Να ακούσεις την αντλία να δουλεύει για λίγο κάθε φορά
    Μετά μιζαρε
    Το έκανα κι αυτό, αλλά δεν υπήρξε βελτίωση.

    Δεν ξέρω αν είναι καλό να επιμείνω με το μιζάρισμα. Μήπως υπάρχει κάτι άλλο στον κινητήρα που κωλύει την κίνησή του και το χειροτερεύω.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    ακυρο

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.774
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αυτό σε τι θα βοηθήσει;

    ____

    Θα προτιμούσα να μην αποπειραθώ να βγάλω τα μπουζί, αν και καταλαβαίνω ότι αν βγουν μπορεί κανείς σχετικά εύκολα να δει αν υπάρχει σπινθήρας. Πιο πιθανό είναι να κάνω επιπλέον ζημιά, παρά διάγνωση που θα με βοηθήσει.
    Θα βοηθήσει μήπως έχει βουλώσει η εξαέρωση του ντεπόζιτου, οπότε αφού δεν μπαίνει αέρας να αντικαταστήσει τον όγκο της βενζίνης που καταναλώνεται, κάποια στιγμή η ροή της βενζίνης τέλος. Πολύ απίθανο μου φαίνεται σε ψεκαστό, και θα στο έκανε μετά από ώρα που πηγαίνεις και θα έκανε υποπίεση το ντεπόζιτο, όχι στο ξεκίνημα. Και υπόψιν στα ψεκαστά, αν συμβεί αυτό, η αντλία βενζίνης έχει τόση δύναμη, που μπορεί να συμπιεστεί το ντεπόζιτο κάποιες φορές.

    _____

    Δεν χρειάζεται να βγάλεις μπουζί για να ελέγξεις αν φέρνει ρεύμα στα μπουζί. Βγάζεις την μπουζόπιπα μόνο, της βάζεις στον αέρα ένα άλλο μπουζί, ακουμπάς έτσι ώστε το μέταλο του μπουζί να γειώνει ΚΑΛΑ πάνω στον σκελετό ή το μοτέρ της μοτοσυκλέτας και μιζάρεις. Αν κάτι σου κόβει την ανάφλεξη, π.χ. το immobilizer ή ο συναγερμός ή έχει κάποια βλάβη η κεντρική μονάδα ελέγχου, τότε ΔΕΝ θα δεις σπινθήρα στο μπουζί. Αν ΔΕΙΣ σπινθήρα στο μπουζί, τότε δεν σου κόβει κάτι την ανάφλεξη ΜΕΧΡΙ την μπουζόπιπα, από κει και μετά όμως πρέπει να βγάλεις μπουζί να δεις την κατάσταση, μήπως είναι βρεγμένα και χάνεται σε αυτά ο σπινθήρας.

    Δυστυχώς δεν ξέρω από Yamaha πως συμπεριφέρονται , οπότε δεν ξέρω να σου πω κάτι άλλο. Tα Honda ας πούμε, αν δεν δώσει κωδικό το immobilizer δεν παίρνουν ποτέ μπροστά. Το Yamaha όμως μπορεί να έχει άλλη λογική, χωρίς κωδικό να παίρνει για 2-3 δευτερόλεπτα και μετά επίτηδες να σβήνει, όπως κάνανε παλιά τα VW Polo για παράδειγμα. Χωρίς αυτήν την γνώση, το ότι εσένα την πρώτη φορά πήρε για λίγα δευτερόλεπτα και μετά έσβησε μόνο του, δεν μπορεί να μου βγάλει εμένα συμπέρασμα. Ας γράψει κάποιος που ξέρει.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #36
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Δηλαδή το immobilizer επιτρέπει στην μίζα να λειτουργεί; Δεν κόβει την παροχή και σε αυτή;

    Το immobilizer μάλλον είναι εντάξει, διότι η λειτουργία που παρατηρώ πληροί τα παρακάτω από τη σελίδα 20 του εγχειριδίου χρήσης του Yamaha MT-07.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	immobilizer.PNG 
Προβολές:	240 
Μέγεθος:	88,1 KB 
ID:	417376
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 11/04/2020 στις 14:19.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.774
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή το immobilizer επιτρέπει στην μίζα να λειτουργεί; Δεν κόβει την παροχή και σε αυτή;

    Το immobilizer μάλλον είναι εντάξει, διότι η λειτουργία που παρατηρώ πληροί τα παρακάτω από το εγχειρίδιο χρήσης του Yamaha MT-07.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	immobilizer.PNG 
Προβολές:	240 
Μέγεθος:	88,1 KB 
ID:	417376
    Και πάλι εξαρτάται από την υλοποίηση, που δεν ξέρω πως είναι στο δικό σου. Συνήθως η μίζα δεν επηρεάζεται από το immobilizer , γυρνάει δλδ το μοτερ, αλλά εγκεφαλικά νεκρό. Άλλη υλοποίηση μπορεί να ελέγχει και το ρελέ μίζας, και να μην γυρνάει καν η μίζα. Δεν ξέρω πως είναι το δικό σου δυστυχώς.

    Ένα απλό εργαλειάκι, που μπορεί να φτιάξει κανείς και μόνος του με πολύ λεπτό σύρμα πηνίου και ένα led είναι το εξής:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fd3b-IMG_20180416_102921-0-1-800x800.jpg 
Προβολές:	241 
Μέγεθος:	65,9 KB 
ID:	417378

    Το βάζεις πάνω από την κεραία του immobilizer να είναι γύρω δλδ από το κλειδί, γυρνάς και κοιτάς αν ανάβει το led για μια-δυο στιγμές.

    Αν ΔΕΝ ανάβει ποτέ, πάει να πει ότι δεν δουλεύει η κεραία του immobilizer , οπότε πως να διαβάσει το κλειδί το σύστημα.


    Αυτά περί immobilizer που αναλύω εδώ τώρα, δεν σημαίνουν βέβαια ότι λέω ότι φταίει το immobilizer στην δική σου περίπτωση.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #38
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Προτού την ανατινάξεις,ρίξε μια ματιά καλού κακού και στην ασφαλειοθήκη όπως ελάλησε ο γάβρος αποπάνω.
    Μην έχει καεί καμμιά ασφάλεια και τραβάς τα μαλλιά σου(όσα έχουμε τέλος πάντων )
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  9. #39
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Προτού την ανατινάξεις,ρίξε μια ματιά καλού κακού και στην ασφαλειοθήκη όπως ελάλησε ο γάβρος αποπάνω.
    Μην έχει καεί καμμιά ασφάλεια και τραβάς τα μαλλιά σου(όσα έχουμε τέλος πάντων )
    Το είδα το post του γαύρου, αλλά έχω ενδοιασμούς μήπως κάνω λανθασμένο χειρισμό. Θα πρέπει να τσεκάρω τις ασφάλειες 1 και 4 (σελίδα 81);
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.088
    6 ωρες μετα μηπως εβαλες μπρος με καλωδια απο την μπαταρια του αυτοκινητου?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #41
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    6 ωρες μετα μηπως εβαλες μπρος με καλωδια απο την μπαταρια του αυτοκινητου?
    Δυστυχώς δεν έχω καλώδια. Θα το προτείνω στην οδική βοήθεια, αν τελικά δε βγάλω άκρη μόνος μου. Που δεν το βλέπω να βγάζω...



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Προτού την ανατινάξεις,ρίξε μια ματιά καλού κακού και στην ασφαλειοθήκη όπως ελάλησε ο γάβρος αποπάνω.
    Μην έχει καεί καμμιά ασφάλεια και τραβάς τα μαλλιά σου(όσα έχουμε τέλος πάντων )
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το είδα το post του γαύρου, αλλά έχω ενδοιασμούς μήπως κάνω λανθασμένο χειρισμό. Θα πρέπει να τσεκάρω τις ασφάλειες 1 και 4 (σελίδα 81);
    Ακολούθησα τις οδηγίες του τύπου στο video. Όλες οι ασφάλειες (άνοιξα μόνο την ασφαλειοθήκη με τις πολλές) δίνουν 0,5 Ohm στο πολύμετρό μου. Άρα είναι σε καλή κατάσταση.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 11/04/2020 στις 17:21.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #42
    Έχω πάθει το ίδιο 2 φορές σε 2 διαφορετικά μηχανάκια γιαμαχα. Στο 1 ρ6 ήταν καμμένη η ασφάλεια των αλαρμ. Στο άλλο φειζερ είχε αποκολληθεί το καλώδιο εσωτερικά του kill switch.

    Και στις 2 περιπτώσεις πήρε μπρος, έσβησε και μετά δεν ξαναπήρε μέχρι την επιδιόρθωση αλλά η μίζα γυρνούσε.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Αν μένουν οι γιαμάχες? Αυτές και αν μένουν! Απλά είσαι "Νεοσσος" ακόμα για αυτό δεν το ξέρεις!

    Νομίζω είναι ψόφια μπαταρια πάντως.Εχε υποψιν οτι έτσι οπως τοποθετούνται οι συναγερμοί στα συνεργεία δημιουργούνται προβλήματα στο ηλεκτρικό κύκλωμα.
    Τελευταία τροποποίηση από billy84; 11/04/2020 στις 19:29.

  14. #44
    Μέλος Το avatar του/της TERRAMOTO
    Εγγραφή
    13/04/2017
    Μηνύματα
    50
    Φίλε καλησπέρα
    Θα πω δυο βλακειες,απλά μήπως και γινει κατι ,γιατί όπως είπε και ενας φίλος παραπανω τα ηλεκτρικά είναι μυστηριο πραμα
    βεβαια δεν τα εχω κανει σε yamaha
    1)σε honda μηχανακι υπαρχει μια νεκραβαλβιδα στο σταντ όπου συχνα πυκνα κανει προβληματα,ειχα το ίδιο θεμα με εσενα και μόλις σήκωσα το σταντ πηρε αμεσως μπροστά(αυτό κρατησε για δύο μήνες ,τωρα παιρνει μπροστά και με το stand κατω
    2)έχεις δοκιμάσει να βάλεις μπροστά με πατημενο συμπλέκτη?πάλι στο παρελθον σε αλλο μηχανακι με βοηθησε χωρίς να μαθω ποτε ποιο ήταν το προβλημα..

    τεσπα κάνε μια προσπαθεια μπας και

    υγ αν και τωρα που ξαναδιαβαζω το μηνυμα σου τα εχεις κανει κ τα δυο..

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Στα καινούργια δεν γυρνάει η μίζα εάν κάτι δεν πάει καλά (διακόπτης ή immobilizer)
    Να κάηκαν 2 πολλαπλασιαστες ξαφνικά και να μην κάνει το παραμικρό τσαφ τσουφ αποκλείεται.
    Αν δεν έχεις κάποιον κωδικό σφάλματος στο καντράν βρες καμία μπαταρία η καλώδια και βάλε μπροστά το μηχανάκι

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha Dt 200 manual wanted plz...
    από SwAToNeR στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2022, 15:23
  2. Elliniki Pragmatikotita z750 I Fazer (i mallon Kawasaki i Yamaha)
    από jp79 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 10:09
  3. Yamaha vs Honda
    από DIT στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 16:52
  4. Περοφεριακ Yamaha (μεταχειρισμενα ή μαιμουδενια)
    από pk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 14:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF