Σελίδα 8 από 42 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 628

Θέμα: Μηχανη vs Car

  1. #106
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.454
    Με το χιλιάρι το Κ είσαι για Εγνατία από Πέραμο μέχρι Καρβάλη
    when life gets complicated... i ride.

  2. #107
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    πειράζει που δεν μου αρέσει η συγκεκριμένη διαδρομή?
    Από Νέα Πέραμο και μετά προς Τούζλα, σαφώς καλύτερα. Βέβαια με τόσους αμπελώνες στην περιοχή, χρειάζεται προσοχή.
    Ήταν (δεν ξέρω αν ειναι ακόμα) κλασσική διαδρομή πάντως για τέτοιου τύπου "χαζομάρες", αλλά η νησίδα στην μέση ειναι πολύ επικίνδυνη, οι κλίσεις ανάποδες κτλ

  3. #108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Με το χιλιάρι το Κ είσαι για Εγνατία από Πέραμο μέχρι Καρβάλη
    Μαζεύεις πολλά χλμ/ω και την αποφεύγω. Άσε που σε κάποια φάση το οδόστρωμα ήταν Καμπούλ. Έχουν φτιάξει κάποια κομμάτια, βέβαια.

    Εδιτ: έχω πετύχει αρκετά γρήγορα κουτιά σε αυτή τη διαδρομή, ποτέ όμως με γρήγορο οδηγό, προφανώς, αφού δεν με έχει πλησιάσει κάποιο.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #109
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Το Rover 620ti ήταν αμάξι όνειρο της δεκαετίας του 90. Πολύ μεγάλη ισχύς για την εποχή του και πολύ καλό ταξίδι σε ανοικτό δρόμο. Γενικά είχε καλά κρατήματα, αλλά σε κλειστά κομμάτια ήθελε χέρια για να χειριστούν σωστά την ισχύ και να μη δουλεύει υποστροφικά. Πλέον τα βλέπω παρατημένα στα βόρεια προάστια, χωρίς πινακίδες να σαπίζουν, αλλά μου θυμίζουν παιδικά όνειρα.

    Από εκείνη την εποχή, το αγαπημένο μου αμάξι είναι το Fiat Coupe 20V turbo.

    Τα σαξόραλα δεν έχουν καμία σχέση με τα σύγχρονα hatchback των 400 ίππων. Τα τελευταία, πέρα από περισσότερη δύναμη και ροπή, έχουν πολύ καλύτερα κρατήματα, καθώς και ηλεκτρονικά, ενεργή τετραδιεύθυνση και πολλά ακόμα που επιτρέπουν σε μέτριας εμπειρίας οδηγό να τα πάει πιο γρήγορα από έναν πολύ έμπειρο με αμάξι περασμένης εικοσαετίας.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 13/10/2020 στις 20:37.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το Rover 620ti ήταν αμάξι όνειρο της δεκαετίας του 90. Πολύ μεγάλη ισχύς για την εποχή του και πολύ καλό ταξίδι σε ανοικτό δρόμο. Γενικά είχε καλά κρατήματα, αλλά σε κλειστά κομμάτια ήθελε χέρια για να χειριστούν σωστά την ισχύ και να μη δουλεύει υποστροφικά. Πλέον τα βλέπω παρατημένα στα βόρεια προάστια, χωρίς πινακίδες να σαπίζουν, αλλά μου θυμίζουν παιδικά όνειρα.

    Τα σαξόραλα δεν έχουν καμία σχέση με τα σύγχρονα hatchback των 400 ίππων. Τα τελευταία, πέρα από περισσότερη δύναμη και ροπή, έχουν πολύ καλύτερα κρατήματα, καθώς και ηλεκτρονικά, ενεργή τετραδιεύθυνση και πολλά ακόμα που επιτρέπουν σε μέτριας εμπειρίας οδηγό να τα πάει πιο γρήγορα από έναν πολύ έμπειρο με αμάξι περασμένης εικοσαετίας.
    Τα περισσότερα παραμένουν υποστροφικά, πάντως
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #111
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το Rover 620ti ήταν αμάξι όνειρο της δεκαετίας του 90. Πολύ μεγάλη ισχύς για την εποχή του και πολύ καλό ταξίδι σε ανοικτό δρόμο. Γενικά είχε καλά κρατήματα, αλλά σε κλειστά κομμάτια ήθελε χέρια για να χειριστούν σωστά την ισχύ και να μη δουλεύει υποστροφικά. Πλέον τα βλέπω παρατημένα στα βόρεια προάστια, χωρίς πινακίδες να σαπίζουν, αλλά μου θυμίζουν παιδικά όνειρα.

    Τα σαξόραλα δεν έχουν καμία σχέση με τα σύγχρονα hatchback των 400 ίππων. Τα τελευταία, πέρα από περισσότερη δύναμη και ροπή, έχουν πολύ καλύτερα κρατήματα, καθώς και ηλεκτρονικά, ενεργή τετραδιεύθυνση και πολλά ακόμα που επιτρέπουν σε μέτριας εμπειρίας οδηγό να τα πάει πιο γρήγορα από έναν πολύ έμπειρο με αμάξι περασμένης εικοσαετίας.
    Τι μου θυμίσατε... Είχε ο πατέρας μου το Rover 620ti για 12 χρόνια, όπου και αναγκάστηκε να το δώσει το 2008, γιατί πλέον ήταν ασύμφορο. Ήμουν τυχερός που με εμπιστευόταν και μου το έδινε (προφανώς είχε άγνοια τί μπορεί να κάνει αυτό τ αμάξι). Πραγματικά πολύ δύναμη, χωρίς αντίστοιχο στήσιμο. Μόνο σε καλή άσφαλτο και με καλά ελαστικά μπορούσες να το ανοίξεις, αλλιώς η υποστροφή του ήταν τρομακτική. Επίσης, η πληροφόρηση του τιμονιού και η αίσθηση του κιβωτίου απαράδεκτες για τόσα άλογα.

    Μερικοί θα πουν σιγά τα πολλά άλογα.. Μόλις 200. Κι όμως ήταν τέρας ροπής και μόλις 1300 κιλά (αν θυμάμαι καλά).

    Αν και αγγλική εταιρία, εγώ θυμάμαι το έλεγα American Muscle

  7. #112
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Τα περισσότερα παραμένουν υποστροφικά, πάντως
    Αν εννοείς τα Rover 620ti, προφανώς.

    Αν εννοείς τα super hot hatchback, δεν παίζει. Έχουν φροντίσει μέχρι να δίνουν περισσότερη ροπή στους πίσω τροχούς (όπως έκαναν τα πρώτης γενιάς Audi TT), ώστε να έχεις δυνατότητα υπερστροφικής συμπεριφοράς. Αν μιλήσουμε για τα AMG, έχουν ξεπεράσει εδώ και 6 χρόνια σε fun factor τα BMW M. Τετρακίνηση, που κατ' επιλογήν μπορεί να γίνει αποκλειστικά πίσω κίνηση και γενικά στήσιμο γύρω από την απόλαυση ή τις επιδόσεις (κάνεις κλικ και επιλέγεις άνεση, επιδόσεις ή διασκέδαση). Κάποτε τα Mercedes ήταν αργές μαούνες, μετά με τους μηχανικούς υπερσυμπιεστές έγιναν σβέλτες μαούνες, κατόπιν με τις επεμβάσεις της AMG έγιναν εξωφρενικά γρήγορα, αλλά σχετικά αποστειρωμένα. Τα τελευταία χρόνια όμως έχουν πάρει τα ηνία και στο fun factor. Πολύ γρήγορα, πολύ διασκεδαστικά.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 14/10/2020 στις 12:23.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #113
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.454
    Αυτό και το Volvo 850 το τουρμπίσιο θυμάμαι σαν γρήγορα θηρία της εποχής.
    when life gets complicated... i ride.

  9. #114
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν εννοείς τα Rover 620ti, προφανώς.

    Αν εννοείς τα super hot hatchback, δεν παίζει. Έχουν φροντίσει μέχρι να δίνουν περισσότερη ροπή στους πίσω τροχούς (όπως έκαναν τα πρώτης γενιάς Audi TT), ώστε να έχεις δυνατότητα υπερστροφικής συμπεριφοράς. Αν μιλήσουμε για τα AMG, έχουν ξεπεράσει εδώ και 6 χρόνια σε fun factor τα BMW M. Τετρακίνηση, που κατ' επιλογήν μπορεί να γίνει αποκλειστικά πίσω κίνηση και γενικά στήσιμο γύρω από την απόλαυση ή τις επιδόσεις (κάνεις κλικ και επιλέγεις άνεση, επιδόσεις ή διασκέδαση). Κάποτε τα Mercedes ήταν αργές μαούνες, μετά με τους μηχανικούς υπερσυμπιεστές έγιναν σβέλτες μαούνες, κατόπιν με τις επεμβάσεις της AMG έγιναν εξωφρενικά γρήγορα, αλλά σχετικά αποστειρωμένα. Τα τελευταία χρόνια όμως έχουν πάρει τα ηνία και στο fun factor. Πολύ γρήγορα, πολύ διασκεδαστικά.
    audi & υπερστροφή ούτε στα πιο τρελά όνειρα του inglostadt (ή όπως το λένε τεσπα)
    μερσέντα ναι εκτός προσθιοκίνητης Α βεβαίως.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #115
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    97
    Απο τη σχετικη μικρη γνωση που εχω νομιζω καποια rover φοραγανε κινητηρα honda.Ο θειος μου ειχε ενα καμπριο οταν ημουν μικρος.

  11. #116
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Τσάμπα το κουράζετε...
    Με τέρατα των 400-500 και + ίππων σχεδόν κανένα δίτροχο δεν έχει τύχη. Κοιτάμε τα άλογα άλλα ξεχνάμε ότι αυτά τα κουτιά έχουν τερατώδεις ροπές και επιπλέον αν είναι καλά στημένα (που είναι τα περισσότερα) μπορούν να βάλουν τα άλογά τους στον δρόμο πολύ αποδοτικά.
    Μόνο τα πιο γρήγορα 1000+άρια μπορούν να έχουν κάποιες ελπίδες να σταθούν δίπλα τους και αυτό σε κλάσμα του εύρους ταχυτήτων και με προυποθέσεις ανοίγματος που τα ευνοεί.
    Και όλα αυτά στην ευθεία - άμα πιάσουμε και τις στροφές κλάφτα χαράλαμπε...
    ενα συγχρονο χιλιάρι δεν εχει αντίπαλο σε ευθεια. μην λεμε οτι θέλουμε. αμα λάχει να πετύχεις κατι με 700 άλογα να το συζητήσουμε αλλα ενα s1000rr βλέπει τα 270km σε 12sec. δεν υπάρχουν αυτες οι επιδόσεις σε αυτοκίνητα πειραγμένα στα 400-500 άλογα. κάτι εξωτικές φεράρι και αν.

  12. #117
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Τσάμπα το κουράζετε...
    Με τέρατα των 400-500 και + ίππων σχεδόν κανένα δίτροχο δεν έχει τύχη. Κοιτάμε τα άλογα άλλα ξεχνάμε ότι αυτά τα κουτιά έχουν τερατώδεις ροπές και επιπλέον αν είναι καλά στημένα (που είναι τα περισσότερα) μπορούν να βάλουν τα άλογά τους στον δρόμο πολύ αποδοτικά.
    Μόνο τα πιο γρήγορα 1000+άρια μπορούν να έχουν κάποιες ελπίδες να σταθούν δίπλα τους και αυτό σε κλάσμα του εύρους ταχυτήτων και με προυποθέσεις ανοίγματος που τα ευνοεί.
    Και όλα αυτά στην ευθεία - άμα πιάσουμε και τις στροφές κλάφτα χαράλαμπε...
    0-270 δύσκολα θα σταθεί κάτι δίπλα σε 1000άρι. standing,rolling οτιδήποτε.

    οι Στροφές είναι πιο εύκολες για το αυτοκίνητο,δεν απαιτεί τόση εξειδικευση από τον οδηγό,αντίθετα ο αναβάτης πρέπει οπωσδήποτε να είναι κάποιου επιπέδου. συν όλα τα ενεργητικά και παθητικά συστήματα ασφαλείας. συν 4 φαρδιά λάστιχα. όπως επίσης και στα φρένα δεν έχουν αντίπαλο.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #118
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    audi & υπερστροφή ούτε στα πιο τρελά όνειρα του inglostadt (ή όπως το λένε τεσπα)
    μερσέντα ναι εκτός προσθιοκίνητης Α βεβαίως.
    Και κάπου εκεί έρχεται και η Fordάρα και σου λέει πάρε και ενα drift mode να γουστάρεις !

  14. #119
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faithless Προβολή μηνύματος
    Εχεις δικιο αλλα 1ον ειμαι κουλομαριας και ταξιδακιας και οχι φαναρακιας. 2ον δεν ειναι δικο του το αμαξι αλλα αλλουνου. Απλα συνεχεια με μπριζωνει και θελω να δω ποσο δηλαδη πρεπει να φτιαξεις ενα αμαξι για να περασει μια μηχανη.
    ως εκ τούτου δεν θα μάθεις ΠΟΤΕ


  15. #120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Και κάπου εκεί έρχεται και η Fordάρα και σου λέει πάρε και ενα drift mode να γουστάρεις !
    δεν έχει αντίπαλο στα προσθιοκίνητα η Ford.ακόμα και στα "ταπεινά" μοντέλα. κάτι μαλακιούλες κάνει τελευταία,βάζει ημι-άκαμπτο άξονα πίσω σε κάποιες εκδόσεις Focus πχ

    δεν ξέρω τι κάνει η προσθιοκίνητη σειρά 1 αλλά στο λαιμό μου κάθεται bmw με τέτοιες αναλογίες (αμαξώματος,βάρους)
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 8 από 42 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. άλλη μια κόντρα αιωνίων : moto vs car (περιοδικο motojournal.fr)
    από road spirit στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 332
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 01:41
  2. ΚΙΝΔΥΝΟΣ! Moto Vs Car
    από perrakis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2010, 16:11
  3. ΜΗΧΑΝΗ Vs ΠΑΠΙ
    από kokosKRITI στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1099
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2009, 11:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF