Σελίδα 40 από 42 ΠρώτοΠρώτο ... 303536373839404142 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 586 έως 600 από 628

Θέμα: Μηχανη vs Car

  1. #586
    Προς το παρόν ας το πούμε καπη.gr

    Ρε πλάκα με κάνατε
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #587
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Χρησιμεύει και παραχρησιμευει.
    Δώσε μερικά παραδείγματα.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #588
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Να κάνεις το κέφι σου σε έναν άδειο επαρχιακό.
    Και μην μου πεις ότι και με 100 άλογα το κάνεις γιατί θα σου απαντήσω πως και με ποδήλατο κάποιοι περνάνε τέλεια.
    Ο καθένας μας έχει άλλα στάνταρ στο μυαλό του. Φυσικά δεν μιλάω για ταχύτητές με τα όρια ταχύτητας όπως καταλαβαίνεις.
    Σε σένα το να στρίβεις με 170-180-190 σε μέτρια ανοιχτό δρόμο μπορεί να ακούγεται υπερβολικό, για κάποιους άλλους είναι απλά μια βόλτα...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  4. #589
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.103
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Απλά για να το κλείσουμε γιατί διαβάζω συνεχώς να αναφέρεσαι στο ποσό καλύτερα είναι τα αυτοκίνητα από τις μοτοσυκλέτες στις στροφές(που γενικά είναι πιο εύκολο στο δρόμο να πας γρήγορα με ένα 4τροχο, για να πας με μοτο θέλει σοβαρά skills).
    Αφου μιλάμε για στροφές να πούμε για την πίστα των Σερρών.
    Εκεί λοιπόν το ρεκόρ αυτοκινήτων παραγωγής (μην πούμε για φόρμουλα 3 και τα υπόλοιπα περίεργα)το κατέχει Huracan Performance(αμαξαρος έτσι) με 1.23.4.
    Ενας σοβαρός αναβάτης αγώνων αν πάρει στα χέρια πχ το m1000rr ή το panigale v4r με λάστιχα μόνο θα γράψει εύκολα 20-21.
    Μιλάμε για οχήματα που πας από την αντιπροσωπεία και τα ψωνίζεις.
    Οπότε νομίζω το θέμα το κλείνουμε γιατί είναι ανούσιο να συγκρίνουμε μετά φόρμουλα 1 vs motogp κλπ.
    Εκεί δεν μιλάμε για αυτοκίνητα αλλά για διαστημόπλοια.
    Εντάξει, ας μη συγκρίνουμε την κορυφή του μοτοσικλετισμού (MotoGP) με την κορυφή της αυτοκίνησης (F1), αφού όντως τα 4τροχα εκτός από καλύτερα, γρηγορότερα, στριφτερότερα και ασφαλέστερα, βρίσκονται και αιώνες μπροστά στον τομέα της εξέλιξης. Έχεις δίκιο ότι δε βολεύ... εεε, είναι διαστημόπλοια, άρα δε μετράει. Βεβαίως, αν συνέβαινε το αντίστροφο μια χαρά θα μετρούσε.

    Στην πίστα της Κωλοπετι... εεεε των Σερρών εννοώ, λοιπόν, διαβάζω ότι μια Porsche GT3 έκανε 1:16:90, πιθανότατα παίζοντας GameBoy με το ένα χέρι και ακούγοντας Tiesto στη διαπασών. Να μην πιάσω καν το ρεκόρ αγωνιστικού τετράτροχου που είναι 1:08:771, που σημαίνει ότι σε έναν αγώνα 35 γύρων η ταχύτερη μοτοσικλέτα θα είχε φάει 5 γύρους. Πέντε. Στους τριανταπέντε. Δηλαδή περίπου ό,τι συμβαίνει και με F1 vs GP.



    Επίσης το να λέτε ότι 180 και 210 άλογα σας χρησιμεύουν σε οτιδήποτε, όταν έχετε 4638654389 ηλεκτρονικά ενεργοποιημένα, που μεταφράζεται περίπου σε 80 άλογα να φτάνουν τελικά στο χέρι σας, ε είναι λίγο κάπως. Χρησιμεύουν εξαιρετικά σε συζητήσεις καφετέριας, αυτό το δέχομαι.
    Life begins at 45°.

  5. #590
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2024-03-28_17h03_11.jpg 
Προβολές:	107 
Μέγεθος:	27,8 KB 
ID:	451902

  6. #591
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Rank Vehicle Driver Time PS / KG
    1. Lamborghini Huracán STO unknown 1:20.46 640 / 1497
    απο https://fastestlaps.com/tracks/serres-racing-circuit

    δηλαδή κάτι αρκετά σβέλτο αλλά υπάρχουν και καλύτερα για χρήση πίστας

    Εγώ είμαι με Πλίτσερ , σαφώς και είναι πιο ασφαλες να γράψεις χρόνους με αμάξι και γενικά να κινηθείς γρήγορα σε όλες τις συνθήκες. Τώρα η καύλα της μηχανής είναι άλλη φάση κ για αυτό είμαστε εδώ

  7. #592
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Να κάνεις το κέφι σου σε έναν άδειο επαρχιακό.
    Και μην μου πεις ότι και με 100 άλογα το κάνεις γιατί θα σου απαντήσω πως και με ποδήλατο κάποιοι περνάνε τέλεια.
    Ο καθένας μας έχει άλλα στάνταρ στο μυαλό του. Φυσικά δεν μιλάω για ταχύτητές με τα όρια ταχύτητας όπως καταλαβαίνεις.
    Σε σένα το να στρίβεις με 170-180-190 σε μέτρια ανοιχτό δρόμο μπορεί να ακούγεται υπερβολικό, για κάποιους άλλους είναι απλά μια βόλτα...
    Είχα καταλάβει ότι αυτό εννοούσες.
    Εγώ μιλάω για κάτι (σχετικά) νόμιμο...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #593
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Είχα καταλάβει ότι αυτό εννοούσες.
    Εγώ μιλάω για κάτι (σχετικά) νόμιμο...
    Όπως προείπαν αυτό εξαντλείται και ένα καλό παπί...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  9. #594
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εντάξει, ας μη συγκρίνουμε την κορυφή του μοτοσικλετισμού (MotoGP) με την κορυφή της αυτοκίνησης (F1), αφού όντως τα 4τροχα εκτός από καλύτερα, γρηγορότερα, στριφτερότερα και ασφαλέστερα, βρίσκονται και αιώνες μπροστά στον τομέα της εξέλιξης. Έχεις δίκιο ότι δε βολεύ... εεε, είναι διαστημόπλοια, άρα δε μετράει. Βεβαίως, αν συνέβαινε το αντίστροφο μια χαρά θα μετρούσε.

    Στην πίστα της Κωλοπετι... εεεε των Σερρών εννοώ, λοιπόν, διαβάζω ότι μια Porsche GT3 έκανε 1:16:90, πιθανότατα παίζοντας GameBoy με το ένα χέρι και ακούγοντας Tiesto στη διαπασών. Να μην πιάσω καν το ρεκόρ αγωνιστικού τετράτροχου που είναι 1:08:771, που σημαίνει ότι σε έναν αγώνα 35 γύρων η ταχύτερη μοτοσικλέτα θα είχε φάει 5 γύρους. Πέντε. Στους τριανταπέντε. Δηλαδή περίπου ό,τι συμβαίνει και με F1 vs GP.



    Επίσης το να λέτε ότι 180 και 210 άλογα σας χρησιμεύουν σε οτιδήποτε, όταν έχετε 4638654389 ηλεκτρονικά ενεργοποιημένα, που μεταφράζεται περίπου σε 80 άλογα να φτάνουν τελικά στο χέρι σας, ε είναι λίγο κάπως. Χρησιμεύουν εξαιρετικά σε συζητήσεις καφετέριας, αυτό το δέχομαι.
    Το ότι φτάνουν 80 προκύπτει από κάποια μυστική έρευνα που έχεις κάνει ή το έβγαλες από μυαλό σου?
    Και τα ηλεκτρονικά ακόμα και ενεργοποιημενα ξέρεις στα φρέσκα μηχανάκια έχουν και σκάλες, που σημαίνει ότι δεν επεμβαίνουν σχεδόν καθόλου.μόνο στην χοντράδα ή στην πολύ κακή ελληνική άσφαλτο. Ειδικά σε συνθήκες πίστας με άριστη πρόσφυση θα δεις πως επεμβαίνουν ελάχιστα.
    Αυτό που έχει κάνει τη διαφορά είναι η γραμμικοτητα των νέων κινητήρων που δεν έχουν καμία σχέση με τους παλιούς που στις μεσαίες είχαν τρύπες και ξαφνικά αρπαζαν.
    Όσο για τον χρόνο της gt 3rs δεν απέχει πολυ από το 1.17.1
    Που έκαναν φέτος με s1000rr.
    Και μην μου πεις πως το BMW είναι αγωνιστικό γιατί άλλο τόσο αγωνιστικό ήταν και το Porsche.
    Βασισμένα και τα 2 σε οχήματα παραγωγής.
    Η διαφορά είναι αμελητέα. Σίγουρα όχι αυτή που παρουσιάζεις.
    Και μην το γενικοποιεις σε όλα τα τετράτροχα. Ο τίτλος του θέματος είναι μηχανή vs. Car.
    Τα μονοθέσια ξεφεύγουν από αυτήν την κατηγορία και σίγουρα δεν έχει καμία σχέση με αυτό που έχεις πει πολλές φορές πως τα γρήγορα αμαξια(προφανώς αναφέρεσαι σε οχήματα παραγωγής) κάνουν πλάκα στις μοτοσυκλέτες οι οποίες δεν έχουν καμία πιθανότητα να μείνουν έστω κοντά.
    Και συχνά πυκνά λες πως έσυ με 100 άλογα κάνεις πλάκα σε μοτοσυκλέτες.η είστε στα χιόνια και βροχή η πέφτεις σε κουλους.
    Υγ. Επειδή μάλλον δεν είδες το βιντεακι από τον γύρο του Γερμανού, όχι με Gameboy στο χέρι δεν είναι αλλά θέλει γερανό για να μπει και να βγει στη θέση του εντελώς αγωνιστικού οχήματος του. Καλά ήχο σύστημα δεν έχει ούτε για δείγμα.ο χρόνος έγινε από ένα καθαρό αγωνιστικό οπότε και το επιχείρημα με τις ανέσεις πάει περίπατο...
    Τελευταία τροποποίηση από peterTHErider; 28/03/2024 στις 17:45.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  10. #595
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Σε ολες τις πιστες της γης που τρεχουν μηχανες κι αυτοκινητα, οι χρονοι δειχνουν τσοντα, για να το πω ηπια. Προφανως και θα συγκριθουν οι χρονοι των κορυφαιων καθε σπορ, αφου οσο διαστημοπλοιο ειναι η F1 για τα αμαξια παραγωγης αλλο τοσο διαστημοπλοια ειναι τα MotoGP για τις μηχανες παραγωγης εστω και RR

    Ιδιωτες σε track days επειδη δεν τρεχουν ιδια μερα, δεν εχουν ιδιες συνθηκες για να γινει συγκριση

    Τωρα σε δημοσιο δρομο ειναι θεμα οδηγου, ρισκου, κλπ

  11. #596
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Δώσε μερικά παραδείγματα.
    Ψυχαγωγία,κ@υλα κτλ.Το βγάζω,ανοίγω μια πρώτη-δευτέρα,πιάνω 200,κλείνω γκάζι..Η αίσθηση της επιτάχυνσης είναι πολύ ωραία.Δεν χρειάζεται να είμαι καρυδωμενος μισό λεπτό,4-5 δευτερόλεπτα είναι αρκετά.Μετά πάλι πηγαίνεις νορμάλ.Ή βγαίνεις μια Κυριακή με 2 φίλους,διαλέγετε μια κοντινή πόλη 100-150 χλμ μακριά,μπαίνετε Εγνατία, συγκεκριμένα στην είσοδο της Εγνατίας όπου ταυτόχρονα καρυδώνετε τα μηχανάκια μέχρι 250 Εξίσου γουστάρω την βόλτα με το παπί μου,δικαβαλος με την κοπέλα με φρέντο εσπρέσσο σκέτο στο αριστερό χέρι.Το ίδιο με το αυτοκίνητο όπου συνήθως πάω με 70.Όλα καλά είναι.

  12. #597
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.103
    Δε χρειάζονται 180+ άλογα ούτε για να πηγαίνεις με 250, ούτε με 300, ούτε για να στρίβεις με 200. Το 99% όσων τα έχουν κάνουν ακριβώς ό,τι θα έκαναν και με τα μισά.

  13. #598
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δε χρειάζονται 180+ άλογα ούτε για να πηγαίνεις με 250, ούτε με 300, ούτε για να στρίβεις με 200. Το 99% όσων τα έχουν κάνουν ακριβώς ό,τι θα έκαναν και με τα μισά.
    ισχυει αλλα ολες οι γρηγορες μοτοσυκλέτες προσφέρουν συγκίνηση μεχρι ενα σημειο. μονο οταν καβαλησεις 1000άρι ss και πανω καταλαβαινεις πραγματικα τι σημαινει δυναμη και ταχυτητα πανω σε 2 ροδες. μονο αυτο το "ζωο" σε τρομαζει και αυτη η αίσθηση αξιζει.

  14. #599
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.103
    Agreed. Αλλά 1000άρια ss υπάρχουν και με 130-150 άλογα, τα οποία είναι υπεραρκετά για όλους, πάρα πολλά για τους περισσότερους. Ειδικά χωρίς τον ορυμαγδό ευνουχιστικών βοηθημάτων. Που απαιτούν εγρήγορση και λεπτές κινήσεις για οτιδήποτε. Ξέρεις, πραγματικές ικανότητες.

  15. #600
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Agreed. Αλλά 1000άρια ss υπάρχουν και με 130-150 άλογα, τα οποία είναι υπεραρκετά για όλους, πάρα πολλά για τους περισσότερους. Ειδικά χωρίς τον ορυμαγδό ευνουχιστικών βοηθημάτων. Που απαιτούν εγρήγορση και λεπτές κινήσεις για οτιδήποτε. Ξέρεις, πραγματικές ικανότητες.
    Ξέρεις, όλα αυτά τα σούπερκαρ που ανταγωνιζονται τα ss είναι τίγκα στα ηλεκτρονικά. Περισσότερα και πιο εξελιγμένα από τον μοτοσυκλετών.
    Με αυτά να δεις πόσοι κουλοί το παίζουν πιλότοι...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

Παρόμοια θέματα

  1. άλλη μια κόντρα αιωνίων : moto vs car (περιοδικο motojournal.fr)
    από road spirit στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 332
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 01:41
  2. ΚΙΝΔΥΝΟΣ! Moto Vs Car
    από perrakis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2010, 16:11
  3. ΜΗΧΑΝΗ Vs ΠΑΠΙ
    από kokosKRITI στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1099
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2009, 11:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF