Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 134

Θέμα: Διοδια

  1. #106
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    199
    Για όσους ενδιαφέρονται έχω κάποιους νόμιμους τρόπους για παρακάμψεις διοδίων.
    Πηγαίνω συχνά στον Βόλο κ με τις παρακάμψεις έχω γλιτώσει αρκετά λεφτά τόσα χρόνια.
    Δεν κάνω παραπάνω χιλιόμετρα, ενώ η συνολική καθυστέρηση είναι το πολύ 15'.
    Στην πρώτη περίπτωση παρακαμπτω διόδια Μαυρομαντηλας κ Πελασγίας, στην κατεύθυνση προς Θεσσαλονίκη.

  2. #107
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Βρήκα το συγκεκριμένο τόπικ ως πιο σχετικό με κάποιες απορίες που έχω.

    Σκέφτομαι να κατέβω από Θεσσαλονίκη στην Αθήνα για την έκθεση μοτοσυκλέτας τον Απρίλιο και μου μπήκε σαν ιδέα να το κάνω με το δίτροχο μου (σκούτερ 300cc). Υπολογίζοντας τα κόστη (βενζίνες και διόδια), λόγω οικονομικής στενότητας τελευταία, είδα ότι τα διόδια μόνο είναι ένα 50άρικο το πήγαινε-έλα. Αξίζει να κάνω την διαδρομή από την εναλλακτική διαδρομή και όχι από την εθνική οδό για να γλιτώσω τα διόδια; Είναι πολύ παραπάνω η ώρα που θα κάνω που δεν αξίζει για να γλιτώσω το 50άρικο; Υπόψιν ότι με το σκούτερ μου ακόμα και στην εθνική οδό ταξιδεύω με μέγιστη ταχύτητα 110-120km/h.
    Έχω κάνει τη διαδρομή Αθήνα-Θεσσαλονίκη και την αντίστροφη, με 0 διόδια, 2-3 φορές, με σβέλτο αυτοκίνητο, και η διαφορά ήταν περίπου 1,5 ώρα, αλλά η διαδρομή είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα, με μπόλικο στροφιλίκι σε σημεία, βλέπεις πράγματα που δε θα έβλεπες ποτέ αλλιώς (πχ το καφέ "Αεροπλάνο") και, αν δε βιάζεσαι πραγματικά, δεν υπάρχει κανένας λόγος να επιλέξεις την ΕΟ.
    Life begins at 45°.

  3. #108
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2016
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Έχω κάνει τη διαδρομή Αθήνα-Θεσσαλονίκη και την αντίστροφη, με 0 διόδια, 2-3 φορές, με σβέλτο αυτοκίνητο, και η διαφορά ήταν περίπου 1,5 ώρα, αλλά η διαδρομή είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα, με μπόλικο στροφιλίκι σε σημεία, βλέπεις πράγματα που δε θα έβλεπες ποτέ αλλιώς (πχ το καφέ "Αεροπλάνο") και, αν δε βιάζεσαι πραγματικά, δεν υπάρχει κανένας λόγος να επιλέξεις την ΕΟ.
    Εντάξει γίνεσαι παράλογος. Ξεχνάς την ασφάλεια που προσφέρει η ΕΟ.

  4. #109
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Ναι, αυτό δεν το λαμβάνω ποτέ υπόψη γιατί οδηγώ πάντα με πλήρη ασφάλεια.






    Προσωπικά προτιμώ την όποια έλλειψη ασφάλειας από την παντελή βαρεμάρα, εκτός σοβαρού απροόπτου. Χωρίς να λάβω καν υπόψη τα ληστρικά διόδια.
    Life begins at 45°.

  5. #110
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.709
    Το μονο κακο απο παλαια ΕΟ/παραδρομους κλπ κλπ ειναι να μην παρεις κανεναν αγκαλια.
    Προσπερασεις σε λαθος χρονους, ολισθηροτητα σε καταπληκτικα οδοστρωματα ειναι οτι πρεπει για φιλημα με τον απεναντι οταν δεν υπαρχει στηθαιο.
    Διαλεγουμε και παιρνουμε...
    Ride(s) the wind of change...

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.152
    Για κάποιον που θέλει να ταξιδέψει με μικρό όχημα και χαμηλές ταχύτητες είναι πιο ασφαλές να κινηθει εκτος εθνικής παρά μέσα στην εθνική.

    Επίσης εκτός εθνικής δεν ειναι απαραίτητα μονο οι παράδρομοι, που ομολογουμένως σστην πλειοψηφία τους είναι κακοφτιαγμένοι και με ελλειπη σήμασνη, υπάρχει και το υπόλοιπο επαρχιακό δίκτυο.
    Εκεί η κίνηση πολλές φορές είναι δεδομένη και συμβάλλει στην αύξηση διάρκειας του ταξιδιού, αυτό είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα.

    Ο μόνος λόγος να προτιμήσει κανείς την εθνική είναι να έχει πέσει νύχτα.

  7. #112
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Για κάποιον που θέλει να ταξιδέψει με μικρό όχημα και χαμηλές ταχύτητες είναι πιο ασφαλές να κινηθει εκτος εθνικής παρά μέσα στην εθνική.

    Επίσης εκτός εθνικής δεν ειναι απαραίτητα μονο οι παράδρομοι, που ομολογουμένως σστην πλειοψηφία τους είναι κακοφτιαγμένοι και με ελλειπη σήμασνη, υπάρχει και το υπόλοιπο επαρχιακό δίκτυο.
    Εκεί η κίνηση πολλές φορές είναι δεδομένη και συμβάλλει στην αύξηση διάρκειας του ταξιδιού, αυτό είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα.

    Ο μόνος λόγος να προτιμήσει κανείς την εθνική είναι να έχει πέσει νύχτα.
    110-120 δεν τα λες λιγα.
    Με τοσα ταξιδευουν αλλοι με μεγαλες μοτο.
    Ειπαμε και οι 2 επιλογες εχουν θετικα και αρνητικα.
    Διαλεγεις και παιρνεις.
    Ride(s) the wind of change...

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    902
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος

    Εγω μεχρι να γινει η Κορινθου Πατρων με την μηχανη δεν πληρωνα ποτε....
    Ουτε εγω...Ηταν παγκοσμια προτοτυπια και ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ αυτο που εκαναν.Ειχαν διαλυσει τον δρομο(για να τον φτιαξουν) και ζηταγαν διοδια κανονικα.Πληρωναμε διοδια για να περασουμε εναν 120 χιλιομετρων δρομο ΕΡΓΟΤΑΞΙΟΥ και οχι Εθνικης οδου. Λοιπον ειχα τετοια νευρα τοτε που στην Κορινθου Πατρων:

    -Η πρωτη φορα που δεν πληρωσα,σταματησα διπλα στην ταμια(αφου πηγα να πεθανω 2-3 φορες απο την καρμανιολα) και της γκαριζα μεσα απο το κρανος ''ΑΝΟΙΞΕ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΑ,ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΠΗΓΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΘΩ''.Με πινακιδα πανω.Περιμενα 20 δευτερολεπτα και μου ανοιξε να περασω
    -Τη δευτερη φορα,παλι με πινακιδα πανω,περναγα διπλα απο την μπαρα στο κενο που εχει
    -Απο την τριτη φορα και μετα,ενας φιλος μου αρχισε να περναει ΟΛΑ τα διοδια της Ελλαδας με καλλυμενη πινακιδα για τιμωρια.

    Λοιπον τις 2 φορες που περασα απο ολα τα διοδια Κορινθου Πατρων τοτε με πινακιδα...παρ ολο που την σημειωσαν.Δεν μου ηρθε ποτε χαρτι.Ουτε οτι χρωσταω,ουτε προστιμο.Τιποτα.Εγω φυσικα ημουν προετοιμασμενος να παω σε δικη αφου ο νομος της ΕΕ ηταν ξεκαθαρος.Πιστευω οτι δε μοιρασαν προστιμα σε κανεναν τοτε για εκεινο τον δρομο,γι αυτο και δεν μου ηρθε ποτε καποιο χαρτι...η φαση ήταν ''ο,τι αρπαξουμε απ αυτους που πληρωνουν''.

  9. #114
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.170
    Σταμάταγα στο γκισέ έχοντας κάμερα έλεγα στον-στην υπάλληλο ότι καταγράφεται η
    συνομιλία μας και τον ρωτούσα αν ο δρόμος μέχρι τα επόμενα διόδια είναι ελεύθερος
    ή έχει έργα ή εκτροπές κυκλοφορίας κλπ.....
    Μόλις άρχιζε τα ''δεν ξέρω'' ''δεν γνωρίζω'' κλπ του-της έλεγα ότι έχω την διάθεση να
    πληρώσω για χρήση του δρόμου άνευ εμποδίων αλλιώς να μου ανοίξει να περάσω άμεσα
    γιατί αν πληρώσω και με έχει κοροϊδεύσει και ο δρόμος έχει έργα ή εκτροπές
    θα κινηθώ νομικά εναντίον του-της για απάτη, άνοιγαν άμεσα και έφευγα.
    Μάλιστα κάποιος υπάλληλος που είπε πώς είναι παράνομη η μαγνητοσκόπηση μόλις
    άκουσε πώς αυτό που είπε καταγράφηκε και ότι καλώ άμεσα εισαγγελέα γιατί ΑΥΤΟΙ
    κάνουν καταγραφές μόνο που δεν βγήκε να σηκώσει ο ίδιος την μπάρα....
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  10. #115
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Χαρας το κουραγιο σας...

    Αν ειναι να μαλωνω στα διοδια, η ψυχικη μου ωδυνη εχει μεγαλυτερο κοστος , οποτε πληρωνω τα 2, ή 3 ευρω και περναω, κανοντας ομορφες σκεψεις οτι τα λεφτα μου θα πιασουν τοπο με τη συντηρηση του οδικου δικτυου κι αλλα τετοια ομορφα.
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  11. #116
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.354
    Με την παρέα σε ταξίδια εκτός συνόρων, φτάνουμε από Αθήνα ως τα σύνορα από δευτερεύον δίκτυο δρόμων. Δεν παλεύεται η εθνική εκτός κι αν έχεις μπούσα η zzr14 με κρυμμενη πινακίδα και...

    Και αυτό το πράμα στα διόδια βγάλε βάλε γάντια κτλ κάθε λίγο και λιγάκι δεν το μπορώ.

  12. #117
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Πληρώνω κανονικά διόδια, διότι θεωρώ ότι παρέχει ασφάλεια ο δρόμος. Αλλά αυτό με την ανία ισχύει. Και με 130 km/h να πηγαίνεις, δεν περνάει η ώρα με τη μοτοσυκλέτα σε αυτοκινητόδρομο.

    Αν όμως οδηγείς αμάξι, ακούς μουσική και έχεις καλή παρέα, περνάει η ώρα. Είχα κάνει τη διαδρομή από Ιωάννινα προς Αθήνα από τη γέφυρα Αντιρρίου - Ρίου (το λέω με τη φορά κίνησης ) όταν είχε φτιαχτεί η Ιωνία Οδός και μου είχε κάνει εντύπωση πόσο εύκολα βγήκε η διαδρομή με τα όρια ταχύτητας, από 100 έως 130 km/h. Έφτασα Αθήνα ξεκούραστος.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #118
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    199
    Ταξιδεύοντας συστηματικά εδώ κ 25 χρόνια σε όλη την Ελλάδα κ βεβαίως σε εθνικές οδούς, πάντα είχα κ έχω την απορία ποια είναι η συντήρηση που κάνουν στους δρόμους κ πληρώνουμε τόσο αυξημένα διόδια.
    Τόσα χρόνια λοιπόν, βλέπω κατά καιρούς να μονοδρομούν με κώνους το ένα ρεύμα για να κλαδεύουν τα δεντράκια πάνω στο διάζωμα ή για λόγους που δεν τούς καταλαβαίνω.
    Αυτή η παρέμβαση, επικίνδυνη βέβαια, κρατάει κάποιους μήνες με αποτέλεσμα να προκαλείται εκνευρισμός, χαμηλές ταχύτητες ο κίνδυνος για καραμπόλα.
    Την επόμενη φορά να παρατηρήσετε πώς η μισή Εθνική ως τον Βόλο δεν έχει κολώνες φωτισμού , ενώ κ η περίφημη τηλεφωνική "γραμμή ανάγκης" χρεώνεται ξεχωριστά σε αυτόν που καλεί, αφού δεν πιάνεται σαν αστική κλήση.
    Έχω προσωπική γνώση, γιατί πριν λίγα χρόνια είχα δει έναν σκύλο να περιφέρεται στην εθνική, τηλεφώνησα στην γραμμή ανάγκης 3-4 φορές μέχρι να βγάλω άκρη, χειρότερα από δημόσιο ήταν κ στο τέλος του μήνα είδα την αναλυτική χρέωση στον λογαριασμό του τηλεφώνου.
    Επίσης, 4 φορές έχω αποκλειστεί στην εθνική, εναλλάξ στο Μαρτίνο, στους Αγίους Θεοδώρους κ την Μαλακάσα.
    Σε όλες τις περιπτώσεις το χιόνι στο οδόστρωμα είχε πάχος 5 εκ κ εκτείνονταν σε 100 μέτρα το πολύ.
    Εννοείται πως δεν έφταιγα εγώ , αλλά κάποιοι προπορευόμενοι χωρίς αλυσίδες, τους οποίους δεν είχε σταματήσει κανείς, γιατί η εταιρεία που διαχειρίζεται τον δρόμο δεν είχε γκρέιντερ να ανοίγει τον δρόμο στα επικίνδυνα σημεία, ούτε αλατιέρες στα ίδια σημεία.
    Βάλτε στον λογαριασμό κ τα διάφορα ΣΕΑ που υπάρχουν κ τα οποία δίνουν πανάκριβο ενοίκιο δτην εταιρεία διαχείρισης κ με την σειρά τους προσφέρουν τα προϊόντα τους σε επίσης αυξημένες τιμές, ιδιαίτερα τα καύσιμα και το ρεύμα για τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα.
    Επομένως, γιατί πληρώνουμε τόσο αυξημένα διόδια, όπου μάλιστα σε 3 χρόνια θα διπλασιαστεί η χρέωση;
    Όποιος θέλει ας γράψει την άποψη του.
    Εκτός αν χρεώνουν τόσο πολύ κάποιες φορές που έρχεται το αυτοκινητάκι της εταιρείας δίπλα σε κάποιον οδηγό που έχει σταματήσει στην ΛΕΑ .

  14. #119
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Βασικά έχετε καταλάβει πολλά πράγματα λάθος
    Όταν δεν πληρώνεις εθνική δεν πας σε δίκη βεβαιώνεται πρόστιμο στην εφορεία και αφού το πληρώσεις ή στα πάρουν τσαμπουκά απ το λογαριασμό σου
    [Νόμος Χάρη Θεοχάρη (ΠΑΣΟΚ --->Ποτάμι--->ΝΔ) ναταλεμεαυτα]
    πας δικαστικά.
    Σε 10 20 χρόνια ΑΝ δικαιωθείς αφού το κράτος κάνει πάντα προσφυγή στο ανώτερο δικαστήριο ακόμα κι όταν δεν έχει την παραμικρή ελπίδα
    θα πάρεις πίσω τα λεφτά του προστίμου

    Οι Κοτζαμπάσηδες ξέρουν πιο καλά

    Όλα τα παραπάνω μπορούν να συμβούν και στην επιχείριση σας αν δεν ενδύσετε σε τίποτα ορέξεις διαφόρων
    Πχ Κάποτε ο Χ Θεοχάρης απέτησε το ΦΠΑ σε κατασκευαστικές οι οποίες δεν είχαν πληρωθεί τα τιμολόγια τα οποία είχαν κόψει
    γιατί οι πελάτες είχαν πτωχεύσει (τους οποίους πελάτες προστάτευσε με το νόμο Κατσέλη)
    Όσοι απ αυτούς δεν έκλεισαν το έσκασαν στο εξωτερικό.
    10 χρόνια μετά δικαιώθηκαν στο ΣΤε οι άνθρωποι αυτοί και αφού τους είχαν ξεσκίσει

    Μη φοβάστε όμως
    Η ανάπτυξη έρχεται γιατί έχουμε ελεύθερη οικονομία
    ανανήψαντας

  15. #120
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    628
    Πληρωνουμε πολυ ακριβα διοδια γιατι ετσι ειναι φτιαγμενες οι συμβασεις παραχωρησης. Ο παραχωρησιουχος δεν χανει ποτε και αν θυμαστε ζητησαν και πηραν χρηματα λογω μειωμενης κυκλοφοριας την περιοδο του κορωνοιου! Επισης αυτο το καλδεμα των δεντρων, το καθαρισμα των πρανων ειναι ο πιο ευκολος τροπος να χρεωνεις συντηρηση δρομου οσα θες κι οποτε θες


    https://www.capital.gr/epixeiriseis/...-attikis-odou/

    Κοινοπρακτικό δάνειο ύψους 2,7 δισ. ευρώ ενέκριναν οι τέσσερις συστημικές τράπεζες στη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ για την Αττική Οδό, όπως αποκαλύπτουν στο Capital.gr υψηλόβαθμες τραπεζικές πηγές.

    Στο δάνειο, το οποίο θα έχει 20ετή διάρκεια, θα συμμετάσχουν ισόποσα οι τέσσερις τράπεζες -Εθνική, Πειραιώς, Eurobank και Alpha- με 675 εκατ. ευρώ. Σε δεύτερο χρόνο, αναμένεται να ενταχθούν επίσης οι Attica Bank και Optima Bank με συμμετοχή που δεν αναμένεται να ξεπεράσει τα 50 εκατ. ευρώ έκαστη.

    Σε ό,τι αφορά το ύψος του επιτοκίου, το περιθώριο (spread) έχει συμπιεστεί ελαφρώς κάτω από τις 200 μονάδες βάσης - επίπεδο που αποτελούσε αρχικά "κόκκινη γραμμή" για τις πιστώτριες δεδομένης της μεγάλης διάρκειάς του δανείου.

    ----------------

    Η ΤΕΡΝΑ προσφατα πηρε την Αττικη Οδο για 25 χρονια με τιμημα 3,27 δις Ευρω. Απο ολα αυτα λεφτα δικα της θα ειναι μονο τα 470 εκατ και τα υπολοιπα δανειο με ορους λιγο κατω απο το 50% ενος σημερινου στεγαστικου! η εταιρια εχει πολλα δανεια στην πλατη της αλλα δεν την εμποδισαν να παρει και αυτο το τεραστιο.

    Τωρα πηγαινε κι εσυ σε μια τραπεζα και ζητησε μια πιστωτικη αν εχεις στεγαστικο ή ενα καταναλωτικο να παρεις αμαξι, να δω κατι .....

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 14:57
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 13:06
  3. διόδια
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2005, 10:01
  4. Πάλι τα διόδια....
    από powerphot στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2005, 13:13
  5. διοδια
    από alex14 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2004, 10:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF