Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 37

Θέμα: Χειμερινά γάντια

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Δες και καμιά κριτική στο skroutz, τα Mosca θυμάμαι ότι είχανε γράψει και μερικά εντόνως αρνητικά σχόλια.

    Κατάλαβα πάντως φέτος , οτι αν θες καλό χειμερινό γάντι (ζεστό KAI με προστασίες) , ξεκινάς απο 80- 90 περίπου.

    Εγώ πήρα αυτά https://secamoto.com/en/product/compass-3/ , τα οποία όμως δεν έχουν πολύ θερμομονωτικό υλικό μέσα αλλά με κέρδισαν οι
    προστασίες + το δέρμα , για τα χρήματα τους.
    Για μέχρι 10 βαθμούς, οκ. Μετά όμως θες καλό ισοθερμικό γάντι απο μέσα
    (γύρω στα 18Ε παίρνεις Revit Helium αν θυμάμαι καλά, λογικά πρέπει να είναι οκ η φάση μετά και σε χαμηλότερες θερμοκρασίες.)

    Για καλοκαιρινό , πιστεύω οτι γύρω στα 40-50 βρίσκεις κάτι αξιοπρεπές , θα κοιτούσα Five , RevIT και είχα παλαιότερα και Nordcode τα οποία ήταν πολύ οκ για περιστασιακή χρήση

  2. #17
    Νέο μέλος Το avatar του/της Zodd
    Εγγραφή
    02/10/2009
    Μηνύματα
    35
    Δεν ξέρω για προβλήματα κατασκευής με τα mosca, αλλά έχουν πολύ στενή γραμμή και θέλουν λιγο προσοχή στα μεγέθη. Τα είχα πάρει πριν μερικά χρόνια και ενώ στο μαγαζί που τα δοκίμασα μου κάθονταν καλά, στην πράξη δεν τα άντεχα για πάνω από 20 λεπτά οδηγησης, γιατί με πίεζαν υπερβολικά στα δάχτυλα.

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    299
    Τα Mosca τα ειχα παρει για χειμωνιατικα αλλα για κατω απο 12-13 βαθμους δεν κανουν. Οποτε εχουν γινει φθινοπωρινα τωρα. Για τα πολυ κρυα εχω τα Fusion 2 GTX και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.
    Τελευταία τροποποίηση από Vassilis; 16/02/2024 στις 13:06.

  4. #19
    Άρα τρώνε άκυρο τα μοσκα....
    Για χειμώνα εγώ έχω κάτι dainese, αλλά περιορίζουν πολύ την αίσθηση και είναι για κανα 20-25' το πολύ, μετά παγώνεις.

    Αλλά τρύπησαν τα Five rs3 που φοράω όταν δεν κάνει πολύ κρύο και ξέμεινα τώρα. Τα rs3 εν τω μεταξύ δεν έχουν προστασία ή δέρμα στην παλάμη καθόλου (ίσως ζητάω πολλά).
    ΚΛΟΠΗ ΧΤ600Ε ==> http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=3c648a696f49887e74806cc10f0d6e44&threadid=108276

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471
    Έχω αλλάξει κι εγώ αρκετά ζευγάρια της Five και τα θεωρώ τίμια για τα χρήματα τους. Δεν κρατάνε πολύ (χωρίς αυτό να σημαίνει - από προσωπική εμπειρία - ότι πιο ακριβά επώνυμα γάντια θα κρατήσουν παραπάνω) αλλά έχουν ωραίο ντιζάιν και εφαρμογή.

    Τα πρώτα καλοκαιρινά
    https://www.motomarket-shop.gr/eksop...o-fluo-kitrino
    φαγώνονταν αρκετά γρήγορα όπως και όλα τα καλοκαιρινά

    Αυτά που έχω τώρα όμως
    https://www.motomarket-shop.gr/eksop...e-rs3-evo-xaki
    έχουν κρατήσει αρκετά και τα φοράω καθημερινά καλοκαίρι -χειμώνα (έχω χούφτες στο σκούτερ οπότε μέχρι 10 βαθμούς είμαι οκ).

    Επίσης έχω πάρει αυτά
    https://www.motomarket-shop.gr/eksop...rs4-mayro-kafe
    φαίνονται πιο ποιοτικά, έχουν και λίγο "δέρμα". Τα φοράω περιστασιακά στις βόλτες με μοτοσυκλέτα οπότε δεν έχω καλή άποψη για αντοχή.

    Τέλος, είχα πάρει ένα φθηνό χειμερινό τύπου "gauntlet" που δεν βρίσκω στο site, κάτι τέτοιο
    https://www.motomarket-shop.gr/eksop...-wfx2-wp-mayro
    όπου πάλι δεν τα χρησιμοποιώ πολύ αλλά έχει αρχίσει και φθείρεται σε σημεία. Δεν μου φαίνεται δηλαδή πολύ σόι αλλά από την άλλη τότε έκαναν 35ε αν θυμάμαι καλά.

    Ένα κακό που έχω παρατηρήσει σε όλα είναι ότι πολύ γρήγορα φαγώθηκε και δεν λειτουργεί το σημείο αφής για οθόνες.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Τα RS3 , αν λέμε αυτά https://www.skroutz.gr/s/32778870/Fi...V000RS312.html

    είναι ξεκάθαρα καλοκαιρινά, δεν έχεις καμιά ελπίδα για χειμώνα. Απο 14-15οC και πάνω κάτι γίνεται.

    Ναι, η αίσθηση των χειμερινών με τα καλοκαιρινά δε συγκρίνεται, είναι σα να φοράς 3πλό προφυλακτικό

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xenos Προβολή μηνύματος
    Άρα τρώνε άκυρο τα μοσκα....
    Για χειμώνα εγώ έχω κάτι dainese, αλλά περιορίζουν πολύ την αίσθηση και είναι για κανα 20-25' το πολύ, μετά παγώνεις.

    Αλλά τρύπησαν τα Five rs3 που φοράω όταν δεν κάνει πολύ κρύο και ξέμεινα τώρα. Τα rs3 εν τω μεταξύ δεν έχουν προστασία ή δέρμα στην παλάμη καθόλου (ίσως ζητάω πολλά).
    Θέλεις, αν σου κάνουν, αυτά?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nordcode glenn.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	80,5 KB 
ID:	450913
    2XL, 20 ευρώ. Μάλλον δεν με βολεύουν. Χθες τα πήρα...
    https://www.motomarket-shop.gr/eksop...-ii-mayro-fluo
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  8. #23
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    299
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xenos Προβολή μηνύματος
    Άρα τρώνε άκυρο τα μοσκα....
    Για χειμώνα εγώ έχω κάτι dainese, αλλά περιορίζουν πολύ την αίσθηση και είναι για κανα 20-25' το πολύ, μετά παγώνεις.

    Αλλά τρύπησαν τα Five rs3 που φοράω όταν δεν κάνει πολύ κρύο και ξέμεινα τώρα. Τα rs3 εν τω μεταξύ δεν έχουν προστασία ή δέρμα στην παλάμη καθόλου (ίσως ζητάω πολλά).
    Νομίζω για 5-10 βαθμούς και πάνω από μισή ώρα ο,τι γάντι και να φοράς αν δεν έχεις χούφτες ή θερμαινόμενα grip δεν θα σε κρατήσει.

  9. #24
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Νομίζω για 5-10 βαθμούς και πάνω από μισή ώρα ο,τι γάντι και να φοράς αν δεν έχεις χούφτες ή θερμαινόμενα grip δεν θα σε κρατήσει.
    Απο 5 εως 10 ειναι καλη θερμοκρασια και με ενα καλο χειμωνιατικο δεν θα παγωσεις. Τουλαχιστον να μην μπορεις να κουνας δαχτυλα.
    Κατω απο τους 5 ειναι το δυσκολο και θελει @ρχιδατο γαντι.
    Βεβαια μοτοσυκλετα καβαλαμε και δεν μπορουμε να περιμενουμε να εχουμε ζεστα δαχτυλακια.
    Οποιος εχει θερμαινομενα ειναι αλλη φαση...μιλαμε για οσους δεν εχουν.
    Εγω ακομα την βγαζω με κατι Dainese Sprog s απο το 2007...τιμιοτατα!!!

    Για ολο τον υπολοιπο καιρο πηρα κατι Revit δερματινα. Μια χαρα δουλεια κανουν εως τους 10 βαθμους. Χαμηλοτερα αρχιζω και την ακουω.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #25
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    207
    Έχω αυτά εδώ και 4 χρόνια. Δεν έχω δει την παραμικρή φθορά και τα χρησιμοποιώ όλο το χειμώνα καθημερινά με θερμοκρασίες από -5. Ναι, υπό αυτές τις θερμοκρασίες θα φτάσω στη δουλειά μετά από μισή ώρα με τα χέρια κρύα αλλά όχι παγωμένα. Είμαι χωρίς θερμαινόμενα και χωρίς χούφτες

    Edit: είναι και αδιάβροχα

  11. #26
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Έχω αυτά εδώ και 4 χρόνια. Δεν έχω δει την παραμικρή φθορά και τα χρησιμοποιώ όλο το χειμώνα καθημερινά με θερμοκρασίες από -5. Ναι, υπό αυτές τις θερμοκρασίες θα φτάσω στη δουλειά μετά από μισή ώρα με τα χέρια κρύα αλλά όχι παγωμένα. Είμαι χωρίς θερμαινόμενα και χωρίς χούφτες

    Edit: είναι και αδιάβροχα
    Τί μέγεθος τα έχεις? για να τσεκάρω διαστάσεις για μένα, ευχαριστώ
    The mountain is you

  12. #27
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    207
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Τί μέγεθος τα έχεις? για να τσεκάρω διαστάσεις για μένα, ευχαριστώ
    Size 8.5/M

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Θέλεις, αν σου κάνουν, αυτά?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nordcode glenn.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	80,5 KB 
ID:	450913
    2XL,
    2XL;;;; Eίμαι φλώρος σε Μ εγώ.
    ΚΛΟΠΗ ΧΤ600Ε ==> http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=3c648a696f49887e74806cc10f0d6e44&threadid=108276

  14. #29
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Έχω αυτά εδώ και 4 χρόνια. Δεν έχω δει την παραμικρή φθορά και τα χρησιμοποιώ όλο το χειμώνα καθημερινά με θερμοκρασίες από -5. Ναι, υπό αυτές τις θερμοκρασίες θα φτάσω στη δουλειά μετά από μισή ώρα με τα χέρια κρύα αλλά όχι παγωμένα. Είμαι χωρίς θερμαινόμενα και χωρίς χούφτες

    Edit: είναι και αδιάβροχα
    -5; που μένεις ρε παλικάρι και έχετε πολικές θερμοκρασίες;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Σχεδόν όλο τον Ιανουάριο το πρωί που έφευγα για δουλειά 8 παρά κάτι είχε -5 με -4.Βόρεια Ελλάδα

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χειμερινά γάντια...
    από stefi21 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2009, 17:55
  2. Γυναικεια Χειμερινα Γαντια...Ποια ? ? ?
    από PortisHead στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2008, 12:19
  3. Βοήθεια για χειμερινά Γάντια
    από nickmavros στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2007, 22:14
  4. Κοντά χειμερινά γάντια.
    από snatch στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 09:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF