Σελίδα 65 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 15556061626364656667686970 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 961 έως 975 από 1040

Θέμα: ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΣΑΣ

  1. #961
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    669
    Πρίν απο χρόνια μου κλείδωνε το τιμόνι σε ένα gilera 50άρι οταν πατούσα μπροστινό..

    Άραγε έγινε ξαφνικά ή απο την αρχή που είχες τη μηχανή?
    Στις αλλλαγές ελαστικών μήπως θα μπορούσες να το νιώσεις αν το έψαχνες?
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  2. #962
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.209
    Σήμερα είχε αντικατάσταση τον άξονα στα πλαίσια της ανάκλησης για τα lc.
    Πετάχτηκα μέχρι την Πάτρα και σε 2 ωρίτσες ήμουν έτοιμος.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	421082049_10219588807949774_4787110280980337874_n.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	452191

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	434605605_10219588808069777_9042317092251785300_n.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	452192

  3. #963
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    339
    Επιτέλους πάω να την φέρω στο γκαράζ μετά από ενάμιση μήνα που την κουράρει ο φίλος, από λίγο μακριά αλλά έτσι είναι αν δεν έχεις κοντά κάποιον να εμπιστεύεσαι ..!
    Υλικό φωτογραφικό δεν υπάρχει στην ουσία, αυτά που γίναν σε γενικές γραμμές:

    Έλεγχος διάκενων στις βαλβίδες, 4 βρέθηκαν αρκετά εκτός, οπότε και 4 καπελότα για να ρυθμιστούν..

    Συγχρονισμός μοτέρ, γιατί βρέθηκε λίγο εκτός.

    Αντικατάσταση μπουζί, φίλτρα αέρα, λαδιού, όλα τα υγρά στα πάντα εκτός από τα λάδια της πίσω ανάρτησης που δεν ανοίχτηκε, προσπάθησα να βάλω όσο καλύτερα αντιψυκτικά-λάδια- υγρά φρένων κτλ βρήκα.

    Αντικατάσταση αλυσιδογράναζα γιατί είχε χάσει βήμα και είχαμε αρχίσει να τρώμε δόντια με ταχύ ρυθμό. Έβαλα την D.I.D. με τα x rings με γρανάζια JT, ελπίζω να έκανα καλά..

    Αντικατάσταση εμπρός τακάκια, δεξιά αριστερά, γιατί πέρα από φθαρμένα είχαν ρουφήξει και λάδι που έτρεχε από το πιρούνι..

    Επισκευή πλαϊνού σταντ γιατί είχε ξεχυλώσει και έβρισκε πίσω στην αλυσίδα όταν βρισκόμουν εν κινήσει..

    Επισκευή διακόπτη μπροστινού φρένου, γιατί λόγω στατικής πτώσης πριν την αγοράσω την είχε ακούσει.
    Αντικατάσταση τιμονιού για τον ίδιο λόγο.
    Αντικατάσταση βάσης φέρινγκ στη δεξιά μεριά για τον ίδιο λόγο.

    Και πάμε τώρα στα παράξενα...

    Λύνοντας το μπροστινό σύστημα ο ταλαίπωρος φίλος που ανέλαβε την δουλειά (πρέπει να με καταριέται τώρα που μιλάμε..), ανακάλυψε οτι είχε μπει κάποιο πετραδάκι, το οποίο είχε ξύσει το καλάμι εσωτερικά με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κρατήσει στεγανοποίηση.
    Μια λύση ανάγκης για να μπορέσω να πάρω το μηχανάκι όσο πιο σύντομα, -φεύγω για δουλειά σε μια βδομάδα, πρέπει να γίνουν διάφορα τρεξίματα πριν..-
    Κόλλα 2 συστατικών στο σημείο που υπήρχαν αυλακώσεις και έχανε λάδι, και μετά τρίψιμο να λειάνει... Προφανώς μέχρι να αντικατασταθεί με καινούριο.. Ο φίλος δεν είχε ξαναδεί κάτι τέτοιο, και είχε ανοίξει αρκετά "καθαρά" στο ενεργητικό του..!( Άμα έχεις το κοκαλάκι της νυχτερίδας!!)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	received_942631897242926.jpg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	452200

    Spoiler: Εμφάνιση
    Και για να μην παρεξηγηθώ...
    Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν μηχανικοί στην αθήνα που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους, μετά από 2 συνεργεία που φάγανε αρκετά λεφτά και μετά ανακάλυψα ότι αυτά που είχα πληρώσει δεν είχαν γίνει, ο ένας ήταν πρόταση πολύ κοντινού φίλου μάλιστα που καβαλούσε πολλά χρόνια μηχανάκια.. Μην πω για τρίτο που δηλώνει εξουσιοδοτημένος-είπαμε, ονόματα δε λέμε- που μετά από επίσκεψη και έκφραση του προβληματισμού μου οτι το μηχανάκι δεν έχει μπροστινό φρένο δεν με έβαλε μέσα, παρά μόνο 3 βδομάδες μετά. Μην πω για τα λάδια-φίλτρο που πλήρωσα να αλλάξει και απλά τσέπωσε τα 35 και δεν έκανε τίποτα.. Μπορεί εγώ να είμαι άτυχος, τι να πω..
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; 11/04/2024 στις 13:48.
    Αν είσαι ότι τρως γιατί ρε τρως ψοφίμια;

  4. #964
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Σήμερα είχε αντικατάσταση τον άξονα στα πλαίσια της ανάκλησης για τα lc.
    Πετάχτηκα μέχρι την Πάτρα και σε 2 ωρίτσες ήμουν έτοιμος.
    Καλά χιλιόμετρα Νίκο


    Για το Erάκι χθες κάναμε την ετήσια αλλαγή υγρού φρένων:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	L4EZUMU.jpg 
Προβολές:	143 
Μέγεθος:	88,5 KB 
ID:	452198

    Και αλλαγή ψυκτικού υγρού:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	m6tEIAX - Imgur-1.jpg 
Προβολές:	143 
Μέγεθος:	80,5 KB 
ID:	452199

    Και τα δύο αυτά υγρά είναι εξαιρετικά και τα συνιστώ!

    Το ψυκτικό το αλλάζω κάθε δύο χρόνια και συνήθως πριν την καλοκαιρινή περίοδο

  5. #965
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.653
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Επιτέλους πάω να την φέρω στο γκαράζ μετά από ενάμιση μήνα που την κουράρει ο φίλος
    Υλικό φωτογραφικό δεν υπάρχει στην ουσία, αυτά που γίναν σε γενικές γραμμές:

    Έλεγχος διάκενων στις βαλβίδες, 4 βρέθηκαν αρκετά εκτός, οπότε και 4 καπελότα για να ρυθμιστούν..

    Συγχρονισμός μοτέρ, γιατί βρέθηκε λίγο εκτός.

    Αντικατάσταση φίλτρα αέρα, λαδιού, όλα τα υγρά στα πάντα εκτός από τα λάδια της πίσω ανάρτησης που δεν ανοίχτηκε, προσπάθησα να βάλω όσο καλύτερα αντιψυκτικά-λάδια- υγρά φρένων κτλ βρήκα.

    Αντικατάσταση αλυσιδογράναζα γιατί είχε χάσει βήμα και είχαμε αρχίσει να τρώμε δόντια με ταχύ ρυθμό. Έβαλα την D.I.D. με τα x rings με γρανάζια JT, ελπίζω να έκανα καλά..

    Αντικατάσταση εμπρός τακάκια, δεξιά αριστερά, γιατί πέρα από φθαρμένα είχαν ρουφήξει και λάδι που έτρεχε από το πιρούνι..

    Επισκευή διακόπτη μπροστινού φρένου, γιατί λόγω στατικής πτώσης πριν την αγοράσω την είχε ακούσει.
    Αντικατάσταση βάσης φέρινγκ στη δεξιά μεριά για τον ίδιο λόγο.

    Και πάμε τώρα στα παράξενα...

    Λύνοντας το μπροστινό σύστημα ο ταλαίπωρος φίλος που ανέλαβε την δουλειά (πρέπει να με καταριέται τώρα που μιλάμε..), ανακάλυψε οτι είχε μπει κάποιο πετραδάκι, το οποίο είχε ξύσει το καλάμι εσωτερικά με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κρατήσει στεγανοποίηση.
    Μια λύση ανάγκης για να μπορέσω να πάρω το μηχανάκι όσο πιο σύντομα, -φεύγω για δουλειά σε μια βδομάδα, πρέπει να γίνουν διάφορα τρεξίματα πριν..-
    Κόλλα 2 συστατικών στο σημείο που υπήρχαν αυλακώσεις και έχανε λάδι, και μετά τρίψιμο να λειάνει... Προφανώς μέχρι να αντικατασταθεί με καινούριο.. Ο φίλος δεν είχε ξαναδεί κάτι τέτοιο, και είχε ανοίξει αρκετά "καθαρά" στο ενεργητικό του..!( Άμα έχεις το κοκαλάκι της νυχτερίδας!!)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	received_942631897242926.jpg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	452200

    Spoiler: Εμφάνιση
    Και για να μην παρεξηγηθώ...
    Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν μηχανικοί στην αθήνα που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους, μετά από 2 συνεργεία που φάγανε αρκετά λεφτά και μετά ανακάλυψα ότι αυτά που είχα πληρώσει δεν είχαν γίνει, ο ένας ήταν πρόταση πολύ κοντινού φίλου μάλιστα που καβαλούσε πολλά χρόνια μηχανάκια.. Μην πω για τρίτο που δηλώνει εξουσιοδοτημένος-είπαμε, ονόματα δε λέμε- που μετά από επίσκεψη και έκφραση του προβληματισμού μου οτι το μηχανάκι δεν έχει μπροστινό φρένο δεν με έβαλε μέσα, παρά μόνο 3 βδομάδες μετά. Μην πω για τα λάδια-φίλτρο που πλήρωσα να αλλάξει και απλά τσέπωσε τα 35 και δεν έκανε τίποτα.. Μπορεί εγώ να είμαι άτυχος, τι να πω..
    τι μηχανάκι πήρες και πόσο καλή ήταν η τιμή του;
    Αυτά που έριξες στο ποστ εδω μπορεί και να καβαλάνε το χιλιάρικο σε κόστος
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #966
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    339
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    τι μηχανάκι πήρες και πόσο καλή ήταν η τιμή του;
    Αυτά που έριξες στο ποστ εδω μπορεί και να καβαλάνε το χιλιάρικο σε κόστος
    Η τιμή του ήταν υψηλή για ER6, μετά κόπων και βασάνων μου επέστρεψε 400E ο έμπορας, θα μπορούσα να πάρω και άλλα πίσω, αλλά είχα φτάσει στο σημείο να πρέπει να εξηγώ οτι είναι υποχρέωση του σύμφωνα με τους κανόνες αγοράς της ευρωπαϊκής ένωσης-δήλωνε άριστη κατάσταση- και οτι θα μπορούσα να προσφύγω στο συνήγορο του καταναλωτή.
    Δεν ήθελα, το άφησα στο ότι φταίω εγώ που αγόρασα κάτι χωρίς να το ελέγξω, αν και πολλά από αυτά, ίσως δεν θα τα έβλεπε κάποιος μηχανικός στην πρώτη επαφή.

    Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει ταπείνωση..

  7. #967
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.653
    Φακ...
    Γιατί ρε παίχτη δεν ψαχτηκες;
    "Δεν ήξερες,δεν ρωταγες?" οπως λέμε
    Μακάρι να τελειώσουν εκεί τα κερατιατικα.
    Τι μηχανάκι είναι αλήθεια;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #968
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    339
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Φακ...
    Γιατί ρε παίχτη δεν ψαχτηκες;
    "Δεν ήξερες,δεν ρωταγες?" οπως λέμε
    Μακάρι να τελειώσουν εκεί τα κερατιατικα.
    Τι μηχανάκι είναι αλήθεια;
    Τώρα ρωτάς και συ κάτι πράγματα..
    Μπήκα στο κόσμο των 2τροχων στα 28, σα να λέμε μπήκα σε στριπτιζάδικο παρθένος στα 45... Τι άλλο να αναλύσουμε περί αυτού!;

    F του 2006 με καμιά 30αριά χιλ χλμ..

  9. #969
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.653
    Εφ γουατ;
    Εφδεκαξ;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #970
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    339
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    ER6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος

    F του 2006.
    Νόμιζα οτι το είδες πιο πάνω

  11. #971
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.768
    Για τους ηλικιωμένους που δεν βλέπουν καλά...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Η τιμή του ήταν υψηλή για ER6, μετά κόπων και βασάνων μου επέστρεψε 400E ο έμπορας, θα μπορούσα να πάρω και άλλα πίσω, αλλά είχα φτάσει στο σημείο να πρέπει να εξηγώ οτι είναι υποχρέωση του σύμφωνα με τους κανόνες αγοράς της ευρωπαϊκής ένωσης-δήλωνε άριστη κατάσταση- και οτι θα μπορούσα να προσφύγω στο συνήγορο του καταναλωτή.
    Δεν ήθελα, το άφησα στο ότι φταίω εγώ που αγόρασα κάτι χωρίς να το ελέγξω, αν και πολλά από αυτά, ίσως δεν θα τα έβλεπε κάποιος μηχανικός στην πρώτη επαφή.

    Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει ταπείνωση..

  12. #972
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    339

    Μη κοροϊδεύεις, όσοι τυχεροί φτάσουμε την ηλικία του κόκκινου φίλου και εμείς γυαλάκια θα φοράμε!!
    Πλάκα κάνω, πλιζ ντοντ μπαν μι

  13. #973
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    1.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Για τους ηλικιωμένους που δεν βλέπουν καλά...
    Μπορεί η τιμή του να ήταν υψηλή για ER6, για R1200GS να ήταν χαμηλή και τελικά το μηχανάκι να ήταν R1.

    Δε ξέρεις ποτέ...

  14. #974
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.653
    Εγώ στην ηλικία σου ήμουν πχιο νέος ρε νέο
    #τηστραβομαραμουμεσα
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #975
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    630
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Τώρα ρωτάς και συ κάτι πράγματα..
    Μπήκα στο κόσμο των 2τροχων στα 28, σα να λέμε μπήκα σε στριπτιζάδικο παρθένος στα 45... Τι άλλο να αναλύσουμε περί αυτού!;

    F του 2006 με καμιά 30αριά χιλ χλμ..
    Στα 28 δεν εισαι μεγαλος για να καβαλησεις 2 τροχους, ισα ισα που εχεις το μυαλο στην σωστη θεση ωστε να αποφυγεις αυτα που κανουν οι νεωτεροι.

    Θα επρεπε ομως να εισαι περισσοτερο υποψιασμενος και αν μην αρκεστεις σε αυτα που ελεγε ο επαγγελματιας πωλητης. Οπως και τωρα να μην πιστευεις οτι εχει πραγματικα περι τα 30Κ χλμ.
    Ειδκα με αυτα που εφτιαξες και θα φτιαξεις.

    Αλλα επειδη η ζωη ειναι ενα μεγαλο σχολειο και μαθαινουμε μεχρι να την κανουμε απο εδω, εχεις παρει αρκετα μαθηματα για να θεωρεισαι πτυχιουχος
    ( σορι για την πλακα αλλα ο,τι δεν μας σκοτωνει μα κανει πιο δυνατους και η ζωη θελει την πλακα της ακομα και στις στραβες )

    Ευχομαι να μην εχεις αλλες εκπληξεις με την μοτο σου και να την χαρεις απο εδω και περα οσο δεν παει.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 308
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2023, 13:54
  2. Τι κάνατε για τη μοτοσικλέτα σας στο #lockdown2;
    από McGyver στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2020, 18:13
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2016, 08:20
  4. Eσεις τι κανατε σημερα με το TM σας??????
    από 7gibernau στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2012, 23:11
  5. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2008, 08:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF