Σελίδα 12 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 179 από 179

Θέμα: NC750X Manual VS V-Strom 650

  1. #166
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Το πλαστικό που είναι από ανακυκλωμένο με το πλαστικό που δεν είναι έχουν τρομακτικές διαφορές μεταξύ τους και το καταλαβαίνεις απευθείας που θα το δεις ή θα το ακουμπήσεις.
    Στο NC τα πλαστικά του π.χ. τα άβαφτα αν δεν τα περνάς με σιλικονούχο κάθε 2 μήνες θα τα κλάψεις στα 2-3 χρόνια.
    Τα βερνικομένα χάνουν την αρχική τους γυαλάδα πολύ πιο σύντομα από άλλα.

    Τα πλαστικά του V100 π.χ. μου είχαν κάνει τρομερή εντύπωση. Γενικά η όλη κατασκευή ήταν τρομερά στιβαρή και με φοβερές λεπτομέρειες.
    Λίγο πιο ψηλό να ήταν θα το είχα πάρει.
    Και για τo CB500X το ίδιο λέγανε για τα πλαστικά του γύρω από το τιμόνι αλλά δεν έχω δει κανένα ως τώρα ξεθωριασμένο. Ακόμη κι αυτά του 2013-14.
    Το πως αισθανόμαστε ένα υλικό με το τι πραγματικά ιδιότητες δεν συμβαδίζουν πάντα.

    ΥΓ. η καθαρή σιλικόνη περισσότερο κακό κάνει παρά καλό, ειδικά όταν ψήνεται στον ήλιο. Υπάρχουν πολύ καλύτερα προϊόντα για άβαφα πλαστικά και λάστιχα.

  2. #167
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Τα Πλαστικά της Moto Guzzi V85TT- V100 τα είδα ξανά μόνο στην Ducati Pikes Peak και στην Tour V4.
    Και έχω δει/πιάσει/τσεκάρει και συνταξιδέψει με τις περισσότερες ναυαρχίδες από Japan σε αυτού του τύπου μηχανής.
    (Africa 1000-1100, Tracer gen 2-3 , Suzuki 1050 )

    Μιλάμε για πλαστικά και για μοντέλα μετά του 13-14 έτσι , για τα υπόλοιπα δεν έχω γνώση για να έχω σοβαρή άποψη.
    Τα παλιά Ιαπωνικά ήταν άφθαρτα.
    Δεν θελω να στο χαλασω αλλα αν πιστευεις οτι ενα Ευρωπαικο που θα κανει την ιδια χρηση με ενα απο τα Γιαπωνεζικα που αναφερες θα ειναι στην ιδια κατασταση μετα απο 7-8-10 χρονια εισαι γελασμενος.
    Κ επειδη εισαι κ ψειρας οπως εχεις πει κ δεν αντεχεις τις ''ανωμαλιες'' σου ειχα πει απο την αρχη οτι δεν εισαι για ευρωπαικο που να θελει στοργη κ προδερμ για να μην σκορπισει.
    Δικα σου ειναι τα λεφτα κ κανεις οτι θελεις.
    Τις γνωμες μας λεμε εδω ολοι κ κανεις δεν θα ''νοιαστει'' αν κανεις την λαθος επιλογη...στην κουβεντα ολοι μαζι στο συνεργειο μονος σου!!
    Ride(s) the wind of change...

  3. #168
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Δεν θελω να στο χαλασω αλλα αν πιστευεις οτι ενα Ευρωπαικο που θα κανει την ιδια χρηση με ενα απο τα Γιαπωνεζικα που αναφερες θα ειναι στην ιδια κατασταση μετα απο 7-8-10 χρονια εισαι γελασμενος.
    Κ επειδη εισαι κ ψειρας οπως εχεις πει κ δεν αντεχεις τις ''ανωμαλιες'' σου ειχα πει απο την αρχη οτι δεν εισαι για ευρωπαικο που να θελει στοργη κ προδερμ για να μην σκορπισει.
    Δικα σου ειναι τα λεφτα κ κανεις οτι θελεις.
    Τις γνωμες μας λεμε εδω ολοι κ κανεις δεν θα ''νοιαστει'' αν κανεις την λαθος επιλογη...στην κουβεντα ολοι μαζι στο συνεργειο μονος σου!!
    Καλά προφανώς , εγώ δεν μπήκα στην διαδικασία να μανουριάσω μαζί σου, κουβέντα κάνω και όχι σε επιθετικό ύφος.
    Έχω την άποψη μου (που μεταξύ μας δεν έχει ιδιαίτερη αξία όντας μοτοσυκλετιστής για 3 χρόνια) έχεις την δική σου.
    Παρατηρήσεις κάνω από αυτά που μπορώ να δω και να αισθανθώ.
    Εμπειρική φιλοσοφία 101 :P
    where was Gondor when the Westfold fell?

  4. #169
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Καλά προφανώς , εγώ δεν μπήκα στην διαδικασία να μανουριάσω μαζί σου, κουβέντα κάνω και όχι σε επιθετικό ύφος.
    Έχω την άποψη μου (που μεταξύ μας δεν έχει ιδιαίτερη αξία όντας μοτοσυκλετιστής για 3 χρόνια) έχεις την δική σου.
    Παρατηρήσεις κάνω από αυτά που μπορώ να δω και να αισθανθώ.
    Εμπειρική φιλοσοφία 101 :P
    Κανεις δεν μανουριαζει...σιγα μην μανουριαζαμε ετσι κ γι αυτο το λογο.
    Καλα κανεις κ εχεις την αποψη σου.
    Ο χρονος θα σου δειξει αν επραξες σωστα με οτι κ να κανεις.
    Ride(s) the wind of change...

  5. #170
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Άλλο ένα θέμα που θα καταλήξει Japan VS all

  6. #171
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.128
    Παιδια αν είναι "αβαφα" κάποια πλαστικά
    με την σιλικόνη διασφαλίζουμε ότι θα είναι αδύνατον να βαφουν..

    Και εμένα μου φαίνονται υποδεέστερα αυτά των γιαπωνέζικων. Γενικά θεωρώ πολύ φτηνά τα χρωμματιστα πλαστικά. Σε enduro και adv έχουν λόγο ύπαρξης σε άλλες μοτό μόνο για οικονομία.

    Οτιδήποτε αβαφο θεωρώ ότι έχει λιγότερο χρόνο ζωής από κάποιο βαμμένο. Ανάλογα πώς είναι βαμμένο προστατεύεται
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 30/03/2023 στις 12:03.

  7. #172
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Και για τo CB500X το ίδιο λέγανε για τα πλαστικά του γύρω από το τιμόνι αλλά δεν έχω δει κανένα ως τώρα ξεθωριασμένο. Ακόμη κι αυτά του 2013-14.
    Το πως αισθανόμαστε ένα υλικό με το τι πραγματικά ιδιότητες δεν συμβαδίζουν πάντα.

    ΥΓ. η καθαρή σιλικόνη περισσότερο κακό κάνει παρά καλό, ειδικά όταν ψήνεται στον ήλιο. Υπάρχουν πολύ καλύτερα προϊόντα για άβαφα πλαστικά και λάστιχα.
    Οπως ποια ;

  8. #173
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Και για τo CB500X το ίδιο λέγανε για τα πλαστικά του γύρω από το τιμόνι αλλά δεν έχω δει κανένα ως τώρα ξεθωριασμένο. Ακόμη κι αυτά του 2013-14.
    Το πως αισθανόμαστε ένα υλικό με το τι πραγματικά ιδιότητες δεν συμβαδίζουν πάντα.

    ΥΓ. η καθαρή σιλικόνη περισσότερο κακό κάνει παρά καλό, ειδικά όταν ψήνεται στον ήλιο. Υπάρχουν πολύ καλύτερα προϊόντα για άβαφα πλαστικά και λάστιχα.
    Σιλικονούχο είπα όχι καθαρή σιλικόνη.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  9. #174
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Οπως ποια ;
    ένα καλό παράδειγμα: Koch-Chemie Plast Star

  10. #175
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    μπερδεύετε την βαφη με τα πλαστικα. τα παλια ιαπωνικα είχαν, οπως και τα παλια ευρωπαικα, πολύ καλυτερες βαφες. Τα πλαστικά πανω κατω ειναι τα ίδια, μαλλον ειναι καλυτερα τα μοντερνα.

  11. #176
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Άλλο ένα θέμα που θα καταλήξει Japan VS all
    Εν τω μεταξύ, τελικά μάλλον υπάρχει λόγος που κάποιοι τα ευρωπαϊκά τα λένε ευρωΠΕΗκα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #177
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    "Πάρτε Honda" μας έλεγαν, "You meet the nicest people on a Honda" μας έλεγαν...


  13. #178
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    "Πάρτε Honda" μας έλεγαν, "You meet the nicest people on a Honda" μας έλεγαν...

    Ε αλήθεια δεν είναι;;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. #179
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να ξέρω πώς είναι οι αναρτήσεις σου, έχω την εντύπωση ότι το χαμηλό κέντρο βάρους παίζει μεγαλύτερο ρόλο στη συμπεριφορά της μηχανής απ όσο φαντάζεσαι. Έτσι το αισθάνομαι εγώ τουλάχιστον στο Integra. Είναι λες και έχεις ένα μαγνήτη που σε τραβάει προς την άσφαλτο. Το νιώθω έντονα σε στροφές όπου υπάρχουν λακκούβες/σαμαράκια και πιστεύω πως είναι μεγάλο κομμάτι της σταθερότητας και πληροφόρησης που αναφέρεις.

    Να το χαίρεσαι το εργαλείο!

    Έχω την εντύπωση ότι
    ψηλό κέντρο βάρους = μικρότερη κλίση για τα ίδια χιλιόμετρα στη στροφή
    χαμηλό κέντρο βάρους = ευκολότερη αλλαγή κλίσης

    Το σκεπτικό μου (εκτός της μικρής μου εμπειρίας λόγο της οποίας το σκέφτηκα) είναι ότι στη στροφή στα σεμινάρια ασφαλούς οδήγησης μαθαίνουμε να βγάζουμε τον κορμό προς το εσωτερικό της στροφής για να μεταφέρουμε το κέντρο βάρους και να πάρουμε λιγότερη κλίση.
    Η μηχανή με ψηλό κέντρο βάρους όταν παίρνει κλίση αυτόματα μεταφέρει περισσότερο το κέντρο βάρους (οριζόντια) αφού απέχει περισσότερο απο το έδαφος (κέντρο).
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

Σελίδα 12 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112

Παρόμοια θέματα

  1. Tiger 955i VS Varadero MK1 VS V-Strom 650(without ABS)
    από panoswolf στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2011, 08:22
  2. V-Strom 650 vs Fazer 600 vs TDM 900
    από Raoulh79 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2009, 11:25
  3. Manual V Strom 650
    από table920 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2008, 21:17
  4. V-Strom 650 vs Multistrada 620
    από FILIPPOS στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2006, 06:45
  5. V strom 650 Vs FZ6 fazer
    από zoudis στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF