Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 57

Θέμα: Έκθεση Μοτοσυκλέτας 2023 - Κλειστό Π.Φαλήρου, 29/3 - 2/4 2023

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Στις εκθεσεις του εξωτερικου συμμετεχουν τα εργοστασια κατασκευης, γινονται παγκοσμιες πρεμιερες, εμφανιζονται πρωτοτυπα και καθε εταιρια εχει ολη την γκαμα της, οχι μονο μοτοσυκλετες / αυτοκινητα αλλα και ρουχα, αξεσουαρ και οτιδηποτε αλλο εχει την φιρμα της επανω. Η διοργανωση γινεται σε ειδικες, μονιμες εγκαταστασεις εκθεσεων που φιλοξενουν εκθεσεις για τα παντα!

    Σε εμας εδω μετεχουν οι εισαγωγικες στην καλυτερη ή μεγαλοι ντιλερς της καθε φιρμας και αντε να εχουν δειγματα των νεων μοντελων που θα κυκλοφορησουν μεσα στην χρονια, τα οποια εχουμε "δει" καιρο πριν. Εδω ο διοργανωτης ειναι επιχειρηση κατα βαση διαφορων εκδηλωσεων που προφανως θελει να βγαλει χρηματα απο αυτο και το κοστος των περιπτερων καλυπτει ενας μερος μονο της δαπανης. Υπαρχει προσωπικο φυλαξης, ρευμα, λοιπα εξοδα που καλυπτονται απο τα εισιτηρια των επισκεπτων, που δεν ειναι σιγουρα χρηματα αφου μονο υποθεσεις μπορει να κανει καποιος για την προσελευση.

    Απο την αλλη στο εξωτερικο το εισιτηριο κοστιζει αρκετα, εδω οχι. Εξω τιμες 20-25€ ειναι συνηθισμενες εμεις εδω αν εχει πανω απο 7-8 θα γκρινιαζουμε, λογικο θα πει καποιος. Απο την αλλη καπως ετσι μεγαλωνει μια εκθεση. Οσο πιο πολλα κοστιζει τοσα πιο πολλα πραγματα θα εχει να δεις και να κανεις

    Edit. Αν κρινω απο τον χωρο της εκθεσης παντως, θα ειναι στριμωγμενα τα πραγματα. Οποτε δεν θα ετρεφα μεγαλες προσδοκιες για πολλες παρουσιες, κλπ.
    Τελευταία τροποποίηση από PaNick67; 16/12/2022 στις 18:03.

  2. #32
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Στις εκθεσεις του εξωτερικου συμμετεχουν τα εργοστασια κατασκευης, γινονται παγκοσμιες πρεμιερες, εμφανιζονται πρωτοτυπα και καθε εταιρια εχει ολη την γκαμα της, οχι μονο μοτοσυκλετες / αυτοκινητα αλλα και ρουχα, αξεσουαρ και οτιδηποτε αλλο εχει την φιρμα της επανω. Η διοργανωση γινεται σε ειδικες, μονιμες εγκαταστασεις εκθεσεων που φιλοξενουν εκθεσεις για τα παντα!

    Σε εμας εδω μετεχουν οι εισαγωγικες στην καλυτερη ή μεγαλοι ντιλερς της καθε φιρμας και αντε να εχουν δειγματα των νεων μοντελων που θα κυκλοφορησουν μεσα στην χρονια, τα οποια εχουμε "δει" καιρο πριν. Εδω ο διοργανωτης ειναι επιχειρηση κατα βαση διαφορων εκδηλωσεων που προφανως θελει να βγαλει χρηματα απο αυτο και το κοστος των περιπτερων καλυπτει ενας μερος μονο της δαπανης. Υπαρχει προσωπικο φυλαξης, ρευμα, λοιπα εξοδα που καλυπτονται απο τα εισιτηρια των επισκεπτων, που δεν ειναι σιγουρα χρηματα αφου μονο υποθεσεις μπορει να κανει καποιος για την προσελευση.

    Απο την αλλη στο εξωτερικο το εισιτηριο κοστιζει αρκετα, εδω οχι. Εξω τιμες 20-25€ ειναι συνηθισμενες εμεις εδω αν εχει πανω απο 7-8 θα γκρινιαζουμε, λογικο θα πει καποιος. Απο την αλλη καπως ετσι μεγαλωνει μια εκθεση. Οσο πιο πολλα κοστιζει τοσα πιο πολλα πραγματα θα εχει να δεις και να κανεις

    Edit. Αν κρινω απο τον χωρο της εκθεσης παντως, θα ειναι στριμωγμενα τα πραγματα. Οποτε δεν θα ετρεφα μεγαλες προσδοκιες για πολλες παρουσιες, κλπ.
    Πάντως εγώ που πήγα στο Metro Expo για τα σκάφη πλήρωσα ένα 6ευρω και οκ φαίνονταν μια χαρά και οργανωμένο.
    Αν με ενδιέφερε όντως και το θέμα θα περνούσα καλά. (πήγα για να κάνω παρέα σε φίλο που ασχολείται με το σπορ)
    where was Gondor when the Westfold fell?

  3. #33
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimisK Προβολή μηνύματος
    Σε χώρες με μικρό αγοραστικό κοινό όπως η Ελλάδα και ειδικά μετά από οικονομική κρίση 10ετίας ο χώρος έχει πληγεί αρκετά.
    Δε μπορώ να καταλάβω πως περιμένουμε όλοι να δούμε μεγαλειώδεις εκθέσεις από τη μια μέρα στην άλλη.
    Με τις υψηλότερες πωλήσεις των τελευταίων 13 ετών φέτος, ο χώρος δεν έχει πληγεί καθόλου.
    Έρχονται τα container με πουλημένες όλες τις μοτοσυκλέτες/σκούτερ. Αυτά μόνο πριν το 2010 συμβαίνανε.

    Ο ανταγωνισμός έχει σίγουρα αυξηθεί και η πίτα κοπεί σε μικρότερα κομμάτια, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν βγαίνουν τα $, ειδικά από τους μεγάλους.

  4. #34
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    130
    doctor και stf, φυσικά χωρίς διάθεση διαμάχης και από μέρους μου,

    Η επίκληση στο συναίσθημα και η σύγκριση του ¨δύσκολου βιοπορισμού κάποιων συνανθρώπων μας¨, με την είσοδο των 5-6 ευρώ μίας έκθεσης μοτοσυκλέτας, είναι το ελάχιστο ατυχής!

    Επίσης να κατακεραυνώνουμε ένα γεγονός με απόψεις του στυλ: "δεν πάω", "είναι μάπα σε σύγκριση με του εξωτερικού", "θα έπρεπε να είναι τζαμπα αλλιώς τα τσεπώνει ο οργανωτής εις βάρος μου" κλπ κλπ, και του οποίου τα επίσημα στοιχεία, δεν έχουν καν ανακοινωθεί ακόμα, ειλικρινά, σε τι οφελεί πραγματικά;
    Άμα βγουν και πουν παιδιά: 15 ευρώ είσοδο και 5 εταιρείες όλες κ όλες, βγες και ξεχεσέ τους (με το συμπάθειο).
    Εκ των προτέρων όμως αυτή η στάση όμως γιατί; 1-2 τέτοιες εκθέσεις γίνονται στην Ελλάδα και αυτές με το ζόρι.

    Έχετε κάποια άλλη πρόταση μήπως;
    Να μην γίνεται καλύτερα καμία έκθεση γιατί δεν παράγουμε μοτοσυκλέτες και εξοπλισμό;
    Να τα βλέπουμε όλα στον τύπο και στο γιουτιουμπ και μια χαρά;

    Στην τελική δεν είναι υποχρεωτικό να πάει όποιος δε θέλει.

    *να με συμπαθάτε αν τα γραφώμενά μου ακούγονται επιθετικά. Ουδεμία τέτοια διάθεση υπάρχει, ειλικρινά. ίσα ίσα!

  5. #35
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimisK Προβολή μηνύματος
    doctor και stf, φυσικά χωρίς διάθεση διαμάχης και από μέρους μου,

    Η επίκληση στο συναίσθημα και η σύγκριση του ¨δύσκολου βιοπορισμού κάποιων συνανθρώπων μας¨, με την είσοδο των 5-6 ευρώ μίας έκθεσης μοτοσυκλέτας, είναι το ελάχιστο ατυχής!

    Επίσης να κατακεραυνώνουμε ένα γεγονός με απόψεις του στυλ: "δεν πάω", "είναι μάπα σε σύγκριση με του εξωτερικού", "θα έπρεπε να είναι τζαμπα αλλιώς τα τσεπώνει ο οργανωτής εις βάρος μου" κλπ κλπ, και του οποίου τα επίσημα στοιχεία, δεν έχουν καν ανακοινωθεί ακόμα, ειλικρινά, σε τι οφελεί πραγματικά;
    Άμα βγουν και πουν παιδιά: 15 ευρώ είσοδο και 5 εταιρείες όλες κ όλες, βγες και ξεχεσέ τους (με το συμπάθειο).
    Εκ των προτέρων όμως αυτή η στάση όμως γιατί; 1-2 τέτοιες εκθέσεις γίνονται στην Ελλάδα και αυτές με το ζόρι.

    Έχετε κάποια άλλη πρόταση μήπως;
    Να μην γίνεται καλύτερα καμία έκθεση γιατί δεν παράγουμε μοτοσυκλέτες και εξοπλισμό;
    Να τα βλέπουμε όλα στον τύπο και στο γιουτιουμπ και μια χαρά;

    Στην τελική δεν είναι υποχρεωτικό να πάει όποιος δε θέλει.

    *να με συμπαθάτε αν τα γραφώμενά μου ακούγονται επιθετικά. Ουδεμία τέτοια διάθεση υπάρχει, ειλικρινά. ίσα ίσα!
    Επιθετικα; Μπα όχι, ο καθείς έχει και από μια κωλ.... Εχμ άποψη, λογικό είναι.
    Εγώ είπα την δική μου στα αρχικά ποστ, δεν δίνω ούτε το 5ευρω, προτιμώ να το κάνω ένα σουβλάκι που λέει ο λόγος. Επίσης, είτε 5 είτε 15 για μένα το ίδιο και αυτό είναι. Απλά δεν βλέπω τον λόγο να πληρώσω για να δω κάτι που μπορώ να το δω στα μαγαζιά....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Δεν έχω συμπέρασμα, ούτε με την μία άποψη, ούτε με την άλλη, όντως όμως αν το καλοσκεφτείς, από καθαρά ψυχρή λογική, καλείσαι να πληρώσεις για να σου κάνουν διαφήμιση. Θυμάμαι όμως ότι παλιά, την δεκαετία 2000, είχε μεγάλη πλάκα να πηγαίνεις στις εκθέσεις, ήταν χορταστικά ατέλειωτες.

    Στο πρόσφατο γεγονός στο αμαξοστάσιο στο Γκάζι, είχε επίσης πλάκα που πλήρωνες πόσο ήταν, 6 ευρώ, δεν θυμάμαι, και Σάββατο ή Κυριακή μεσημέρι, ΑΠΕΞΩ είχε ασύγκριτα πιο πολλές και -για εμένα- πιο ενδιαφέρουσες παρκαρισμένες μοτοσυκλέτες επισκεπτων να δεις, από ότι είχε μέσα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #37
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimisK Προβολή μηνύματος
    doctor και stf, φυσικά χωρίς διάθεση διαμάχης και από μέρους μου,

    Η επίκληση στο συναίσθημα και η σύγκριση του ¨δύσκολου βιοπορισμού κάποιων συνανθρώπων μας¨, με την είσοδο των 5-6 ευρώ μίας έκθεσης μοτοσυκλέτας, είναι το ελάχιστο ατυχής!

    Επίσης να κατακεραυνώνουμε ένα γεγονός με απόψεις του στυλ: "δεν πάω", "είναι μάπα σε σύγκριση με του εξωτερικού", "θα έπρεπε να είναι τζαμπα αλλιώς τα τσεπώνει ο οργανωτής εις βάρος μου" κλπ κλπ, και του οποίου τα επίσημα στοιχεία, δεν έχουν καν ανακοινωθεί ακόμα, ειλικρινά, σε τι οφελεί πραγματικά;
    Άμα βγουν και πουν παιδιά: 15 ευρώ είσοδο και 5 εταιρείες όλες κ όλες, βγες και ξεχεσέ τους (με το συμπάθειο).
    Εκ των προτέρων όμως αυτή η στάση όμως γιατί; 1-2 τέτοιες εκθέσεις γίνονται στην Ελλάδα και αυτές με το ζόρι.

    Έχετε κάποια άλλη πρόταση μήπως;
    Να μην γίνεται καλύτερα καμία έκθεση γιατί δεν παράγουμε μοτοσυκλέτες και εξοπλισμό;
    Να τα βλέπουμε όλα στον τύπο και στο γιουτιουμπ και μια χαρά;

    Στην τελική δεν είναι υποχρεωτικό να πάει όποιος δε θέλει.

    *να με συμπαθάτε αν τα γραφώμενά μου ακούγονται επιθετικά. Ουδεμία τέτοια διάθεση υπάρχει, ειλικρινά. ίσα ίσα!
    Μην ανησυχείς καθόλου αν φανεί σαν διαμάχη η κουβέντα. Ο μόνος λόγος αν συμβεί αυτό είναι ότι δεν έχουμε βγει μια βόλτα όλοι μαζί.
    Θα ήταν σχεδόν αδύνατο να συμβεί, νομίζω και εύχομαι ότι το αντιλαμβανόμαστε όλοι

    Έχω απαντήσει σε όλες τις ερωτήσεις σου στο προηγούμενο μήνυμα μου.

    Έχετε κάποια άλλη πρόταση μήπως;
    Βεβαίως, τα event συμμετοχής μοτοσυκλετιστών σε πλακατζίδικους αγώνες, παιχνίδια γνώσεων, εισαγωγής και γνωριμίας με την μοτοσυκλέτα για παιδιά, συναυλίες, έκθεση κλασικών, διαδρομές, test ride κ.λπ.
    Εvent που έχουν γίνει, έδειξαν πόσο πετυχημένα ήταν και πόσο καλά πέρασε ο κόσμος.

    Να μην γίνεται καλύτερα καμία έκθεση γιατί δεν παράγουμε μοτοσυκλέτες και εξοπλισμό;
    Αν όντως είναι τόσο ασύμφορο για την διοργάνωση ώστε να είναι απαραίτητη η είσοδος των ενδιαφερόμενων, προφανώς!
    Τι νόημα έχει; Οι εισαγωγείς το έχουν καταλάβει πολλά χρόνια τώρα, δεν αποδίδει και είναι
    πολύ φυσιολογικό για μια έκθεση που στοχεύει τον τελικό χρήστη με προϊόντα πολλών χιλιάδων ευρώ.
    Δεν γίνονται συμφωνίες, δεν υπάρχουν προσφορές που δεν βρίσκεις αλλού, δεν υπάρχει αδρεναλίνη, τα μέρη φιλοξενίας
    δεν έχουν καμία ομορφιά, δεν υπάρχει η ελευθερία κινήσεων που έχει ενα ολοήμερο event σε ένα κτήμα..
    Καμία διάδραση! Διάδρομοι ντυμένοι με πλαστικό, ουρές λες και είμαστε σε ΚΨΜ, στήσιμο βιτρίνας των εκθετών χωρίς να μπορεί
    ούτε μπροστά να πάρει κάποιο μοντέλο μη τυχόν και χαρακτηριστεί μεταχειρισμένο και χάσουμε στην πώληση..
    Ουτε κάν διάθεση δηλαδή για προσφορά. Όλοι ζημιωμένοι να καταλήγουν να βγάζουν το χειρότερο εαυτό τους γιατί "δεν πήγε".

    Να τα βλέπουμε όλα στον τύπο και στο γιουτιουμπ και μια χαρά;
    Ναι, δεν ξέρω πόσο πιο ξεκάθαρα και πόσο πιο δομημένα να το γράψω ενώ δικαιολογώ το πραγματικό συμφέρον όλων!
    Ο τύπος προσφέρει παιδεία, όνειρα, αξίες, λειτουργεί για δεκαετίες το κάθε τεύχος επηρεάζοντας όπως την πρώτη φορά.
    Είναι αδύνατον να αγγίξει όσα προσφέρει ενα περιοδικό, μια έκθεση προϊόντων.
    Το δίκτυο με τις παρουσιάσεις μοντέλων είναι απείρως ειλικρινέστερο και ρεαλιστικότερο. Δεν υπάρχει το κόστος και κατ'επέκταση το
    άγχος της απόσβεσής του που καταλήγει σε περίεργες συμπεριφορές, ακόμα πιο περίεργες και ρυχές συζητήσεις.
    Χαζεύεις το σβηστό και καρφωμένο στην θέση του μοντέλο, ρωτάς μια λεπτομέρεια και αντιμετωπίζεσαι σαν πράκτορας
    του προηγούμενου - απέναντι εκθέτη. Τι νόημα έχει αυτή η απίστευτη χασούρα για όλους;

    Στην τελική δεν είναι υποχρεωτικό να πάει όποιος δε θέλει.
    Σίγουρα, αυτό όμως δεν μειώνει το κόστος της ενέργειας του εκθέτη.
    Εφόσον αναγνωρίζεις το έξοδο που κάνουν, δεν είναι λογικό να σκεφτείς απο που θα βγεί;
    Δεν είναι κάτι που θα πληρώσει ο εκθέτης;
    Αν αντί να δώσει 15000ε για μια διήμερη βιτρίνα χωρίς νόημα, διαθέσει τρείς - τέσσερεις μοτοσυκλέτες δωρεάν μέσα στο χρόνο
    με όποια κριτήρια θέλει να ορίσει, εκμεταλλευόμενος την ιστορία και τον χαρακτήρα που έχει διαμορφώσει ήδη το εργοστάσιο, με τον τύπο και δίκτυο να τον εξυμνούν
    δεν θα είναι κάτι που θα επηρεάσει όλους μας θετικά; Δεν θα κρατήσει το βλέμμα μας πάνω του όλο το χρόνο;

    Αν υποθέσουμε ότι μια έκθεση προσδίδει κύρος (που δεν συμβαίνει όπως έχει αποδειχθεί), μια κίνηση σαν αυτή που περιγράφω
    που προσφέρει ελπίδα σε χιλιάδες ενδιάμεσα σε τέσσερεις γιορτές το χρόνο, τέσσερις γιορτές ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΠΑΛΛΟ στα media, χωρίς άλλους εκθέτες να αποσπούν προσοχή
    και τέσσερεις μοτοσυκλετιστές στον έβδομο ουρανό, τι προσφέρουν;

    Άπειρα σενάρια εκμετάλλευσης των χρημάτων που χρειάζονται για μια έκθεση μπορούν να γίνουν ανάλογα με τα χαρακτηριστικά
    του κάθε εργοστασίου, του κάθε μοντέλου κ.λπ.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 18/12/2022 στις 11:07.

  8. #38
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    130
    Αγαπητέ doctor_john,
    Το ότι μπορούν οι εταιρείες να διαθέσουν τα χρήματα της έκθεσης και με άλλους τρόπους ισχύει 100%.
    Τρανό παράδειγμα, το τεστ ντραιβ στο Λαύριο που έκανε πρόσφατα η ΤΡΙΟΥΜΦ...εντελώς δωρεάν! Άνετος χώρος, ωραία ατμόσφαιρα, κάτι να τσιμπήσεις επίσης και από μηχανάκια...μέχρι και το ρόκετ!

    Επίσης συμφωνώ για το περσινό στο αμαξοστάσιο που ήταν επιεικώς άχρωμο και τα 6 ευρώ υπερβολικά.
    Αλλά!
    Μία έκθεση δεν είναι και μία γιορτή της μοτοσυκλέτας; Έχει έναν συμβολικό επίσης χαρακτήρα. Ένα σημείο που για 3-4 μέρες, θα πας και θα έχει απέξω 200 μηχανές! Με την συντριπτική πλειοψηφία να φέρει το κρανάκι της, τον εξοπλισμό της, ερχόμενοι ως μοτοσυκλετιστές, με καλή διάθεση και καμάρι!
    Θα έρθει και ένας 3ος της παρέας μαζί που δεν ασχολείται και έπειτα να το δει διαφορετικά. Να, παράδειγμα ο corpseAlive. Πήγε για παρέα σε έκθεση σκαφών και τώρα αντί για ντουκάτι, ψάχνει βάρκα!

    Αν υπήρχε συνεννόηση και με λέσχες πχ, ίσως φτάναν στα αυτιά των διοργανωτών και άλλες απόψεις, για πιο ποιοτικό αποτέλεσμα. Λέμε τώρα...
    Να βελτιωθεί αυτό που έχουμε. Όχι να εξαφανιστεί επειδή απέχει απο το ιδανικό (πολύ ομολογουμένως).
    Συνοπτικά, ενίσταμαι στην απόρριψη μιας εκδήλωσης - έκθεσης με θέμα το όχημα που όλοι μας αγαπάμε. Και που ελάχιστες συμβαίνουν στη χώρα μας. Εκτός αν γίνονται τόσες και τζαμπέ και δε το παίρνω χαμπάρι το ταγάρι!

    Αυτά.
    bowlenο ελπίζω ο κόσμος να χτυπήσει κόκκινο με την επισκεψιμότητα, να δείξει ότι είναι παρών. Ότι δεν είμαστε μία συρρικνούμενη μερίδα οι δίτροχοι, αλλά αυξανόμαστε, έχουμε επίπεδο και αξίζουμε το ποιοτικότερο.
    Μόνο έτσι μπορεί να αλλάξει κάτι.

    Ευχαριστώ

  9. #39
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μην ανησυχείς καθόλου αν φανεί σαν διαμάχη η κουβέντα. Ο μόνος λόγος αν συμβεί αυτό είναι ότι δεν έχουμε βγει μια βόλτα όλοι μαζί.
    Θα ήταν σχεδόν αδύνατο να συμβεί, νομίζω και εύχομαι ότι το αντιλαμβανόμαστε όλοι

    Έχω απαντήσει σε όλες τις ερωτήσεις σου στο προηγούμενο μήνυμα μου.

    Έχετε κάποια άλλη πρόταση μήπως;
    Βεβαίως, τα event συμμετοχής μοτοσυκλετιστών σε πλακατζίδικους αγώνες, παιχνίδια γνώσεων, εισαγωγής και γνωριμίας με την μοτοσυκλέτα για παιδιά, συναυλίες, έκθεση κλασικών, διαδρομές, test ride κ.λπ.
    Εvent που έχουν γίνει, έδειξαν πόσο πετυχημένα ήταν και πόσο καλά πέρασε ο κόσμος.

    Να μην γίνεται καλύτερα καμία έκθεση γιατί δεν παράγουμε μοτοσυκλέτες και εξοπλισμό;
    Αν όντως είναι τόσο ασύμφορο για την διοργάνωση ώστε να είναι απαραίτητη η είσοδος των ενδιαφερόμενων, προφανώς!
    Τι νόημα έχει; Οι εισαγωγείς το έχουν καταλάβει πολλά χρόνια τώρα, δεν αποδίδει και είναι
    πολύ φυσιολογικό για μια έκθεση που στοχεύει τον τελικό χρήστη με προϊόντα πολλών χιλιάδων ευρώ.
    Δεν γίνονται συμφωνίες, δεν υπάρχουν προσφορές που δεν βρίσκεις αλλού, δεν υπάρχει αδρεναλίνη, τα μέρη φιλοξενίας
    δεν έχουν καμία ομορφιά, δεν υπάρχει η ελευθερία κινήσεων που έχει ενα ολοήμερο event σε ένα κτήμα..
    Καμία διάδραση! Διάδρομοι ντυμένοι με πλαστικό, ουρές λες και είμαστε σε ΚΨΜ, στήσιμο βιτρίνας των εκθετών χωρίς να μπορεί
    ούτε μπροστά να πάρει κάποιο μοντέλο μη τυχόν και χαρακτηριστεί μεταχειρισμένο και χάσουμε στην πώληση..
    Ουτε κάν διάθεση δηλαδή για προσφορά. Όλοι ζημιωμένοι να καταλήγουν να βγάζουν το χειρότερο εαυτό τους γιατί "δεν πήγε".

    Να τα βλέπουμε όλα στον τύπο και στο γιουτιουμπ και μια χαρά;
    Ναι, δεν ξέρω πόσο πιο ξεκάθαρα και πόσο πιο δομημένα να το γράψω ενώ δικαιολογώ το πραγματικό συμφέρον όλων!
    Ο τύπος προσφέρει παιδεία, όνειρα, αξίες, λειτουργεί για δεκαετίες το κάθε τεύχος επηρεάζοντας όπως την πρώτη φορά.
    Είναι αδύνατον να αγγίξει όσα προσφέρει ενα περιοδικό, μια έκθεση προϊόντων.
    Το δίκτυο με τις παρουσιάσεις μοντέλων είναι απείρως ειλικρινέστερο και ρεαλιστικότερο. Δεν υπάρχει το κόστος και κατ'επέκταση το
    άγχος της απόσβεσής του που καταλήγει σε περίεργες συμπεριφορές, ακόμα πιο περίεργες και ρυχές συζητήσεις.
    Χαζεύεις το σβηστό και καρφωμένο στην θέση του μοντέλο, ρωτάς μια λεπτομέρεια και αντιμετωπίζεσαι σαν πράκτορας
    του προηγούμενου - απέναντι εκθέτη. Τι νόημα έχει αυτή η απίστευτη χασούρα για όλους;

    Στην τελική δεν είναι υποχρεωτικό να πάει όποιος δε θέλει.
    Σίγουρα, αυτό όμως δεν μειώνει το κόστος της ενέργειας του εκθέτη.
    Εφόσον αναγνωρίζεις το έξοδο που κάνουν, δεν είναι λογικό να σκεφτείς απο που θα βγεί;
    Δεν είναι κάτι που θα πληρώσει ο εκθέτης;
    Αν αντί να δώσει 15000ε για μια διήμερη βιτρίνα χωρίς νόημα, διαθέσει τρείς - τέσσερεις μοτοσυκλέτες δωρεάν μέσα στο χρόνο
    με όποια κριτήρια θέλει να ορίσει, εκμεταλλευόμενος την ιστορία και τον χαρακτήρα που έχει διαμορφώσει ήδη το εργοστάσιο, με τον τύπο και δίκτυο να τον εξυμνούν
    δεν θα είναι κάτι που θα επηρεάσει όλους μας θετικά; Δεν θα κρατήσει το βλέμμα μας πάνω του όλο το χρόνο;

    Αν υποθέσουμε ότι μια έκθεση προσδίδει κύρος (που δεν συμβαίνει όπως έχει αποδειχθεί), μια κίνηση σαν αυτή που περιγράφω
    που προσφέρει ελπίδα σε χιλιάδες ενδιάμεσα σε τέσσερεις γιορτές το χρόνο, τέσσερις γιορτές ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΠΑΛΛΟ στα media, χωρίς άλλους εκθέτες να αποσπούν προσοχή
    και τέσσερεις μοτοσυκλετιστές στον έβδομο ουρανό, τι προσφέρουν;

    Άπειρα σενάρια εκμετάλλευσης των χρημάτων που χρειάζονται για μια έκθεση μπορούν να γίνουν ανάλογα με τα χαρακτηριστικά
    του κάθε εργοστασίου, του κάθε μοντέλου κ.λπ.
    Όταν δούλευα στην isuzu, είχαμε καταλάβει ότι οι εκθέσεις ΔΕΝ προσφέρουν ανταπόδοση του κόστους τους.
    Αυτό που κάναμε κάποια στιγμή (δεν ξέρω αν το συνεχίζουν...) Ήταν να πηγαίνουμε στα χωριά, κωμοπόλεις, (κατόπιν συνεννόησης με τους τοπικούς άρχοντες για την απαραίτητη άδεια) στήναμε μια τέντα, είχαμε τα 3 βασικά μοντέλα για τεστ σε όποιον ήθελε και κυρίως τους νέους. Βασικός σκοπός ήταν να εμπεδωθεί στο μυαλό τους το "isuzu, το καλύτερο αγροτικό όχημα" και δεν πήγε καθόλου άσχημα...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #40
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimisK Προβολή μηνύματος
    doctor και stf, φυσικά χωρίς διάθεση διαμάχης και από μέρους μου,

    Η επίκληση στο συναίσθημα και η σύγκριση του ¨δύσκολου βιοπορισμού κάποιων συνανθρώπων μας¨, με την είσοδο των 5-6 ευρώ μίας έκθεσης μοτοσυκλέτας, είναι το ελάχιστο ατυχής!


    Η επίκληση δεν γίνεται απέναντι στους εκθέτες, αλλά σε συμφορουμίτες που κάποιες φορές δείχνουν να μην αντιλαμβάνονται ότι τα χρήματα δεν έχουν την ίδια αξία για όλους. Δεν κουνάω δάχτυλο, ούτε κάνω τον δάσκαλο, περισσότερο λειτουργώ υπενθυμιστικά γιατί καταλαβαίνω πως στη ροή του λόγου κάποια πράγματα που μπορεί να μην αγγίζουν κάποιον προσωπικά μπορεί να γίνονται προκλητικά ή και εριστικά για κάποιο άλλον που είναι στα "ζόρια".

    Επίσης να κατακεραυνώνουμε ένα γεγονός με απόψεις του στυλ: "δεν πάω", "είναι μάπα σε σύγκριση με του εξωτερικού", "θα έπρεπε να είναι τζαμπα αλλιώς τα τσεπώνει ο οργανωτής εις βάρος μου" κλπ κλπ, και του οποίου τα επίσημα στοιχεία, δεν έχουν καν ανακοινωθεί ακόμα, ειλικρινά, σε τι οφελεί πραγματικά;
    Άμα βγουν και πουν παιδιά: 15 ευρώ είσοδο και 5 εταιρείες όλες κ όλες, βγες και ξεχεσέ τους (με το συμπάθειο).
    Εκ των προτέρων όμως αυτή η στάση όμως γιατί; 1-2 τέτοιες εκθέσεις γίνονται στην Ελλάδα και αυτές με το ζόρι.


    Αυτό προφανώς δεν με αφορά γιατί έγραψα ότι πριν πάω θα φροντίσω να πληροφορηθώ. Αν αξιολογήσω πως τα χρήματά που θα ζητήσουν θα πιάσουν τόπο, αν η παρέα μου θέλει σώνει και καλά να πάει και αν υπάρχουν εταιρείες που με ενδιαφέρει να δω... τότε θα πάω. Είναι κακό να αναφερθώ στις προσδοκίες μου;
    Δε ξέρω τι ακριβώς εννοείς σχετικά με την "εκ των προτέρων στάση μου/μας" αλλά τη τελευταία 10ετία έκλαψα τουλάχιστον 2-3 φορές τα χρήματα που έδωσα, αν αυτό σου δίνει μια απάντηση. Τις υπόλοιπες 3,4 ή 5 φορές που έγινε κάτι ανάλογο προστάτεψα προφανώς τον εαυτό μου μη πηγαίνοντας, γιατί -ειλικρινά- δε θυμάμαι καμία περίπτωση έκθεσης μοτοσυκλέτας από το 2010 και μετά που να άκουσα καλά λόγια σε εκ των υστέρων αξιολόγηση της. Αποφάσισα λοιπόν να είμαι πιο προσεκτικός και να διατυπώνω κριτική η οποία βασίζεται στα προσωπικά μου στάνταρ. Όποιος θέλει από τους εκθέτες την ακούει, όποιος θέλει την πετάει. Θεωρητικά η κριτική μόνο καλό κάνει αρκεί να "ακούγεται" και να έχει επιχειρήματα. Αν για κάθε ατυχή έκθεση έχουμε να γράφουμε καλά και παρηγορητικά λόγια πως βοηθάμε προς τη κατεύθυνση της βελτίωσης;

    Έχετε κάποια άλλη πρόταση μήπως;
    Να μην γίνεται καλύτερα καμία έκθεση γιατί δεν παράγουμε μοτοσυκλέτες και εξοπλισμό;
    Να τα βλέπουμε όλα στον τύπο και στο γιουτιουμπ και μια χαρά;

    Η πρόταση μου είναι να γίνονται καλύτερες εκθέσεις και το αντίτιμο τους να ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μας.
    Γενικότερα όμως συμφωνώ στο ότι όταν απευθύνεσαι σε ιδιώτες και όχι σε επαγγελματίες δεν έχει λογική να πληρώνεις για κάτι που προσπαθεί να σου προωθήσει ο επαγγελαμτίας. Είναι σα να πληρώνω συνδρομητική τηλεόραση που βάζει διαφημίσεις μόνο.

    Από την άλλη ξεπερνάω αυτή την αντίφαση αντιμετωπίζοντας την όντως σαν event. Όσο καλύτερο και μεγαλύτερο τόσο πιο καλά για μένα και τη παρέα μου. Μπορώ να δικαιολογήσω στον εαυτό μου ένα λογικό ποσό για τη δυνατότητα να τα δω όλα μαζεμένα, να συγκρίνω, να εντυπωσιαστώ από κάτι που πιθανά δε θα πήγαινα ποτέ να δω μόνος μου. Λογικό αντίτιμο είναι αυτό που ζητάω. Μπορεί να είναι 3 ευρώ, μπορεί να είναι 6 ευρώ, μπορεί να είναι και 20 ευρώ αρκεί να το αξίζουν και φυσικά.... να μπορώ να τα δώσω. Άνευ όρων τιμή εισιτηρίου... γιατί; Συνήθως ότι πληρώνουμε σε αυτή τη ζωή έχει μια τιμή ανάλογη του επιπέδου του προϊόντος, οι εκθέσεις αποτελούν εξαίρεση;

    Στην τελική δεν είναι υποχρεωτικό να πάει όποιος δε θέλει.
    Συμφωνώ απολύτως.

    *να με συμπαθάτε αν τα γραφώμενά μου ακούγονται επιθετικά. Ουδεμία τέτοια διάθεση υπάρχει, ειλικρινά. ίσα ίσα!
    *Μια χαρά τα έγραψες, ποτέ δεν είναι πρόβλημα το τι γράφεται, πρόβλημα συνήθως δημιουργεί το πως γράφεται κάτι.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 18/12/2022 στις 15:34.

  11. #41
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    267
    πήγε κανεις να μας πει πως του φάνηκε;

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από liospi Προβολή μηνύματος
    πήγε κανεις να μας πει πως του φάνηκε;
    Πήγα χθες, δεν τρελάθηκα.

    Μεγάλες απουσίες οι Kawasaki & Honda.
    Οι υπόλοιπες είχαν αξιοπρεπή παρουσία με αρκετά μοντέλα.

    Λίγα πράγματα από αξεσουάρ & εξοπλισμό.

  13. #43
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Πήγα χθες, δεν τρελάθηκα.

    Μεγάλες απουσίες οι Kawasaki & Honda.
    Οι υπόλοιπες είχαν αξιοπρεπή παρουσία με αρκετά μοντέλα.

    Λίγα πράγματα από αξεσουάρ & εξοπλισμό.
    +1 και η απουσία της Bmw ...
    where was Gondor when the Westfold fell?

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    412
    Απουσία και ολόκληρο το Piaggio Group!
    Για Honda ειδικά, πολύ κρίμα. Νομίζω δεν θα κατέβω, είναι και 1+ ώρα δρόμο για μένα.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Εχει την Σουζουκι κανονικα? ειναι και το νεο 800?
    Quod me nutrit... me destruit.....

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Έκθεση μοτοσυκλέτας
    από dimperd7 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2006, 22:14
  2. Εκθεση Μοτοσυκλετας 2005
    από anco στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2005, 19:05
  3. Εκθεση Μοτοσυκλετας 2005
    από alex14 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2005, 15:54
  4. Έκθεση μοτοσυκλέτας
    από Ora_Nihil στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2004, 22:37
  5. 2η Έκθεση Μοτοσυκλέτας
    από Wizard13 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 77
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2004, 22:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF