Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Αλλαγή κατηγορίας - συμβουλή

  1. #1

    Αλλαγή κατηγορίας - συμβουλή

    Καλημέρα παιδιά, θέλω μια συμβουλή γιατί είμαι σε φάση σκέψεων να αλλάξω κατηγορία.
    Αυτή τη στιγμή είμαι κάτοχος μιας mt09. Τίμιο, γερό, παιχνιδιάρικο, άγριο όπου πρέπει, χαλαρό όπου πρέπει. Γενικά ευχαριστημένος. Έχω μπει όμως σε διαδικασία να θέλω να πάω σε κάτι πιο άνετο για ταξιδακια, πιο όρθιο και ίσως ένα πιο all around αλλά χωρίς να πέσω σε δύναμη.
    Αυτή τη στιγμή ζαχαρωνω δύο που δεν έχουν και πολύ σχέση μεταξύ τους, το μόνο κοινό ότι είναι όρθια και με φερινγκ: tracer 900 gt ή crf1100 Africa ;;;;

    Από τη μια ξέρω ότι το tracer είναι το ίδιο μηχανάκι απλά πιο άνετο. Μου αρέσει. Από την άλλη το Africa είναι μεγάλο φετίχ. All around, πας όπου θες, το κάνεις ότι θες αλλά βαρύ και ακριβό.
    Από διάφορες συζητήσεις στον τομέα κλοπή το Africa δεν έχει τη ζήτηση του tracer (ξέρω, ξέρω αν σου το βάλουν στο μάτι και από το Πεντάγωνο μέσα στο βουτάνε. Αλλά όπως και να χει ε δεν είναι και tracer.
    Το βασικό μου θέμα είναι ότι το Mt είναι φοβερό αλλά θέλει σκησιμο που εγώ σε του το κάνω. Πατάω και τις δύο ρόδες. Όποτε θέλω την άνεση μου και μέσα στην πόλη (από τη στιγμή που δεν υπάρχει άλλο όχημα) αλλά και το θάρρος και την άνεση να το βουτήξω και να πάω και μια Πελοπόννησο, μια βόρεια Εύβοια, χωρίς να σκέφτομαι αεριδες κλπ.

    Ακούω γνώμες!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471
    Πήγαινε κάνε τα βόλτα να δεις για το πως σου κάθονται. Το Tracer θα σου είναι σχετικά οικείο πιστεύω αλλά το Africa θα πρέπει να δεις πως σου κάθεται.
    Αν σε βολέψει το ονοφ, υπάρχουν πλέον πολλές επιλογες και σε πιο μανιτζέβελο μέγεθος, πχ το νέο Transalp!
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Εχθές βρέθηκα σε μία αντιπροσωπεία και είδα από κοντά το NT (dct με βαλίτσες). Πολύ εντυπωσιακό μπροστά από κοντά.

    (αν είχε και άξονα θα ήταν σε άλλο level)
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.024
    Καμία σχέση οδηγικα. Το αφρικα ειναι για χαλαρους αναβατες η 50αρηδες. Παρε tracer η μτχ 1250gs

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Καμία σχέση οδηγικα. Το αφρικα ειναι για χαλαρους αναβατες η 50αρηδες. Παρε tracer η μτχ 1250gs
    Για 50αριδες;; Εμένα μου τη βγάζει μια αγριάδα πάντως. Καλά βέβαια αν δε το καβαλήσω δε ξέρω τπτ.

    Όσο για το gs μου φαίνεται τανκ ρε γμτ. Ειδικά για την πόλη νομίζω θα είναι ζορικο.

  6. #6
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Με το Africa θα πατησεις κ κακοτραχαλους δρομους κ γενικα δεν θα σε περιορισει στις εξορμησεις.
    Κ τα 2 ταξιδευουν μια χαρα (νταξει το tracer λογω διαφορετικου σετ απ καλυτερα αλλα κλαιν) οποτε...
    Προφανως ενα test ride επιβαλλεται για να εχεις αποψη.
    Ride(s) the wind of change...

  7. #7
    Ευχαριστώ παιδιά. Test ride και στα δύο και βλέπουμε τότε. Αυτό όμως με το κακοτραχαλο δρόμο κάπως με εξιτάρει. Όχι ότι θα είναι και piece of cake για κάποιον που δε ξέρει χώμα να πάει 250 κιλά εκεί αλλά τεσπά. Δε ξέρω τώρα με αυτό το διαόλι το dct τι παίζει και αν αξίζει. Το tracer από την άλλη έχει το αγαπημένο quick shifter.

  8. #8
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Αν το γκαζι δεν σε εξιταρει πλεον το Αφρικα ειναι μια χαρα.
    Στο χωμα δεν ειπαμε να κανει τα τρελα αλλα μια παραλια κ γενικα δρομους οχι καλους θα τους περασει αβιαστα για να σε παει οπου θες.
    Το tracer δεν μπορει η θα το κακομεταχειριστεις με οτι συνεπειες (πιθανες πτωσεις, λαστιχα κλπ κλπ).
    Μπορεις να ζησεις κ χωρις quick shifter θεωρω...
    Ride(s) the wind of change...

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Cfmoto 800mt touring

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Αυτό όμως με το κακοτραχαλο δρόμο κάπως με εξιτάρει.
    Η δυνατότητα πρόσβασης σε κακοτράχαλο δρόμο έρχεται σε βάρος της ικανότητας στην άσφαλτο.
    Μαγική συνταγή δεν υπάρχει προς το παρόν.
    Και όταν μιλάμε για τόσα λεφτά τόσα κυβικά και τόση δύναμη είναι κάτι που θέλει σκέψη νομίζω.

  11. #11
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Αν βάλεις στην εξίσωση αφρικα θα μπορεις να βάλεις και τον ανταγωνιστή του το vstrom1050 και μάλιστα αυτό με τους 19-17 τροχούς που κάθετε ενδιάμεσα στα δυο μοντέλα που προανέφερες και σε πλήρως ανταγωνιστική τιμή

  12. #12
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.845
    Σε μεσαίο-μεγάλο On/off τσέκαρε και το F850GS (και το Adventure αν θες να κάνεις ταξίδι) . Μέσα στην πόλη είναι βολικό (σίγουρα βολικότερο από το 1250-1200) και είναι άριστο για βουνό/στροφιλίκι και ικανότατο για εθνική. Αρκετός χώρος και άνετο για δικάβαλο .
    where was Gondor when the Westfold fell?

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    245
    Αν το μόνο που σε ενοχλεί στο ΜΤ είναι οι αέρηδες και η άνεση υπάρχουν λύσεις:
    -Φτιάχνεις τη σέλα.
    -Βολτάρεις στον επαρχιακό όπου στα 60-70-80 χλμ είσαι άρχοντας.
    Εκτός αν βγαίνεις συχνά εθνική και θέλεις τις 160αρες και τις 180αρες σου.
    Σου το λέω αυτό γιατί το ΜΤ είναι απίστευτη μοτοσυκλέτα στα δικά μου μάτια.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2022
    Μηνύματα
    17
    ο κολλητός μου πήρε το tracer 9 και έχει οργώσει όλη την Ελλάδα! αν είσαι της yamaha παιδί πήγαινε προς τα εκεί θα σου φανεί πιο γνώριμο και θα κάνεις χιλιόμετρα άνετα

  15. #15
    Μωρέ τι Mt είναι κόλαση δε το συζητάμε. Με έχει βγάλει μάγκα. Αλλά έχει δύο βασικά μείον. Αέρας και χώροι. Γιατί εντάξει, Mt και μπαγαζιερα είναι αντίρροπες δυνάμεις.
    Της Yamaha δε θα με έλεγα, Honda είχα τις άλλες δύο φορές. Όσο για τη σκέψη λόγω των λεφτων δεν είναι σκέψη είναι σκέψεις.
    Το tracer είναι ωραίο μηχανάκι και καλύπτει τα παραπάνω αλλά το φοβάμαι για τις κλοπές ρε γμτ... Σίγουρα είναι μεγαλύτερο λουκούμι για τους επιτήδειους απ' ότι το Africa.
    Cfmoto να πω την αλήθεια δεν έχω γνώμη...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή κατηγορίας, βόλτες και εκδρομές
    από BabisStinson στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2023, 06:38
  2. Αλλαγή κατηγορίας σε +1200cc
    από filiatrinos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2022, 10:24
  3. Αλλαγη κατηγοριας.
    από JohnFourl στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2018, 11:47
  4. αλλαγή κατηγορίας κράνους
    από KostRider στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2016, 12:40
  5. Αλλαγη κατηγοριας..ss ποιο και γιατι.
    από giannis21 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2015, 08:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF