Σελίδα 1 από 16 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 231

Θέμα: Αγορά Μηχανής / Scooter

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79

    Αγορά Μηχανής / Scooter

    Καλησπέρα!
    Είμαι νέα οδηγός, συγκεκριμένα τωρα βγαζω δίπλωμα για μηχανή Α κατηγορία και γενικά δεν έχω καμία εμπειρία απο δίκυκλα στο παρελθόν. Ειμαι 1.69 κανονική στα κιλα και το budget ειναι σχετικά χαμηλό max τα 2.800. Ιδανικα ψαχνω κατι μεχρι 2.500. Η χρηση της θα ειναι καθημερινα για μικρες αποστασεις μεσα στην Αθηνα και 2-3 φορες το μηνα για ταξιδι 2ωρων εκτός Αθηνας.

    Σε αυτη τη κατηγορία εχω δει τα εξης μοντέλα:

    Zontes r250 του 20 στα 2.000 (δε ξέρω κατα πόσο ειναι αξιόπιστο κι εχω ακούσει οτι βγάζουν θέμα στα ηλεκτρικά)
    Cfmoto 250nk 2019 στα 2.700
    Ktm duke 200 στα 2.400

    Εχω δει και το mt-3 16 γυρω στα 3.500 αλλα δε ξέρω κατά ποσο τα 42 άλογα θα ηταν μια safe επιλογή εφοσον δεν έχω καμία εμπειρία στους δρόμους.
    Κλείνω περισσότερο στο ktm που το θεωρώ πιο αξιόπιστα απ τα υπόλοιπα και το συγκεκριμένο που εχω δει εχει καινούργια λαστιχα και συναγερμο οπότε πέρα απο ενα service δε θα χρειαστεί κάτι αλλο θεωρώ. Και μπορώ κάλλιστα να το κρατησω κανα χρονο να προσαρμοστώ και να παρω κατι καλύτερο μετά πχ ενα mt. Κάθε γνώμη δεκτη!
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 04/03/2024 στις 10:10.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    που ειναι τα παλια χρονια του μοτο... το θεμα ανοιξε στις 13:50 και μιση ωρα μετα κανεις κυριος δεν ηρθε να τοποθετηθει??

    Λοιπον.. Αν σου αρεσει το συγκεκριμενο ktm παρ'το με κλειστα τα ματια. θα το κρατησεις λογικα πολυ περισσοτερο απο 1 χρονο. Το mt -0 3 αν το φτανεις οικονομικα δεν βλεπω γιατι να μην το παρεις. Αν εχεις μυαλο στο κεφαλι σου ολα θα πανε καλα. τα αλογα δεν ειναι θεμα κατα την γνωμη μου.

    το 2-3 φορες τον μηνα 2ωρο ταξιδι δεν ειναι απαγορευτικο με κανενα, απλα θεωρω οτι το γυμνο αργα η γρηγορα θα σε κουρασει, οποτε αυτο θα σε οδηγησει σε αλλαγη ειδικα αν αυξηθουν οι βολτες εκτος Αθηνων μολις του παρεις τον αερα.

    Καλες βολτες κα παντα ορθια.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Αμα ΔΕΝ εχεις ΚΑΜΜΙΑ εμπειρια απο δικυκλο ,παρε για αρχη κανα 125αρακι σκουτερακι,που δεν εχει ταχυτητες να μαθεις μεσα στην κινηση ισορροπια,γκαζι, στροφες,φρεναρισμα,ανεβα κατεβα,βαρος,στησιμο στο σταντ,κρατα το για κανα εξαμηνο ,πουλα το ,και μετα,πηγαινε σε μηχανακι με ταχυτητες.ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Εγώ θα έπαιρνα το duke.
    Κανα 390 δεν βρισκεις με το budget σου?

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Καλησπέρα και από εμένα και με το καλό να μπεις στον κόσμο των μηχανών.

    Αλλά...λαβέ πολύ σοβαρά υπόψη το μήνυμα του panavour καθώς και εγώ ως νέος κάτοχος διπλώματος για μηχανή πρώτα πήγα σε λύση σκούτερ και έπειτα σε μηχανή.

    Είναι πολύ σημαντικό για έναν νέο οδηγό, εάν χρειαστεί να κινηθεί στην Αθήνα και ειδικά σε κεντρικές διαδρομές, να πάρει τον αέρα σε θέματα γκάζι, φρένο, καθρέφτες, λωρίδες κλπ.

    Μια μηχανή με την αγωνία του συμπλέκτη και ταχυτήτων (συν όλα τα άλλα) ίσως σε κουράσει και σε φοβησει από την περαιτέρω ενασχόληση.

    Άρα πάρε κάτι μικρό και εύκολο καθαρά για εξοικείωση και έπειτα κάνεις την αλλαγή.

    Εάν τα δεις τα περισσότερα μοντέλα από κοντά και κάτσεις πάνω, σαν πρώτη αίσθηση σου φαίνονται πολύ μεγάλα και αρκετά βαριά, γιατί πρώτα πρέπει να εξοικειωθείς με την όλη αίσθηση.

    Έπειτα έρχεται και η ανάγκη για νέα μετάβαση σε κάτι πιο κατασταλαγμένο.

    Καλή αρχή και πάντα όρθια

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Νομιζω το τεντώνουμε λιγο.Ετοιμάζεται να βγάλει διπλωμα κατηγοριας Α αρα θεωρητικα θα μάθει να
    χειριζεται ενα βαρυ γυμνο 600αρι γιατι φαινεται υπερβολικο ενα ktm 200?
    Και γιατί να πάρει σκουτερ?
    Καποιοι μαθαινουν ποδήλατο και χωρις βοηθητικές αρκει να μην ξεκινήσουν με κάνα αγωνιστικο των 5000 ευρώ.
    Εμένα πάντως και το duke 200 και το zontes και το mt-03 για bmx akia μου κάνουν.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Εγώ θα σου πρότεινα αν εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου ότι δεν θα πάρουν τα μυαλά σου αέρα σύντομα, να πάρεις αυτό που θες περισσότερο. Αν έχεις στο μυαλό σου ότι στον δρόμο πάντα πρέπει να οδηγείς με το χειρότερο σενάριο στο μυαλό (ποιός θα πεταχτεί, πώς μπορεί να σε χτυπήσει κάποιος, τι μπορεί να έχει η στροφή στη συνέχεια της κλπ) όλα καλά θα πάνε. Εγώ ξεκίνησα με πρώτο μηχανάκι LC4 640 και δεν είχα ούτε παπί πριν. Όσο το σεβόμουν και δεν επιτάχυνα/φρέναρα απότομα ήταν πολύ φιλικό και ασφαλές. Το 2008 αυτό που ακόμα χαλάγανε και δεν είχαν ούτε ABS ή traction.

    Δες το βάρος του σταματημένο κατα πόσο εύκολο είναι να το μετακινήσεις και κατα τα άλλα μου φαίνεται πολύ καλή λύση για Αθήνα το συγκεκριμένο. Επίσης επειδή τα παίρνουν παιδάκια αυτά και τα σκίζουν τσέκαρε το και σε έναν μηχανικό.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    130
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...246-voge-300ds (με το φερινγκακι μπροστά πας άνετα όπου θες)

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...nelli-leoncino (πανέμορφο και ποιοτικό)

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...5-ktm-390-duke (αυτό θα τσίμπαγα. ποιοτικό ελαφρύ εύκολο, και καλό σχολείο)!

    Με συμπλέκτη πολύ γρήγορα θα το συνηθίσεις και δε θα σε ενοχλεί καν

    Καλές βόλτες

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    299
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChristinB Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα!
    Είμαι νέα οδηγός, συγκεκριμένα τωρα βγαζω δίπλωμα για μηχανή Α κατηγορία και γενικά δεν έχω καμία εμπειρία απο δίκυκλα στο παρελθόν. Ειμαι 1.69 κανονική στα κιλα και το budget ειναι σχετικά χαμηλό max τα 2.800. Ιδανικα ψαχνω κατι μεχρι 2.500. Η χρηση της θα ειναι καθημερινα για μικρες αποστασεις μεσα στην Αθηνα και 2-3 φορες το μηνα για ταξιδι 2ωρων εκτός Αθηνας.

    Σε αυτη τη κατηγορία εχω δει τα εξης μοντέλα:

    Zontes r250 του 20 στα 2.000 (δε ξέρω κατα πόσο ειναι αξιόπιστο κι εχω ακούσει οτι βγάζουν θέμα στα ηλεκτρικά)
    Cfmoto 250nk 2019 στα 2.700
    Ktm duke 200 στα 2.400

    Εχω δει και το mt-3 16 γυρω στα 3.500 αλλα δε ξέρω κατά ποσο τα 42 άλογα θα ηταν μια safe επιλογή εφοσον δεν έχω καμία εμπειρία στους δρόμους.
    Κλείνω περισσότερο στο ktm που το θεωρώ πιο αξιόπιστα απ τα υπόλοιπα και το συγκεκριμένο που εχω δει εχει καινούργια λαστιχα και συναγερμο οπότε πέρα απο ενα service δε θα χρειαστεί κάτι αλλο θεωρώ. Και μπορώ κάλλιστα να το κρατησω κανα χρονο να προσαρμοστώ και να παρω κατι καλύτερο μετά πχ ενα mt. Κάθε γνώμη δεκτη!
    Πιστεύω ότι αν 2-3 φορές τον μήνα κανείς 2ωρο ταξίδι που δεν είναι καθόλου λίγο, καλύτερα να πας σε κάτι με ανεμοθωρακα και πλαστικά. Το Voge πχ που έβαλε ο φίλος πάνω καθόλου άσχημο. Με γυμνό νομίζω θα σε ζορίσει κάτι τέτοιο. Δεν συμφωνώ στην αγορα σκούτερ. Για εμένα καλύτερα να ξεκινήσεις με μηχανή από την αρχή. Άλλη σταθερότητα, αλλα φρένα, άλλη ασφάλεια γενικά. Πάντα full εξοπλισμό (που σημαίνει και παντελόνι και μποτάκια), ωτοασπίδες στα ταξίδια γιατί είναι κρίμα να κουφαθείς, προσοχή αλλά όχι φόβο και να το χαρείς! Με το καλό ό,τι πάρεις!
    Τελευταία τροποποίηση από Vassilis; 20/06/2023 στις 22:35.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.023
    αν δεν εχεις διπλωμα αυτοκινητου και εμπειρια σε αμαξι στο δρομο καλα κανεις και κοιτας κατι τετοιο. αυτα ομως ειναι τελειως μη πρακτικα μηχανακια. μηπως ενα σκουτερ για αρχη να ηταν καλυτερη επιλογη? απο τα 3 μαλλον το κτμ θα επαιρνα. καλυτερο το μτ βεβαια.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Αμα ΔΕΝ εχεις ΚΑΜΜΙΑ εμπειρια απο δικυκλο ,παρε για αρχη κανα 125αρακι σκουτερακι,που δεν εχει ταχυτητες να μαθεις μεσα στην κινηση ισορροπια,γκαζι, στροφες,φρεναρισμα,ανεβα κατεβα,βαρος,στησιμο στο σταντ,κρατα το για κανα εξαμηνο ,πουλα το ,και μετα,πηγαινε σε μηχανακι με ταχυτητες.ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.
    Ούτε καν. Κάνει μαθήματα με συμπλέκτη και μόλις βγάλει δίπλωμα θα κάνει πισωγυρισμα καβαλοντας σκούτερ? Μηχανή κατευθείαν.....μια χαρά είναι όλα τα 200-300ρια. Λέει κιόλας ότι θέλει να κάνει μετάβαση σε μεγαλύτερη αργότερα άρα δε πας σε 125 σκούτερ και μετά να πάει σε συμπλέκτη μεγάλης μηχανης

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    658
    Duke 200 και nk250 είναι μια χαρά για πρώτη μηχανη,χαμηλό βάρος,ευκολοδηγητα κλπ
    Κοιτά να έχουν ιστορικό service ώστε να μην μπλέξεις με επιπλέον έξοδα μετά , επίσης έλεγχο πριν την αγορά σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Αν σε ενδιαφέρει η μοτοσυκλέτα, πας σε μοτοσυκλέτα.
    Αν σε ενδιαφέρει η διανομή πίτσας, πας σε σκούχτερ.

    Φροντίζεις να μάθεις σωστά από την αρχή, αναπτύσσεις οδηγικές ικανότητες και αν στο μέλλον θελήσεις πας σε κάτι μεγαλύτερο! (Χωρίς να είναι απαραίτητο).
    Δεδομένου ότι είσαι κοπέλα, άρα μάλλον πιο συνετή και με το μυαλό στη θέση του, (όχι όπως των αντρών που βρίσκεται ανάμεσα στα μπούτια τους), προχώρα σε όποιο βρεις σε καλύτερη κατάσταση από τα δύο (ΚΤΜ/CF).
    Έτσι κι αλλιώς το πρώτο σου είναι, διαφορές τρελές δεν θα καταλάβεις.

    Ο συμπλέκτης είναι εργαλείο, μάθε να τον χρησιμοποιείς και δεν θα μπορείς χωρίς αυτόν.
    Άσε τα σκούχτερ για τους "αποτριχομενοφρεντοτσινοκλαρινογαμπρούς" και για τους ντελιβεράδες.
    Oldfarts never die

  14. #14
    Διάβασα αυτό και μετά έτρεξα να δω το ημερολόγιο γιατί νόμιζα ότι έγινε ρήξη στο χωροχρονικό συνεχές και βρίσκομαι κάνα δύο δεκαετίες πίσω.
    You know that when I hate you, it is because I love you to a point of passion that unhinges my soul - Julie de Lespinasse

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Ωπ εσύ φαίνεσαι και μοντέρνος/α και μορφωμένος/η!!!

    Για πες ρε συ γιατί έχω κάτι φιλενάδες που δουλεύουν σε ένα Salon de beaute και μου λένε ότι δεν υπάρχει ένα χωροχρονικό συνεχές, αλλά πολλαπλά χωροχρονικά συστήματα που δύναται να μεταβληθούν από τη θέση του παρατηρήτη.
    Ψιλιάζομαι ότι μου λένε μ@λακίες, επειδή με βρήκαν μικρό και άσχετο, εσύ που τα ξες αυτά με τα χωροχρονικά τι λες;
    Για δες λίγο το ημερολόγιο σου μήπως δίνει καμιά πληροφορία!
    Oldfarts never die

Σελίδα 1 από 16 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανης chappy η chally
    από krals στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 08:23
  2. αγορα μηχανης...???
    από kortomalteze στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2005, 19:58
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 08:34
  4. Αγορα μηχανης (αντιπροσωπειας 'η παραεισαγωγης ?)
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 17:54
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF