Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 61

Θέμα: DAYTONA MAVERICK 500

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της Xtikoulas
    Εγγραφή
    20/06/2023
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Ωραία παρουσίαση μπράβο!

    Έχε το θέμα στα υπ' όψιν σου και ενημέρωνέ το και με άλλες πληροφορίες,οδηγικές εντυπώσεις,σέρβις,κόστη κλπ.
    Ναι εννοείται, αυτός είναι κι ο λόγος που το άνοιξα.

  2. #17
    Μέλος Το avatar του/της Xtikoulas
    Εγγραφή
    20/06/2023
    Μηνύματα
    31
    SERVICE MAVERICK & ΜΕΡΙΚΑ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ
    Συνημμένα αρχεία Συνημμένα αρχεία

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της Xtikoulas
    Εγγραφή
    20/06/2023
    Μηνύματα
    31
    ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΡΙΑ ΕΤΑΙΡΊΑ ΕΊΝΑΙ
    TIBET NEW SUMMIT MOTOR CO LTD
    https://www.cccme.cn/shop/cccme4215/index.aspx

    Όπως λέει στη σελίδα, έχει βραβευτεί από την κινέζικη βιομηχανία μοτοσυκλετών, ως κορυφαίο μοντέλο 2019

    Νομίζω δεν μπορώ να κάνω διόρθωση στο αρχικό μήνυμα που είχα βάλει. Σωστά;
    Τελευταία τροποποίηση από Xtikoulas; 27/06/2023 στις 08:36.

  4. #19
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.970
    Καλησπέρα,

    Εάν μου επιτρέπεις, καθώς το φόρουμ -όπως υποδηλώνει και η ονομασία του- είναι πρωτίστως βήμα διαλόγου, το να γίνεται μια "ξερή" παράθεση στοιχείων όπως πχ πως κυκλοφορεί φασόν σε διάφορες αγορές, ή που κατασκευάζεται και ποια είναι η κατασκευάστρια εταιρεία... θυμίζει λίγο... κάρτες υπερατού, και δεν προσφέρει κάτι για το μοντέλο καθαυτό. Μάλιστα, στο εν λόγω κινεζοlink που παρέθεσες, η μοτοσυκλέτα αναγράφεται και λάθος ως Colve...

    Τονίζω ότι η επισήμανσή μου είναι καθαρά προσωπική οπτική και εντελώς καλοπροαίρετη.

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της Xtikoulas
    Εγγραφή
    20/06/2023
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    Εάν μου επιτρέπεις, καθώς το φόρουμ -όπως υποδηλώνει και η ονομασία του- είναι πρωτίστως βήμα διαλόγου, το να γίνεται μια "ξερή" παράθεση στοιχείων όπως πχ πως κυκλοφορεί φασόν σε διάφορες αγορές, ή που κατασκευάζεται και ποια είναι η κατασκευάστρια εταιρεία... θυμίζει λίγο... κάρτες υπερατού, και δεν προσφέρει κάτι για το μοντέλο καθαυτό. Μάλιστα, στο εν λόγω κινεζοlink που παρέθεσες, η μοτοσυκλέτα αναγράφεται και λάθος ως Colve...

    Τονίζω ότι η επισήμανσή μου είναι καθαρά προσωπική οπτική και εντελώς καλοπροαίρετη.
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=72682

    Απλά για ενημέρωση Colve η Colove. Μάλλον λάθος μετάφραση από τα κινέζικα είναι. Ούτως ή άλλως όμως KOVE λέγεται πλέον σε όλο τον κόσμο για να είναι πιο εύηχο
    Και μια διευκρίνηση. Δεν κυκλοφορεί φασόν. Αλλο είναι το φασόν. Απλά τη διανομή της KOVE MOTO την αναλαμβάνει διαφορετική εταιρία στις χώρες που πηγαίνει και βάζει τη φίρμα που θέλει.
    Τελευταία τροποποίηση από Xtikoulas; 28/06/2023 στις 09:46.

  6. #21
    Μέλος Το avatar του/της Xtikoulas
    Εγγραφή
    20/06/2023
    Μηνύματα
    31
    Για την KOVE λοιπόν κι επειδή όταν μιλάμε για κινέζους υπάρχει κι ένα σχετικό... μειδίαμα το οποίο υπήρχε κάποτε και για τους γιαπωνέζους, παραθέτω μερικά ενδιαφέροντα πραγματάκια

    Kove – Το «φαινόμενο» του Rally Dakar 2023
    https://www.bikeit.gr/agones-3/nea-a...lly-dakar-2023

    Ιστορική πρώτη διπλή νίκη για την κινέζικη Kove στο ESBK 2023 στην Βαλένθια
    https://bikerspirit.net/main/istorik...tin-valenthia/

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.082
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xtikoulas Προβολή μηνύματος
    Για την KOVE λοιπόν κι επειδή όταν μιλάμε για κινέζους υπάρχει κι ένα σχετικό... μειδίαμα το οποίο υπήρχε κάποτε και για τους γιαπωνέζους,
    Κόβεται σιγά σιγά αυτό το ειρωνικό μειδίαμα.Ο κίτρινος δράκος,ηρθε για να μείνει, όπως εκανε και στα ηλεκτρονικά,στα τηλέφωνα,και στις ηλεκτρικές συσκευές.Και σε όλα τα υπόλοιπα προσεχώς.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 28/06/2023 στις 12:36.

  8. #23
    Μέλος Το avatar του/της Xtikoulas
    Εγγραφή
    20/06/2023
    Μηνύματα
    31
    Εκεί δείχνει οτι πηγαίνει το πράγμα σταθερά. Βλέπω να παίρνει διεθνή χρώματα ο δράκος

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της Xtikoulas
    Εγγραφή
    20/06/2023
    Μηνύματα
    31
    ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ MAVERICK 500

    Εδώ μπορείτε να βρείτε το ανταλλακτικό που ζητάτε και να παραγγείλετε.

    https://haritosmoto.gr/b/2953/m/2178...k-500-e5#parts
    Τελευταία τροποποίηση από Xtikoulas; 29/06/2023 στις 09:27.

  10. #25
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.237
    Δεν ξέρω το κανάλι, αλλά σε αυτό το εκτεταμένο συγκριτικό ο τύπος το εκθειάζει, αν και δεν το προτείνει για πρακτικούς λόγους. Φαίνεται να είναι το μόνο της κατηγορίας που τα πηγαίνει σχετικά καλά στο χώμα.

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της Xtikoulas
    Εγγραφή
    20/06/2023
    Μηνύματα
    31
    Έτσι πιστεύω κι εγώ!

  12. #27
    Προσωπικά το οδήγησα καμιά 50αριά χιλιόμετρα, σε test-drive και μου φάνηκε εξαιρετικό. Καθόλου κραδασμοί, καλό μοτέρ, θαυμάσιες αναρτήσεις και θέση οδήγησης. Πανέμορφες ζάντες.
    Θεωρώ ότι είναι μια εξαιρετικά τίμια και όμορφη μοτοσυκλέτα. Αν ξεπεράσουμε το mindset του "είναι κινέζικο" και ειδικά για την τιμή του, είναι μια χαρά στην κατηγορία του.
    Τελικά βέβαια αγόρασα άλλο, αλλά πάλι κινέζικο αγόρασα. btw η πιό ακραία moda που είδα στο συγκεκριμένο μοντέλο ήταν η παρακάτω (και μου άρεσε, ο τύπος έχει κάνει τρελλή δουλειά!):
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20230125_073300192_iOS.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	102,3 KB 
ID:	444437

  13. #28
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzarot Προβολή μηνύματος
    btw η πιό ακραία moda που είδα στο συγκεκριμένο μοντέλο ήταν η παρακάτω (και μου άρεσε, ο τύπος έχει κάνει τρελλή δουλειά!):
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20230125_073300192_iOS.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	102,3 KB 
ID:	444437
    Μου κάνει εντύπωση πόσο έχουν προοδεύσει σχεδιαστικά οι Κινέζοι τα λίγα τελευταία χρόνια. Απόδειξη ότι βλέπω την προπέλα πάνω στο Daytona και δεν μου φαίνεται παράταιρη.

    Ποτέ όμως δε θα καταλάβω γιατί να ευτελίζεις αυτό που αγόρασες δίνοντάς του μία ψεύτικη ταυτότητα. Καλύτερα τίμιος Κινέζος παρά ψεύτικος Γερμανός.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.381
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Μου κάνει εντύπωση πόσο έχουν προοδεύσει σχεδιαστικά οι Κινέζοι τα λίγα τελευταία χρόνια. Απόδειξη ότι βλέπω την προπέλα πάνω στο Daytona και δεν μου φαίνεται παράταιρη.

    Ποτέ όμως δε θα καταλάβω γιατί να ευτελίζεις αυτό που αγόρασες δίνοντάς του μία ψεύτικη ταυτότητα. Καλύτερα τίμιος Κινέζος παρά ψεύτικος Γερμανός.
    Στο θέμα ντιζάιν θα συμφωνήσω, η αλήθεια είναι ότι ειδικά τα περισσότερα μοτοσικλετάκια μικρού κυβισμού είναι ζωγραφιές και γυρνάς να τα ξαναδείς.

    Οι περισσότεροι παραδοσιακοί κατασκευαστές δείχνουν κορεσμένοι - βολεμένοι σχεδιαστικά εδώ και πολλά χρόνια.

  15. #30
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.154
    Ποιο αργοί σίγουρα, κορεσμένοι όχι τόσο.
    Τι εννοώ: έχοντας "εξαντλήσει" σχεδιαστικά τα λειτουργικά χαρακτηριστικά των μοτοσυκλετών, είμαστε στην φάση που επαναχρησιμοποιούνται χαρακτηριστικά που μας αρέσουν από κάθε περίοδο ενώ οι αθλητικες μοτοσυκλέτες ξεπέρασαν τον τεχνικό φουτουρισμο των πολύ αιχμηων σχημάτων και ωριμαζουν χρησιμοποιώντας και καμπύλες.

    Πρόβλημα που μπορεί να αποδειχθεί όσον αφορά το σχεδιασμό υπάρχει σε κάθε μοτό που σχεδιάστηκε από συμβούλιο και όχι από κάποιο γραφείο. Συνήθως χοντα αλλά βρίσκεις και σε άλλους κατασκευαστές.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Daytona Maverick 500
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2022, 15:59
  2. Daytona Rockstar 500
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2021, 17:03
  3. Kle 500 ή Klr 650
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 17:24
  4. Kawasaki er-500
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2004, 11:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF