Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 126

Θέμα: Gt Air II VS Profile V VS Rpha 71

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Όσο και αν ακούγεται περίεργο το shoei μου φαίνεται ποιοτικότερο από το αραι ως προς τη συναρμογή των μαγουλων και των εσωτερικών γενικότερα. Στο αραι βλέπεις την handmade ατέλεια ενώ στα shoei την τέλεια βιομηχανική ακρίβεια. Κάτι που έχουν και τα hjc.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  2. #17
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    295
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Είμαι σε αναζήτηση καινούριου κράνους και είμαι ανάμεσα στα 3 αυτά μοντέλα. Η αγορά θα γίνει από Σεπτέμβρη, απλά θέλω να ακούσω τις απόψεις σας για τα συγκεκριμένα. Αυτό που μ ενδιαφέρει είναι να είναι όσο το δυνατό πιο αθόρυβα (αν και φοράω ωτασπίδες).

    Το ξέρω ότι από άποψη ποιότητας Shoei και Arai είναι κορυφαίες εταιρίες. Τώρα για την HJC δεν έχω άποψη, αλλά για να τιμολογείται τόσο κοντά σε σχέση με τ άλλα 2 πιστεύω δεν θα υστερεί (αν και Κορέα).

    Θέση οδήγησης όρθια (NC750X), με touring ζελατίνα, που μου φέρνει τον αέρα ακριβώς από τη μέση της ζελατίνας του κράνους και πάνω. Τώρα έχω ένα ταπεινό AGV K1 που αν και πολλοί το θεωρούν χάλι, δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα εδώ και 5 χρόνια που το έχω, πέραν από τα μαξιλαράκια που έχουν μαζέψει λίγο από την χρήση και τα πλυσίματα.

    Η χρήση της μηχανής είναι, κυρίως, αυτοκινητόδρομος και επαρχιακοί. Ελάχιστα κινείται εντός Αθήνας.

    Τέλος, κάποιο προβληματισμοί μου είναι, όσον αφορά το Shoei, το κούμπωμα που δεν είναι D-ring και το 25.05.
    Προσωπικά το μόνο που μπορώ να πω είναι ν αντικαταστήσεις το air με το nxr 2 στις επιλογες σου. Έτσι έχεις και d-ring, και 22.06.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Να πω και εγώ την γνώμη μου στο θέμα αν και ακούστηκαν σχεδόν όλα από τα παιδιά πριν.
    Είμαι κάτοχος gt air 2,arai rx7v και spirit 3 οπότε έχω εικόνα στο θέμα. Και πήρα πρόσφατα δώρο στον κουμπάρο μου το αραι quantic να αντικαταστήσει ένα gt air 1 και είναι ενθουσιασμενος με την αλλαγή!
    Αν θες την κορυφαία ασφάλεια πας σε αραι.τελος.
    Αν θες κορυφαίο εξαερισμό πας σε αραι.τελος.
    Το gt air είναι ντροπή να ονομάζεται έτσι καθώς από εξαερισμό είναι ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΟ.ότι και να ανοίξεις αέρα δεν νιώθεις!
    Η φασαρία είναι κυρίως συνάρτηση του ποσου αέρα μπαίνει, για αυτό και σε αγωνιστικό κράνος δεν ασχολείται κανείς με τον θόρυβο. Αφενός γιατί φοράς ωτοασπίδες και αφετέρου γιατί αυτό σημαίνει καλύτερο εξαερισμό.
    Το gt air 2 το πήρα πέρυσι και σκέφτομαι να το αλλάξω αλλά με βολεύει η ενσωματωμένη ενδοεπικοινωνια!
    Οποτε πρέπει να σκεφτείς τα θέλω σου.
    Ανέσεις και μπιχλιμπιδια ή κορυφαία ασφάλεια και εξαερισμό?
    Σίγουρα στην καθημερινότητα μας θέλουμε μια ισορροπία και κάποιες ανέσεις αλλά αν ήξερα ότι αύριο θα πέσω θα φορούσα μόνο το αραι!
    Τέλος στο θέμα άνεσης εντάσσεται και το μικρομετρικο κούμπωμα που ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ πως είναι κατώτερο από το DD.

    Υγ. Μην πάρεις 22.05.
    στο arai=κορυφαια ασφάλεια διαφωνω αλλα τα εχουμε ξαναπει.
    ενω στα υπολοιπα συμφωνω, το quantic ειναι ανωτερο απο αυτα που κοιταει και ειναι το αντιστοιχο condur-x της αμερικης. ειναι πιο ακριβο κρανος και ειναι αντιστοιχο του gt2.
    επισης συμφωνω με τον απο πανω. το vfm των nxr2 δεν υπαρχει σε κανενα αλλο κρανος.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    719
    απο που ακριβως προκυπτει οτι κορυφαια ασφαλεια=αραι?
    η οποιαδηποτε μαρκα;
    Δλδ σε ενα συγκεκριμενο ατυχημα με ενα αραι θα παθεις την χ ζημια και με ενα αλλο με τις ιδιες προδιαγραφες θα παθεις χ+κατι ?

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    απο που ακριβως προκυπτει οτι κορυφαια ασφαλεια=αραι?
    η οποιαδηποτε μαρκα;
    Δλδ σε ενα συγκεκριμενο ατυχημα με ενα αραι θα παθεις την χ ζημια και με ενα αλλο με τις ιδιες προδιαγραφες θα παθεις χ+κατι ?
    Όσο και αν σου κάνει εντύπωση ναι.
    Ένα απλό παράδειγμα θα σου πω,
    Οι προδιαγραφές είναι τρίχες. Και ένα κινέζικο των 50ε τις περνούσε. Ειδικά τις 22.05. Οι οποίες χτυπούσαν σε 3 σημεία αν δεν κάνω λάθος. Απλά ενίσχυσαν εκείνα τα σημεία και περνούσαν. Όλοι το ίδιο. Οι 22.06 χτυπάνε σε 12 σημεία, οπότε ενίσχυσαν σχεδόν όλο το κράνος με αποτέλεσμα να βαρύνουν όλα. Σε αντίθεση με τα αραι. Που περνάνε και τις νέες προδιαγραφές ΧΩΡΙΣ καμία αλλαγή!
    Τι σημαίνει αυτό? Πως ήταν πολύ πιο μπροστά από τις βασικές προδιαγραφές του κωλου. Αν δεις τα τεστ που κάνει η ίδια η αραι θα καταλάβεις. Θα περνάει χωρίς καμία αλλαγή και τις επόμενες 2-3 προδιαγραφές ίδιο!
    Θα μπορούσα να σου πω πολλά αλλά δεν το έχω στο γραπτό.
    Απλά για τέλος να σου πω πως το αντίστοιχο του xspirit 3 που έχω, στην Αμερική που έχουν άλλες προδιαγραφές(snell) πιο αυστηρές είναι 150-200 γραμμάρια βαρύτερο. Γιατί? Γιατί πολύ απλά για να περάσει τα τεστ έχουν πιο "πολύ" υλικό.

    Υγ. Γιατί τα αραι είναι σαν αυγά? Οι γωνίες είναι wick points και αν χτυπήσει εκεί δυνατά(που δεν τα χτυπάνε στα τεστ προδιαγραφών) θα ανοίξει σαν γαρύφαλλο. Σοκαρίστηκες?
    Οπότε τα εντυπωσιακά σχέδια έχουν μειονέκτημα. Σε επόμενες προδιαγραφές θα δεις να αλλάζουν και σχήμα,όπως τώρα όλα θα βαρύνουν στις 22.06 και κατηγορούν τα αραι για το βάρος και το σχήμα τους.
    Υγ2το αυγοειδες σχήμα βοηθάει στην εκτροπή της πίεσης από το χτύπημα. Δηλαδή γλυστραει για να αποσβεσει την πίεση. Μια μεγάλη πλατιά επιφάνεια τρώει όλο το χτύπημα αυτούσιο.
    Υγ3 μέτρα σε πτώσεις στο motogp σε πόσα κορυφαία ντεμεκ κράνη έχουν φύγει οι ζελατίνες στην διάρκεια της πτώσης με κίνδυνο να τραυματιστουν τα μάτια. Για αυτό τα αραι έχουν τα άσχημα αυτάκια που κάνουν (κανανε) αεροδυναμικους θορυβους. Για να μην φύγουν με τίποτα! (οι ζελατίνες της αραι είναι ΑΠΟ ΑΘΡΑΥΣΤΟ ΥΛΙΚΌ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ. Ψαξτο!)
    Του φαμπιο αν θυμάμαι καλά του είχε φύγει η ζελατίνα στην ευθεία!! Γελοία πράγματα!

    Οπότε όποιος διαφωνεί ότι αραι =τοπ ασφάλεια, απλά δεν το έχει ψάξει αρκετά και μένει να κοιτάει μόνο προδιαγραφές...

    Τελευταίο Υγ. Υπάρχουν φωτογραφίες του ροσσι εκτός πίστας να φοράει αραι με τα γραφικά του agv για τους χορηγούς...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    719
    οκ συμφωνουμε
    αφου οι προδιαγραφες ειναι τριχες
    θα παω να παρω ενα αραι να ειμαι σιγουρος

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    στο arai=κορυφαια ασφάλεια διαφωνω αλλα τα εχουμε ξαναπει.
    ενω στα υπολοιπα συμφωνω, το quantic ειναι ανωτερο απο αυτα που κοιταει και ειναι το αντιστοιχο condur-x της αμερικης. ειναι πιο ακριβο κρανος και ειναι αντιστοιχο του gt2.
    επισης συμφωνω με τον απο πανω. το vfm των nxr2 δεν υπαρχει σε κανενα αλλο κρανος.
    Όταν πιάσεις ένα gt air 2 στα χέρια σου και το πιέσεις και δεις πως ζεβλωνει για πλάκα θα καταλάβεις για τι ασφάλεια μιλάμε... Την κρούση της αποσβενει η πολυστερινη και όχι το κέλυφος. Το κέλυφος πρέπει να είναι αθραυστο και αδιατρητο.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    οκ συμφωνουμε
    αφου οι προδιαγραφες ειναι τριχες
    θα παω να παρω ενα αραι να ειμαι σιγουρος
    Και καλά θα κάνεις!
    Για το καλό σου δηλαδή...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    719
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Και καλά θα κάνεις!
    Για το καλό σου δηλαδή...
    Γελαω ακομα με αυτο που μου εγραψες στο vroom
    πραγματικα ομως...Αν υπηρχε μια πιθανοτητα να με πεισεις
    για τα λεγομενα σου μονο που ανεφερερες αυτην την "πηγη γνωσης" ειναι αρκετο για να μην συνεχισω να ασχολουμαι αλλο
    και καλυτερα κιολας μην χαλαμε το νημα του ανθρωπου

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    Γελαω ακομα με αυτο που μου εγραψες στο vroom
    πραγματικα ομως...Αν υπηρχε μια πιθανοτητα να με πεισεις
    για τα λεγομενα σου μονο που ανεφερερες αυτην την "πηγη γνωσης" ειναι αρκετο για να μην συνεχισω να ασχολουμαι αλλο
    και καλυτερα κιολας μην χαλαμε το νημα του ανθρωπου
    Υπάρχουν πολλές ακόμα πηγές. ΑΝ το ψάξεις και δεν μένεις σε προδιαγραφές.
    https://youtu.be/B69QFgc1eXo
    Δες έναν μεγάλο έμπορο που πουλάει τα πάντα!κάντε έναν κόπο και δείτε το όλο.
    Τελευταία τροποποίηση από peterTHErider; 02/08/2023 στις 22:34.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Φίλε δες και το Arai QVpro το οποίο είναι πραγματικά πολύ άνετο με εξαιρετικό αερισμό.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  12. #27
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

    Θα τα δοκιμάσω και θα δω ποιο μου κάνει κλικ.

    Όσον αφορά το NXR δεν το έβαλα στην εξίσωση επειδή έχω ακούσει ότι είναι πιο θορυβώδες κρανος. Το quantic όντως φαίνεται καλή περίπτωση και θα το τσεκάρω

    Το qv pro απ ο,τι είδα, έχει σταματήσει η παραγωγή του

  13. #28
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Εγώ θα πήγαινα σε Quantic πλέον.
    Λευκό κ μια light smoke ζελατίνα.
    Εγώ με την light smoke είμαι οκ τα βράδια.
    Τουλάχιστον εντός πόλης...βραδυνα κ μακρινά τα έχουμε ξεχάσει πλέον.
    Ride(s) the wind of change...

  14. #29
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Είχα 2 arai πηγα σε shoei nxr2 σε σύγκριση με το profile (λόγω μπατζετ και όχι με το quantic που είναι ο κύριος ανταγωνιστής του)
    Από τις στατικές δοκιμές ακόμη, η διαφορά στο fitment είναι αξεπέραστη στα arai (οποίο μοντέλο και να επιλέξεις οικονομική ή ακριβή σειρά).
    Πηρα nxr2 για την αλλαγή και το 22.06 και ίσως να εξαπατήθηκα λίγο από τα βίντεο του σωλήνα που με αισθητήρες θορύβου και θερμοκρασίας έκαναν συγκριτικό στα κράνη (nxr2 vs profile v).
    Η εμπειρία μου ενα και πλέον χρόνο τώρα διαψεύδει.. τα arai έχουν σίγουρα καλύτερο εξαερισμό και αν όχι καλύτερο αποτέλεσμα στον θόρυβο τουλάχιστο όχι παραπάνω από του shoei

    Τα arai είναι πιο άνετα στο κεφάλι ακόμη και με 300γρ. παραπάνω απο το nxr2

    Όμως όπως και να έχει ο τρίτος μετά arai shoei είναι μακρια
    Θα απέφευγα σε τέτοιο μπατζετ τα hjc γιατί απλά μπορεις να αγοράσεις καλύτερη κράνος

    Ίσως τα μόνα που πλησιάζουν σε ποιότητα τα δυο ιαπωνικά είναι τα xlite και schuberth

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Σαν 3ο θα έβαζα τα shark.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Shoei Gt air ii - HJC RPHA 70 - xlite 803 - Airoh gp 500
    από miketaz στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2020, 23:37
  2. Shoei Gt air ii - HJC RPHA 70 - xlite 803 - Airoh gp 500
    από miketaz στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2020, 13:38
  3. Shoei GT Air vs Schuberth C3 Pro
    από paramedic στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2019, 20:29
  4. HJC RPHA-ST vs SHOEI GT-AIR
    από ΕμμΖαι στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2014, 10:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF