Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 126

Θέμα: Gt Air II VS Profile V VS Rpha 71

  1. #76
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Δεν σε βολεύει το γυαλί ηλίου στο κράνος; Το κράνος μου έχει sun visor αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, δεν έχει την ίδια ποιότητα όρασης με γυαλιά ηλίου..
    Δεν είχα ποτέ sun visor, οπότε δεν ξέρω. Πάντως τα γυαλιά ηλίου θέλουν ένα βάλε-βγάλε μερικές φορές, που δυσκολεύει.

    Ξεκινάς να πας στη δουλειά με συννεφιά και λες να απολαύσεις λίγο το φως ημέρας και μετά από λίγο ανοίγουν τα σύννεφα, σου σκάει κόντρα ο πρωινός ήλιος και σε στραβώνει. Εκεί πρέπει να σταματήσεις, να βγάλεις γυαλιά ηλίου. Ή όταν κινείσαι κόντρα στον ήλιο κατά τη δύση, που κάποια στιγμή νυχτώνει και δεν σε δυσκολεύουν πλέον τα γυαλιά ηλίου. Τόσα χρόνια ζω χωρίς sun visor, αλλά όταν πάρω καινούριο κράνος, νομίζω ότι θα βόλευε να υπάρχει.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 07/01/2024 στις 20:27.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #77
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.053
    αν ειχα 450 δεν θα κοιτουσα καν στην hjc. εγω τωρα εχω ενα με sun visor αλλα οταν περναω τα 70-80χλμ το βγαζω γιατι ενοχλει στην οδηγηση. δεν μπορω να το εξηγησω αλλα δεν κάθετε ολοκληρο στο οπτικο πεδιο μου και η γραμμη χαμηλα στη μυτη μου χαλαει αρκετα την οπτικη μου. εχω βεβαια συνηθησει να φοράω γιαλια 20+ χρονια οπότε ισως γιαυτο να τα προτιμω. ισως σε ακριβα κρανη να ειναι καλυτερο και να βολευει αλλα και παλι οταν μιλαμε για 450 ευρω κρανος δεν θα ηθελα ουτε εξτρα γραμμαριο πανω του. για πολη και σπιτι-δουλεια κρανος "εργατης" ναι βεβαιως αλλα εκει δεν δινεις 450. αν το θες ομως τοσο πολυ κοιτα σε gtair

  3. #78
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Το Shoei GT-Air 2 που είναι σε αντίστοιχη τιμή, έχει προδιαγραφές ECE 22.05. Το GT-Air 3 που είναι πιστοποιημένο κατά ECE 22.06 κοστίζει 600€. Αμφότερα με microlock κλείδωμα, αν και ο Θωμάς είπε ότι υπάρχει επίσημη διαδικασία να το στείλεις στο εξωτερικό να σου τοποθετήσουν double-D ring.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #79
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.463
    Δεν ξέρω ποια μοντέλα έχουν γυρίσει σε 06.
    Το μπατζετ ομως είναι καλό για entry arai chaser x, profile v, shoei nxr2, gt air2
    Επίσης μπορεις να πας σε καλό xlite 802 / 903 που επίσης η φορεσιά είναι κοντά στα ιαπωνικά
    Ίσως να δοκίμαζες αν εβρισκες και schuberth s2

    Τώρα στα υπόλοιπα μπορεις να πας στα ακριβά μοντέλα των agv , shark, scorpion,hjc, suomy, airoh
    Όλα όμως imho στην φορεσιά τους είναι υποδεέστερα από τα παραπάνω

  5. #80
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.053
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Το μπατζετ ομως είναι καλό για entry arai chaser x, profile v,
    νομιζω αυτα ειναι παλια μοντελα και εχουν καταργηθει στην ευρωπη. το quantic που τα αντικαθιστα εκτος απο αρκετα πιο ακριβο στα 550 ειναι και ΚΡΑΝΑΡΑ. το φορεσα στατικα και φαινεται να αξιζει καθε ευρω.

  6. #81
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Το Arai Quantic, με πιστοποίηση ECE 22.06, βγαίνει κοντά 700€ με το εξωτερικό sun visor. Η εξωτερική τοποθέτηση του sun visor έχει πολλά μειονεκτήματα. Αεροδυναμικό θόρυβο και αντίσταση, πρέπει να το καθαρίζεις μέσα έξω συνέχεια, είναι εκτεθειμένο όπως προεξέχει και μπορεί να γδαρθεί/σπάσει με την παραμικρή απροσεξία. Είναι εκτός των επιλογών μου.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #82
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.053
    παντως αυτος που ειναι σοβαρος στα αρθρα του λεει καλα λογια για το 71 και μιλαει για 3 μεγεθη κελυφους. στα λεφτα που κοιτας με αυτα που ζητας δεν βλεπω κατι που να μπορει να ειναι καλυτερο απο το 71.

    https://www.bennetts.co.uk/bikesocia...-helmet-review

  8. #83
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.463
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    νομιζω αυτα ειναι παλια μοντελα και εχουν καταργηθει στην ευρωπη. το quantic που τα αντικαθιστα εκτος απο αρκετα πιο ακριβο στα 550 ειναι και ΚΡΑΝΑΡΑ. το φορεσα στατικα και φαινεται να αξιζει καθε ευρω.
    Έχεις δίκιο αποσύρθηκαν από το site από 1/1/24

    Θεωρώ πως θα βρίσκονται σε διαδικασία εξέλιξης ενός entry κράνους.
    Για την ώρα διαθέτουν είτε το τουριστικό quantic, η το σπορ rx7v evo και ως retro style που ταιριάζει με τα naked το concept xe

  9. #84
    Εδώ και κάποια 15ετια το πάω Shoei-Arai-Shoei.
    Από μέρα σε μέρα θα έχω στα χέρια μου το φρέσκο, made in Italy Nolan X-804 RS UC. Αναμείνατε εντυπώσεις.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #85
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.463
    Πάντως εσωτερικό visor και double ring δεν δείχνει να πάνε μαζί
    Γιατί το ένα είναι προτεινόμενο για τουριστικά κράνη/χρηση το αλλο σε σπορ κράνη /χρηση

  11. #86
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.053
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Πάντως εσωτερικό visor και double ring δεν δείχνει να πάνε μαζί
    Γιατί το ένα είναι προτεινόμενο για τουριστικά κράνη/χρηση το αλλο σε σπορ κράνη /χρηση
    σωστα. ειναι συνδιασμος που μαλλον μας αποχαιρετα.

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    628
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν είχα ποτέ sun visor, οπότε δεν ξέρω. Πάντως τα γυαλιά ηλίου θέλουν ένα βάλε-βγάλε μερικές φορές, που δυσκολεύει.

    Ξεκινάς να πας στη δουλειά με συννεφιά και λες να απολαύσεις λίγο το φως ημέρας και μετά από λίγο ανοίγουν τα σύννεφα, σου σκάει κόντρα ο πρωινός ήλιος και σε στραβώνει. Εκεί πρέπει να σταματήσεις, να βγάλεις γυαλιά ηλίου. Ή όταν κινείσαι κόντρα στον ήλιο κατά τη δύση, που κάποια στιγμή νυχτώνει και δεν σε δυσκολεύουν πλέον τα γυαλιά ηλίου. Τόσα χρόνια ζω χωρίς sun visor, αλλά όταν πάρω καινούριο κράνος, νομίζω ότι θα βόλευε να υπάρχει.
    Επειδη εχω το Rpha-70 που εχει κι αυτο sun visor θα πω οτι ειναι μαπα το καρπουζι. Χαρασσεται για πλακα, πιανει σκονες για πλακα, αν οδηγεις ορθια μηχανη περναει η αντανακλαση του δρομου και ενοχλει, εσυ με το ΜΤ μαλλον δεν θα εχεις θεμα ομως.
    Ξεκινησα να το χρησιμοποιω και μετα απο κανα χρονο εβαζα τα ηλιου. Ενω ειναι καλο στο να μην κουβαλας γυαλια και να βαζεις - βγαζεις, οπως και σε ταξιδι οταν περνας τουνελ, θα πρεπει ομως να θυμασαι να το καθαριζεις συχνα με υγρα μαντηλακια καθαρισμου γυαλιων αλλιως χαρασσεται και αποκτα "ιστους αραχνης", γιατι μαζεμενο μεσα πιανει σκονη.

    Δεν ξερω πως ειναι η υλοποιηση σε αλλα κρανη, εμενα δεν με βολεψε αφου εκει που λες δεν θα με στρβωσει ο ηλιος τελικα σε στραβωνουν οι διαθλασεις

  13. #88
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    νομιζω αυτα ειναι παλια μοντελα και εχουν καταργηθει στην ευρωπη. το quantic που τα αντικαθιστα εκτος απο αρκετα πιο ακριβο στα 550 ειναι και ΚΡΑΝΑΡΑ. το φορεσα στατικα και φαινεται να αξιζει καθε ευρω.
    Προχτές στη βόλτα μας, ένα κουαντικ εξαμήνου (Μαξ) χαιρέτισε με δική του πρωτοβουλια τον έναν αεραγωγο από το πανω μέρος μπροστά. Χωρίς τουμπα, χωρίς κοπανημα, χωρίς έξωθεν τέλος παντων παρεμβαση.
    Απλά ξεκόλλησε.
    Εχω και κατά το παρελθόν ακουσει/διαβασει για την ευθραυστοτητα των Αραι σε αυτάκια σκατακια παπαρακια.
    Για τον υπερθετικο βαθμό κραναρα, κάπου μπάζει η φάση.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #89
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το SHOEI NXR2 δεν έχει sun visor. Το Arai Quantic παίρνει εξωτερικό sun visor, αλλά θα πρέπει να φθάσεις κοντά 700€ για να το έχεις με αυτό.
    πάρε μια πιο σκούρη ζελατίνα

  15. #90
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.206
    Η καλύτερη προστασία στον πρωινό ήλιο που σε βαράει στα μάτια είναι το γείσο του κράνους.Ακόμα και το καλύτερο sun visor υπολείπεται μπροστά του,είναι τόσο αποτελεσματικό όσο το χέρι που βάζουμε μπροστά για την αντηλιά.

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Shoei Gt air ii - HJC RPHA 70 - xlite 803 - Airoh gp 500
    από miketaz στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2020, 23:37
  2. Shoei Gt air ii - HJC RPHA 70 - xlite 803 - Airoh gp 500
    από miketaz στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2020, 13:38
  3. Shoei GT Air vs Schuberth C3 Pro
    από paramedic στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2019, 20:29
  4. HJC RPHA-ST vs SHOEI GT-AIR
    από ΕμμΖαι στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2014, 10:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF