Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 114

Θέμα: Τροχαία, ενα Ελληνικο ανεκδοτο

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.021
    https://www.motomag.gr/news/epikairo...ikis-asfaleias

    Ιδρυση Εθνικού Φορέα Οδικής Ασφάλειας

    Η χρήση κράνους από τους επιβάτες των μοτοσυκλετών είναι πολύ χαμηλότερη σε σχέση με τους οδηγούς μοτοσυκλετών, σε όλους τους τύπους οδού. (Οδηγός 80,3% - ΕΕ: 96,9%, Επιβάτης: 65,5% - ΕΕ: 94,7%).

    οριστε η λύση. θα ιδρύσουμε εναν ακομα αχρηστο φορέα. γιατι το να βάλεις την τροχαία να δουλευει οπως σε άλλες χωρες δεν γινετε μαλλον εδω.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    723
    Για τον μεσο Ελληναρα και την νοοτροπια του(ελα μωρε 50 μετρα πηγα τι κρανος να βαλω,ελα ρε 2 λεπτα το αφησα στην διαβαση να παρω μια τυροπιτα κτλ)
    ειναι οτι καλυτερο το γεγονος οτι η τροχαια κ η ΕΛ.ΑΣ. δεν κανουν
    την δουλεια τους οπως πρεπει και ως οφειλουν

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.021
    https://www.youtube.com/watch?v=VbU3bjJgpMI

    ακουστε τον ιαβερη. 16 λεπτά ειναι μονο.

    "Ο μπαμπάς σου δεν θα ξαναρθει γιατι ήταν ηλίθιος"

  4. #49
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    Για τον μεσο Ελληναρα και την νοοτροπια του(ελα μωρε 50 μετρα πηγα τι κρανος να βαλω,ελα ρε 2 λεπτα το αφησα στην διαβαση να παρω μια τυροπιτα κτλ)
    ειναι οτι καλυτερο το γεγονος οτι η τροχαια κ η ΕΛ.ΑΣ. δεν κανουν
    την δουλεια τους οπως πρεπει και ως οφειλουν
    Ανάποδα τα έχεις. Η ανυπαρξία αστυνομίας - και κράτους γενικότερα - οδηγούν σε τέτοιες καταστάσεις. Βάλε τον ίδιο Ελληναρά στη Σουηδία κι έλα πες μου αν θα βάλει κράνος όχι για 50, αλλά για 5 μέτρα.

    (Το αν θα έπρεπε να είναι έτσι ή όχι είναι άλλο θέμα.)

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Σήμερα με σταμάτησαν (με τη μηχανη) σε μπλόκο σε μια πλατεια στο νεο ψυχικό. Δεν ειδα περιπολικο, μόνο μηχανες. Μαζί με εμένα σταμάτησαν και δυο μπαρμπαδια που ηταν μπροστα μου με παπακια, παραδοξως και οι δυο με κράνος.
    Το όργανο που έκανε έλεγχο σε μένα φόραγε διακριτικά της Διας. Μου ζήτησε μόνο ταυτότητα, κάτι τσέκαρε και με άφησε ενώ άκουσα έναν απο τους συναδέλφους να ρωτάει κάποιον από τους όσους ειχαν σταματήσει αν το μηχανακι ειναι στο όνομα του.
    Γενικά σταμάταγαν όλα τα μηχανακια και μονο, δεν καταλαβα γιατί.

    Άμα θέλουν να κάνουν ελέγχους μια χαρά μπορουν όλοι να κάνουν.


    Πριν μπω στην πλατεία, πίσω μου ηταν bmw Χ1 χωρίς καθόλου πινακίδες. Φυσικά πέρασε απαρατήρητο αν και προφανώς δεν ήταν τα αυτοκινητα η προτεραιότητα τους.

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.021
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Σήμερα με σταμάτησαν (με τη μηχανη) σε μπλόκο σε μια πλατεια στο νεο ψυχικό. Δεν ειδα περιπολικο, μόνο μηχανες. Μαζί με εμένα σταμάτησαν και δυο μπαρμπαδια που ηταν μπροστα μου με παπακια, παραδοξως και οι δυο με κράνος.
    Το όργανο που έκανε έλεγχο σε μένα φόραγε διακριτικά της Διας. Μου ζήτησε μόνο ταυτότητα, κάτι τσέκαρε και με άφησε ενώ άκουσα έναν απο τους συναδέλφους να ρωτάει κάποιον από τους όσους ειχαν σταματήσει αν το μηχανακι ειναι στο όνομα του.
    Γενικά σταμάταγαν όλα τα μηχανακια και μονο, δεν καταλαβα γιατί.

    Άμα θέλουν να κάνουν ελέγχους μια χαρά μπορουν όλοι να κάνουν.


    Πριν μπω στην πλατεία, πίσω μου ηταν bmw Χ1 χωρίς καθόλου πινακίδες. Φυσικά πέρασε απαρατήρητο αν και προφανώς δεν ήταν τα αυτοκινητα η προτεραιότητα τους.
    καλα πινακιδα δεν εχουν οι μισοι στην αττικη οδο με τα ακριβα σενταν. ο γειτονας μου με bmw δεν εχει εμπρος πινακιδα απο το 2019 και δεν τον εχουν σταματησει ποτε. παει αθηνα - χαλκιδα καθε σκ.

  7. #52
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Σήμερα με σταμάτησαν (με τη μηχανη) σε μπλόκο σε μια πλατεια στο νεο ψυχικό. Δεν ειδα περιπολικο, μόνο μηχανες. Μαζί με εμένα σταμάτησαν και δυο μπαρμπαδια που ηταν μπροστα μου με παπακια, παραδοξως και οι δυο με κράνος.
    Το όργανο που έκανε έλεγχο σε μένα φόραγε διακριτικά της Διας. Μου ζήτησε μόνο ταυτότητα, κάτι τσέκαρε και με άφησε ενώ άκουσα έναν απο τους συναδέλφους να ρωτάει κάποιον από τους όσους ειχαν σταματήσει αν το μηχανακι ειναι στο όνομα του.
    Γενικά σταμάταγαν όλα τα μηχανακια και μονο, δεν καταλαβα γιατί.

    Άμα θέλουν να κάνουν ελέγχους μια χαρά μπορουν όλοι να κάνουν.


    Πριν μπω στην πλατεία, πίσω μου ηταν bmw Χ1 χωρίς καθόλου πινακίδες. Φυσικά πέρασε απαρατήρητο αν και προφανώς δεν ήταν τα αυτοκινητα η προτεραιότητα τους.
    Ψάχνουν για χαματζίδες...

  8. #53
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/10/2012
    Μηνύματα
    75
    Δηλαδή η απουσία της αστυνομίας ευθύνεται για την διαφορετική νοοτροπία του Γερμανού Σουηδού και του ελληνα? Είναι καθαρά θέμα παιδείας και πολιτισμού. Δεν είμαστε ανθρωποφάγοι μόνο στον δρόμο αλλά σε κάθε δραστηριότητα. Η αστυνομία υπάρχει για να τραβήξει λίγο τα σχοινιά αλλά δεν μαζεύονται έτσι οι Έλληνες

  9. #54
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyriakosrod Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή η απουσία της αστυνομίας ευθύνεται για την διαφορετική νοοτροπία του Γερμανού Σουηδού και του ελληνα? Είναι καθαρά θέμα παιδείας και πολιτισμού. Δεν είμαστε ανθρωποφάγοι μόνο στον δρόμο αλλά σε κάθε δραστηριότητα. Η αστυνομία υπάρχει για να τραβήξει λίγο τα σχοινιά αλλά δεν μαζεύονται έτσι οι Έλληνες

    Ο γαμπρός μου κατάγεται από Καστοριά.
    Στα 10 του, μετανάστευσε οικογενειακώς στην Γερμανία.
    Εκεί πήγε σχολείο, σπούδασε κ έπιασε δουλειά.
    20 χρόνια αργότερα επέστρεψε μόνιμα στην Ελλάδα, αφού εδώ βρήκε μια καλή δουλειά.
    Τις πρώτες του μέρες στην Αθήνα, πήγαμε μια βόλτα με ένα νέο SUV που είχε αγοράσει.
    Μπήκα συνοδηγός κ πήγαμε για καφέ.
    Σε μια μεγάλη λεωφόρο υπήρχαν διαβάσεις πεζών.
    Αυτός, με το που έβλεπε κάποιον πεζό να στέκεται πατούσε απότομα το γκάζι κ του έκανε νόημα να περάσει.
    Οι πεζοί τον κοιτούσαν με το στόμα ανοιχτό.
    Τού λέω, τι κάνεις;
    Μου απαντά, έτσι γίνεται στην Γερμανία, όταν βλέπουμε πεζό τον αφήνουμε να περάσει.
    Του λέω, καλά κάνετε, αλλά εδώ είναι Αθήνα κ έτσι που οδηγείς θα μας τρακάρουν από πίσω.
    Πήγαινε με τα όρια ταχύτητας, ποτέ δεν προσπερνούσε... καμία σχέση με Έλληνα οδηγό.
    Τεσπά, μετά εκείνη την πρώτη βόλτα ξαναβρεθήκαμε κάνα δίμηνο αργότερα, πάλι η ίδια φάση, για καφέ.
    Τα πράγματα όμως είχαν αλλάξει.
    Ο γαμπρός είχε ξεθαρρέψει, πήγαινε αρκετά γρήγορα, δεν σταμάτησε σε καμία διάβαση κ μάλιστα έκανε κ μια παράνομη αναστροφή σε ένα φανάρι.
    Του λέω, τι έγιναν οι καλοί τρόποι που είχες στην Γερμανία;
    Μου απαντά, εδώ όλα είναι χύμα.
    Αστυνομία δεν υπάρχει, ο κόσμος δεν καρφώνει κανέναν κ ότι κ να κάνεις δεν έχεις κανένα πρόβλημα..
    Συμπέρασμα;
    Οδηγούσε σωστά στην Γερμανία , όχι γιατί το πίστευε, αλλά γιατί εκεί, αν κάνεις παράβαση, ο κάθε πολίτης τηλεφωνεί στην αστυνομία, καταγγέλει την παράβαση η αστυνομία ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ.
    Εδώ, συμβαίνει το αντίθετο.

  10. #55
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2023
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Ο γαμπρός μου κατάγεται από Καστοριά.
    Στα 10 του, μετανάστευσε οικογενειακώς στη Γερμανία.
    Εκεί πήγε σχολείο, σπούδασε κ έπιασε δουλειά.
    20 χρόνια αργότερα επέστρεψε μόνιμα στην Ελλάδα, αφού εδώ βρήκε μια καλή δουλειά.
    Τις πρώτες του μέρες στην Αθήνα, πήγαμε μια βόλτα με ένα νέο SUV που είχε αγοράσει.
    Μπήκα συνοδηγός κ πήγαμε για καφέ.
    Σε μια μεγάλη λεωφόρο υπήρχαν διαβάσεις πεζών.
    Αυτός, με το που έβλεπε κάποιον πεζό να στέκεται πατούσε απότομα το γκάζι κ του έκανε νόημα να περάσει.
    Οι πεζοί τον κοιτούσαν με το στόμα ανοιχτό.
    Τού λέω, τι κάνεις;
    Μου απαντά, έτσι γίνεται στη Γερμανία, όταν βλέπουμε πεζό τον αφήνουμε να περάσει.
    Του λέω, καλά κάνετε, αλλά εδώ είναι Αθήνα κ έτσι που οδηγείς θα μας τρακάρουν από πίσω.
    Πήγαινε με τα όρια ταχύτητας, ποτέ δεν προσπερνούσε… Καμία σχέση με Έλληνα οδηγό.
    Τεσπά, μετά εκείνη την πρώτη βόλτα ξαναβρεθήκαμε κάνα δίμηνο αργότερα, πάλι η ίδια φάση, για καφέ.
    Τα πράγματα όμως είχαν αλλάξει.
    Ο γαμπρός είχε ξεθαρρέψει, πήγαινε αρκετά γρήγορα, δεν σταμάτησε σε καμία διάβαση κ μάλιστα έκανε κ μια παράνομη αναστροφή σε ένα φανάρι.
    Του λέω, τι έγιναν οι καλοί τρόποι που είχες στην Γερμανία;
    Μου απαντά, εδώ όλα είναι χύμα.
    Αστυνομία δεν υπάρχει, ο κόσμος δεν καρφώνει κανέναν κ ότι κ να κάνεις δεν έχεις κανένα πρόβλημα..
    Συμπέρασμα;
    Οδηγούσε σωστά στην Γερμανία , όχι γιατί το πίστευε, αλλά γιατί εκεί, αν κάνεις παράβαση, ο κάθε πολίτης τηλεφωνεί στην αστυνομία, καταγγέλει την παράβαση η αστυνομία ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ.
    Εδώ, συμβαίνει το αντίθετο.
    Έτσι είναι...Γιατί νομίζετε πως όταν έρχονται οι ξένοι τουρίστες στα νησιά σκοτώνονται στα τροχαία...Έξω υπάρχουν ο μπαμπούλας και αν δεν πας by the book έρχεται το ραβασάκι...Εδώ είναι ξέφραγο αμπέλι. Αλλά αν το σκεφτούμε, αυτή η "καταπίεση" που έχουν στο εξωτερικό έχει ως αποτέλεσμα το μπάχαλο το δικό μας να μας βάζει πρώτους στη λίστα με τα θανατηφόρα τροχαία.

  11. #56
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyriakosrod Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή η απουσία της αστυνομίας ευθύνεται για την διαφορετική νοοτροπία του Γερμανού Σουηδού και του ελληνα?
    Ναι! Περίεργο θα σου φαίνεται αλλά... ΝΑΙ!

    Μπαίνουμε στο αεροπλάνο για Μόναχο και πριν απογειωθούμε έχουμε γίνει Γερμανοί.
    Μπαίνουνε (οι Γερμανοί) στο αεροπλάνο για Ζάκυνθο/Ρόδο/Αθήνα κτλ, και πριν απογειωθούν έχουν γίνει Έλληνες.

    Είμαστε χώρα χύμα, με κατοίκους χύμα και οι Ευρωπαίοι αναζητούν αυτή την όαση χυμαδιού γιατί ζούνε σε ένα οργανωμένο περιβάλλον που περιστοιχίζεται από πρόστιμα για την κάθε ανοησία που κάνουν.
    Το πιθανότερο είναι πως έχουμε συνολικά περισσότερη παιδεία από αυτούς, το πρόβλημα είναι πως έχουμε εστιασμένη παιδεία στην εγκυκλοπαιδική μόρφωση και σχεδόν μηδενική στην κοινωνική μόρφωση. Με άλλα λόγια, είμαστε διαβασμένα ζώα.

  12. #57
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/10/2012
    Μηνύματα
    75
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Ναι! Περίεργο θα σου φαίνεται αλλά... ΝΑΙ!

    Μπαίνουμε στο αεροπλάνο για Μόναχο και πριν απογειωθούμε έχουμε γίνει Γερμανοί.
    Μπαίνουνε (οι Γερμανοί) στο αεροπλάνο για Ζάκυνθο/Ρόδο/Αθήνα κτλ, και πριν απογειωθούν έχουν γίνει Έλληνες.

    Είμαστε χώρα χύμα, με κατοίκους χύμα και οι Ευρωπαίοι αναζητούν αυτή την όαση χυμαδιού γιατί ζούνε σε ένα οργανωμένο περιβάλλον που περιστοιχίζεται από πρόστιμα για την κάθε ανοησία που κάνουν.
    Το πιθανότερο είναι πως έχουμε συνολικά περισσότερη παιδεία από αυτούς, το πρόβλημα είναι πως έχουμε εστιασμένη παιδεία στην εγκυκλοπαιδική μόρφωση και σχεδόν μηδενική στην κοινωνική μόρφωση. Με άλλα λόγια, είμαστε διαβασμένα ζώα.
    Το γνωρίζω αυτό που λες το βλέπω και εγώ. Δεν ευθύνεται όμως η αστυνομία. Δεν λέω βέβαια ότι δεν έχει μερίδιο ευθύνης. Είναι η κοινωνία μας έτσι. Εμείς όταν πάμε αλλού ντρεπομαστε λίγο γιατί είμαστε σε ξένο μέρος. Λέγοντας παιδεία εννοώ γενικότερα. Και όχι πιστεύω πως είναι πολύ χαμηλού επιπέδου. Από τα σχολεία που είναι χύμα μέχρι το σπίτι που οι γονείς είναι απόντες.

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Το τσουβαλιασμα έχει ξεφύγει λίγο.

    Δεν έχω πατήσει το πόδι μου στην Γερμανία και σταματάω στις διαβάσεις, εγώ και πολλοί άλλοι. Επίσης τηρώ τον ΚΟΚ όσο γίνεται.

    Οι τουρίστες το ίδιο. Οι δε ντόπιοι που είναι από το χωριό και έχουν προτεραιότητα οδηγούν σαν να καβαλουσαν μουλάρι.

    Οι τουρίστες στην πλειοψηφία τους σκοτώνονται γιατί δεν έχουν μάθει να οδηγούν σε τόσο άθλιους δρόμους, χωρίς φώτα, σήμανση κλπ, δεν έχουν εμπειρία στο τιμόνι ή το δίκυκλο και κυρίως γιατί νομίζουν ότι η γουρούνα συμπεριφέρεται όπως ένα αυτοκίνητο.

    Η παιδεία δεν επιβάλλεται για του φόβου. Είναι έμφυτη. Αυτά που λένε πάει στην Γερμανία και είναι άλλος άνθρωπος είναι ανοησίες. Ο ίδιος είναι, απλά εκεί είναι άλλοι οι ρυθμοί. Πας με 30 που λέει ο ΚΟΚ και προλαβαίνεις να σταματήσεις μια χαρά στην διάβαση. Στην Συγγρού που τρέχεις με 150 δεν σταματάς για κανένα λόγο. Ακόμα και αν τα καταφέρεις, θα πέσει άλλος πάνω σου από πίσω.

    Δυστυχώς η Αθήνα είναι μια ζούγκλα. Ακόμα και εγώ στην Αθήνα τρομάζω. Ειδικά κέντρο.

  14. #59
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    189
    Πάντως, έχω στο μυαλό μου άλλες δύο χειρότερες χώρες από εμάς, στο θέμα οδήγηση.
    Η μία είναι η Τουρκία κ η άλλη η Αίγυπτος.
    Τα αυτοκίνητα ανεβαίνουν στα πεζοδρόμια, ο ένας κολλάει στον άλλον, κορνάρουν διαρκώς..... χαμός.

  15. #60
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyriakosrod Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή η απουσία της αστυνομίας ευθύνεται για την διαφορετική νοοτροπία του Γερμανού Σουηδού και του ελληνα? Είναι καθαρά θέμα παιδείας και πολιτισμού. Δεν είμαστε ανθρωποφάγοι μόνο στον δρόμο αλλά σε κάθε δραστηριότητα. Η αστυνομία υπάρχει για να τραβήξει λίγο τα σχοινιά αλλά δεν μαζεύονται έτσι οι Έλληνες
    Σύντομη απάντηση: Ναι.

    Λιγότερο σύντομη απάντηση: Και η παιδεία θέμα κράτους είναι. Δεν την αγόρασαν στο περίπτερο οι Σουηδοί.

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ένα ΚΥΠΡΙΑΚΟΝ ανέκδοτο
    από notakos600 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2010, 04:01
  2. ΕΠΘΤΕΛΟΥΣ! ΕΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΡΕΚΟΡ
    από iosif στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2008, 12:36
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2006, 16:37
  4. Ενα ακομη ανεκδοτο....
    από manos426f στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2005, 12:38
  5. Ελληνικό Ανέκδοτο...????
    από powerphot στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2004, 21:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF