Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 35

Θέμα: Φλάντζα κεφαλής σε xsara

  1. #16
    Ωραία ανάρτηση, βέβαια καθαρά πληροφοριακη, διότι μόνο όσοι είναι μηχανικοί και έχουν συνεργείο θα το κάνουν μόνοι τους,οι υπόλοιποι θα το πάνε στον μάστορα.Ωραιο πάντως.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Εξαιρετική δουλειά, γλίτωσες τριψήφιο αριθμό χρημάτων.

    Yγ. Τρόμπα νερού δεν άλλαξες;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #18
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.454
    Ωραίος ο μάστορας
    RIDE MORE TALK LESS

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Μπράβο ρε Μήτσε, θεματάρα.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Ωραίος. Δεν περίμενα να κοπεί σαν μαρούλι η βίδα της κεφαλής ,αλλά, c'est la vie.
    Οι βίδες αυτές είναι TTY (Torque to Yield) (και γενικά οι βίδες που βιδώνονται με γωνία και όχι μόνο με μέγεθος ροπής) και αποκτούν πλαστική παραμόρφωση κατά την εφαρμογή τους.
    Ο κανόνας λέει ότι αντικαθίστανται έτσι κι αλλιώς και δεν πρέπει να επαναχρησιμοποιούνται.
    Oldfarts never die

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    Αντλία νερού ιμάντα χρονισμού και τεντοτήρα δεν άλλαξα γιατί είναι αλλαγμένα τον Ιανουάριο και είναι μάρκας gates οπότε τα εμπιστεύτικα αλλά δεν με προβλημάτισε κι όλας.Το τριψήφιο δεν το γλίτωσα υλικά μου βγήκαν 200 μηχανουργείο 100 τα εργαλεία δεν τα υπολογίζω γιατί μου έμειναν για μία ζωή στα υλικά θα μπορούσα ίσως να μου βγο6ν λίγο φθηνότερα αλλά προτίμησα να μην τσιγκουνευτώ.Κοίτα μηχανικός δεν είμαι στο δρόμο το έκανα και γω απλά κουράστικα με τους μαστόρους βασικα ή προυπόθεση για μ3να να μπορεί κάποιος να εμπιστεύεται τα χέρια του τώρα με το ίντερνετ τις πληροφορίες που χρειάζεσαι για να κάνεις μια δούλεια τις βρίσκεις ευκολότερα.Εννοείται οτι οι βίδες μπήκαν καινούργιες αν και για να κάνουμε κουβέντα το μάνουαλ δίνει ότι μπορείς να τις μετρήσεις και αν είναι εντός ορίου μπορείς να τις ξαναχρησιμοποιήσεις αλλά δεν είμαστε για πειράματα.
    Τελευταία τροποποίηση από dumutrus; 04/09/2023 στις 13:22.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dumutrus Προβολή μηνύματος
    Αντλία νερού ιμάντα χρονισμού και τεντοτήρα δεν άλλαξα γιατί είναι αλλαγμένα τον Ιανουάριο και είναι μάρκας gates οπότε τα εμπιστεύτικα αλλά δεν με προβλημάτισε κι όλας.Το τριψήφιο δεν το γλίτωσα υλικά μου βγήκαν 200 μηχανουργείο 100 τα εργαλεία δεν τα υπολογίζω γιατί μου έμειναν για μία ζωή στα υλικά θα μπορούσα ίσως να μου βγο6ν λίγο φθηνότερα αλλά προτίμησα να μην τσιγκουνευτώ.
    Γλυτωσες τα μαστορικα που θα ηταν κανα 300ρι χαλαρα και το σημαντικοτερο, εδεσες την κεφαλη οπως πρεπει, ενω ο μηχναικος μπορει να την εδινε στον μικρο να ξεμπερδευει.

    Ωραια δουλεια!

  7. #22
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Αξιοθαύμαστη δουλειά για μη επαγγελματία.

    Οι επαγγελματίες γνωρίζουν συνήθως περισσότερα και μπορεί να δει και κάτι σημαντικό παραπάνω το μάτι τους. Το κακό είναι ότι δεν αφιερώνουν πολύ χρόνο σε κάθε εργασία.

    Ένας ερασιτέχνης που θα αφιερώσει μερικές μέρες, θα ευχαριστηθεί τη δουλειά στο όχημα του και θα γλιτώσει χρήματα. Στην περίπτωση που έχει και τις σχετικές γνώσεις, μπορεί να φθάσει σε σημείο να κάνει καλύτερη δουλειά από τον επαγγελματία.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 05/09/2023 στις 16:42.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Οι επαγγελματίες γνωρίζουν συνήθως περισσότερα και μπορεί να δει και κάτι σημαντικό παραπάνω το μάτι τους. Το κακό είναι ότι δεν αφιερώνουν πολύ χρόνο σε κάθε εργασία.
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι να αφιέρώση το χρόνο που πρέπει σε όλους τους τομείς και το κυριότερο όταν βάζει τον μικρό (γιατί πρέπει και αυτοί να μάθουν)να τον παρακουλουθεί πως το κάνει και τι κάνει και όχι να πηγαίνει για καφέ.
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 05/09/2023 στις 13:09. Αιτία: Παράθεση [Quote]
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dumutrus Προβολή μηνύματος
    .Εννοείται οτι οι βίδες μπήκαν καινούργιες αν και για να κάνουμε κουβέντα το μάνουαλ δίνει ότι μπορείς να τις μετρήσεις και αν είναι εντός ορίου μπορείς να τις ξαναχρησιμοποιήσεις αλλά δεν είμαστε για πειράματα.
    Αφού εξαντλήσαμε το γεγονός πως ο "μάστορας" δεν είναι ο "πάπας" και κάνει συχνότερα από ότι θα έπρεπε λάθη, (ειδικά μετά από ξενύχτι στο τοπικό κωλάδικο), ας έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας πως και το "manual" δεν είναι το "κοράνι".

    Και αφού γουστάρεις κουβέντα, δες τη και από την ανάποδη στην δική μου περίπτωση. (Μάλλον είσαι και από τους λίγους που θα κάναμε τέτοια κουβέντα).

    Στο δικό μου τριμπούρδελο (για το "γιαμπονέζικο" μιλάω και όχι το παπί), ο κατασκευαστής προτείνει αντικατάσταση της βίδας του βολάν , κάθε φορά που αυτό αφαιρείται.
    Τιμή για μια βίδα Μ12X40 γύρω στα 20€.
    Ο κατασκευαστής δεν δίνει μοίρες στρέψης για την βίδα, άρα μάλλον δεν είναι tty.
    Μέγιστη τυπική ροπή για μια M12 (12.6) = 184Nm.
    Η ίδια βίδα, ανάλογα με την έκδοση του manual εμφανίζεται να απαιτεί:
    118Nm ή 156Nm (ίδιο manual, διαφορετική σελίδα), στην επόμενη έκδοση ανεβαίνουμε στα 176Nm και τέλος στην τελευταία έκδοση κληρώνει 195Nm. (Japanese expertise ).
    Η βίδα μετρήθηκε από πολλούς ερασιτέχνες "μηχανικούς του κώλου" χωρίς νόμιμο συνεργείο, σε μηχανάκι ιδιοκτησίας τους, (συμπεριλαμβανομένου και εμού) και δεν φαίνεται να παρουσιάζει, ελαστικές παραμορφώσεις στον κορμό και στο σπείρωμα.

    Αντικαταστάθηκε για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.
    Oldfarts never die

  10. #25
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Και μετά το πλάνισμα το νεροφάγομα είναι ορατό. Μήπως έπρεπε να πλανιστεί περισσότερο και να κόψεις μεταλλική φλάτζα;

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    Θα ρισκάρω και θα υποθέσω πως στην περίπτωση των διαφορετικών εκδόσεων manual ο εκδότης προσπάθησε να διορθώση πιθανά προβλήματα που αντιμετώπισαν στην περίπτωση που στο ίδιο μάνουαλ σε διαφορετική σελίδα δίνει διαφορετικες ροπές μάλλον ο εκδότης θα τα έπινε μαζί με τον μάστορα στο γνωστό κωλ@δικο .Πέραν της πλάκας μπορεί η βίδα να υπόκειται σε κόποση λόγο της κίνησης του βολάν και φυσικα και τα μανουαλ δεν είναι αλαθαστα
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  12. #27
    Banned
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.410
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dumutrus Προβολή μηνύματος
    Τώρα;Αφού το ζύγησα αποφάσισα ότι δεν θα μου χαλασει τις διακοπές και την επόμενη μέρα φύγαμε για Λευκάδα καλά πήγαμε γυρίσαμε πήγαμε στο χωριό και μόλις επιστρέψαμε ξεκίνησα την επισκεύη.Το καλά πήγαμε και ήρθαμε είναι σχετικό γιατί όπου έβλεπα οτι ο δρόμος έχει ανηφόρα άνοιγα το καλοριφέρ στο φούλ ζεστό οπότε καταλαβαίνεται έξω να έχει 30+ και μείς μέσα με φούλ ζέστη.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Δύσκολη και λεπτομερής δουλειά που δεν γίνεται από τον οποιοδήποτε.

    1.4 8v είναι; Λεγεται ότι έχουν ευαισθησία στη φλάτζα αυτά αλλά άμα γίνει σωστή δουλειά δεν έχουν κανένα θέμα.
    Πόσα χλμ είχε;

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    Αστα να πάνε όταν φτάναμε θάλασσα φεύγαμε τρέχοντας για να μπούμε να δροσιστούμε.Ναι 1.4 8v έτσι λένε οτι μια ευαισθησία την έχουν εχω 130.000 19 χρόνια μόνο ένα πολλαπλασιαστη ζήτησε του κουμπάρου που τα είχαμε πάρει μαζί 3 φορές έχει κάψει την επόμενη πάει για κεφαλάρι δεν παίρνει άλλο ρεκτιφίε πάντος υποτύθεται οτι μετά την αλλαγή όλα καλά για να δούμε.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Το μοτέρ σαν μοτέρ βγάζει με μέτρια συντήρηση πάνω από 350.000 χλμ δοκιμασμένο από εμένα και τον κοντινό μου κύκλο. Το θέμα είναι ότι καίνε την φλάντζα για πλάκα. Συνήθως κάθε 150-180 χιλιάδες χλμ.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. XT660R φλαντζα κεφαλης
    από Anexitilos στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2019, 15:16
  2. Φλάντζα κεφαλής σε Tiger 955i
    από antsoar στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2019, 14:24
  3. διπλη φλαντζα σε εισαγωγη καρμπυρατερ σε παπι
    από Thanasis4 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2016, 12:59
  4. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:32
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 18:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF