Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Yamaha Virago XV 250

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/11/2017
    Μηνύματα
    3

    Yamaha Virago XV 250

    Καλημέρα.

    Το μωρό βάρεσε μπιέλα στο μοτερ.

    Παίρνει μπροστά με προσπάθεια απλώς βαράει από κάτω.

    Έψαχνα για μοτέρ σε καλή τιμή αλλά από την μια δεν βρίσκω, από την άλλη όταν βρίσκω θα είναι χωρίς χαρτιά ή δεν ξέρω μήπως έχει θέματα και δεν είμαι μάστορας να το ελέγξω.

    Τι να κάνω ρε παιδιά?

    Είπα σε ένα φίλο για ρεκτιφιέ και μου λέει θα πάει λέει 1500.

    Εγώ έλεγα να δώσω 500, άντε 800 στην χειρότερη να κάνω ρεκτιφιέ στο μωρό που το ξέρω.

    Υπάρχει κάνεις που να γνωρίζει γιατί δεν ξέρω τι να κάνω. Κάποιον που να είναι καλός σε αυτά να πάω.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    Καλησπέρα και συλλυπητήρια για το "μωρό" άποψή μου να φτίαξεις το δικό σου το εξαρτάται και το τι ζημία έχει αλλά δεν πιστεύω ότι θα φτάσεις σε τετραψήφια νούμερα αρκεί να βρείς ανταλλακτικά.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nicolaslagios Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα.

    Το μωρό βάρεσε μπιέλα στο μοτερ.

    Παίρνει μπροστά με προσπάθεια απλώς βαράει από κάτω.

    Έψαχνα για μοτέρ σε καλή τιμή αλλά από την μια δεν βρίσκω, από την άλλη όταν βρίσκω θα είναι χωρίς χαρτιά ή δεν ξέρω μήπως έχει θέματα και δεν είμαι μάστορας να το ελέγξω.

    Τι να κάνω ρε παιδιά?

    Είπα σε ένα φίλο για ρεκτιφιέ και μου λέει θα πάει λέει 1500.

    Εγώ έλεγα να δώσω 500, άντε 800 στην χειρότερη να κάνω ρεκτιφιέ στο μωρό που το ξέρω.

    Υπάρχει κάνεις που να γνωρίζει γιατί δεν ξέρω τι να κάνω. Κάποιον που να είναι καλός σε αυτά να πάω.
    1500 στο είπε φίλος η φίλος μηχανικός ?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Που θα βρεις καθαρό μοτέρ virago τοσων χρονών; Κατα την γνώμη μου φτιάξε το δικό σου δεν είναι δα και τόσο ακριβά τα ανταλλακτικά και πρακτικά θα έχεις ενα μοτέρ με 0χμ
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  5. #5
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    1500 στο είπε φίλος η φίλος μηχανικός ?
    Χωρίς να ξέρω από τιμές, μου φαίνεται ότι μηχανικός που θέλει τόσα για ρεκτιφιέ σε 250άρι δεν πρέπει να είναι πολύ φίλος...


    Το μοτέρ του Virago παράγεται σαν κλώνος στην Κίνα. Αυτό που δεν ξέρω και θέλει ψάξιμο είναι σε τι βαθμό ταιριάζουν τα ανταλλακτικά μεταξύ γνήσιου και κλώνου - συν το θεματάκι με τα νούμερα κινητήρα που θα είναι διαφορετικά, αν θέλεις να τον κουμπώσεις ολόκληρο. Αν θέλεις να τραβηχτείς ρώτα στη Mototrend, θυμάμαι ότι έφερναν με την ταμπέλα της Gemini ένα κινέζικο που είχε αυτόν τον κινητήρα, αλλά όχι για πολύ.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/11/2017
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dumutrus Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και συλλυπητήρια για το "μωρό" άποψή μου να φτίαξεις το δικό σου το εξαρτάται και το τι ζημία έχει αλλά δεν πιστεύω ότι θα φτάσεις σε τετραψήφια νούμερα αρκεί να βρείς ανταλλακτικά.
    Σωστό αλλά άντε να βγάλω άκρη. Σε ευχαριστώ.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    1500 στο είπε φίλος η φίλος μηχανικός ?
    Φίλος μηχανικός αυτοκινήτων που οδηγάει και μια v-strom βέβαια.
    Μου λέει κοστίζουν πολύ τα ανταλλακτικά μέσα, έχουν την αρχική τιμή λέει και αν καταφέρω να τα βρω.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Που θα βρεις καθαρό μοτέρ virago τοσων χρονών; Κατα την γνώμη μου φτιάξε το δικό σου δεν είναι δα και τόσο ακριβά τα ανταλλακτικά και πρακτικά θα έχεις ενα μοτέρ με 0χμ
    Σωστός και εσύ φίλος. Μάλλον πρέπει να βγάλω άκρη. Σε ευχαριστώ.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να ξέρω από τιμές, μου φαίνεται ότι μηχανικός που θέλει τόσα για ρεκτιφιέ σε 250άρι δεν πρέπει να είναι πολύ φίλος...

    Το μοτέρ του Virago παράγεται σαν κλώνος στην Κίνα. Αυτό που δεν ξέρω και θέλει ψάξιμο είναι σε τι βαθμό ταιριάζουν τα ανταλλακτικά μεταξύ γνήσιου και κλώνου - συν το θεματάκι με τα νούμερα κινητήρα που θα είναι διαφορετικά, αν θέλεις να τον κουμπώσεις ολόκληρο. Αν θέλεις να τραβηχτείς ρώτα στη Mototrend, θυμάμαι ότι έφερναν με την ταμπέλα της Gemini ένα κινέζικο που είχε αυτόν τον κινητήρα, αλλά όχι για πολύ.
    Θα το ψάξω αλλά άντε να βρίσκω εγώ τώρα μπιέλα, βαλβίδες κύλινδρο κλπ.


    Λέω να ψάξω να βρώ έναν καλό μάστορα που να ασχολείται με αυτά να δω τι θα μου πει.

    Πήγα και σε ένα καλό παιδί στην γρηγορίου λαμπράκη , σκούρτας νομίζω, αλλά και αυτός πάνω κάτω τα ίδια μου είπε, δεν συμφέρει λέει.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    Πρώτα απ όλα θα πρέπει να βγεί η διάγνωση του τι έχει αρπάξει και μετά το πώς θα διορθωθεί αλλά για μένα το πιο δύσκολο είναι να βρείς μηχανικό που να θέλει να ασχοληθεί.Όσο για ανταλλακτικά υπάρχει και το ίντερνετ αρκεί να ξέρεις τι ακριβώς ψάχνεις.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Να στο θέσω λίγο πιο καλά με τιμές εμπορίου οι δυο μπιέλες κάνουν 80-100€. Υπολόγισε άλλα τόσα στο ρεκτιφιέ να σου τις περάσει πάνω μαζί με δυο καινούργια ρουλεμάν. Δυο πιστονάκια γνήσια κάνουν γύρω στα 120€ και 60-70€ το ρεκτιφιέ θα σου πάρει να σου κάνει τα δύο κύλινδρα. Αν οι κεφαλές σου είναι εντάξει και δεν χρειαστούν βαλβίδες θα βάλεις μόνο τσιμουχάκια που κάνουν 2€ έκαστο. Αν χρειαστείς και βαλβίδες θες άλλα 50€. Αφού θα λυθεί το μοτέρ βάλε και καινούργιες καδένες και γλύστρες (αν και στο δικό μου με κοντά 80.000 δεν χρειαζόταν), είναι στα 200€ περίπου σε γνήσια όλα. Βάλε και 50€ όλες τις φλάντζες και έχουμε σύνολο
    80-100€ μπιέλες
    120€ πιστόνια
    180€ ρεκτιφιέ και πεσάρισμα ρουλεμάν κ μπιέλες
    50€ 4 βαλβίδες (άν χρειαστεί)
    200€ αν χρειαστείς καδένες+γλύστρες
    50€ φλάτζες.
    Σύνολο το βγάζω εγώ στα 680-700€ αν χρειαστεί να τα αλλάξεις όλα. Δεν σου βάζω μέσα το θέμα συμπλέκτη γιατί όποτε θες αλλάζεις δισκάκια ελατήρια κλπ είναι αναλώσιμα αν και ούτε αυτά είναι ακριβά. Τα 1500 μου φαίνεται υπερβολικό το νούμερο πάντως και είναι κοινό πρόβλημα, δύο τηλέφωνα είχα την τελευταία εβδομάδα για να ρωτήσουν για μοτέρ.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Καντού τα 9 μέρα,και τα 40 και τράβα για άλλα.Αν βρεις μετχ/νο μοτέρ με κανά 200αρι,που να δουλεύει βάλτο,δεν έχεις πρόβλημα,αριθμού μοτέρ.Μοτερ μπορείς να αλλάξεις 100,δεν δηλώνονται πχια.

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Καντού τα 9 μέρα,και τα 40 και τράβα για άλλα.Αν βρεις μετχ/νο μοτέρ με κανά 200αρι,που να δουλεύει βάλτο,δεν έχεις πρόβλημα,αριθμού μοτέρ.Μοτερ μπορείς να αλλάξεις 100,δεν δηλώνονται πχια.
    Αν είναι του '90 όπως φαντάζομαι, η άδεια σίγουρα γράφει αριθμό κινητήρα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Καντού τα 9 μέρα,και τα 40 και τράβα για άλλα.Αν βρεις μετχ/νο μοτέρ με κανά 200αρι,που να δουλεύει βάλτο,δεν έχεις πρόβλημα,αριθμού μοτέρ.Μοτερ μπορείς να αλλάξεις 100,δεν δηλώνονται πχια.
    Δεν νομίζω να βρει με τίποτα αξιόλογο μοτέρ που να δουλεύει όντως και οχι "δούλευε πριν μείνει σε ακινησία" και σε φυσιολογική τιμή εκτός αν είναι τυχερός και βρει κανενα φρεσκοτρακαρισμενο. Γενικά αυτά υποφέρουν κιόλας απο μπιελες και κυλινδροπιστονα οπότε πολύ δύσκολα τα πράγματα.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Να στο θέσω λίγο πιο καλά με τιμές εμπορίου οι δυο μπιέλες κάνουν 80-100€. Υπολόγισε άλλα τόσα στο ρεκτιφιέ να σου τις περάσει πάνω μαζί με δυο καινούργια ρουλεμάν. Δυο πιστονάκια γνήσια κάνουν γύρω στα 120€ και 60-70€ το ρεκτιφιέ θα σου πάρει να σου κάνει τα δύο κύλινδρα. Αν οι κεφαλές σου είναι εντάξει και δεν χρειαστούν βαλβίδες θα βάλεις μόνο τσιμουχάκια που κάνουν 2€ έκαστο. Αν χρειαστείς και βαλβίδες θες άλλα 50€. Αφού θα λυθεί το μοτέρ βάλε και καινούργιες καδένες και γλύστρες (αν και στο δικό μου με κοντά 80.000 δεν χρειαζόταν), είναι στα 200€ περίπου σε γνήσια όλα. Βάλε και 50€ όλες τις φλάντζες και έχουμε σύνολο
    80-100€ μπιέλες
    120€ πιστόνια
    180€ ρεκτιφιέ και πεσάρισμα ρουλεμάν κ μπιέλες
    50€ 4 βαλβίδες (άν χρειαστεί)
    200€ αν χρειαστείς καδένες+γλύστρες
    50€ φλάτζες.
    Σύνολο το βγάζω εγώ στα 680-700€ αν χρειαστεί να τα αλλάξεις όλα. Δεν σου βάζω μέσα το θέμα συμπλέκτη γιατί όποτε θες αλλάζεις δισκάκια ελατήρια κλπ είναι αναλώσιμα αν και ούτε αυτά είναι ακριβά. Τα 1500 μου φαίνεται υπερβολικό το νούμερο πάντως και είναι κοινό πρόβλημα, δύο τηλέφωνα είχα την τελευταία εβδομάδα για να ρωτήσουν για μοτέρ.
    ξέρεις φίλε ,πόσα ευρώ θέλει ο μάστορας για να κατεβάσει -λύσει το μοτέρ κ το αντίθετο (δέσιμο κ ανέβασμα κινητήρα ) ? ο μάστορας τζάμπα θα τα κάνει ολα αυτά ??

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    ξέρεις φίλε ,πόσα ευρώ θέλει ο μάστορας για να κατεβάσει -λύσει το μοτέρ κ το αντίθετο (δέσιμο κ ανέβασμα κινητήρα ) ? ο μάστορας τζάμπα θα τα κάνει ολα αυτά ??
    Φίλε αρχικά ο μάστορας θα του πάει ακριβώς τα ίδια χρήματα για να ανεβάσει και να κατεβάσει το μοτέρ είτε επισκευάσει αυτό είτε βάλει άλλο μεταχειρισμένο πάνω. Πάει αυτό. Πόσα λεφτά εργασία θέλει ενας μάστορας αν του πας το μοτέρ στον πάγκο να λύσει και να δέσει ενα μοτέρ virago 250; Μην τρελαθούμε κιόλας
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  14. #14
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Θα εκπλαγείς.
    Υπάρχει μια αναφορά: "ξέρεις πόσα ζητάνε;" που κάνουν και μετά σου λένε το ποσό εν είδει μισοτιμής..
    Δεν ξέρω σε "ποιους" αναφέρονται, πιθανά σε ένα φανταστικό κύκλο που περικλείει άγγλους και γερμανούς μηχανικούς και 1-2 περιπτώσεις
    απατεώνων στην ελλάδα, με πειρατικά συνεργεία, που δάγκωσαν κάποιον και έχει ακουστεί.

    Δεν είναι τέρμα παράλογο αν δεις τι τους ζητά το κράτος για να έχουν κατάστημα.
    Απο την άλλη και εμείς το πιθανότερο είναι να μην αμειβόμαστε δίκαια..

    Έχει καταντήσει ζόρικο. Δεν μπορείς να πας σε μηχανικό και μετά σε άλλες δουλειές, έχει ντρες κοουντ.
    Πρέπει να καταλάβει ότι ξέρεις τι σου γίνεται μπας και αποφύγεις τις μπαρούφες που σε κάνουν να σκύβεις απο ντροπή.

    υγ: 50ε όλες οι φλάντζες; ανακατασκευή είναι δεν θα τις βάλει όλες;

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Φίλε αρχικά ο μάστορας θα του πάει ακριβώς τα ίδια χρήματα για να ανεβάσει και να κατεβάσει το μοτέρ είτε επισκευάσει αυτό είτε βάλει άλλο μεταχειρισμένο πάνω. Πάει αυτό. Πόσα λεφτά εργασία θέλει ενας μάστορας αν του πας το μοτέρ στον πάγκο να λύσει και να δέσει ενα μοτέρ virago 250; Μην τρελαθούμε κιόλας
    φίλε μάλλον εχεις πολυ καιρό να πάς σε μάστορα για τέτοια εργασία (κατέβασμα - λύσιμο -τοποθέτηση ανταλ/κών - δέσιμο -ανέβασμα μοτέρ -ρυθμίσεις κλπ κλπ κ μάλιστα σε παλιό 25ετίας 250 cc που σίγουρα θα εχει θέμα με τις βίδες καπακίων μοτέρ αν ειναι σκουριασμένες ,αν δεν ξεβιδώνουν κλπ κλπ κ οχι σε απλό παπάκι ,αν ΔΕΝ πιάνουν τα χέρια σου -εχεις φυσικά τις γνώσεις κ ασχοληθείς μόνος σου απλά ΔΕΝ συμφέρει... εκτός αν εχεις μεγάλη κ βαθειά τσέπη ...σχεδόν ολοι οι μάστοροι ειδικά σε παλαιά μοτο σε βλέπουν σαν κότα με χρυσά αυγά ...αυτη ειναι η αλήθεια ,εγω στη θέση του φίλου θα το κράταγα για αντ/κά αν μου αρεσε τόσο πολύ το virago κ θα αγόραζα 1 παρόμοιο σε καλή κατάσταση αν ευρισκα φυσικά ...αλλιώς να φύγει οσο-οσο κ αγορά για πιο νέα μοτο ...και ποιός θα κατεβάσει το μοτέρ απο τη μοτο ? ο φίλος δεν εχει τις γνώσεις οπως κ εγώ κ ισως οι περισσότεροι εδω μέσα ,ετσι απλά κατεβαίνει 1 μοτέρ λύνοντας 4-5 βίδες κ αμφιβάλω αν λυθούν οι 2 βίδες που συγκρατούν τον λαιμό της εξάτμισης στο μοτέρ λόγω σκουριάς κλπ ? και εγω αυτές τις μέρες κατέβασα τις μπουκάλες απο το serow κ τις πήγα για service ισως στο καλύτερο συνεργείο (οπως λένε οι μάστοροι -αλλά κ οι κριτικές που διάβασα) στην αθήνα στην oδό ραγκαβή (πιστεύω να καταλάβατε ποιόν εννοώ κ εμεινα απόλυτα ευχαριστημένος κ απο την εργασία κ απο την τιμή κ απο την συμπεριφορά τους (που απαντούσε ο κος γιάννης σε κάθε μου απορία-ερώτηση) κ μου ζητούσαν υπέροχα ποσά για να κατεβάσουν τις μπουκάλες απο τη μοτο διάφορα συνεργεία...κ να τις ξαναβάλουν στη θέση τους ..γενικά εχουν ξεφύγει πολύ οι τιμές στα συνεργεία...(το αστείο σχετικά με τις μπουκάλες ειναι ,οτι μου ζήταγαν πολλα περισσότερα ευρώ ,σχεδόν τα διπλάσια περίπου τα απλά συνεργεία εξω για αυτη την δουλειά (μόνο service οχι ανεβασμα-κατέβασμα) που αμφιβάλω αν εχουν τις κατάλληλες γνώσεις ...(σε 2 που ρώτησα δεν ηξεραν πως ανοίγει η επάνω τάπα ,γιατί απλά φαίνεται μια βαλβίδα αέρα μοτο ) κ κυρίως τα κατάλληλα μηχανήματα γι αυτη την εργασία ,που δεν ειναι κ η πιο ευκολη κ απλή...
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 02/12/2023 στις 09:56.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha virago xv 535
    από lio1991 στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2020, 14:57
  2. YAMAHA VIRAGO XV 750
    από YAMYAM στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2014, 14:34
  3. virago xv 250
    από SONone στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2014, 21:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF