Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: Ερώτηση για προσθήκη δοχείου σε ανάρτηση Sachs monoshock

  1. #16
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.128
    ΧΑ, έχει φθαρεί αλλά είναι ενδεικτικές οι φωτό ρε συ..
    Δεν θα έλεγα καλή κατάσταση αν ήταν σαν αυτές η κατάσταση της.

    Σορυ σε παρέσυρα..
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 04/12/2023 στις 15:47.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Eυχαριστώ παιδιά.

    Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει το δοχείο να χωρά τον όγκο μιας πλήρους κίνησης..
    Τώρα που πάει το λάδι που έχει; λογικά το δοχείο δεν θα χωρά τον όγκο που θα προσθέσει;


    Ο όγκος που ''εισβάλει'' στο αμορτισέρ, είναι ο όγκος του άξονα που εισέρχεται. Αν ο άξονας έχει π.χ. 1εκατοστο διάμετρο (αρα 0.5 ακτίνα), και εισέρχεται κατά 2 εκατοστά, τότε ο όγκος που εισέρχεται είναι π*0.5^2*2. Το λάδι δεν πάει κάπου, το αέριο που είναι μαζί του συμπιέζεται, σαν αέριο που είναι. Συνήθως άζωτο που είναι αδρανές και δεν αντιδράει όπως το οξυγόνο με τα άλλα στοιχεία.

    Το ότι το αμορτισέρ σου είναι φτιαγμένο να δουλεύει με ανάκατα λάδι και αέριο, πάει να πει ότι ο κατασκευστής έχει προβλέψει να βάλει βαλβίδες για την απόσβεση που να δουλεύουν όσο πρέπει με λάδι+αέριο. Αν εσύ προσθέσεις εξωτερικό δοχείο, με διαχωρισμό λαδιού-αερίου, τότε θα πρέπει να αλλάξεις και τις βαλβίδες ανάλογα, να δουλεύουν με το σκέτο λάδι.

    Ολα αυτά είναι κάπως τρέχα γύρευε να τα κάνεις ερασιτεχνικά μόνος σου και γενικά σε μπελά πας να μπεις, χωρίς λόγο αν το αμορτισέρ δουλεύει αξιοπρεπώς όπως είναι.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #18
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.454
    Επειδή δεν βλέπω βαλβίδα πλήρωσης αζώτου στο συγκεκριμένο αμορτισέρ ίσως να μην είναι καν επισκευάσιμο*(χωρίς την κλασσική πατέντα τοποθέτησης βαλβίδας).
    Επίσης ένας τρόπος να μένει σταθερή η λειτουργία των αμορτισέρ είναι να αλλάζεται συχνά το λάδι κάτι που δεν το κάνει κανένας μας σε αντίθεση με την μπροστινή ανάρτηση.
    Όπως ειπώθηκε από πάνω για να μπει (αν μπαίνει) ξεχωριστό δοχείο πρέπει να αλλαχτεί η διάταξη των εντοσθιων.
    *Πριν κάνεις οτιδήποτε σιγουρέψου ότι υπάρχουν διαθέσιμα ανταλλακτικά (πχ τσιμούχα κλπ) για δαύτο .
    RIDE MORE TALK LESS

  4. #19
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.128
    Δεν έχει κάποιο αέριο η ανάρτηση παιδιά, φροντίζεις να ξεχειλίσει όταν βάζεις τον άξονα με τα 6 - 7 διαδοχικά πιστόνια μεμβράνες κ.λπ.
    Το δουλεύεις ανοικτό να βγουν όλες οι φυσαλίδες στην επιφάνεια και προσθέτεις να ξεχειλίζει μέχρι να μην έχεις φυσαλίδες.
    Αφαιρείς με υπομονή και δοκιμάζεις την σφραγιστική μέχρι το βάθος της περιμετρικής της ασφάλειας.
    Τοποθετείς την πρεσαριστή τάπα.

    Η ανάρτηση αυτή είναι κοινή, υπάρχει και με δοχείο "αζώτου". Όχι όμως στα μέτρα μου.
    Το δοχείο αζώτου είναι γεμάτο λάδι και το άζωτο βρίσκεται σε μια λαστιχένια φούσκα πάνω στο καπάκι του δοχείου.
    Στο καπάκι είναι και η βαλβίδα.

    Δεν έρχεται ποτέ σε επαφή με το λάδι. Και αέρα να βάλεις την ίδια δουλειά κάνει, το άζωτο όμως δεν ζεσταίνεται και δεν αλλάζει
    προσφέροντας σταθερότητα της ρύθμισης. Στο service πρώτα το φουσκώνεις με αέρα γιατί κλείνεις το κοντό δοχείο πρώτα, το ξεφουσκώνεις για να κλείσεις την ανάρτηση μετά το ξάφρισμα και του βάζεις την πίεση που θες σε άζωτο όταν είναι πλέον δεμένη η ανάρτηση.

  5. #20
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.454
    Κάπου το έχεις μπερδέψει το πράμα.
    Πρέπει να διευκρινίσεις/μάθεις τον ακριβή τύπο του αμορτισέρ που θέλεις να επέμβεις .
    Δεν έχει 6-7 διαδοχικά πιστόνια ούτε μεμβράνες ,1 βαλβίδα έχει και πάνω/κάτω της είναι οι ροδέλες (shims stack) απόσβεσης επαναφοράς και συμπίεσης .Υπάρχει και περίπτωση να έχει ακόμα ένα πιστόνι (floating piston) που διαχωρίζει το λάδι από το άζωτο .

    Το δικό σου αμορτισέρ είναι ή σαν αυτό χωρίς διαχωριστικό λαδιού/αερίου (type emulsion)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3-34-500.jpg 
Προβολές:	57 
Μέγεθος:	21,1 KB 
ID:	448716

    Ή σαν το αριστερό εδώ με διαχωριστικό.Το μεσαίο είναι αυτό που θέλεις να φτιάξεις .
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3-35-500 (1).jpg 
Προβολές:	57 
Μέγεθος:	35,9 KB 
ID:	448717

    Αμφότερα δέχονται άζωτο (ή αέρα κοπανιστό)
    RIDE MORE TALK LESS

  6. #21
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.128
    Είναι σκέτο σαν το remote χωρίς το remote. H εργοστασιακή του 821 είναι. Δεν έχει πουθενά βαλβίδα ή πιστόνι - σάκο που να διαχωρίζει κάποιο αέριο.

  7. #22
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.454
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Είναι σκέτο σαν το remote χωρίς το remote. H εργοστασιακή του 821 είναι. Δεν έχει πουθενά βαλβίδα ή πιστόνι - σάκο που να διαχωρίζει κάποιο αέριο.
    Ναι για την μη ύπαρξη βαλβίδας αναφέρθηκα παραπάνω.Μου φαίνεται περίεργο να έχει μόνο λάδι μέσα.
    Μήπως εχεις κάνα λινκ με επισκευή του συγκεκριμένου αμορτισέρ;
    RIDE MORE TALK LESS

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Και αέρα να βάλεις την ίδια δουλειά κάνει, το άζωτο όμως δεν ζεσταίνεται και δεν αλλάζει
    Φυσικοί σκίζουν τα πτυχία τους. Εκτός από ένα σωρό πράγματα που ολοφάνερα έχεις καταλάβει λάθος, άζωτο βάζουμε γιατί είναι ΑΔΡΑΝΕΣ. Δεν κάνει χημικές αντιδράσεις με ότι ακουμπάει όπως θα έκανε π.χ. το οξυγόνο του αέρα, που οξειδώνει ότι βρει να θέλει να οξειδωθεί. Φυσικά και ζεσταίνεται, φυσικά και συμπεριφέρεται σύμφωνα την καταστατική εξίσωση των αερίων PV=nRT οπως ΟΛΑ τα αέρια.

    Κατά τα άλλα ξαναδιάβασε λίγο τι σου γράφουμε στα προηγούμενα ποστ για να καταλάβεις λίγο πως λειτουργούν τα αμορτισέρ. Τα σχήματα του Λευκάδιου, είναι πολύ επεξηγηματικά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    207
    Και τι προσφέρει παραπάνω ένα αμορτισέρ με ξεχωριστό, εξωτερικό δοχείο από ένα αμορτισέρ με εσωτερικό floating piston?

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Και τι προσφέρει παραπάνω ένα αμορτισέρ με ξεχωριστό, εξωτερικό δοχείο από ένα αμορτισέρ με εσωτερικό floating piston?
    Είναι πιο κοντό?

  11. #26
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.128
    Πώω δεν έχω πάρει χαμπάρι απο ότι φαίνεται..
    θα είναι δύσκολο να το κάνω τελικά, δόθηκαν τα κομμάτια remote που είχα υπόψιν μου
    και πλέον θα μου κόστιζε ~150..
    Δεν μπορώ να βρω το βίντεο που είχα όταν το αγόρασα, μου είχε φανεί κοινό και δεν το έσωσα.

    Θα ήθελα να ξέρω τι συμβαίνει όταν αυξάνεις την πίεση του αερίου στους τύπους με εξωτερικό δοχείο.

    Ευχαριστώ που ασχολείστε, θα σας φαίνομαι σαν εξωγήινος με αυτά που λέω αλλά τι να κάνω και εγώ.. ότι βλέπω ρωτάω

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2015, 20:51
  2. Ερώτηση για aftermarket fairing σε CBF-250
    από spurosk στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2009, 09:52
  3. Ερώτηση για Power Commander σε 1100 Gs
    από stavrouliasp στο forum BMW
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 21:46
  4. Ερώτηση για προγράμματα πλοήγησης σε Pc / Pda / Gps / Κινητά
    από Innersense στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2006, 15:13
  5. Ερώτηση για "κούνημα" τιμονιού σε Ζ750...
    από modeerf στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2006, 09:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF