Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Cf moto 650 gt , 650 mt και trk 502

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2017
    Μηνύματα
    15

    Cf moto 650 gt , 650 mt και trk 502

    Καλησπέρα
    Ενδιαφέρομαι για μηχανή με 2ο άτομο για μικρές εξορμήσεις και για λίγες πιο μεγάλες. 1.84 90 κιλά μαζί με συνοδεία 1.60 60 . Φυσικά το 70% θα το κάνω μόνος όπως και τώρα με το xmax 250 2010. Απλά θέλουμε κάτι λιγο πιο άνετο τις είδα και ανέβηκα κομπλέ αλλά σε θέμα ανέσεις πως είναι και σε ταξιδακι πως θα είμαστε . Σπάνια σε μικρούς χωματόδρομους αλλιώς άσφαλτο μόνο η χρήση. Ότι πιο οικονομικό βλέπω στα 6.000 πάνω κάτω αυτές οι μηχανές . Μου άρεσε ιδιαίτερα η sport touring 650 gt αλλά πόσο ρεαλιστικη είναι για μένα;
    Τι γνώμη σας
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Έχω της cf moto το clx οπότε έχω εικόνα από τον κινητήρα της

    Θα έλεγα από cf ιδανικά να δεις το καινούργιο mt 700 πιο καλός κινητήρας από το 650 και εν γένει για τα λίγα παραπάνω χρήματα που ζητά πολύ καλύτερη μηχανή.

    Το gt δεν έχει πουλήσει πολύ και δεν ξέρω κατά πόσο θα σας βολεψει έστω και για light χωματόδρομο.
    Ενώ το mt με λίγο πιο ανάμικτο πέλμα στο λάστιχο θα κάνει ήπιες διελεύσεις.

    Επίσης αξίζει να δεις και το 525 dsx της Voge, πιο μικρό σε κυβικά, αλλά θεωρώ ότι θα σας καλύψει και σίγουρα πιο χαμηλή κατανάλωση από τα cf

    Επίσης δεν ξέρω το royal Enfield το καινούργιο Himalayan εάν θα σας βολεψει και εάν είναι καλύτερο από τα προαναφερθέντα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Ότι πάρεις ναι στυλ on off,adventure.π.χ cfmoto mt,trk 502,702,νοge 525,qj 650, και συναφή.Οχι δρόμου στυλ 650 gt.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2017
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ότι πάρεις ναι στυλ on off,adventure.π.χ cfmoto mt,trk 502,702,νοge 525,qj 650, και συναφή.Οχι δρόμου στυλ 650 gt.
    Γτ όχι .. sport touring, αυτός δεν είναι ο λόγος ύπαρξης του;

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Ε, οχι το χώμα για άσφαλτο και απλή διέλευση από πατημένο χωματόδρομο είναι οκ.

    Τα 650 είναι ίδια, εκτός των πλαστικών - σέλας, με τα er6f και versys πρώτης γενιάς.
    Μπορείς να διαβάσεις εμπειρίες εκατοντάδων για αυτά εδώ και 18 χρόνια.

    Σε γενικές γραμμές το versys έχει πιο άνετο τον οδηγό, τον συνεπιβάτη και είναι λίγο πιο ευχάριστο καθημερινά
    γιατί χρησιμοποιεί πιο ήπιους εκκεντροφόρους με αποτέλεσμα την ίδια ροπή 2000rpm χαμηλότερα και λίγο μικρότερη τελική κοντά στις 10000rpm.

    Nομίζω πως όλοι οι κλώνοι τους φοράνε τους εκκεντροφόρους των versys.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2017
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ε, οχι το χώμα για άσφαλτο και απλή διέλευση από πατημένο χωματόδρομο είναι οκ.

    Τα 650 είναι ίδια, εκτός των πλαστικών - σέλας, με τα er6f και versys πρώτης γενιάς.
    Μπορείς να διαβάσεις εμπειρίες εκατοντάδων για αυτά εδώ και 18 χρόνια.

    Σε γενικές γραμμές το versys έχει πιο άνετο τον οδηγό, τον συνεπιβάτη και είναι λίγο πιο ευχάριστο καθημερινά
    γιατί χρησιμοποιεί πιο ήπιους εκκεντροφόρους με αποτέλεσμα την ίδια ροπή 2000rpm χαμηλότερα και λίγο μικρότερη τελική κοντά στις 10000rpm.

    Nομίζω πως όλοι οι κλώνοι τους φοράνε τους εκκεντροφόρους των versys.
    Versys 10 ετιας κάτω από 6.000 έχει , εκτός α κατάλαβα λάθος.. δε θα προτιμούσα ιαπωνικο 10 ετιας από καινούργιο κινεζικο

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Λέω πως μπορείς να διαβάσεις κριτική για τις ικανότητες gt και mt από ανθρώπους που τα χρησιμοποιούν πολλά χρόνια.
    Και εγώ μάλλον το mt θα προτιμούσα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Λέω πως μπορείς να διαβάσεις κριτική για τις ικανότητες gt και mt από ανθρώπους που τα χρησιμοποιούν πολλά χρόνια.
    Και εγώ μάλλον το mt θα προτιμούσα.
    mt εχουν πουληθει 100 και gt 1,οποτε δυσκολο ειναι να βρει κριτικη για gt.Σαν κινητηρας το ιδιο ειναι,οποτε αν σ αρεσει φιλε παρτο.Δοκιμασε ολες τις συναφεις κινεζομαρκες (για καινουργιο )ολες οι εταιρειες δινουν για τεστ,και αποφασισε ΑΦΟΥ τις οδηγησεις ολες.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2017
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Έχω της cf moto το clx οπότε έχω εικόνα από τον κινητήρα της

    Θα έλεγα από cf ιδανικά να δεις το καινούργιο mt 700 πιο καλός κινητήρας από το 650 και εν γένει για τα λίγα παραπάνω χρήματα που ζητά πολύ καλύτερη μηχανή.

    Το gt δεν έχει πουλήσει πολύ και δεν ξέρω κατά πόσο θα σας βολεψει έστω και για light χωματόδρομο.
    Ενώ το mt με λίγο πιο ανάμικτο πέλμα στο λάστιχο θα κάνει ήπιες διελεύσεις.

    Επίσης αξίζει να δεις και το 525 dsx της Voge, πιο μικρό σε κυβικά, αλλά θεωρώ ότι θα σας καλύψει και σίγουρα πιο χαμηλή κατανάλωση από τα cf

    Επίσης δεν ξέρω το royal Enfield το καινούργιο Himalayan εάν θα σας βολεψει και εάν είναι καλύτερο από τα προαναφερθέντα.
    Θα κόβειντον αέρα ; λιγο μικρός ανεμοθραυστης ; και μονοκύλινδρο δε ξέρω. δε με χαλάει η εμφάνιση πάντως

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2017
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    mt εχουν πουληθει 100 και gt 1,οποτε δυσκολο ειναι να βρει κριτικη για gt.Σαν κινητηρας το ιδιο ειναι,οποτε αν σ αρεσει φιλε παρτο.Δοκιμασε ολες τις συναφεις κινεζομαρκες (για καινουργιο )ολες οι εταιρειες δινουν για τεστ,και αποφασισε ΑΦΟΥ τις οδηγησεις ολες.
    Μάλλον δεν είναι τυχαίο που επιλέγουν. On/off kai adventure .ανέβηκα στις μηχανες αλλά όπως λες θα πρέπει να πάμε μαζί για test drive. Μάλλον το άρθρο θα ήταν πιο σωστό ποιες είναι οι επιλογές μου μεχρι 6.000 ( γτ πιο χαμηλά δε βρήκα κάποια μηχανή που να κάνει αυτά που θέλω) ..
    Ευχαριστώ παντως

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Έχω της cf moto το clx οπότε έχω εικόνα από τον κινητήρα της

    Θα έλεγα από cf ιδανικά να δεις το καινούργιο mt 700 πιο καλός κινητήρας από το 650 και εν γένει για τα λίγα παραπάνω χρήματα που ζητά πολύ καλύτερη μηχανη...
    Ξέρω πως έχει μόνο διαφορά 3mm στις μπιελες.
    Αν έχεις οποιαδήποτε πληροφορία για αυτό το μοτέρ δώσε λινκ σε παρακαλώ, ψάχνω μήνες. Ευχαριστώ!

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Δυστυχώς δεν έχω στοιχεία για τον κινητήρα.

    Απλός αναβάτης είμαι χωρίς μηχανολογική εμπειρία, αλλά έχω διαβάσει και ακούσει καλά πράγματα για τον κινητήρα του mt 700 σε σχέση με το 650.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    2023 CFMOTO 700MT Engine & Performance

    CFMoto has a growing range of parallel twin engines, from 450cc to 800cc, but the 700MT’s engine is based on the most familiar of them all – the old 650 twin that’s been at the heart of the brand’s middleweight range for years.
    It’s a design that’s famously similar to Kawasaki’s ER6 engine, itself since developed into the power unit for the Versys 650, and in 649cc ‘650’ form it shared the same 83mm bore and 60mm stroke as the Kawasakis that inspired it. For the 700CL-X and the new 700MT, the stroke is increased to 64mm while the bore remains at 80mm, giving a 693cc total capacity and substantially more performance.
    Peak power is 49kW (67PS, 66hp), up from 41.5kW (56hp) for the 650MT. There’s a smaller boost in peak torque, from 54.4Nm (40lb-ft) for the 650 to 60Nm (44lb-ft), but the power increase suggests the updated engine also has a much broader spread torque.
    The new engine exactly matches the Kawasaki Versys in terms of peak power and comes within a whisker of the 70hp Suzuki V-Strom 650. Yamaha’s Tracer 7, meanwhile, edges them fractionally with 72hp but is still within striking distance.
    https://www.bennetts.co.uk/bikesocial/reviews/bikes/cfmoto/700mt-2023-review#3
    επίσης καταλάθος έπεσε και το μάτι μου σε ένα ειδικό κιτ αύξησης δύναμης (φίλτρο + πρόγραμα) σε αυτό το μοτέρ, οι κάτοχοι ίσως θέλουν να ρίξουν μια ματιά

    https://eshop.throttlepunks.cz/en/cf...0mt-power-kit/

  14. #14
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Αν ενδιάμεσα ρίξουν μια ματιά (~300€) στα σώματα ψεκασμού, πάει παραπάνω

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2007, 00:35
  2. Hyosung GT 650 S/T
    από idi στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 17:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF