Σελίδα 8 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 178

Θέμα: Περί ηλεκτροκινουμένων (Hybrid-plug-in) οχημάτων το ανάγνωσμα

  1. #106
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.484
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Τότε να δούμε τι θα σκαρφιστούν για να το απαγορεύσουν ή να χρεώνουν τον Ήλιο.
    η ευρηματικότητα είναι μεγάλη και αναπόφευκτα τα ληστρικά...αν δε τους πάρουμε με τις πέτρες
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.851
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Σε λίγα χρόνια θα είναι λύση επιβίωσης οι εγκαταστάσεις αποθήκευσης ενέργειας από τον Ήλιο και θα τις συναντάμε όπως τώρα τους ηλιακούς θερμοσίφωνες.
    Τότε να δούμε τι θα σκαρφιστούν για να το απαγορεύσουν ή να χρεώνουν τον Ήλιο.
    Δεν είναι ούτε εύκολο ούτε σίγουρο ότι γίνεται. Η αποθήκευση ενέργειας απαιτεί πρώτες ύλες σε περίπτωση που μιλάμε για μπαταρία οι οποίες δεν παράγονται Ευρώπη.
    Στην περίπτωση του υδρογόνου (ουσιαστικά και αυτό λειτουργεί σαν "αποθήκευση") απαιτούνται υποδομές.
    Χωρίς να υπάρχει κανένας σχεδιασμός, η ΕΕ ξεκίνησε να νομοθετεί υπέρ της χρήσης και να επιδοτεί τα ηλεκτρικά, ουσιαστικά χρηματοδοτώντας την Ευρωπαϊκή αυτοκινητοβιομηχανία
    προκειμένου να αποκτήσει τεχνολογικό προβάδισμα.
    Είδη η Κίνα περιορίζει τις εξαγωγές κρίσιμων υλικών για την κατασκευή μπαταριών, προκειμένου να διατηρήσει τον έλεγχο στην παραγωγή τους και το τεχνολογικό της προβάδισμα και την πολιτική επιρροή της.
    Πληρώνουμε λοιπόν τεχνολογία με κίνδυνο να καταλήξουν όλα σε φιάσκο παρόμοιο με αυτό του φυσικού αερίου της Ρωσίας.
    Σίγουρη λύση λοιπόν δεν υπάρχει στο πρόβλημα.
    Εμείς βέβαια για τις επόμενες δεκαετίες θα χρυσοπληρώνουμε το ρεύμα που θα παράγεται από κάρβουνο μέχρι να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα.
    Δεν μπαίνω στο θέμα ανακύκλωσης των μπαταριών μετά τη χρήση τους που θα καταλήξουν σε σκουπιδοτόπους...
    Από την άλλη η Ιαπωνία δουλεύει σε πολλές κατευθύνσεις ταυτόχρονα και νομίζω θα είναι πάλι κερδισμένη.
    Τελευταία τροποποίηση από stefanos; 11/12/2023 στις 17:20.

  3. #108
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.530
    η πιο ανανεωσιμη και καθαρη πηγη ενεργειας στον πλανητη ειναι το υδρογονο
    οι MEK για την καυση του υπαρχουν ειδη
    απομενει να λυθει η αποθηκευση και διαθεση του
    http://www.cres.gr/kape/news/deltia/forma_ydrogono.htm

  4. #109
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    η πιο ανανεωσιμη και καθαρη πηγη ενεργειας στον πλανητη ειναι το υδρογονο
    οι MEK για την καυση του υπαρχουν ειδη
    απομενει να λυθει η αποθηκευση και διαθεση του
    http://www.cres.gr/kape/news/deltia/forma_ydrogono.htm
    Αν κατάφερναν την αποθήκευση του, η διάθεση θα γινόταν αστραπιαία. Το προσπαθούν εδώ και χρόνια στα αεροπλάνα, δεν το έχουν πετύχει ακόμα. Είναι η πιο σωστή λύση φυσικά.

  5. #110
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.472
    Εαν ο χρονος φορτισης οποιουδηποτε αμιγως ηλεκτρικου δεν εξισωθεί με ενος συμβατικου (δλδ. max 3 λεπτα) δεν βλεπω το λογο για
    να δωσεις 30 χιλιαρικα.
    Μεχρι τότε το μελλον θα ανηκει στα υβριδικά.
    Τη λογικη, κανω Χ χιλιομετρα τη μερα καιτο βραδυ το φορτιζω δεν την καταλαβαινω.
    Δλδ. να χρειαστεις αμεσα να πας καπου να μην μπορεις, γιατι δεν εχει φορτισει το αμαξι ???

  6. #111
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.825
    Έχει πολλές αδυναμίες το θέμα ηλεκτροκίνηση, και συμφωνώ ότι μάλλον είναι ενδιάμεσο στάδιο προτού περάσουμε στο Υδρογόνο.

    Κατά τα άλλα, το PHEV που κυκλοφορώ, μπορεί να μου στοιχίζει λίγο παραπάνω στα καύσιμα όταν κάνω ταξίδι, αλλά μέσα στο μήνα είναι ζήτημα αν καίω 40€ καύσιμο (κάποτε έκαιγα πάνω από 350€).

  7. #112
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Καλή κατανάλωση τα 10€ την εβδομάδα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #113
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Έχει πολλές αδυναμίες το θέμα ηλεκτροκίνηση, και συμφωνώ ότι μάλλον είναι ενδιάμεσο στάδιο προτού περάσουμε στο Υδρογόνο.

    Κατά τα άλλα, το PHEV που κυκλοφορώ, μπορεί να μου στοιχίζει λίγο παραπάνω στα καύσιμα όταν κάνω ταξίδι, αλλά μέσα στο μήνα είναι ζήτημα αν καίω 40€ καύσιμο (κάποτε έκαιγα πάνω από 350€).
    Βάλε και τον λογαριασμό του ρεύματος... έτσι δεν λέει τίποτα.

  9. #114
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.825
    φορτίζω στην εταιρία


    Όπως και να 'χει όμως, ένα ηλεκτρικό αν φορτίζει στο σπίτι “καίει” πάνω κάτω 4-4,5€/100km

  10. #115
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    630
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    φορτίζω στην εταιρία


    Όπως και να 'χει όμως, ένα ηλεκτρικό αν φορτίζει στο σπίτι “καίει” πάνω κάτω 4-4,5€/100km
    Καπου διαβασα ομως οτι πλεον θα θες δευτερο ρολοι για φορτιση ηλεκτρικου ωστε να χρεωνεσαι αλλη τιμη για αυτο, το οποιο εκτος απο το κοστος ηλεκτρικης εγκαταστασης οικιακου φορτιστη θελει και ρολοι ψηφιακο, θελει και αδειες απο ΔΕΔΔΗΕ κλπ

  11. #116
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    φορτίζω στην εταιρία


    Όπως και να 'χει όμως, ένα ηλεκτρικό αν φορτίζει στο σπίτι “καίει” πάνω κάτω 4-4,5€/100km
    Ωραίος... αλλά δεν είναι τόσο απλό όπως το περιγράφεις, αν ξεπεράσεις το όριο των 800klw το δίμηνο (νομίζω) στο σπίτι αλλάζουν προς τα πάνω οι χρεώσεις.

  12. #117
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.070
    πετατε νουμερα στην τυχη που δεν βγαζουν κανενα νοημα

  13. #118
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    669
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Στο νέο μου σπίτι θα μπει στην ταράτσα πάρκο φωτοβολταικων 8 kwh. Με net metering και με τις ηλιόλουστες μέρες εδώ στην Κρήτη το ρεύμα μου θα μου βγαίνει όλο. Απόσβεση επένδυσης ούτε 2 χρόνια με τις καναλωσεις μου.
    Έβαλα πρόσφατα το μισό απο όσο θές να βάλεις με net-metering και μπαταρίες και επιδότηση.
    Αυτή η απόσβεση δε βγαίνει με τίποτα που αναφέρεις.

    Δεν θα το αναλύσω παραπάνω. Σου αναφέρω απλά ότι για ~5500-6000kwh/έτος θα κάνω απόσβεση σε ~7 χρόνια.
    Δε ξέρω αν υπολογίζεις τις βενζίνες που θα έδινες μέσα αλλά εκεί μπλέκει πολύ το πράγμα.

    Εγώ υπολογίζω κόστος ρεύματος και κόστος κατασκευής.

    ΥΓ. Πήρα >5 προσφορές απο μεγάλα ονόματα (στην Κρήτη) και όλοι έδιναν λάθος νούμερα απόσβεσης. Ένας μάλιστα στους υπολογισμούς έβαζε ταυτοχρονισμό 100% που κάνει μπαμ κιόλας.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  14. #119
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PaNick67 Προβολή μηνύματος
    Καπου διαβασα ομως οτι πλεον θα θες δευτερο ρολοι για φορτιση ηλεκτρικου ωστε να χρεωνεσαι αλλη τιμη για αυτο, το οποιο εκτος απο το κοστος ηλεκτρικης εγκαταστασης οικιακου φορτιστη θελει και ρολοι ψηφιακο, θελει και αδειες απο ΔΕΔΔΗΕ κλπ
    Δώσε λινκ αν έχεις. Αν δεν είναι τουλάχιστον τα μισά από την οικιακή χρέωση δεν έχει λόγο ύπαρξης.
    Το κόστος του συστήματος και της συντήρησης θα μεταφερθεί κάποια στιγμή στον πολίτη.
    Γενικά μου φαίνεται σαν τρικ για να μπορούν να του φορτώσουν διάφορα πάγια με μόνη δικαιολογία ότι δεν εφαρμόζονται στο οικιακό..

    Δεν ξέρω, γιατί να αλλάξει κάτι που λειτουργεί με λιγότερα έξοδα και υπάρχει ήδη;
    Τουλάχιστον ας δούμε τι κάνουν οι Γάλλοι γι'αυτό.
    Είναι μακραν το πιο εξελιγμένο κράτος και υποτίθεται ότι μπορούμε κάλλιστα να έχουμε ίδιες επιλογές.

  15. #120
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Το πλήρως ηλεκτρικά αυτοκίνητα έχουν περιορισμούς ειδικά σε ταξίδια.
    Να πω την εμπειρία μου, έχω plug in υβριδικό 2.5 χρόνια με αυτονομία 40-55 χιλιόμετρα. Περίπου όσα κάνω καθημερινά,οπότε κάθε βράδυ μπαίνει στην πρίζα και δεν με απασχολεί. Και να χρειαστώ να κάνω περισσότερα δεν με απασχολεί και πάλι γιατί έχω τον θερμικό κινητήρα.
    Όσο καιρό το έχω, έχω βάλει 6-7 φορές βενζίνη και αυτό μόνο για ταξίδια.
    Στα καθημερινά μου επειδή είναι κυρίως πόλη θα ήθελα περίπου 250ε το μήνα ενώ τώρα θέλω 100ε σε ρεύμα.
    Αρα έχω ένα κέρδος περίπου 4500ε.
    +μηδενικα τέλη
    +μηδενική φθορά στον κινητήρα βενζίνης.
    +αθόρυβη μετακίνηση
    Ακόμα, έχω ένα αυτοκίνητο 240 ίππων και 45 κιλών ροπής με θερμικό κινητήρα 1300 κυβικών με ελάχιστο τεκμήριο και άλλες φορολογικές επιβαρύνσεις.
    Το αυτοκίνητο είναι το gla250e.
    Για τη δική μου χρήση το υβριδικό είναι γαματο. Αυτά.
    1.300cc, 240 άλογα, μάλλον κάτι σε wankel σκέφτομαι....

Σελίδα 8 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περί enduro το ανάγνωσμα
    από Dbnn στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2014, 08:14
  2. Πινακίδας... το ανάγνωσμα.
    από slacker στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 11:20
  3. Περι φιλιας το αναγνωσμα . . .
    από tifoefs στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2005, 15:09
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2005, 09:49
  5. diablo το ανάγνωσμα..
    από sporky στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2004, 20:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF