Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: dayang 100cc

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2023
    Μηνύματα
    4

    Post dayang 100cc

    Γεια σας παιδια εχω ενα παπι dayang 100cc και την τελευταια φορα που το πηγα στο μαστορα για σερβις μου ειπε το μηχανακι σου βαραει .Ειναι η μπυελα μου ειπε λογικα και επισης μου ειπε οτι εχει ενα μοτερ λιφαν 110cc να το βαλει οταν χρειαστει.Οντος στις χαμηλες στροφες το μηχανακι βρονταει καταλαβαινω δονηση στο τιμονι και στα ποδια μου που πατανε.Αν δεν διατυπωνω καλα εννοιες σχετικα με το μηχανακι συγχωρεστε με παιδια δε γνωριζω καλα απο μοτερ.Ο μαστορας μου ειπε σε κανα 6μηνο θα σου χαλασει ,Εγω το μηχανακι δε το ζοριζω δεν το ταλαιπωρω ειδικα τωρα το παω σταθερα 60χιλιομετρα για να μη ζοριζεται η μπυελα οπως θεωρω εγω .Δε γνωριζω για αυτο μπηκα στην ομαδα αυτη.Απο οτι εχω μαθει ο στροφαλος και η μπυελα θα εχουν χαλασει σιγουρα.Υπαρχει περιπτωση να χαλασουν το πιστονι και ο κυλινδρος?Με συμερει να το παω ετσι χαλαρα οσο με παει η να το κατεβασω το μοτερ να το παω στο μαστορα για οτι αλλαγες θα μου πει?Επισης αν δεν εχουν χαλασει κυλινδρος και πιστονι μηπως ειναι ευκαιρια να αλλαχτουν με ποιο αξιοπιστα ανταλλακτικα τυπου λιφαν?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Όσο το αφήνεις τόσο μεγαλύτερη θα είναι η ζημιά.Να το επισκευάσει δεν συμφέρει,βάλε ένα λιφαν 110 όπως σου είπε ο μάστορας

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Όσο το αφήνεις τόσο μεγαλύτερη θα είναι η ζημιά.Να το επισκευάσει δεν συμφέρει,βάλε ένα λιφαν 110 όπως σου είπε ο μάστορας
    Προσυπογράφω, lifan 110 άμιζο, δεν σπάει, δεν χαλάει....
    Να αποφύγεις τις εκδόσεις με μίζα, ακούγονται ότι βγάζουν διάφορα θέματα.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Για αρχή σιγουρέψου ότι δεν σε δουλεύει ο μάστορας επειδή σε είδε άσχετο και θέλει να βγάλει μεροκάματο η να ξεφορτωθεί το μοτέρ που έμεινε, το μηχανάκι μπορεί να τρέμει γιατί έχουν ξεσφιξει οι αξονες-βιδες συγκράτησης του μοτέρ,η οι βίδες από τα πατακια

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2023
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Για αρχή σιγουρέψου ότι δεν σε δουλεύει ο μάστορας επειδή σε είδε άσχετο και θέλει να βγάλει μεροκάματο η να ξεφορτωθεί το μοτέρ που έμεινε, το μηχανάκι μπορεί να τρέμει γιατί έχουν ξεσφιξει οι αξονες-βιδες συγκράτησης του μοτέρ,η οι βίδες από τα πατακια
    Οχι το ελεγξα οι βιδες ειναι καλα βιδωμενες παιδια

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2023
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JOHN92 Προβολή μηνύματος
    Οχι το ελεγξα οι βιδες ειναι καλα βιδωμενες παιδια
    Το μηχανακι το ελυσα με τον πατερα μου λυσαμε κυλινδροκεφαλη ανοιξαμε τα καρτερ φαινεται πλεον η μπυελα,Αλλα πρεπει να λυθε και το βολαν για να ελευθερωσει η μπυελα ,Το βολαν βγαινει με ενα ειδικο συστημα που αγκαλιαζει το ιδιο το βολαν για να κρατας κοντρα και να λυνει με τη καστανια το παξυμαδι που εχει μεσα το οποιο το καταλαβα απο ενα βιντεο ειδα σε ενα βιντεο στο ιντερνετ.Επισης κατι ακομα ταν λυσαμε τη κυλινδροκεφαλη μας επεσαν δυο βιδακια και δε γνωριζουμε που μπαινουν γιατι δε τα βγαλαμε με το χερι οικιοθελως.Υπαρχει περιπτωση το μανουαλ να τα δειχνει ρε παιδια αυταπου μπορει να βιδωνουν?Αν ξερει καποιος ασ μου στειλει ενα λινκ με το μανουαλ θα ηθελα να το εχω.Καλη χρονια καλη τυχη και υγεια επισηε σε ολα τα παιδια στην ομαδα.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2023
    Μηνύματα
    4
    Πιδια απο ποιο καταστημα θεωρειται αξιοπιστο για αγορα λιφαν 110κυβικα αμιζο.Επισης κατι ακομα υπαρχει εγγυηση που συνοδευεται με την αγορα του κινητηρα?
    Τελευταία τροποποίηση από JOHN92; 11/01/2024 στις 13:02.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Μανιουαλ δεν υπάρχει νομίζω,το μοτέρ του όμως είναι αντιγραφή honda.Ανεβασε φωτό με τα βιδακια που λες μήπως και σε βοηθήσουμε.Από οποίο κατάστημα και να το πάρεις το μοτέρ το ίδιο είναι, καινούριο μοτέρ σε κούτα είναι.Το ποιο πιθανό βέβαια να μην ταιριάζει στα ρεύματα που βγάζει το μοτέρ με την πλεξούδα του dayang.Εχω Daytona το οποίο νομίζω είναι ίδιο με dayang και ήθελε κόψε ραψε γτ το Daytona είχε φύσα στην πλεξούδα ενώ το λιφαν όχι.Ειχα το λιφαν 110 το μιζατο.Επειδη το είχα για ντελίβερι προτίμησα με μίζα,σβήσε άναψε μανιβέλα δν με εψηνε

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΩΛΕΙΤΑΙ HONDA DREEM 100cc
    από SKIP στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2005, 11:45
  2. PEUGEOT LOOXOR 100cc TUNING
    από GAS-GAS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2005, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF