Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Δεν ξέρω τι να πρώτο αλλαξω

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/12/2023
    Μηνύματα
    5

    Δεν ξέρω τι να πρώτο αλλαξω

    Καλησπέρα παιδιά. Χρόνια πολλά καλές γιορτές! Ας αρχίσουμε λοιπόν… Έχω ένα δίχρονο 50cc Peugeot Trekker. Ήταν στο χωριό παρατημένο και αποφάσισα να το πάρω να μπορώ να κινούμε με ευκολία ( μέγα λάθος ). Από τότε που πήρα το μηχανάκι στα χέρια μου το σενιαρισα κλπ κλπ άρχισε τα μικρό προβλήματα. Έκανε συνέχεια υπερχυληση το καρμπυρατέρ δεν είχε φώτα, δεν είχε μπαταρία και πολλά αλλά. Μα’υτά και μα’υτά, κάθισα ασχολήθηκα και το πρόβλημα λύθηκε. ( Κάτι που ξέχασα να αναφέρω παραπάνω είναι ότι το καρμπυρατέρ είχε καθαρίστε από μάστορα πριν κανένα χρόνο ). Τώρα έχω άλλο θέμα. Το μηχανάκι παίρνει μπρος κανονικά όλα τα φώτα ανάβουν ο ήχος είναι οκευ αλλά μόλις το κατεβάσω από το διπλό Σταν η φυσική χάνει το νόημα της

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Καλώς ήρθες στο forum!



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lildodos Προβολή μηνύματος
    ... Τώρα έχω άλλο θέμα. Το μηχανάκι παίρνει μπρος κανονικά όλα τα φώτα ανάβουν ο ήχος είναι οκευ αλλά μόλις το κατεβάσω από το διπλό Σταν η φυσική χάνει το νόημα της
    Θα μπορούσες σε παρακαλώ να εξηγήσεις τι εννοείς όταν λες ότι η Φυσική χάνει το νόημά της;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Καλώς ήρθες στο forum!




    Θα μπορούσες σε παρακαλώ να εξηγήσεις τι εννοείς όταν λες ότι η Φυσική χάνει το νόημά της;
    Δεν έχεις δει ακόμα παραφυσικά φαινόμενα στα μΕχανάκια, μΕ φαίνεται....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    207
    Ίσως η κλασσική φυσική! Άμα το ξαναδείς με την κβαντική φυσική θα δεις πως όλα είναι φυσιολογικα!

  5. #5
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Ίσως η κλασσική φυσική! Άμα το ξαναδείς με την κβαντική φυσική θα δεις πως όλα είναι φυσιολογικα!
    Peugeot του Schrödinger, που μπορεί ταυτόχρονα να έχει πάρει μπρος, αλλά και να είναι σβηστό;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    207
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Peugeot του Schrödinger, που μπορεί ταυτόχρονα να έχει πάρει μπρος, αλλά και να είναι σβηστό;
    Ναι, και όταν τρέχει μπορεί να συμπεριφερθεί είτε σαν κύμα, είτε σαν σωματίδιο ή και τα 2 ταυτόχρονα!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.751
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lildodos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά. Χρόνια πολλά καλές γιορτές! Ας αρχίσουμε λοιπόν… Έχω ένα δίχρονο 50cc Peugeot Trekker. Ήταν στο χωριό παρατημένο και αποφάσισα να το πάρω να μπορώ να κινούμε με ευκολία ( μέγα λάθος ). Από τότε που πήρα το μηχανάκι στα χέρια μου το σενιαρισα κλπ κλπ άρχισε τα μικρό προβλήματα. Έκανε συνέχεια υπερχυληση το καρμπυρατέρ δεν είχε φώτα, δεν είχε μπαταρία και πολλά αλλά. Μα’υτά και μα’υτά, κάθισα ασχολήθηκα και το πρόβλημα λύθηκε. ( Κάτι που ξέχασα να αναφέρω παραπάνω είναι ότι το καρμπυρατέρ είχε καθαρίστε από μάστορα πριν κανένα χρόνο ). Τώρα έχω άλλο θέμα. Το μηχανάκι παίρνει μπρος κανονικά όλα τα φώτα ανάβουν ο ήχος είναι οκευ αλλά μόλις το κατεβάσω από το διπλό Σταν η φυσική χάνει το νόημα της
    Υπάρχει λόγος που ένα όχημα είναι παρατημένο, δεν το θέλει κανένας, το χαρίζουν, το πουλάνε σε τιμή τύπου 50 ευρώ κ.ο.κ. Μπας και πριν ψάξεις την Φυσική, να ψάξεις την απλή λογική, και να μην ασχολείσαι με χαμένες υποθέσεις;

    Πάρε κάτι άλλο. Δίχρονο στο 2024; Μηπως να πάρεις και ένα τρακτέρ με ατμομηχανή;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/12/2023
    Μηνύματα
    5
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις αστείες απαντήσεις. Με το χάνει το νόημα της η φυσική το είπα μεταφορικά. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει καλώς! Ευχαριστώ πολύ

  9. #9
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Αρχικά προσπάθησε να περιγράψεις όσο ακριβέστερα μπορείς το πρόβλημα που έχεις. Η τηλεδιάγνωση είναι ούτως ή άλλως δύσκολη.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Οι λόγοι για να αναστήσεις ένα μηχανάκι μπορεί να είναι πολλοί.
    Οικονομικοί, συναισθηματικοί, βίτσιο κλπ.
    Πολλοί εδώ μέσα έχουν αναστήσει "παρτάλια" με μεγαλύτερη ή μικρότερη επιτυχία, που δεν ήταν αξιόλογα ούτε την εποχή που πρωτό - κυκλοφόρησαν.
    Κάποιοι είναι ρακοσυλέκτες και νομίζουν ότι είναι μοτοσυλέκτες, οι φαντασιώσεις ακόμα είναι αχρεωστί.
    Τα σκουπίδια του ενός ο θησαυρός του άλλου.
    Αnyways.

    Παλιό μηχανάκι και μάστορας είναι κακός συνδυασμός.
    Ο μάστορας θέλει να βγάλει καλό και το δυνατόν εύκολο μεροκάματο και καλά κάνει, (ειδικά τώρα που αφού έφαγε το παραμύθι Μητσοτάκη και τον ψήφισε, τρώει τώρα και το κωλ0δάχτυλο του "τεκμαρτού με τριετίες").
    ΔΕΝ θέλει να παίζει τον ντετέκτιβ στο CSI Χαλάνδρι και να ψάχνει να βρει "γιατί το ρημάδι δεν δουλεύει".
    Τακάκι, λαδάκι, φιλτράκι κλπ.

    Αν σε ενδιαφέρει να το κρατήσεις για τους δικούς σου λόγους και σε βολεύει για αυτά που κάνεις, άνοιξε κάνα βιβλίο να μάθεις να κάνεις τα βασικά μόνος σου και ρώτα εδώ και αλλού με σαφή περιγραφή του προβλήματος, κατά προτίμηση συνοδευόμενη από φωτογραφίες.
    Στην τελική ένα δίχρονο, απλό μοτεράκι είναι, δεν είναι επιταχυντής σωματιδίων.
    Αλλιώς δώσε πάγια εντολή στο μαστοράκο, να μπορέσει να χτίσει ο έρμος και εκείνο το εξοχικό στο "Κατάκολο".
    Τελευταία τροποποίηση από SeniorCanardo; 27/12/2023 στις 10:52.
    Oldfarts never die

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Στην τελική ένα δίχρονο, απλό μοτεράκι είναι, δεν είναι επιταχυντής σωματιδίων.
    Ο επιταχυντής σωματιδίων είναι πιο "εύκολος" από ένα δίχρονο 50αρι Peugeot ....


    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/12/2023
    Μηνύματα
    5
    Παιδιά έχω βγάλει κάποια βίντεο αλλά πως μπορώ να τα δημοσιεύσω; Καλή χρόνια σε όλους κιόλας με υγεία!

  13. #13
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lildodos Προβολή μηνύματος
    Παιδιά έχω βγάλει κάποια βίντεο αλλά πως μπορώ να τα δημοσιεύσω; Καλή χρόνια σε όλους κιόλας με υγεία!
    Τα ανεβάζεις πρώτα στο ΥΤ και κατόπιν επικολλάς το λινκ του πατώντας το προτελευταίο εικονίδιο "Εισαγωγή βίντεο" στην απάντηση εδώ.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/12/2023
    Μηνύματα
    5
    https://youtube.com/shorts/NVsBi7k1ioY?feature=shared Αυτό εδώ είναι το βίντεο λοιπόν. Εχθές παρόλα αυτά το πήγα βόλτα και είχε αυτο το θέμα αλλά όχι τόσο πολύ. Θέλω να κάψω όλη την βενζίνη να βάλω 100σταρα γιατί την προηγούμενο φορά που είχα βάλει σε ένα πρατήριο revoil δεν φαίνεται να ήταν καλή. Επίσης θα βγάλω κάποιες φωτογραφίες να σας δείξω και το κάτω μέρος από την μηχανή. Φαίνεται να χάνει λάδια και το κάτω μέρος είναι μαύρο μαζί με λάδι χώμα και τα σχετικά. Δεν ξέρω άμα φταίνε οι φλάντζες και δεν ξέρω ποσά χρόνια έχουν να αλλαχτούν. Τέλος πάντων, ανέβασα το βίντεο οποίος γνωρίζει κάτι να το αναφέρει παρακαλώ. Ευχαριστώ πολύ!
    Τελευταία τροποποίηση από karellen; 16/01/2024 στις 15:03.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Που ειναι ο Δαλτωνας οταν τον χρειαζομαστε ρε γαμωτο !!!

    100αρα γιατι να βαλεις? Πεταμενα χρηματα... Δες τα μειγματα ξανα και το καρμπυρατερ λεω εγω.
    Quod me nutrit... me destruit.....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. δεν ξερω τι να παρω? Help
    από gtsagas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2008, 00:46
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ....
    από rantanplan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2008, 17:08
  3. δεν ξερω τι να πω........
    από orangefactor στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2008, 17:05
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2007, 15:12
  5. δεν ξερω τι να κανω
    από μοτορας στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2005, 13:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF