Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Βοήθεια για την επιλογή παντελονιού…

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138

    Smile Βοήθεια για την επιλογή παντελονιού…

    Καταρχάς καλή χρονιά με υγεία και καλές διαδρομές σε όλους!

    Ψάχνω παντελόνι για touring Μια και έχω ήδη ένα jean Denim για μες στην πόλη!

    Έχω βρει το παντελόνι PANT DAINESE NEW DRAKE AIR TEX BLACK σε προσφορά για το νούμερο μου στα 70€ Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι καλοκαιρινό η χειμερινό

    Το έχει κάποιος? μπορεί να μου πει προσωπική εμπειρία?
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Όταν γράφουν AIR 99% είναι καλοκαιρινά.
    Dainese με 70€ ? Που το βρήκες?

  3. #3
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haf Προβολή μηνύματος
    Καταρχάς καλή χρονιά με υγεία και καλές διαδρομές σε όλους!

    Ψάχνω παντελόνι για touring Μια και έχω ήδη ένα jean Denim για μες στην πόλη!

    Έχω βρει το παντελόνι PANT DAINESE NEW DRAKE AIR TEX BLACK σε προσφορά για το νούμερο μου στα 70€ Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι καλοκαιρινό η χειμερινό

    Το έχει κάποιος? μπορεί να μου πει προσωπική εμπειρία?
    Στο διαδίκτυο αναφέρεται ως καλοκαιρινό. Συνήθως τα μοντέλα air στα ενδύματα αντιστοιχούν σε καλοκαιρινό τύπο.

    Edit: Karellen, με πρόλαβες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    197
    Επειδή το έχω το παντελόνι (αν θέλεις ρίξε μια ματιά στο ποστ που έχω στην υπογραφή μου), ΔΕΝ είναι καλοκαιρινό και ας λέει στο skroutz ότι είναι. Το έχω φορέσει σε μεγάλες βόλτες με θερμοκρασίες +/- 10 βαθμούς και μη σου πω ένιωθα μια μικρή ζεστούλα. Έχει αεραγωγούς στα γόνατα που μπορείς να ανοίξεις σε πιο υψηλές θερμοκρασίες αλλά δεν νομίζω στο ελληνικό καλοκαίρι των 40 βαθμών να βοηθάνε πολύ. Προσωπικά δεν θα το συνιστούσα για καλοκαίρι, είναι ιδανικό για φθινόπωρο ως και τις πρώτες ζέστες τον Απρίλιο - Μάιο. Υπάρχει το "Drake Super Air Tex" που στην μπροστινή επιφάνεια είναι διάτρητο και είναι όντως ανοιξιάτικο - καλοκαιρινό.

    Τέλος, 70 ευρώ είναι πολύ ύποπτη τιμή όταν καινούργιο/χωρίς κάποια έκπτωση κοστίζει 200+.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Αν θες την γνώμη μου, για να πάρεις παντελόνι, πήγαινε σε κατάστημα με την μοτοσυκλέτα σου, φόρεσε το και ανέβα επάνω να δεις πως είναι όταν κάθεσαι καθώς οδηγάς.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Επειδή το έχω το παντελόνι (αν θέλεις ρίξε μια ματιά στο ποστ που έχω στην υπογραφή μου), ΔΕΝ είναι καλοκαιρινό και ας λέει στο skroutz ότι είναι. Το έχω φορέσει σε μεγάλες βόλτες με θερμοκρασίες +/- 10 βαθμούς και μη σου πω ένιωθα μια μικρή ζεστούλα. Έχει αεραγωγούς στα γόνατα που μπορείς να ανοίξεις σε πιο υψηλές θερμοκρασίες αλλά δεν νομίζω στο ελληνικό καλοκαίρι των 40 βαθμών να βοηθάνε πολύ. Προσωπικά δεν θα το συνιστούσα για καλοκαίρι, είναι ιδανικό για φθινόπωρο ως και τις πρώτες ζέστες τον Απρίλιο - Μάιο. Υπάρχει το "Drake Super Air Tex" που στην μπροστινή επιφάνεια είναι διάτρητο και είναι όντως ανοιξιάτικο - καλοκαιρινό.

    Τέλος, 70 ευρώ είναι πολύ ύποπτη τιμή όταν καινούργιο/χωρίς κάποια έκπτωση κοστίζει 200+.
    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!
    Ευχαριστώ για την διευκρίνηση, Μπορείς να μου πεις πόσα κιλά είσαι για το 54 νούμερο?
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    197
    Χρόνια πολλά, ευτυχισμένο το νέο έτος! Είμαι 1,92 m και βάρος 100 κιλά. Επειδή ρόλο παίζει και το μήκος, αν πρόκειται να το παραγγείλεις από ίντερνετ καλό θα ήταν να δοκιμάσεις έστω κάποιο άλλο παντελόνι της εταιρείας αν δεν βρεις το συγκεκριμένο καθώς οι γραμμές τους είναι πάνω κάτω ίδιες. Ό,τι έχω δοκιμάσει σε παπούτσι Dainese, από casual μποτάκι ως και touring/sport ψηλή μπότα, το νούμερο μου ήταν το 46. Το ίδιο και σε παντελόνια, πήρα ένα δερμάτινο Dainese πριν λίγους μήνες και σε όλα που δοκίμασα πάλι το νούμερο μου ήταν το 54.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Αν θες την γνώμη μου, για να πάρεις παντελόνι, πήγαινε σε κατάστημα με την μοτοσυκλέτα σου, φόρεσε το και ανέβα επάνω να δεις πως είναι όταν κάθεσαι καθώς οδηγάς.
    Πολύ πολύ σημαντικό...

    Θα το λέω με κάθε ευκαιρία.
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=46659

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Έχω αυτό και παρότι δεν είναι καλοκαιρινό δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα πέρσι με καύσωνες στην Κρήτη. Δν έχει δοκιμαστεί σε σαβούρα αλλά με λίγα χλμ σύρισμο νιώθω ότι δεν θα σκιστεί. Σε σαβούρα έχει δοκιμαστεί αυτό και τα πήγε περίφημα (σε αντίθεση με τη σαβούρα μου ) Περίπου 50-65 χλμ low side δεν σκίστηκε τπτ πέραν από την τσέπη που έφταιγα εγώ γιατί είχα βάλει κλειδιά.

    Δες και αυτά αν θες κάτι που να πηγαίνει προς Lvl2

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Έχει κανείς εμπειρία με τα nordcode/nordcap, γενικά παντελόνια μέχρι 120;

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Armure πάντως που είναι η μάρκα της Motocard τα φοράνε πολύ εδώ και ότι έχω πάρει μου έχει βγει πολύ value for money. Είναι σε αυτό το εύρος τιμών.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Έχει κανείς εμπειρία με τα nordcode/nordcap, γενικά παντελόνια μέχρι 120;
    Εγω εχω το nordcap dakar και ειναι οκ .
    Δε λεω σουπερ γιατι ειναι οκ .
    Αν ηταν κανα dainese θα σου ελεγα σουπερ .

    Εγω αυτο που θελω να πω απο την εμπειρια μου οσο αναφορα τα νουμερα και επειδη αναφερθηκε , ειναι οτι ακομα και στην ιδια εταιρια μπορει να φορας διαφορετικο νουμερο αν εισαι καπου στη μεση μεταξυ δυο και αν αυτα πχ μπουφαν ,ειναι διαφορετικης χρισης .
    Πχ εχεις dainese 50 νουμερο touring jacket και θες να παρεις μπουφαν μεσατο κοντο για ss .Δεν νομιζω να μπεις στο 50.
    Στις ιδιες διαστασεις λες ξερω το νουμερο μου και παω για M, παιρνεις NORDCAP τουρινγκ και ερχεται μικρο ...κτλ κτλ .
    Το δικο μου το πηρα καινουριο πολυ κατω στην τιμη απο ιδιωτη που παρηγγειλε λαθος απο ιντερνετ .
    Οτι λοιπον και να παρεις πρεπει ή να το βαλεις ή να βρεις καποιον που να ξερεις διαστασεις και να σου πει στο περιπου να χεις ενα μπουσουλα .
    Εσυ ψαχνεις για καλοκαιρινο ή χειμερινο ?

    Μπορω να σε βοηθησω με νουμερα με μπουφαν και παντελονια ,μονο αν προκειται για 48 και 50 και sm ,medium και ml που εχω περασει απο αυτα και εχω εικονα .
    Αλλιως πρεπει να βρεις καποιον στα δικα σου κυβικα

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Armure πάντως που είναι η μάρκα της Motocard τα φοράνε πολύ εδώ και ότι έχω πάρει μου έχει βγει πολύ value for money. Είναι σε αυτό το εύρος τιμών.
    Αναρωτιέμαι αν θα μπορέσω να τα βρω σε φυσικό κατάστημα Ελλάδα για να κάνω και τη δοκιμή. Ωραία φαίνονται.!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Εγω εχω το nordcap dakar και ειναι οκ .
    Δε λεω σουπερ γιατι ειναι οκ .
    Αν ηταν κανα dainese θα σου ελεγα σουπερ .

    Εγω αυτο που θελω να πω απο την εμπειρια μου οσο αναφορα τα νουμερα και επειδη αναφερθηκε , ειναι οτι ακομα και στην ιδια εταιρια μπορει να φορας διαφορετικο νουμερο αν εισαι καπου στη μεση μεταξυ δυο και αν αυτα πχ μπουφαν ,ειναι διαφορετικης χρισης .
    Πχ εχεις dainese 50 νουμερο touring jacket και θες να παρεις μπουφαν μεσατο κοντο για ss .Δεν νομιζω να μπεις στο 50.
    Στις ιδιες διαστασεις λες ξερω το νουμερο μου και παω για M, παιρνεις NORDCAP τουρινγκ και ερχεται μικρο ...κτλ κτλ .
    Το δικο μου το πηρα καινουριο πολυ κατω στην τιμη απο ιδιωτη που παρηγγειλε λαθος απο ιντερνετ .
    Οτι λοιπον και να παρεις πρεπει ή να το βαλεις ή να βρεις καποιον που να ξερεις διαστασεις και να σου πει στο περιπου να χεις ενα μπουσουλα .
    Εσυ ψαχνεις για καλοκαιρινο ή χειμερινο ?

    Μπορω να σε βοηθησω με νουμερα με μπουφαν και παντελονια ,μονο αν προκειται για 48 και 50 και sm ,medium και ml που εχω περασει απο αυτα και εχω εικονα .
    Αλλιως πρεπει να βρεις καποιον στα δικα σου κυβικα
    Ναι σίγουρα θα πάω να δοκιμάσω ότι είναι να πάρω, καλοκαιρινό εξοπλισμό φοράω κατά βάση όλο το χρόνο, με το κρύο και τις βροχές δεν έχω τόσο θέμα όσο με τη ζέστη

    Σκεφτόμουν κατά πόσο θα είχε νόημα να πάρω απλά επιγονατίδες και να τις φοράω με τα συμβατικά παντελόνια, φαντάζομαι όμως οτι τα υφάσματα θα είναι πιο ανθεκτικά σε περίπτωση στραβής.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Παρόμοια θέματα

  1. Την βοήθεια σας για την επιλογή aftermarket πίσω αμορτισέρ μότο.(ΤDM 850)
    από katsar στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2018, 08:56
  2. Παρακαλω Βοήθεια για την επιλογή πρώτης μηχανής 125cc , είμαι ΆΣΧΕΤΟΣ
    από Nospecialname στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2018, 14:45
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2012, 08:29
  4. βοήθεια για την επιλογη κράνους
    από blackout στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2009, 16:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF