Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 65

Θέμα: Ανταλλακτικα για Freewind 650

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2020
    Μηνύματα
    22
    Συνήθως πυρακτωνουμε τις ροδελες (τουλάχιστον στα πλοια :P ), στην ροδελα του καρτερ δεν θα πιασει?

  2. #17
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jasonas Προβολή μηνύματος
    Συνήθως πυρακτωνουμε τις ροδελες (τουλάχιστον στα πλοια :P ), στην ροδελα του καρτερ δεν θα πιασει?
    Οχι ρε συ
    Μόνο καινούργια εκτός και θες να πάρεις τα κάρτερ στο χέρι
    Αν πάρ΄ελπίδα δεν βρίσκεις ροδέλα, βάζεις την παλιά και πολύ προσοχή στο βίδωμα, δεν θέλει καργάρισμα, αλουμίνιο είναι.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    245
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jasonas Προβολή μηνύματος
    Αν κανω και μικρες και μεγαλες διαδρομες τι μπουζι να βαλω? Γενικα το εχω μεσα στην πολη με μικρες διαδρομες και οχι καθημερινα αλλα που και που κανω και 1-2 ημερες μεγαλα ταξιδιακια!



    Και εγω αυτο σκεφτηκα να παρω τσιμουχες ουτως η αλλως να εχω και αν χρειαστει τα αλλαζω! Απλα δεν ξερω αν εχει ηδη το γνησιο φιλτρο μεσα ή αν τα παιρνω ξεχωριστα! Θα παρω τηλεφωνο απο Δευτερα το μαγαζι να ρωτησω για σιγουρα!




    Ανεφερα τις θερμοκρασιες επειδη κυριως τις ειδα στο πινακακι που εχει μεσα το manual και εχουν καποια συναρτηση με τον τυπο λαδιου που προτεινει!
    Παντως οχι, 10-40 που βαζει ο μηχανικος απο οτι μου ειπε και μια φορα που εβαλα εγω της castrol δούλευε πολυ smooth, δεν εκανε δηλαδη θορυβους κλπ! Γενικα ευτυχως ειναι πολυ καλα συντηρημένη και απο τους προηγουμενους κατοχους και δεν μου εχει βγαλει κανενα προβλημα 2 χρονια που την εχω!

    Συνημμένο 450182



    Οκ θα το ψαξω, ειμαι αναμεσα στο 10-40 και 15-40 (ή 50)


    Γενικα με ψιλοκατατοπισατε στα περισσοτερα! Μονο στα μπουζι εχω καποια ερωτηματα με τις διαφορες cr9e και cr9ek και αν αξιζει να βαλω ιριδιου ή οχι!
    Και μιας και ειδα ξανα το manual, οσον αφορα την βενζινη αν και ο κατασκευαστης προτεινει την απλη, τι προτεινετε να βαζω? Ξερω οτι η 100αρα ειναι πιο καθαρη (αν βαζουν 100αρα), αλλα υπαρχει λογος που προτεινουν την 95αρα συγκεκριμενα?
    Βάλε μπουζί ιριδίου για πολλά-πολλά χιλιόμετρα.
    Αν σε παίρνει οικονομικά να του βάζεις 100αρα βενζίνη κάθε δυο γεμίσματα.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jasonas Προβολή μηνύματος
    Συνήθως πυρακτωνουμε τις ροδελες (τουλάχιστον στα πλοια :P ), στην ροδελα του καρτερ δεν θα πιασει?
    Μην τσιγκουνευεσαι τις ροδέλες, ειδικά όταν τρώγεσαι να βάλεις αλλού ακριβότερα πράματα (πχ φίλτρα :Ρ )

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2020
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Οχι ρε συ
    Μόνο καινούργια εκτός και θες να πάρεις τα κάρτερ στο χέρι
    Αν πάρ΄ελπίδα δεν βρίσκεις ροδέλα, βάζεις την παλιά και πολύ προσοχή στο βίδωμα, δεν θέλει καργάρισμα, αλουμίνιο είναι.....
    χαχα οχι εντάξει θα την αλλάξω! Ξέρουμε απο που μπορώ να παρω ή απλα παω και παίρνω μια του εμποριου ιδια? Ουτως η αλλως με δυναμοκλειδο θα την βιδωσω και αυτή!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από D3300 Προβολή μηνύματος
    Βάλε μπουζί ιριδίου για πολλά-πολλά χιλιόμετρα.
    Αν σε παίρνει οικονομικά να του βάζεις 100αρα βενζίνη κάθε δυο γεμίσματα.
    Στα ιριδιου δεν χρειάζεται καποια συγκεκριμένη ρύθμιση ετσι? Απλα τα βάζεις?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Μην τσιγκουνευεσαι τις ροδέλες, ειδικά όταν τρώγεσαι να βάλεις αλλού ακριβότερα πράματα (πχ φίλτρα :Ρ )
    Οχι φυσικά δεν θα τσιγκουνευτω απλα δεν είχα ιδέα οτι θέλει αλλαγή! Μια φορα που αλλαξα μονος μου τα λαδια απλα την πυρακτωσα και την ξαναέβαλα

  6. #21
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jasonas Προβολή μηνύματος
    χαχα οχι εντάξει θα την αλλάξω! Ξέρουμε απο που μπορώ να παρω ή απλα παω και παίρνω μια του εμποριου ιδια? Ουτως η αλλως με δυναμοκλειδο θα την βιδωσω και αυτή!



    Στα ιριδιου δεν χρειάζεται καποια συγκεκριμένη ρύθμιση ετσι? Απλα τα βάζεις?



    Οχι φυσικά δεν θα τσιγκουνευτω απλα δεν είχα ιδέα οτι θέλει αλλαγή! Μια φορα που αλλαξα μονος μου τα λαδια απλα την πυρακτωσα και την ξαναέβαλα

    1) του εμπορίου ρε συ, 10 λεπτά να έχουν; πας σε μαγαζί με γενικά αναλώσιμα για μοτό και ζητάς για το μοντέλο σου, όλες λίγο πολύ, κάνουν.

    2) όχι καμία ρύθμιση, απλά το βάζεις και έτοιμος μόνο να προσέξεις την αντιστοιχία με αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής.
    Έχε υπόψη όμως, δεν θα δεις και καμιά τρελή διαφορά (στην πραγματικότητα, καμία ) μόνο στην τσέπη σου, ναι λέγεται ότι κάνουν καλύτερη καύση, εγώ δεν το διαπίστωσα αυτό όταν είχα βάλει στον Πήγασο....

    3) επιστρέφουμε στο 1) και μην το ξανακάνεις!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    1)
    3) επιστρέφουμε στο 1) και μην το ξανακάνεις!
    Αφού ξέρει να το κάνει και που γίνεται δεν πειράζει να το ξανακάνει.
    Οι υπόλοιποι να μην αρχίσετε τέτοια κόλπα.

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2020
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    1) του εμπορίου ρε συ, 10 λεπτά να έχουν; πας σε μαγαζί με γενικά αναλώσιμα για μοτό και ζητάς για το μοντέλο σου, όλες λίγο πολύ, κάνουν.

    2) όχι καμία ρύθμιση, απλά το βάζεις και έτοιμος μόνο να προσέξεις την αντιστοιχία με αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής.
    Έχε υπόψη όμως, δεν θα δεις και καμιά τρελή διαφορά (στην πραγματικότητα, καμία ) μόνο στην τσέπη σου, ναι λέγεται ότι κάνουν καλύτερη καύση, εγώ δεν το διαπίστωσα αυτό όταν είχα βάλει στον Πήγασο....

    3) επιστρέφουμε στο 1) και μην το ξανακάνεις!

    Α οποτε σε μαγαζι μοτο το βρισκω, οχι πχ σε κανενα πρακτικερ?

    Του Ιριδιου δεν το θελω τοσο για την αποδοση που υποτιθεται βελτιωνει οσο το οτι κραταει περισσοτερα χλμ, σχεδον τα διπλασια! Αυτο ισχυει?


    Κατι αλλο... ποσο ευκολος/δυσκολος ειναι ο καθαρισμος του καρμπυρατερ?

  9. #24
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jasonas Προβολή μηνύματος
    Α οποτε σε μαγαζι μοτο το βρισκω, οχι πχ σε κανενα πρακτικερ?

    Του Ιριδιου δεν το θελω τοσο για την αποδοση που υποτιθεται βελτιωνει οσο το οτι κραταει περισσοτερα χλμ, σχεδον τα διπλασια! Αυτο ισχυει?


    Κατι αλλο... ποσο ευκολος/δυσκολος ειναι ο καθαρισμος του καρμπυρατερ?

    Ναι σε μαγαζιά με αναλώσιμα μοτό....του πρακτικερ κλπ συνήθως είναι ατσάλινες/σιδερένιες και δεν ξερω τι άλλο και δεν κάνουν.
    Οι ροδέλες της τάπας είναι ένα κράμα χαλκού σχετικά μαλακό το οποίο σφίγγοντας την τάπα υποχωρεί παίρνοντας τις τάσεις/ροπές και "σφραγίζει" δίχως τυχόν "δράματα" για την υγεία του κάρτερ.....

    Για τα ιριδίου, τώρα, οι γνώμες διίστανται, άλλοι λένε ότι κρατάνε, άλλοι όχι. Φαντάζομαι ότι παίζουν σημαντικό ρόλο οι τυχόν έντονες διακυμάνσεις της θερμοκρασίας, περιβάλλοντος, εγώ όπως προείπα, μόνο στην τσέπη είδα διαφορά. Εν ολίγοις, θεωρώ ότι δεν αξίζει.....

    Τα καρμπς είναι πονεμένη ιστορία για τους περισσότερους εδώ μέσα. Αν αποφασίσεις να το κάνεις μόνος, να έχεις προμηθευτεί ένα σετ επισκευής καρμπ.(φλάντζες, μεμβράνες κλπ) για το μοντέλο σου.
    Λίγη προσοχή στο λύσιμο διότι ενδεχομένως να υπάρχουν ελατήρια μέσα που αν πεταχτούν όξω τρέχα γύρευέ τα, οπωσδήποτε ΚΑΛΑ κατσαβίδια/εργαλεία διότι έχουν και μια ευπάθεια οι βίδες τους, ένα κομπρεσέρ αέρος για καλό φύσημα σε αυλούς, βελονοθήκες, φλογέρες και λοιπά ασυμμάζευτα. Το λύσε-δέσε θα το βρεις εφόσον είσαι μηχανικός (έστω και σε βαπόρια) η ρύθμισή του μετά ειδικά την πρώτη φορά που θα το κάνεις θα σε δυσκολέψει, πιθανώς.
    Αυτά αφορούν, βεβαίως, προσωπικές εμπειρίες.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jasonas Προβολή μηνύματος
    Κατι αλλο... ποσο ευκολος/δυσκολος ειναι ο καθαρισμος του καρμπυρατερ?
    Για διπλά υποπίεσης θα έλεγα να ξεκινήσεις διαβάζοντας το service manual και να υπολογίσεις και ένα κόστος για τα διαφράγματα τουλάχιστον που με τον καιρό χαλάνε, ίσως να χρειάζεται και συγχρονισμός μετά που απαιτεί όργανο. Θα έλεγα ότι είναι απαιτητική δουλειά.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2020
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ναι σε μαγαζιά με αναλώσιμα μοτό....του πρακτικερ κλπ συνήθως είναι ατσάλινες/σιδερένιες και δεν ξερω τι άλλο και δεν κάνουν.
    Οι ροδέλες της τάπας είναι ένα κράμα χαλκού σχετικά μαλακό το οποίο σφίγγοντας την τάπα υποχωρεί παίρνοντας τις τάσεις/ροπές και "σφραγίζει" δίχως τυχόν "δράματα" για την υγεία του κάρτερ.....

    Για τα ιριδίου, τώρα, οι γνώμες διίστανται, άλλοι λένε ότι κρατάνε, άλλοι όχι. Φαντάζομαι ότι παίζουν σημαντικό ρόλο οι τυχόν έντονες διακυμάνσεις της θερμοκρασίας, περιβάλλοντος, εγώ όπως προείπα, μόνο στην τσέπη είδα διαφορά. Εν ολίγοις, θεωρώ ότι δεν αξίζει.....
    Καταλαβα! Ισως δοκιμασω να βαλω μια φορα Ιριδιου να δω αν αξιζει ή οχι!

    Η μονη ροδελα που βρηκα (εκει εχει και το γνησιο φιλτρο που βρηκα) ειναι αυτη: https://www.motolouis.gr/rodela-bida...r-650-freewind

    πρωτη φορα βλεπω τετοια! Και εγω χαλκινη νομιζα οτι ηταν αλλα αυτη μεταλλικη την βλεπω!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Τα καρμπς είναι πονεμένη ιστορία για τους περισσότερους εδώ μέσα. Αν αποφασίσεις να το κάνεις μόνος, να έχεις προμηθευτεί ένα σετ επισκευής καρμπ.(φλάντζες, μεμβράνες κλπ) για το μοντέλο σου.
    Λίγη προσοχή στο λύσιμο διότι ενδεχομένως να υπάρχουν ελατήρια μέσα που αν πεταχτούν όξω τρέχα γύρευέ τα, οπωσδήποτε ΚΑΛΑ κατσαβίδια/εργαλεία διότι έχουν και μια ευπάθεια οι βίδες τους, ένα κομπρεσέρ αέρος για καλό φύσημα σε αυλούς, βελονοθήκες, φλογέρες και λοιπά ασυμμάζευτα. Το λύσε-δέσε θα το βρεις εφόσον είσαι μηχανικός (έστω και σε βαπόρια) η ρύθμισή του μετά ειδικά την πρώτη φορά που θα το κάνεις θα σε δυσκολέψει, πιθανώς.
    Αυτά αφορούν, βεβαίως, προσωπικές εμπειρίες.....
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Για διπλά υποπίεσης θα έλεγα να ξεκινήσεις διαβάζοντας το service manual και να υπολογίσεις και ένα κόστος για τα διαφράγματα τουλάχιστον που με τον καιρό χαλάνε, ίσως να χρειάζεται και συγχρονισμός μετά που απαιτεί όργανο. Θα έλεγα ότι είναι απαιτητική δουλειά.

    Μαλιστα, οποτε θελει λιγο μελετη και χρονο! Οποτε θα το αφησω προς το παρον να κανω ολα τα αλλα και θα το πιασω και αυτο με την πρωτη ευκαιρια!

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    τοσο πολυ εχουν πέσει οι τιμές στο freewind 650 για αγορά ,αν ειναι οντως και σε σε καλη κατάσταση...μια χαρά αγορά ειναι...
    https://www.facebook.com/marketplace...s&__tn__=!%3AD
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 29/01/2024 στις 23:26.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Από παλιά αυτό το μηχανάκι το έβρισκες σε τιμές χώμα ακόμα και με ελάχιστα χιλιόμετρα ,κάτι με προσφορές της αντιπροσωπίας κάτι που ήταν και λίγο περίεργη φάτσα σε εποχές που κυκλοφορούσαν πολλά τούμπανα μονοκύλινδρα, και είναι μοτερούκλα που βγάζει χιλιόμετρα. Μόνο εκείνη τη διαρροή στη φλάτζα του κυλίνδρου έχω ακούσει να βγάζει.

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    το ειχε φίλος-γείτονας κ το εβλεπα καθε μέρα ,το ειχε στην πένα κ μου ελεγε οτι ειχε γυρίσει ολη την ελλάδα κ δεν τον ειχε αφήσει ποτέ στο δρόμο και οτι του ελεγαν τα μαστόρια ηταν απο τα το πρώτα moto μέχρι τα 650κυβικά που ειχε ψηφιακά οργανα ,ναι πράγματι ειχε διαρροή στη φλάντζα κ μετα εβαζαν μεταλλική φλαντζα κ τελείωνε το θέμα ,οπως και στο γρανάζι κίνησης πέταγε λάδι μέσα απο την τσιμούχα λόγω κακής ποιότητας ...

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2020
    Μηνύματα
    22
    Βεβαια και στην συγκεκριμενη αγγελια η μηχανη δεν εχει τιποτα εξτρα απο οτι βλεπω!
    Εγω την πηρα 2100 και ειχε παρα πολλα μαζι της...


    Τελικα το γνησιο φιλτρο λαδιου της suzuki, δεν ερχεται με κανενα o-ring, τα hiflofiltro ερχονται τουλαχιστον με το μικρο μεσα ειπατε? Τα k&n?

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. φτηνά ανταλλακτικά για transalp 650 ;;;
    από efialtis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2006, 08:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF