Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 66

Θέμα: Ανταλλακτικα για Freewind 650

  1. #46
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    εξακολουθούμε να μιλάμε για το freewind;
    Για τις τσιμούχες του στο φίλτρο λαδιού :P

    Μετά θα πιάσουμε και το ελατηριάκι που είχε ξεχάσει τελείως ότι υπήρχε.

  2. #47
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Επειδή αναφέρθηκε πιο πριν η τσιμούχα στον άξονα του γραναζιού κίνησης, και είναι δυνητικά επικίνδυνο πρόβλημα (λάδια στον πίσω τροχό) αν και σπάνιο: το θέμα αυτό είναι κοινό στα Freewind και DR650. Πρόκειται μάλλον για σύμπτωμα άλλου προβλήματος, αν θυμάμαι καλά το φράξιμο της εξαέρωσης του κάρτερ που προκαλεί αύξηση της πίεσης εσωτερικά.

    Η Suzuki έχει βγάλει έναν έξτρα μηχανισμό συγκράτησής της τσιμούχας με Part number 24751-32e00. Πούλησα τη μηχανή πριν χρόνια, τα "to dos" τα έχω ακόμα στο σκληρό...

  3. #48
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2020
    Μηνύματα
    23
    Δεν ειναι οτι θα αλλαξω το o ring στο service απαραιτητα! Εννοειται αν δεν εχει κατι, θα αφησω το παλιο, αλλα απο το να τρεχω τελευταια στιγμη καλυτερα να εχω και μια καβατζα... Αλλωστε δεν εχω ιδεα που εχει τσιμουχαδικο στην περιοχη μου!

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Αυτό το λαμακι που συγκρατεί τη τσιμουχα στον άξονα του γραναζιού να μη πετάγεται έξω(.....), γείτονάς μου ,πρώτος ιδιοκτήτης 20+ χρόνια, με 150000 χιλιόμετρα,δεν το έχει βάλει ακόμα.
    Μάλλον συνέβαινε να πετάγεται η τσιμουχα σε τίποτα άσχετους που έβαζαν 20/50 χειμωνιάτικα και το γκαζωναν κρύο.

  5. #50
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2020
    Μηνύματα
    23
    Το εκανα το σερβις στο μεγαλύτερο κομμάτι του (εκτος απο τα υγρα φρένων στο μπροστα γιατί εχει φαγωθεί ο σταυρος στην βίδα και δεν ειχα σήμερα το εργαλείο να την βγάλω)! Παρατήρησα οτι εχει φαγωθεί αρκετά το πισω τακακι! Σε αυτο τι προτείνετε εκτος του γνήσιου?

  6. #51
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jasonas Προβολή μηνύματος
    Το εκανα το σερβις στο μεγαλύτερο κομμάτι του (εκτος απο τα υγρα φρένων στο μπροστα γιατί εχει φαγωθεί ο σταυρος στην βίδα και δεν ειχα σήμερα το εργαλείο να την βγάλω)! Παρατήρησα οτι εχει φαγωθεί αρκετά το πισω τακακι! Σε αυτο τι προτείνετε εκτος του γνήσιου?
    Τα τακάκια συνήθως είναι trial and error.... εγώ, ας πούμε προτιμούσα με χίλια τα "ημιτασιόν" που έβαζε ο μηχανικός μου, στον Πήγασο. Διάρκεια, αίσθηση, σε σχέση με τα μαμά.
    Μόνο μια δοκιμή σε 2-3 διαφορετικά τακάκια θα σε κάνουν να καταλήξεις ποια προτιμάς...
    Γενικά, απέφυγε τα μεταλλικά, τρώνε πιο γρήγορα την δισκόπλακα.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #52
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2020
    Μηνύματα
    23
    Υπάρχει κάποια μάρκα που πρέπει να προτιμήσω, που ναι μεν αξιόπιστα αλλα να μην χρειαστεί να δώσω οσα για ενα γνήσιο?

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jasonas Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει κάποια μάρκα που πρέπει να προτιμήσω, που ναι μεν αξιόπιστα αλλα να μην χρειαστεί να δώσω οσα για ενα γνήσιο?
    Θα πρότεινα να πάς μια βόλτα από το https://brakeshop.gr/ έχει αρκετά πράγματα είναι χρόνια πιά στη πιάτσα όχι πολύ συζητήσιμος αλλά οπωσδήποτε καλύτερα από το να πάς στα τυφλά.
    Τα τακάκια λειτουργούν σε συνάρτηση με τον δίσκο και το βάρος της μοτοσυκλέτες.
    Κάποιο που είναι αποτελεσματικό για τη μια είναι ανεπαρκές και φθείρεται σύντομα σε μια άλλη.

    Και το οικονομικό στα φρένα και την ανάρτηση δεν είναι προτεραιότητα.

  9. #54
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2020
    Μηνύματα
    23
    καταλαβα! ευχαριστω πολυ! Θα το ψαξω!

  10. #55
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2020
    Μηνύματα
    23
    Καλησπερες! Για να μην ανοίγω καινουργιο τοπικ είπα να ρωτήσω εδώ!
    Προχθές που έβρεχε εφαγα μια τούμπα με την μηχανη, μου γλίστρησε σε μια στροφή! Ευτυχώς δεν έτρεχα (10-15χλμ) επεσε και σύρθηκε λιγο η μηχανή για 3-4 μετρα! Περα απο κατι γρατζουνιές στα κάγκελα (να 'ναι καλα) η κυρια ζημιά είναι ότι μου στραβωσε το πεταλι του ποδοφρενου... Τι κάνουμε? Μου ειπε ενα παιδι που με βοήθησε οτι με καμινετο ζεσταμα και μια σωλήνα μπορώ να το ισιώσω (αλλα δεν εχω τίποτα απο τα 2)! Τι προτείνετε?

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jasonas Προβολή μηνύματος
    Καλησπερες! Για να μην ανοίγω καινουργιο τοπικ είπα να ρωτήσω εδώ!
    Προχθές που έβρεχε εφαγα μια τούμπα με την μηχανη, μου γλίστρησε σε μια στροφή! Ευτυχώς δεν έτρεχα (10-15χλμ) επεσε και σύρθηκε λιγο η μηχανή για 3-4 μετρα! Περα απο κατι γρατζουνιές στα κάγκελα (να 'ναι καλα) η κυρια ζημιά είναι ότι μου στραβωσε το πεταλι του ποδοφρενου... Τι κάνουμε? Μου ειπε ενα παιδι που με βοήθησε οτι με καμινετο ζεσταμα και μια σωλήνα μπορώ να το ισιώσω (αλλα δεν εχω τίποτα απο τα 2)! Τι προτείνετε?
    Να πας σε έναν σιδερά,που έχει και τα δύο να στο ισιωσει.Πανω από 5 ευρώ ΔΕΝ θα σου πάρει.Αφου το βγάλεις βέβαια.

  12. #57
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2020
    Μηνύματα
    23
    Ο μηχανικός μπορεί να το φτιάξει (χωρίς να χρειαστεί καινουργιο πεταλι)?

  13. #58
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Ναι,το βάζει σε μια μέγγενη και το φέρνει σιγά-σιγά.
    Και εσύ μπορείς να το κάνεις.

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.859
    Μιλάμε για σιδερένιο πεντάλ, έτσι; Όχι αλουμίνιο;

  15. #60
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2020
    Μηνύματα
    23
    Ναι ναι σιδερένιο... Το αλουμίνιο το εφερνα και εγω πισω
    Θα το προσπαθησω karellen

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. φτηνά ανταλλακτικά για transalp 650 ;;;
    από efialtis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2006, 08:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF