Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Το κράνος σφυράει σα κλαρίνο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    15

    Το κράνος σφυράει σα κλαρίνο

    Καλησπέρα,
    ¨Εχω το MT Storm κρανος, ειναι flip-up αν εχει σημασία .
    Αρχικά δεν ειχε πρόβλημα με θορύβους και τετοια, κατι ιδιαίτερο έστω. Μετά απο μερικους μήνες χρήσης, οταν είχα πάνω τη ζελατίνα αρχιζε να σφυράει, σε σημείο τρέλας και απο λίγα χλμ, 35-40.
    Με δοκιμες κλπ καταφερα να βρω οτι ειναι απο τον αεραγωγο στο πάνω μέρος, εβαλα ένα-δύο κομματάκια αφρολεξ και σταμάτησε.
    Το θέμα ειναι πως μου ήταν χρήσιμος και γι αυτό ίσως και η φθορά , απο την χρήση.
    Εχει κανεις ιδέα πως μπορώ να το διορθώσω. Αν αυτοι οι αεραγωγοι ειναι κουμπώτοί, αν θα μπορουσα να τον αφαιρέσω δηλαδη για να δω μηπως με κάποια φλατζουλα ή οτιδήποτε το εφτιαχνα;
    Προσπαθησα να το κοιταξω απο μεσα αλλα δεν κατάφερα να βγάλω το αφρώδες εσωτερικο του κρανους για να φτάσω στον αεραγωγό. Υπάρχει τρόπος γι αυτό;

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nomagi Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,
    ¨Εχω το MT Storm κρανος, ειναι flip-up αν εχει σημασία .
    Αρχικά δεν ειχε πρόβλημα με θορύβους και τετοια, κατι ιδιαίτερο έστω. Μετά απο μερικους μήνες χρήσης, οταν είχα πάνω τη ζελατίνα αρχιζε να σφυράει, σε σημείο τρέλας και απο λίγα χλμ, 35-40.
    Με δοκιμες κλπ καταφερα να βρω οτι ειναι απο τον αεραγωγο στο πάνω μέρος, εβαλα ένα-δύο κομματάκια αφρολεξ και σταμάτησε.
    Το θέμα ειναι πως μου ήταν χρήσιμος και γι αυτό ίσως και η φθορά , απο την χρήση.
    Εχει κανεις ιδέα πως μπορώ να το διορθώσω. Αν αυτοι οι αεραγωγοι ειναι κουμπώτοί, αν θα μπορουσα να τον αφαιρέσω δηλαδη για να δω μηπως με κάποια φλατζουλα ή οτιδήποτε το εφτιαχνα;
    Προσπαθησα να το κοιταξω απο μεσα αλλα δεν κατάφερα να βγάλω το αφρώδες εσωτερικο του κρανους για να φτάσω στον αεραγωγό. Υπάρχει τρόπος γι αυτό;
    *edit για να βαλω εικονα πως το εχω τωρα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	helmet.jpg 
Προβολές:	224 
Μέγεθος:	61,8 KB 
ID:	450531

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    οχι δεν υπαρχει απο μεσα τροπος. αφρωδες εσωτερικο εννοεις το eps? αυτο δεν πρεπει να αφαιρεθει για κανενα λογο. αρχικα ριξε με πιεστικο τερμα πιεση μεσα στους αεραγωγους. ο αεραγωγος κλεινει με μηχανισμο?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.180
    Έχω την εντύπωση πως δεν θα κάνεις δουλειά.
    Και να κάνεις, σε τόσο οικονομικό κράνος με τόσους μηχανισμούς. Από τη μία θα μπαλώνεις και από την άλλη θα ξυλώνεται.

    Live with it.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.751
    Εγώ θα σου έλεγα, να το πάρεις απόφαση, ότι με ένα τόσο φτηνό κράνος, δεν πρόκειται ποτέ να έχεις ''πολυτέλεια'' στην λειτουργία του.

    Και να μπαλώσεις ένα χούι, θα βγει κάτι άλλο. Δεν λέω, είναι πολύ καλό VFM τα MT κράνη -έχω κι εγώ- , αλλά αν έχεις απαιτήσεις, πρέπει να πάρεις κάποια στιγμή κάτι άλλο.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nomagi Προβολή μηνύματος
    ... Μετά απο μερικους μήνες χρήσης, οταν είχα πάνω τη ζελατίνα αρχιζε να σφυράει, σε σημείο τρέλας και απο λίγα χλμ, 35-40. ...
    Θα πρότεινα να έχεις κλειστή τη ζελατίνα όταν οδηγείς. Έχω φάει από σύντροχο σε βόλτα του moto.gr πετραδάκι στη ζελατίνα και νόμιζα ότι έσπασε, μέχρι να σταματήσω και να την ελέγξω. Και δεν πηγαίναμε με καμία τρελή ταχύτητα. 70 km/h εγώ και να προσπερνούσε με 90 εκείνος; Τελικά έχει καλή ελαστικότητα η ζελατίνα και δεν φάνηκε ούτε γρατζουνιά. Ήταν όμως τόσο μεγάλη η ορμή του χαλικιού, που δεν θέλω να φανταστώ τι θα γινόταν αν είχα ανοικτή τη ζελατίνα και πήγαινε στο μάτι μου.

    Φαντάζομαι θα έχετε δει μπόλικα ραγισμένα παρμπρίζ αυτοκινήτων. Δεν είναι κάτι σπάνιο να σκάσει πέτρα πάνω σου.

    Στις εξετάσεις οδήγησης μοτοσυκλέτας σε κόβουν αν αποπειραθείς να κάνεις ακόμα και στατικούς χειρισμούς στη μοτοσυκλέτα με τη ζελατίνα ανοικτή. Όταν το πρωτοάκουσα, μου φάνηκε υπερβολικό, αλλά πλέον το θεωρώ σωστή πρακτική για να μαθαίνουν οι σχολές οδήγησης στους εκπαιδευόμενους να έχουν δεύτερη φύση το κλείσιμο της ζελατίνας.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 10/02/2024 στις 17:29.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.180
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Θα πρότεινα να έχεις κλειστή τη ζελατίνα όταν οδηγείς. Έχω φάει από σύντροχο σε βόλτα του moto.gr πετραδάκι στη ζελατίνα και νόμιζα ότι έσπασε, μέχρι να σταματήσω και να την ελέγξω. Και δεν πηγαίναμε με καμία τρελή ταχύτητα. 70 km/h εγώ και να προσπερνούσε με 90 εκείνος; Τελικά έχει καλή ελαστικότητα η ζελατίνα και δεν φάνηκε ούτε γρατζουνιά. Ήταν όμως τόσο μεγάλη η ορμή του χαλικιού, που δεν θέλω να φανταστώ τι θα γινόταν αν είχα ανοικτή τη ζελατίνα και πήγαινε στο μάτι μου.

    Φαντάζομαι θα έχετε δει μπόλικα ραγισμένα παρμπρίζ αυτοκινήτων. Δεν είναι κάτι σπάνιο να σκάσει πέτρα πάνω σου.

    Στις εξετάσεις οδήγησης μοτοσυκλέτας σε κόβουν αν αποπειραθείς να κάνεις ακόμα στατικούς χειρισμούς στη μοτοσυκλέτα με τη ζελατίνα ανοικτή. Όταν το πρωτοάκουσα, μου φάνηκε υπερβολικό, αλλά πλέον το θεωρώ σωστή πρακτική για να μαθαίνουν οι σχολές οδήγησης στους εκπαιδευόμενους να έχουν δεύτερη φύση το κλείσιμο της ζελατίνας.
    Το χαβά σου εσύ.....
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  8. #8
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.711
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Το χαβά σου εσύ.....
    δε νομίζω ότι λέει κάτι που δεν ισχύει.

  9. #9
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Το χαβά σου εσύ.....
    Δεν είπε κάτι μεμπτό.

  10. #10
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nomagi Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,
    ¨Εχω το MT Storm κρανος, ειναι flip-up αν εχει σημασία .
    Αρχικά δεν ειχε πρόβλημα με θορύβους και τετοια, κατι ιδιαίτερο έστω. Μετά απο μερικους μήνες χρήσης, οταν είχα πάνω τη ζελατίνα αρχιζε να σφυράει, σε σημείο τρέλας και απο λίγα χλμ, 35-40.
    Με δοκιμες κλπ καταφερα να βρω οτι ειναι απο τον αεραγωγο στο πάνω μέρος, εβαλα ένα-δύο κομματάκια αφρολεξ και σταμάτησε.
    Το θέμα ειναι πως μου ήταν χρήσιμος και γι αυτό ίσως και η φθορά , απο την χρήση.
    Εχει κανεις ιδέα πως μπορώ να το διορθώσω. Αν αυτοι οι αεραγωγοι ειναι κουμπώτοί, αν θα μπορουσα να τον αφαιρέσω δηλαδη για να δω μηπως με κάποια φλατζουλα ή οτιδήποτε το εφτιαχνα;
    Προσπαθησα να το κοιταξω απο μεσα αλλα δεν κατάφερα να βγάλω το αφρώδες εσωτερικο του κρανους για να φτάσω στον αεραγωγό. Υπάρχει τρόπος γι αυτό;
    Ώντας κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου δύο φορές, θα σου πω ότι με τη χρήση όλα χαλαρώνουν πάνω τους
    Συχνά πυκνά,βγάζω τη ζελατίνα και σφίγγω τις βίδες που δένουν το σπαστό στο υπόλοιπο κράνος.
    Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να ψάχνεις τόση παρέμβαση. Εδώ και με κλειστή ζελατίνα,πάλι σκούζει.
    Ωτοασπίδες (προτείνω ανεπιφύλακτα τις alpine race) και λύνεις κάθε σου πρόβλημα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.180
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    δε νομίζω ότι λέει κάτι που δεν ισχύει.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Δεν είπε κάτι μεμπτό.
    Όχι αλλά είναι εκτός θέματος
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    οχι δεν υπαρχει απο μεσα τροπος. αφρωδες εσωτερικο εννοεις το eps? αυτο δεν πρεπει να αφαιρεθει για κανενα λογο. αρχικα ριξε με πιεστικο τερμα πιεση μεσα στους αεραγωγους. ο αεραγωγος κλεινει με μηχανισμο?
    Ναι , σπροχνωντας πισω/μπρος κλεινει και ανοιγει τις εγκοπες που εχει το περίβλημα τοου κράνους.
    Αλλα δεν εχει -μαλλον πλεον- σημασια αν ειναι ανοιχτος ή κλειστος για να σφυρίζει. Και ριχνοντας νερό τι κανω μετα;
    Αυτο που σκεφτηκα εινα ιπως "μαλλον" κουμπωτος πρεπει να ειναι, οποτε αν τον ξηλωσω με ενα κατσαβιδι , ισως βρω την ακρη αλλα ισως μεινω και με καμπριο το κράνος. Οκ, αστειευομαι, με λιγο εποξυ θα το μπαλωνα, αλλα θα εχανα τελειως τον εξαερισμο. Είμαι κι εγω της πατεντας.

    Δεν εχω κανενα αλλο πρόβλημα και εχω επενδύσει με Pin lock και αυτοκολλητο αντανακλαστικο . εκτος οτι ειναι ζεστο το καλοκαιρι, δεν ξανα παιρνω μαύρο!
    γνωρίζω πως για κατι τετοια πληρώνεις 300 ευρώ παραπάνω κλπ, λιγο να μαζεψω κανα λεπτο ειμαι κι εγω, εννοείται πως θα επαιρνα με τη μια ενα καλύτερο.
    Κι ολα σωστα ειναι οτι λέτε, απλά μήπως με μιαν απλή ιδέα γλιτώσουμε τον ιδρώτα ακομα και τώρα τον χειμώνα.
    ΑΠλα κοιταω μήπως μπορώ να κάνω κατι εύκολα, το θεμα ειναι πως ανοιγεις τη ζελατινα για 5-10 λεπτα να ξειδρώσεις, δεν μπορω ουτε αυτο να κανω, σα να τον Γιώργο Μάγκα να παιζει κλαρίνο μεσα στα αυτιά μου είναι.
    Τελευταία τροποποίηση από nomagi; 10/02/2024 στις 19:08.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nomagi Προβολή μηνύματος
    Ναι , σπροχνωντας πισω/μπρος κλεινει και ανοιγει τις εγκοπες που εχει το περίβλημα τοου κράνους.
    Αλλα δεν εχει -μαλλον πλεον- σημασια αν ειναι ανοιχτος ή κλειστος για να σφυρίζει. Και ριχνοντας νερό τι κανω μετα;
    Αυτο που σκεφτηκα εινα ιπως "μαλλον" κουμπωτος πρεπει να ειναι, οποτε αν τον ξηλωσω με ενα κατσαβιδι , ισως βρω την ακρη αλλα ισως μεινω και με καμπριο το κράνος. Οκ, αστειευομαι, με λιγο εποξυ θα το μπαλωνα, αλλα θα εχανα τελειως τον εξαερισμο. Είμαι κι εγω της πατεντας.

    Δεν εχω κανενα αλλο πρόβλημα και εχω επενδύσει με Pin lock και αυτοκολλητο αντανακλαστικο . εκτος οτι ειναι ζεστο το καλοκαιρι, δεν ξανα παιρνω μαύρο!
    γνωρίζω πως για κατι τετοια πληρώνεις 300 ευρώ παραπάνω κλπ, λιγο να μαζεψω κανα λεπτο ειμαι κι εγω, εννοείται πως θα επαιρνα με τη μια ενα καλύτερο.
    Κι ολα σωστα ειναι οτι λέτε, απλά μήπως με μιαν απλή ιδέα γλιτώσουμε τον ιδρώτα ακομα και τώρα τον χειμώνα.
    ΑΠλα κοιταω μήπως μπορώ να κάνω κατι εύκολα, το θεμα ειναι πως ανοιγεις τη ζελατινα για 5-10 λεπτα να ξειδρώσεις, δεν μπορω ουτε αυτο να κανω, σα να τον Γιώργο Μάγκα να παιζει κλαρίνο μεσα στα αυτιά μου είναι.
    οχι νερο βρε
    πιεση αερα μπας και εχει μεινει μεσα κανα πετραδακι η ζουζουνι και σου σφυραει. βεβαια και εγω πιστευω δεν θα αλλαξει κατι. ισως δεν ειναι αυτο αλλα ο μηχανισμος που ειπε ο γαυρος και απλα εσυ αλλαξες την ροη του αερα με αυτα που εβαλες και σταματησε.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    15
    καλη και σωστή η σκέψη, θα το δοκιμασω. Και απο μεσα μπορει κατι να το "ενοχλει" .
    Ναι, εγω σκεφτηκα πως με τα πολλά ανοιξε-κλεισε χαλαρωσε και περναει αέρας απο καποια πλευρά, πανω, κατω δεν μπορω να ξερω. Τωρα που το σκεφτομαι θα βαλω λιγη μαυρη σιλικόνη γυρω γυρω επίσης. Το πανω κομματι ειναι που τον ανοιγοκλείνει, θα βαλω στο κάτω. Θελει -ακομα- αρκετη πιεση για να ανοιξει, εχει καποιο "σκαλάκι" που κλειδώνει.
    Ο μηχανισμος ζελατινας και σιαγώνας ή οπως αλλιως τη λενε , εχει βιδες με ροδέλες με εγκοπες, δεν γυρνανε οι ροδελες και δεν μεταφερουν στη βιδα "στροφες" , το εχω κοιταξει αφου αλλαξα και ζελατινα οταν το ακουμπησα κατω με ανοιχτο το σαγωνι και γεμισε γρατζουνιες ( Καλα κρατεί επι του παρόντος . Εννοείται οτι εχω σφιξει οτι βιδα εχει, ακομα και το σαγονι ανοιξα και ελεγξα τον εξαερισμο εκει, περισσοτερο για να δινει πιο πολυ αέρα. Εκει ειναι το soft spot του για μενα, οι βασεις για το καπακι απο μεσα ειναι σαν οδοντογλυφιδες, αλλα μιλαμε για αισθητικο εξαρτημα -το καπακι-
    .
    Τελευταία τροποποίηση από nomagi; 10/02/2024 στις 21:51.

  15. #15
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Μαζεύεις με υπομονή 2 φράγκα παραπάνω το πέτας και παίρνεις ένα hjc με 200-300 ευρώ που θα σου ωβγει κλάσης ανώτερο και problem solved..
    Throttle that mysterious friend of ours

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 21:11
  2. Το κράνος σκοτώνει!!
    από gRim στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 76
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2011, 10:05
  3. Τι γνωμη εχετε για το κρανος της Hjc της Colori
    από ela ela στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2005, 22:46
  4. Το κράνος ρεεεεεεεε!!!!!!!!!!
    από koutsikos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2005, 10:22
  5. Υποχρεωτικο το Κρανος ???
    από crs-k στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 09:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF