Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Γυμνό ημί-commuter για αντικατάσταση ΜΤ-09

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825

    Γυμνό ημί-commuter για αντικατάσταση ΜΤ-09

    Έχω εδω και 3 χρονια ενα ΜΤ-09 SP Gen 3. Επειδη μου φαινεται λιγο αχρωμο, αοσμο σκεφτομαι σιγα σιγα (οχι και αμεσα) την αντικατασταση του.
    Χρηση για ελαφρυ commuting καθως το χρησιμοποιω για να πηγαινω στη δουλεια, αλλα δε τρωω κινηση επιπεδου κεντρου Αθηνας,καμια βολτα και θελω καποια στιγμη να ξεκινησω παλι να μπαινω τακτικα πιστα.
    Σκεφτομαι κυριως για ευρωπαικα καθως τα ιαπωνικα ,απο οσα εχω οδηγησει τουλαχιστον, ολα λιγο πολυ τον ιδιο χαρακτηρα εχουν.
    Κοιταω μονο >3 κυλιδρους και >100 ιππους και φυσικα γυμνο. Μεταχειρισμενο ή καινουργιο δε με ενοχλει, αναλογα το μπατζετ θα δω.
    Ειχα ψηθει αρκετα για tuono V4 (την απλη εκδοση) αλλα θεωρω πως θα ειναι υπερβολη. Οποτε ελεγα και για κατι απο triumph (765 η 1050).
    Αλλες προτάσεις πάνω σε μοντελα;

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    207
    Ευρωπαϊκό γυμνό με 3 κυλίνδρους και πάνω και αφού αποκλείεις το tuono V4 μόνο το triumph μένει! Ωραίες μηχανές και η street και η speed!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    658
    Δεν σε καλυψε - καλύπτει από ποια άποψη αν επιτρέπεται;
    Η triumph φαίνεται ότι έχει το πακέτο που ζητάς
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Ευρωπαϊκό γυμνό με 3 κυλίνδρους και πάνω και αφού αποκλείεις το tuono V4 μόνο το triumph μένει! Ωραίες μηχανές και η street και η speed!
    Υπαρχουν και τα Brutale 800, S1000R (το οποιο το φτανω και καινουργιο να το παρω). Δε το απορριπτω το V4 ,απλα δε ξερω με το commuting πως θα τα παει. Θεωρω πως ενα 1050 ST ισως να δυσανασχετει λιγοτερο. Αλλα δε το εχω οδηγησει να ξερω. Απο Street Triple ειχα οδηγησει πριν αρκετα χρονια ενα 675 και ηταν αρκετα καλο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ratamahatta Προβολή μηνύματος
    Δεν σε καλυψε - καλύπτει από ποια άποψη αν επιτρέπεται;
    Η triumph φαίνεται ότι έχει το πακέτο που ζητάς
    Απο αποψη χρησης με καλυπτει. Και ισως αν παμε αυστηρα με τη λογικη, ειναι το πιο καταλληλο για αυτο που θελω. Το θεμα ειναι πως του λειπει λιγο ο χαρακτηρας. Εχω ξενερωσει και με τη Yamaha που δε μπορει να κανει μια ρυθμιση του εγκεφαλου της προκοπης και το οτι η ποιοτητα κατασκευης σε καποια σημεια ειναι επιπεδου κινεζικου παπιου. Γενικα ειναι εξαιρετο, απλα εγω δε τρελαθηκα ποτε εξαρχης.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    658
    Tuono 660 και duke 790-890 είναι επίσης καλές επιλογές αν θες να κινηθείς σε 2Κ , σε καλύπτουν σε αυτά που θες
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ratamahatta Προβολή μηνύματος
    Tuono 660 και duke 790-890 είναι επίσης καλές επιλογές αν θες να κινηθείς σε 2Κ , σε καλύπτουν σε αυτά που θες
    Δε θελω 2Κ και δε θελω υποβαθμιση και αποψη δυναμης σε σχεση με το 09.
    Πχ κατι τετοιο φαινεται ωραιο.
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...#bigger-photos

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    207
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Υπαρχουν και τα Brutale 800, S1000R (το οποιο το φτανω και καινουργιο να το παρω). Δε το απορριπτω το V4 ,απλα δε ξερω με το commuting πως θα τα παει. Θεωρω πως ενα 1050 ST ισως να δυσανασχετει λιγοτερο.
    Έχεις δίκιο. Τα είχα ξεχάσει εντελώς! Πανέμορφα τα augusta αλλά είναι ίσως λίγο ρίσκο η συντήρηση τους στην Ελλάδα. Πάντως αν δεν τίθεται θεμα budget εγώ προσωπικά θα πήγαινα για tuono V4. Αφού θέλεις να μπαίνεις και πίστα

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    296
    Streetfighter;

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Streetfighter;
    Ειχα οδηγησει παλια ενα 848.Νομιζω παντελως ακαταλληλο για εστω και ελαχιστο commuting ,εκτος και εαν εχει αλλαξει κατι δραματικα στα νεοτερα μοντελα.

    Χαζευοντας μιας και βλεπω οτι περα απο το Speed Triple (μιλαω για μετα το 18 μοντελο) που εβαλα παραπανω(και ειναι εισαγωγης με οτι αυτο συνεπαγεται) ,μετα παιζει μονο καινουργιο και ομολογω οτι δε μου παει να δωσω 19 χιλιαρικα (αν ειναι να δωσω τοσα θα παιρνω V4 Factory). Οποτε καλοκοιταω και το 765 (R η RS θα δουμε) μιας και σε δυναμη θα με καλυπτει μια χαρα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    MT-10

    K εγώ το επόμενο που έχω σκεφτεί είναι το Tuono V4, δεν υπάρχει ο ήχος.
    Κ ας είναι υπερβολή, πίνει , χρειάζεται σέρβις με αντίστοιχα αναλώσιμα , όπως παρόμοια μηχανάκια της κατηγορίας.

    Δεν θα κοιτούσα 765 ή λιγότερα κυβικά εκτός αν είχα πολύ καλά κατα νου τι χάνω σε χαμηλομεσαίες.

    ΥΓ το ΜΤ-10 , πέρα απο τη πλάκα , μου άρεσε. Ναι, δεν είναι exotic όπως άλλα της κατηγορίας αλλά έχει σπουδαίο μοτέρ επίσης , τουλάχιστον σε ήχο,πέρασα καλά στη βόλτα.

  11. #11
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Με commuting μεσα κατι τουονο απο και κλειονται για πολλους και διαφορους λογους.
    Επισης το Speed T 1050.
    Εγω σε 765 θα πηγαινα. Καινουριος κινητηρας σε σχεση με το 1050.
    Γκαζι αρκετο και για commuting και για γουστα.
    Καλα κατι ντουκατι και αντιστοιχα ουτε γι αστειο.

    Δες και CB1000 και GSX-S1000.
    Ride(s) the wind of change...

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83
    Δεν θα σε ενδιέφερε ενα CB 1000?

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    MT-10

    K εγώ το επόμενο που έχω σκεφτεί είναι το Tuono V4, δεν υπάρχει ο ήχος.
    Κ ας είναι υπερβολή, πίνει , χρειάζεται σέρβις με αντίστοιχα αναλώσιμα , όπως παρόμοια μηχανάκια της κατηγορίας.

    Δεν θα κοιτούσα 765 ή λιγότερα κυβικά εκτός αν είχα πολύ καλά κατα νου τι χάνω σε χαμηλομεσαίες.

    ΥΓ το ΜΤ-10 , πέρα απο τη πλάκα , μου άρεσε. Ναι, δεν είναι exotic όπως άλλα της κατηγορίας αλλά έχει σπουδαίο μοτέρ επίσης , τουλάχιστον σε ήχο,πέρασα καλά στη βόλτα.
    Το ΜΤ-10 δε νομιζω πως θα μου προσφερει αυτο που μου λειπει απο το 09. Το 09 δεν ειναι οτι δεν εχει καλα κρατηματα (εχω και το SP) η οτι δε με καλυπτει το γκαζι του. Ξενερωτο νιωθω οτι ειναι
    Το 765 θα πρεπει οντως να το οδηγησω γιατι εχει και 2,5 κιλα ροπη κατω απο 09.
    Εναλλακτικα Τουνο και παπι

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Με commuting μεσα κατι τουονο απο και κλειονται για πολλους και διαφορους λογους.
    Επισης το Speed T 1050.
    Εγω σε 765 θα πηγαινα. Καινουριος κινητηρας σε σχεση με το 1050.
    Γκαζι αρκετο και για commuting και για γουστα.
    Καλα κατι ντουκατι και αντιστοιχα ουτε γι αστειο.

    Δες και CB1000 και GSX-S1000.
    Καλα την αηδια της σουζουκι θα αλλαζα δρομο αν το εβλεπα. Το CB1000 δε ξερω, θα πρεπει και το τσεκαρω και αυτο καπως.

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    207
    Πάντως απ' τη στιγμή που όπως γράφεις δεν τρως ιδιαίτερη κίνηση στη διαδρομή δουλειά-σπιτι δεν νομίζω ότι θα υποφέρεις/υποφέρει ένα tuono. Και το 765 όμως είναι πολύ καλή μηχανή με χαρακτήρα και διασκεδαστικό.

  15. #15
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Αν σου φαίνεται άχρωμο το μοτέρ του 09 τότε το 765 θα σου φανεί ξενέρωτο επίσης..έχω 765 rs και κάνει όλα τα παραπάνω που ζητάς με μερικούς συμβιβασμούς αλλά για να έχεις τουλάχιστον το γκάζι του 09 θα μπεις στο τρυπάκι του stage 1 ΦΠΕ....Είναι αρκετά κλειστό 2 καταλύτες...πέρα απ αυτό το μηχανάκι γαμει.....


    Κοίτα για 1050 η 1200 RS έπαιζε ένα μεταχειρισμένο στο CAR 1200RS...

    Αλλιώς τα V4 είναι μονόδρομος
    Throttle that mysterious friend of ours

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF