Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Από CB500X πας σε...??

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2024
    Μηνύματα
    15

    Από CB500X πας σε...??

    Καλημέρα στην ομάδα! Νέο μέλος στο forum. Θα ήθελα λίγο τα φώτα των πιο περπατημενων. Κάτοχος CB500X '19 (με 19αρι μπροστινό) εδώ και δυόμιση χρόνια. Το μηχανάκι είναι αρκετά καλό δε μου έχει βγάλει κάτι μέχρι τώρα πέρα από τις τσιμουχες στα μπροστινά (προχθές έγινε αυτό ενώ το είχα παρκαρισμένο και είδα το λαδακι). Η χρήση του είναι κατά κύριο λόγο δρόμο αλλά πλέον σκέφτομαι και λίγο το χώμα (όχι εντουραδες βέβαια, απλό χωματόδρομο). Αξίζει να βγάλω το απεριόριστο δίπλωμα και να κοιτάξω για ένα Vstrom 650 ή Tenere 700, ή κρατάμε το Hondaκι του βάζουμε μια καρίνα και μια σωστή ανάρτηση και τα δοκιμάζουμε όλα?
    Μου έχουν προτείνει να το πουλήσω και να πάρω το πιο καινούργιο μοντέλο με Upside down.
    Ξέρω ότι του λείπει το λίγο γκάζι παραπάνω για μια προσπέραση δικαβαλος πχ (για να τρέξει κάποιος υπάρχουν οι πίστες).
    Υ.Σ. Δεν υπάρχει παρέα για να πω ότι με νοιάζει το να τους ακολουθώ, καθώς όλη η παρέα έχει μείνει στις 4 ροδες μόνο.
    (Για κινέζικο δεν το σκέφτομαι καν να αλλάξω)
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για την έκθεση!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    245
    Κράτα το χοντάκι και είσαι άρχοντας!
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  3. #3
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Το 10ere εφτακώσσα είναι πολύ καλό για χώμα, έχει και αρκετά περισσότερη ισχύ από το δικό σου. Είναι όμως χειρότερο σε ταξίδι σε αυτοκινητόδρομο, ειδικά δικάβαλο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Χάζεψε κανένα βιντεάκι να δεις αν μπορεί να συνεχίσει να καλύπτει τα νέα θέλω σου.

    Με κάποιες ποιοτικές αλλά ακριβές αναβαθμίσεις σίγουρα μπορεί να σε πάει παντού, όμως πάντα θα λείπει η δύναμη.

    Αν αυτό είναι το ζητούμενο, βάλ'τα στη ζυγαριά μαζί με τα κόστη χρήσης του cb VS κάτι μεγαλύτερο και αποφάσισε.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Κάνε ότι είπε ο D3300....
    Μιας και έχεις με τον 19αρι τροχό, μια ποδιά στα Κάρτερ και θα είσαι μια χαρά.
    Τώρα, αν σε τρώει μια αλλαγή άλλο καπέλο.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2024
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Χάζεψε κανένα βιντεάκι να δεις αν μπορεί να συνεχίσει να καλύπτει τα νέα θέλω σου.

    Με κάποιες ποιοτικές αλλά ακριβές αναβαθμίσεις σίγουρα μπορεί να σε πάει παντού, όμως πάντα θα λείπει η δύναμη.

    Αν αυτό είναι το ζητούμενο, βάλ'τα στη ζυγαριά μαζί με τα κόστη χρήσης του cb VS κάτι μεγαλύτερο και αποφάσισε.
    Έχω δει βιντεάκια και συντροχο που το βάζει χώμα. Για να γίνει αυτό σίγουρα θέλει ακριβές αναβαθμίσεις. Το θέμα μου είναι αξίζουν αυτές οι αναβαθμίσεις (γιατί δε μπορούν να ανεβάσουν ουσιαστικά τη μεταπωλητικη του αξία) ή καλύτερα να γίνει αλλαγή κατηγορίας?

  7. #7
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Καλησπέρα,άποψη μου πάντα,απαντάς μόνος σου -χωρίς να το γνωρίζεις.
    Οι μεγαλύτερες μοτοσυκλέτες τύπου Vstrom αξίζουν σαν αναβάθμιση γιατί είναι αναβάθμιση και εντελώς μαρκετινγκ να το δεις,
    πρόκειται για οχήματα μεγαλύτερης κατηγορίας,ας πούμε πιο ποιοτικής όχι απαραίτητα μόνο στα υλικά κατασκευής αλλά και
    στην ποιότητα κύλισης, την δυνατότητα να διαχειριστούν μεγαλύτερο φορτίο πιο άνετα,με χώρους και δύναμη μοτέρ.
    Συνήθως έχουν και καλύτερα φρένα π.χ ( μεγαλύτερους δίσκους, 2 αντί για 1 κτλ )
    Απλό χωματόδρομο θα κάνεις και με το 500 και με το vstrom πάνω κάτω με τον ίδιο τρόπο.

    Το Τ700 μάλλον δεν είναι αυτό που χρειάζεσαι, όχημα για χώμα αλλά χάνει αλλού σε σχέση με το Vstrom.
    Τώρα εσύ ξέρεις πόσο χρειάζεσαι μια αλλαγή και όσα προσφέρει.
    when life gets complicated... i ride.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Πάρε το κοβέ το 450 ντακάρ.
    Δεν ξέρω αν σου κάνει ( δεν μ ενδιαφέρει κι όλας) αλλά θέλω να μάθω πως πάει!
    ανανήψαντας

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KostasVas Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα στην ομάδα! Νέο μέλος στο forum. Θα ήθελα λίγο τα φώτα των πιο περπατημενων. Κάτοχος CB500X '19 (με 19αρι μπροστινό) εδώ και δυόμιση χρόνια. Το μηχανάκι είναι αρκετά καλό δε μου έχει βγάλει κάτι μέχρι τώρα πέρα από τις τσιμουχες στα μπροστινά (προχθές έγινε αυτό ενώ το είχα παρκαρισμένο και είδα το λαδακι). Η χρήση του είναι κατά κύριο λόγο δρόμο αλλά πλέον σκέφτομαι και λίγο το χώμα (όχι εντουραδες βέβαια, απλό χωματόδρομο). Αξίζει να βγάλω το απεριόριστο δίπλωμα και να κοιτάξω για ένα Vstrom 650 ή Tenere 700, ή κρατάμε το Hondaκι του βάζουμε μια καρίνα και μια σωστή ανάρτηση και τα δοκιμάζουμε όλα?
    Μου έχουν προτείνει να το πουλήσω και να πάρω το πιο καινούργιο μοντέλο με Upside down.
    Ξέρω ότι του λείπει το λίγο γκάζι παραπάνω για μια προσπέραση δικαβαλος πχ (για να τρέξει κάποιος υπάρχουν οι πίστες).
    Υ.Σ. Δεν υπάρχει παρέα για να πω ότι με νοιάζει το να τους ακολουθώ, καθώς όλη η παρέα έχει μείνει στις 4 ροδες μόνο.
    (Για κινέζικο δεν το σκέφτομαι καν να αλλάξω)
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για την έκθεση!
    Εφόσον σε ικανοποιεί η οικογένεια της Honda, μήπως να κοιτούσες το καινούργιο Transalp ?

    Aν όντως ψήνεσαι για το Yamaha, πέρυσι είχε παρουσιαστεί μια έκδοση του , που λέγεται Explore.
    Είναι λίγο πιο ήπια απο το στάνταρ Tenere , λίγο πιο adventure και μου φαίνεται οτι κάτι τέτοιο ταιριάζει καλύτερα σε αυτό που ψάχνεις.

    Δες την εδώ : https://www.yamaha-motor.eu/gr/el/mo...-explore-2024/

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.020
    απλο χωματοδρομο παει οπως ειναι με ενα λαστιχο σαν το pirelli scorpion rally str. το μηχανακι ειναι ετοιμο για αυτη τη δουλεια.
    αν θες κατι πιο γρηγορο ειναι αλλο θεμα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    απλο χωματοδρομο παει οπως ειναι με ενα λαστιχο σαν το pirelli scorpion rally str. το μηχανακι ειναι ετοιμο για αυτη τη δουλεια.
    αν θες κατι πιο γρηγορο ειναι αλλο θεμα.
    Αυτό.

    Ξεκίνα με μια καρίνα και λάστιχα, παίζεις/μαθαίνεις/διασκεδάζεις όσο σε παίρνει και μετά αποφασίζεις.

    Σε αυτή τη φάση ούτε στο καινουργιο με το upside down αξίζει να επενδύσεις.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2024
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,άποψη μου πάντα,απαντάς μόνος σου -χωρίς να το γνωρίζεις.
    Οι μεγαλύτερες μοτοσυκλέτες τύπου Vstrom αξίζουν σαν αναβάθμιση γιατί είναι αναβάθμιση και εντελώς μαρκετινγκ να το δεις,
    πρόκειται για οχήματα μεγαλύτερης κατηγορίας,ας πούμε πιο ποιοτικής όχι απαραίτητα μόνο στα υλικά κατασκευής αλλά και
    στην ποιότητα κύλισης, την δυνατότητα να διαχειριστούν μεγαλύτερο φορτίο πιο άνετα,με χώρους και δύναμη μοτέρ.
    Συνήθως έχουν και καλύτερα φρένα π.χ ( μεγαλύτερους δίσκους, 2 αντί για 1 κτλ )
    Απλό χωματόδρομο θα κάνεις και με το 500 και με το vstrom πάνω κάτω με τον ίδιο τρόπο.

    Το Τ700 μάλλον δεν είναι αυτό που χρειάζεσαι, όχημα για χώμα αλλά χάνει αλλού σε σχέση με το Vstrom.
    Τώρα εσύ ξέρεις πόσο χρειάζεσαι μια αλλαγή και όσα προσφέρει.
    Καλησπέρα, νομίζω ότι έδωσες την καλύτερη απάντηση και με έκανες να σκεφτώ πιο καθαρά τι θέλω. Ίσως ήταν πιο απλό από ο,τι νόμιζα.
    Σε ευχαριστώ!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Πάρε το κοβέ το 450 ντακάρ.
    Δεν ξέρω αν σου κάνει ( δεν μ ενδιαφέρει κι όλας) αλλά θέλω να μάθω πως πάει!
    Έχει δώσει προκαταβολή φίλος φίλου και μας....απειλεί ότι όταν παραλάβει θα το φέρει βαρυμπόμπη να το βάλει πίστα...αν γίνει αυτό και είμαι μπροστά θα σας ετοιμάσω φωτορομάντζο

    τωρα ως προς τον φίλο του θέματος που φαινεται να τον απασχολεί ο τομέας οφ ρόουντ

    φίλε αν είχα το μηχανάκι σου στη θέση θα το πούλαγα (κανα εξαχιλιαρο θα το πιάσει λογικά) και θα περίμενα να δω τα δυο κινεζάκια (ξέρω λες δεν το σκέφτεσαι αλλά δες πρώτα και σκέψου μετά) το cfmoto mt450 και το kove 450. Ειδικά το mt (αρχική 5.900 κούτα)

    vsrtom650 και τενερε ειναι ακριβά μηχανάκια σίγουρα κάνουν ελαφρύ χώμα (πιο πολυ το τενερε) αλλά ειδικά το vstrom νταλικίζει και θα κουραστείς γρήγορα...

    έχει λύσεις πλεον η αγορά, μην βιαστείς.
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 20/02/2024 στις 08:46.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2024
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Έχει δώσει προκαταβολή φίλος φίλου και μας....απειλεί ότι όταν παραλάβει θα το φέρει βαρυμπόμπη να το βάλει πίστα...αν γίνει αυτό και είμαι μπροστά θα σας ετοιμάσω φωτορομάντζο

    τωρα ως προς τον φίλο του θέματος που φαινεται να τον απασχολεί ο τομέας οφ ρόουντ

    φίλε αν είχα το μηχανάκι σου στη θέση θα το πούλαγα (κανα εξαχιλιαρο θα το πιάσει λογικά) και θα περίμενα να δω τα δυο κινεζάκια (ξέρω λες δεν το σκέφτεσαι αλλά δες πρώτα και σκέψου μετά) το cfmoto mt450 και το kove 450. Ειδικά το mt (αρχική 5.900 κούτα)

    vsrtom650 και τενερε ειναι ακριβά μηχανάκια σίγουρα κάνουν ελαφρύ χώμα (πιο πολυ το τενερε) αλλά ειδικά το vstrom νταλικίζει και θα κουραστείς γρήγορα...

    έχει λύσεις πλεον η αγορά, μην βιαστείς.
    Ειδικά για το πρώτο που αναφέρεις (το 450 mt) το χαλβαδιαζα από όταν το έκαναν παρουσίαση. Κολλάω όμως (όπως και αρκετοί άλλοι) στο γεγονός ότι για αυτές τις εταιρείες (cf moto, qj, voge) κάτοχοι μοντέλων αντιμετωπίζουν θέματα με το καλημέρα.
    Το συγκεκριμένο όμως φαίνεται να υπόσχεται πολλά ειδικά αν μείνει σε αυτή την τιμή

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    η cfmoto δείχνει να ξεφεύγει σε σχέση με τους άλλους κινέζους. Ειδικά στα περιφερειακά που επιλέγει (αναρτήσεις,φρένα, μονάδα abs, αντλίες, ψεκασμός κτλ) είναι εφάμιλλη πολλών παραδοσιακών δυνάμεων (τζαπαν, ευρώπη) και κατά περίπτωση ίσως και καλύτερη συγκρίνοντας πάντα μοντέλα ίδιου προορισμού (πχ ον οφ).
    Τι να πω φίλε, ψάχτο καλά, κανε τεστ δοκίμασε τα και βλέπεις. Ευχάριστα είναι αυτά τα προβλήματα, μην βιαστείς μόνο ξαναλέω, εχεις καλό οχημα στην κατοχή σου και νο1 της ελληνικής αγοράς (τουλάχιστον προς το παρόν). Και με το cbx να μείνεις μια χαρά μηχανή ειναι για λίγο απ΄όλα. Απ την άλλη οποτε και να το δώσεις τα λ7 σου θα τα πάρεις (αρκεί να το έχεις σε καλή κατάσταση). Τα ιδια έλεγα και σε ενα φίλο τις προάλλες, ειχαμε βγει βόλτα στο βουνό και μου έλεγε θα παει να δωσει προκαταβολή για το 450mt γιατι εχει τρελαθει με τα βιντεάκια...μην βιάζεστεεε λεμε.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Από δίπλωμα Α1 σε Α μεγάλο
    από madlef στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2007, 11:36
  2. Μετά από πτώση πάντα σε νοσοκομείο.
    από m1ke στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2006, 12:50
  3. "...απο την Ασκληπιου σε κυνηγαω .." Οο
    από RαNd στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2006, 18:53
  4. Από FZ6 FAZER σε FZ6 naked και αντίστροφα.
    από Neri στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 18:39
  5. περι ρεπορταζ αλτερ. αντιγραφι απο ποστ φιλου σε γγιτονικο φορουμ
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2004, 12:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF