Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 42

Θέμα: Leasing μοτό, συμφέρει η όχι;

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όχι.
    Όχι σε τι απ όλα και γιατί?

  2. #17
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Όχι σε τι απ όλα και γιατί?
    Στην ερώτηση του θέματος.

    Επειδή δε συμφέρει. Κάνε τα μαθηματικά και είναι προφανές το γιατί.

    "Συμφέρει" μόνο αν έχεις τόσα λεφτά που δεν έχεις τι να τα κάνεις, και θέλεις να έχεις πάντα ένα καινούριο όχημα, χωρίς να πολυασχολείσαι.
    Life begins at 45°.

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Στην ερώτηση του θέματος.

    Επειδή δε συμφέρει. Κάνε τα μαθηματικά και είναι προφανές το γιατί.

    "Συμφέρει" μόνο αν έχεις τόσα λεφτά που δεν έχεις τι να τα κάνεις, και θέλεις να έχεις πάντα ένα καινούριο όχημα, χωρίς να πολυασχολείσαι.
    Συμφέρει περισσότερο απ το να δεσμεύσεις ένα τραγικά μεγάλο ποσο του κεφαλαίου σου. Πχ θέλω να βάλω προκαταβολή για σπίτι μέσα στο 2024. Αμα έπαιρνα μετρητοίς το αμάξι, το μηχανάκι και κάτι αλλες αγορές μου θα δεν θα γινόταν αυτό. Ούτε σε 10 χρόνια γιατί θα έπρεπε να κάνω recoup 67 χιλιάδες κεφαλαίου.

    Αμα έβαζα δάνειο η δόση του αυτοκινήτου θα ήταν 1300 το μήνα (με 1000 προκαταβολή για αμαξι 60 χιλιάδων) αντί για 700 που δίνω τώρα, της μηχανής θα έβγαινε αντί για 150 που δίνω τωρα 250 (χωρις προκαταβολή) άρα αυτόματο απ τα 850 πήγαμε στα 1550.
    Άρα αυτά τα έξτρα 700 μπαίνουν στην άκρη και μπορώ να τα επενδύσω.
    Βέβαια θέλει τρελή αυτοσυγκράτηση γιατί πραγματικά μπορούν να εξαφανιστούν!
    Επίσης στην Ελβετία αμα τα είχα σε δάνειο μπορεί να μείωνα τα επιτόκια απ την φορολογική μου αλλα λόγο αξίας θα ανέβαινα φορολογικά ενώ τώρα επειδή είναι lease δεν μετράνε.

    Τα συγκεκριμένα εργαλεία είναι βάση προσωπικού assessment.

    Πολλές φορές το να αγοράσεις φθηνά βγαίνει διπλή τιμή! Ειδικά όταν μιλάμε για ακριβά οχήματα με ένα σκασμό ηλεκτρονικά!

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.021
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Συμφέρει περισσότερο απ το να δεσμεύσεις ένα τραγικά μεγάλο ποσο του κεφαλαίου σου. Πχ θέλω να βάλω προκαταβολή για σπίτι μέσα στο 2024. Αμα έπαιρνα μετρητοίς το αμάξι, το μηχανάκι και κάτι αλλες αγορές μου θα δεν θα γινόταν αυτό. Ούτε σε 10 χρόνια γιατί θα έπρεπε να κάνω recoup 67 χιλιάδες κεφαλαίου.

    Αμα έβαζα δάνειο η δόση του αυτοκινήτου θα ήταν 1300 το μήνα (με 1000 προκαταβολή για αμαξι 60 χιλιάδων) αντί για 700 που δίνω τώρα, της μηχανής θα έβγαινε αντί για 150 που δίνω τωρα 250 (χωρις προκαταβολή) άρα αυτόματο απ τα 850 πήγαμε στα 1550.
    Άρα αυτά τα έξτρα 700 μπαίνουν στην άκρη και μπορώ να τα επενδύσω.
    Βέβαια θέλει τρελή αυτοσυγκράτηση γιατί πραγματικά μπορούν να εξαφανιστούν!
    Επίσης στην Ελβετία αμα τα είχα σε δάνειο μπορεί να μείωνα τα επιτόκια απ την φορολογική μου αλλα λόγο αξίας θα ανέβαινα φορολογικά ενώ τώρα επειδή είναι lease δεν μετράνε.

    Τα συγκεκριμένα εργαλεία είναι βάση προσωπικού assessment.

    Πολλές φορές το να αγοράσεις φθηνά βγαίνει διπλή τιμή! Ειδικά όταν μιλάμε για ακριβά οχήματα με ένα σκασμό ηλεκτρονικά!
    δεν ξερω τι κανετε εκει στην ελβετια οι πελουσιοι αλλα εδω στην ελλαδα το leasing, μακροχρονια μισθωση η οτιδηποτε παρομοιο ΔΕΝ συμφερει για ιδιωτη για κανενα λογο. μιλαμε παντα για το καθαρα οικονομικο κομματι. αν ομως δεν εχεις τα λεφτα αλλα θες να παρεις μηχανη η αμαξι 20-30 χιλιαρικα μπορει να βγαινει τα ιδια με ενα δανειο. επισης η αγορά της μηχανης στο τελος της μισθωσης δεν παρεχεται αναγκαστικα. μπορουν απλα να στο αρνηθουν.

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    207
    Αυτό που περιγράφει ο theRegulator δεν είναι leasing. Leasing είναι η μακροχρόνια μίσθωση όπου το όχημα παραμένει ιδιοκτησία της εταιρείας που στο μισθώνει. Στο leasing επίσης έξοδα όπως ασφάλεια, τέλη κυκλοφορίας, ΚΤΕΟ, service τα πληρώνει όλα η εταιρεία. Εσύ βάζεις μόνο τη βενζίνη και το μηνιαίο ενοίκιο.

    Αυτό που περιγράφεις είναι απλώς ένα είδος χρηματοδότησης των αντιπροσωπειών. Δεν ξέρω αν υπάρχει στην Ελλάδα αλλά εξωτερικό, τουλάχιστον Ιταλία που ζω, το προσφέρουν όλες οι αντιπροσωπείες από σκούτερ μέχρι νταλίκες. Αν θέλεις να αγοράσεις ένα όχημα καινούργιο με δόσεις μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα στο κλασικό χρηματοδοτικό πλάνο και σε αυτό. Η Aprilia πχ το ονομάζει dream now.
    Παρακάτω περιγράφω το πλάνο της για το rs660.

    Τιμή αγοράς€11.699 , προκαταβολή €2.980; Χρηματοδοτούμενο υπόλοιπο €8.719, να ξεπληρώσεις σε 35 μηνιαίες δόσεις των €128,58 και με το πέρας των 35 μηνών ή πληρώνεις €5.966,5 (μεγάλη δόση το λένε στην Ιταλία) και την κάνεις δική σου ή επιστρέφεις το όχημα και γυρνάς σπίτι με τα πόδια ή το αφήνεις και αγοράζεις κάτι άλλο ή μπορείς να ξαναχρηματοδοτησεις αυτή τη μεγάλη δόση των περίπου 6000 ευρώ για άλλους 36, 48, 60 δόσεις.

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεν ξερω τι κανετε εκει στην ελβετια οι πελουσιοι αλλα εδω στην ελλαδα το leasing, μακροχρονια μισθωση η οτιδηποτε παρομοιο ΔΕΝ συμφερει για ιδιωτη για κανενα λογο. μιλαμε παντα για το καθαρα οικονομικο κομματι. αν ομως δεν εχεις τα λεφτα αλλα θες να παρεις μηχανη η αμαξι 20-30 χιλιαρικα μπορει να βγαινει τα ιδια με ενα δανειο. επισης η αγορά της μηχανης στο τελος της μισθωσης δεν παρεχεται αναγκαστικα. μπορουν απλα να στο αρνηθουν.
    Το ακούω και το ξανά ακούω ότι δεν συμφέρει στην Ελλάδα τον ιδιώτη ενώ οι όροι είναι ίδιοι στο εξωτερικό και για την ακρίβεια χειρότεροι απ την στιγμή που δεν υπάρχουν σερβις κτλ.

    Δεν μπορούν να στο αρνηθούν στο τέλος απ την στιγμή που ξεπληρώνεις περαν του 60% της αξίας του οχήματος συν τα επιτόκια…

    Απαγορεύεται και υπάρχουν πολλές περιπτώσεις στην Ελλάδα που πήγαν δικαστικά να τους κάνουν κατάσχεση οχημάτων και πήραν το 3ο το μακρύτερο.

    Καταλήγοντας, το ποσο τελικής δόσης αναγράφεται στο συμβόλαιο όποτε δεν μπορούν να σου πουν φίλε άκυρο!Αυτό το έχω ακούσει μόνο στην Tesla να γίνεται αλλά οι δόσεις είναι τέρμα χαμηλές με 0% επιτόκιο και σου λένε εξαρχής ότι δεν υπάρχει η πιθανότητα εξαγοράς.

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Αυτό που περιγράφει ο theRegulator δεν είναι leasing. Leasing είναι η μακροχρόνια μίσθωση όπου το όχημα παραμένει ιδιοκτησία της εταιρείας που στο μισθώνει. Στο leasing επίσης έξοδα όπως ασφάλεια, τέλη κυκλοφορίας, ΚΤΕΟ, service τα πληρώνει όλα η εταιρεία. Εσύ βάζεις μόνο τη βενζίνη και το μηνιαίο ενοίκιο.

    Αυτό που περιγράφεις είναι απλώς ένα είδος χρηματοδότησης των αντιπροσωπειών. Δεν ξέρω αν υπάρχει στην Ελλάδα αλλά εξωτερικό, τουλάχιστον Ιταλία που ζω, το προσφέρουν όλες οι αντιπροσωπείες από σκούτερ μέχρι νταλίκες. Αν θέλεις να αγοράσεις ένα όχημα καινούργιο με δόσεις μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα στο κλασικό χρηματοδοτικό πλάνο και σε αυτό. Η Aprilia πχ το ονομάζει dream now.
    Παρακάτω περιγράφω το πλάνο της για το rs660.

    Τιμή αγοράς€11.699 , προκαταβολή €2.980; Χρηματοδοτούμενο υπόλοιπο €8.719, να ξεπληρώσεις σε 35 μηνιαίες δόσεις των €128,58 και με το πέρας των 35 μηνών ή πληρώνεις €5.966,5 (μεγάλη δόση το λένε στην Ιταλία) και την κάνεις δική σου ή επιστρέφεις το όχημα και γυρνάς σπίτι με τα πόδια ή το αφήνεις και αγοράζεις κάτι άλλο ή μπορείς να ξαναχρηματοδοτησεις αυτή τη μεγάλη δόση των περίπου 6000 ευρώ για άλλους 36, 48, 60 δόσεις.
    Αυτό λέγεται leasing στην Ελβετία και το δάνειο credit. Στην Αγγλία λέγεται PCP και το δάνειο hire purchase.

  8. #23
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    207
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Αυτό λέγεται leasing στην Ελβετία και το δάνειο credit. Στην Αγγλία λέγεται PCP και το δάνειο hire purchase.
    Μπορει, αλλά το leasing το παλιό το ορθόδοξο είναι μακροχρόνια μίσθωση με όλα τα έξοδα του οχήματος (εκτός καυσίμων) πληρωμένα από την εταιρεία που στο νοικιάζει. Και όχι, για έναν ιδιώτη δεν συμφέρει. Συμφέρει τις εταιρείες. Αυτό που περιγράφεις είναι ένα χρηματοδοτικό πλάνο ΑΓΟΡΆΣ οχήματος και συμφέρει!

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.021
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Αυτό που περιγράφει ο theRegulator δεν είναι leasing. Leasing είναι η μακροχρόνια μίσθωση όπου το όχημα παραμένει ιδιοκτησία της εταιρείας που στο μισθώνει. Στο leasing επίσης έξοδα όπως ασφάλεια, τέλη κυκλοφορίας, ΚΤΕΟ, service τα πληρώνει όλα η εταιρεία. Εσύ βάζεις μόνο τη βενζίνη και το μηνιαίο ενοίκιο.

    Αυτό που περιγράφεις είναι απλώς ένα είδος χρηματοδότησης των αντιπροσωπειών. Δεν ξέρω αν υπάρχει στην Ελλάδα αλλά εξωτερικό, τουλάχιστον Ιταλία που ζω, το προσφέρουν όλες οι αντιπροσωπείες από σκούτερ μέχρι νταλίκες. Αν θέλεις να αγοράσεις ένα όχημα καινούργιο με δόσεις μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα στο κλασικό χρηματοδοτικό πλάνο και σε αυτό. Η Aprilia πχ το ονομάζει dream now.
    Παρακάτω περιγράφω το πλάνο της για το rs660.

    Τιμή αγοράς€11.699 , προκαταβολή €2.980; Χρηματοδοτούμενο υπόλοιπο €8.719, να ξεπληρώσεις σε 35 μηνιαίες δόσεις των €128,58 και με το πέρας των 35 μηνών ή πληρώνεις €5.966,5 (μεγάλη δόση το λένε στην Ιταλία) και την κάνεις δική σου ή επιστρέφεις το όχημα και γυρνάς σπίτι με τα πόδια ή το αφήνεις και αγοράζεις κάτι άλλο ή μπορείς να ξαναχρηματοδοτησεις αυτή τη μεγάλη δόση των περίπου 6000 ευρώ για άλλους 36, 48, 60 δόσεις.
    αυτο στην ελλαδα ξερω οτι το εχει η bmw, η ducati και τωρα λενε οτι μεσω santander το εφερε στην ελλαδα και η ktm. Μονο της bmw που ειχα υπολογισει καποτε εβγαινε περιπου σαν να παιρνεις δανειο. το επιτοκιο στην ελλαδα ειναι δραματικα ψηλο για αγορά οχηματος.

  10. #25
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Συμφέρει περισσότερο απ το να δεσμεύσεις ένα τραγικά μεγάλο ποσο του κεφαλαίου σου. Πχ θέλω να βάλω προκαταβολή για σπίτι μέσα στο 2024. Αμα έπαιρνα μετρητοίς το αμάξι, το μηχανάκι και κάτι αλλες αγορές μου θα δεν θα γινόταν αυτό. Ούτε σε 10 χρόνια γιατί θα έπρεπε να κάνω recoup 67 χιλιάδες κεφαλαίου.

    Αμα έβαζα δάνειο η δόση του αυτοκινήτου θα ήταν 1300 το μήνα (με 1000 προκαταβολή για αμαξι 60 χιλιάδων) αντί για 700 που δίνω τώρα, της μηχανής θα έβγαινε αντί για 150 που δίνω τωρα 250 (χωρις προκαταβολή) άρα αυτόματο απ τα 850 πήγαμε στα 1550.
    Άρα αυτά τα έξτρα 700 μπαίνουν στην άκρη και μπορώ να τα επενδύσω. !
    Απευθυνόμενος στην αγορά αυτοκινήτου ως δέσμευση ενός "τραγικά μεγάλου ποσού του κεφαλαίου σου" αυτόματα σε κατατάσσει στο "1%". Δηλαδή ακριβώς αυτό που είπα. Αν έχεις τόσα λεφτά που δεν έχεις τι να τα κάνεις. Το υπόλοιπο 99% στην Ελλάδα, με μέσο μισθό 1.000€ (850€ δόσεις για οχήματα λέει ), αγοράζει αυτοκίνητα με 5-15 χιλιάρικα, συνήθως όχι μετρητοίς (ούτε καινούρια, εδώ που τα λέμε). Και με τους όρους leasing που κυκλοφορούν στην αγορά, όχι απλά δε συμφέρει, αλλά δεν είναι καν κοντά.

    Καλά κάνεις και ρώτας και προβληματίζεσαι, αλλά είσαι παντελώς εκτός ελληνικής πραγματικότητας. Και μπράβο σου δηλαδή, well done.
    Life begins at 45°.

  11. #26
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Leasing είναι η μακροχρόνια μίσθωση όπου το όχημα παραμένει ιδιοκτησία της εταιρείας που στο μισθώνει. Στο leasing επίσης έξοδα όπως ασφάλεια, τέλη κυκλοφορίας, ΚΤΕΟ, service τα πληρώνει όλα η εταιρεία. Εσύ βάζεις μόνο τη βενζίνη και το μηνιαίο ενοίκιο.
    .

    Έτσι το ήξερα κι εγώ γιαυτό μου έκανε εντύπωση το ποστ του ρεγουλατόρου ( )

    Αυτό ακριβώς που περιγράφεις, συμφέρει τελικά η όχι; και, υπάρχει στην Ελλάδα κάτι τέτοιο;

    Επίσης ξέρω ότι στο τέλος αυτής της (μακροχρόνιας) μίσθωσης, ΑΝ θες δίνεις ένα ποσό (το οποίο νομίζω προσυμφωνείται) και το κάνεις δικό σου το όχημα η πας για νέα χρονομίσθωση με νέα μοτό.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Απευθυνόμενος στην αγορά αυτοκινήτου ως δέσμευση ενός "τραγικά μεγάλου ποσού του κεφαλαίου σου" αυτόματα σε κατατάσσει στο "1%". Δηλαδή ακριβώς αυτό που είπα. Αν έχεις τόσα λεφτά που δεν έχεις τι να τα κάνεις. Το υπόλοιπο 99% στην Ελλάδα, με μέσο μισθό 1.000€ (850€ δόσεις για οχήματα λέει ), αγοράζει αυτοκίνητα με 5-15 χιλιάρικα, συνήθως όχι μετρητοίς (ούτε καινούρια, εδώ που τα λέμε). Και με τους όρους leasing που κυκλοφορούν στην αγορά, όχι απλά δε συμφέρει, αλλά δεν είναι καν κοντά.

    Καλά κάνεις και ρώτας και προβληματίζεσαι, αλλά είσαι παντελώς εκτός ελληνικής πραγματικότητας. Και μπράβο σου δηλαδή, well done.
    Συγγνώμη αλλά μάλλον εξέφρασα λάθος αυτό που ήθελα να πω (γαμω τα ελληνικά μου γαμω )

    Ως κεφάλαιο αναφέρω τα χρήματα που έχεις στην άκρη για αγορά οχήματος. Αυτά τα 5-15κ που αναφέρεις με μέσο μισθο 1000€ είναι τραγικά μεγάλο ποσο.

    Ενώ αν τα αφήσεις εκεί που είναι και τα χρησιμοποιήσεις για κάτι που δεν χάνει αξία και πληρώσεις το 5-10% σαν προκαταβολή και έχεις μια μικρή δόση γιατί έχεις την μεγάλη δόση στο τέλος μπορείς να κανεις optimisation των χρημάτων σου και να υπερκαλύψεις αυτό το επιτόκιο που έχεις.

    Μακάρι να ήμουν στο 1%… απλά είμαι no lifer που ξοδεύω τα χρήματα μου σε οχήματα που δεν μπορώ να πληρώσω μετρητοις και πίστες που δεν σου προσφέρουν καμία ασφάλεια….

  13. #28
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    207
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αυτο στην ελλαδα ξερω οτι το εχει η bmw, η ducati και τωρα λενε οτι μεσω santander το εφερε στην ελλαδα και η ktm. Μονο της bmw που ειχα υπολογισει καποτε εβγαινε περιπου σαν να παιρνεις δανειο. το επιτοκιο στην ελλαδα ειναι δραματικα ψηλο για αγορά οχηματος.
    Γενικά αυτό το πλάνο έχει ελαφρώς πιο υψηλό επιτόκιο απ' το κλασικό. Και αν αποφασίσεις να ξαναβάλεις δόσεις στη "μεγάλη δόση" για αλλά 3,4,5 χρόνια ο τόκος που θα έχεις πληρώσει συνολικά θα είναι ένα αρκετά σεβαστό ποσό. Συμφέρει απ' την άποψη πως για 3 χρόνια θα έχεις ευχαριστηθεί ένα καινούργιο οχημα έχοντας πληρώσει μόνο το μισό με αρκετά χαμηλή μηνιαία δόση και αν στην τελική δεν έχεις τα χρήματα να το ξεπληρώσεις ή δεν γουστάρεις να πληρώνεις για μερικά ακόμα χρόνια το αφήνεις στην αντιπροσωπεία. Ειδικά για οχήματα "διασκέδασης" είναι μια χαρά!

    Btw η ντουκατι στο συγκεκριμένο πλάνο σου βάζει όρο πως θα κάνεις το πολύ μέχρι 10k χιλιόμετρα το χρόνο. Διότι πολλοί τις άφηναν μετα από 3 χρόνια μην μπορώντας να την ξεπληρώσουν έχοντας κάνει 6ψηφια χιλιόμετρα και έμεναν αμανατι στις αντιπροσωπείες!!

  14. #29
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Συγγνώμη αλλά μάλλον εξέφρασα λάθος αυτό που ήθελα να πω (γαμω τα ελληνικά μου γαμω )

    Ως κεφάλαιο αναφέρω τα χρήματα που έχεις στην άκρη για αγορά οχήματος. Αυτά τα 5-15κ που αναφέρεις με μέσο μισθο 1000€ είναι τραγικά μεγάλο ποσο.

    Ενώ αν τα αφήσεις εκεί που είναι και τα χρησιμοποιήσεις για κάτι που δεν χάνει αξία και πληρώσεις το 5-10% σαν προκαταβολή και έχεις μια μικρή δόση γιατί έχεις την μεγάλη δόση στο τέλος μπορείς να κανεις optimisation των χρημάτων σου και να υπερκαλύψεις αυτό το επιτόκιο που έχεις.

    Μακάρι να ήμουν στο 1%… απλά είμαι no lifer που ξοδεύω τα χρήματα μου σε οχήματα που δεν μπορώ να πληρώσω μετρητοις και πίστες που δεν σου προσφέρουν καμία ασφάλεια….
    Το 1% ήταν σε εισαγωγικά. Κανείς μας δε θα φτάσει ποτέ εκεί. Οκ, κάνε το 10% για σένα.

    Ναι, αυτό που λες δεν είναι leasing, τουλάχιστον όπως ισχύει στην Ελλάδα (που πληρώνεις μηνιαία δόση αλλά στο τέλος δεν έχεις δικό σου όχημα), αλλά κάποιο χρηματοδοτικό. Ίσως "συμφέρει", ανάλογα τις ανάγκες σου. Δεν είναι δύσκολο να κάνεις τα μαθηματικά, φαντάζομαι. Προσωπικά, δε θα έβαζα ποτέ δόση για όχημα, οπότε δε θα σκεφτόμουν ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Αλλά εγώ δε θα αγόραζα και καινούριο αυτοκίνητο, διότι είναι λεφτά στον κάδο. Αν είχα μισθό 10 χιλιάρικα, σαφώς θα άλλαζε το πράγμα.
    Life begins at 45°.

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παιδία λεμε το ίδιο πράγμα με διαφορετικό όνομα! Εδώ το λένε leasing στην Ελλάδα χρηματοδοτικό Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_9923.jpg 
Προβολές:	107 
Μέγεθος:	65,2 KB 
ID:	451184

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2007, 14:20
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 15:03
  4. Μοτό με leasing ????
    από m1ke στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2005, 14:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF