Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 42 από 42

Θέμα: Leasing μοτό, συμφέρει η όχι;

  1. #31
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Αυτό ακριβώς.
    Χαμηλή δόση λόγο αποπληρωμής μονο του 60% της αξίας και δρόμο στην 3 ετία μιας που δεν θα έχει χάσει το 60% της αξίας του αλλα ένα 10-25% (μιλαμε για συγκεκριμένα οχηματα) Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_9925.jpg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	56,5 KB 
ID:	451185

  2. #32
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    207
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Παιδία λεμε το ίδιο πράγμα με διαφορετικό όνομα! Εδώ το λένε leasing στην Ελλάδα χρηματοδοτικό
    Απλά leasing στην Ελλάδα είναι άλλο πραγμα

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Όχι δεν αξίζει. Για να βάζουν δόσεις και ευκολίες δεν το κάνουν για την ψυχή τις μάνας τους, αλλά για το κέρδος.
    Το συνολικό ποσό που θα δώσεις στο τέλος θα είναι πολύ μεγαλητερο από την τιμή αγοράς μετρητής τώρα..

    Αν αποφασίσεις να την δώσεις πίσω μετά από 3 χρόνια θα έχεις ξοδέψει 9.000 και μένεις με το τιποτα, ενώ αν είχες πάρει ένα μεταχειρισμένο θα έμενες με κάτι αξίας 6-7-8.000, ίσως ίδιας, και σε μερικές περιπτώσεις μεγαλύτερης αξίας..

    Αν πεις να την κρατήσεις στο τελος θα δώσεις πολλά παραπάνω από όσο αξιζει
    Τελευταία τροποποίηση από kostaskk; 03/03/2024 στις 21:14.

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Όχι δεν αξίζει. Για να βάζουν δόσεις και ευκολίες δεν το κάνουν για την ψυχή τις μάνας τους, αλλά για το κέρδος.
    Το συνολικό ποσό που θα δώσεις στο τέλος θα είναι πολύ μεγαλητερο από την τιμή αγοράς μετρητής τώρα..

    Αν αποφασίσεις να την δώσεις πίσω μετά από 3 χρόνια θα έχεις ξοδέψει 9.000 και μένεις με το τιποτα, ενώ αν είχες πάρει ένα μεταχειρισμένο θα έμενες με κάτι αξίας 6-7-8.000, ίσως ίδιας, και σε μερικές περιπτώσεις μεγαλύτερης αξίας..

    Αν πεις να την κρατήσεις στο τελος θα δώσεις πολλά παραπάνω από όσο αξιζει
    Με το χρηματοδοτικό (γιατί ξεκαθαρίσαμε ότι άλλο το λιζινγκ του εξωτερικό και άλλο της Ελλαδας) θα δώσεις 7-8% περισσότερο απ ότι αν πλήρωνες cash αλλά έχεις 3-4 χρόνια να κανεις αυτό το ποσο να σου δώσει 7-8% ενδεικτικά μέσο ορο έχεις 10% επιστροφή το χρόνο on average στον S&P 500…
    Το ξαναλέω δεν είμαι financial guru όποτε do your own research.

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Μόνο 7-8 % είναι το εξτρα? Σίγουρα ;λίγο φαίνεται.

    Ναι στην χειρότερη τα χάνεις όλα στο χρηματιστήριο και γίνεται και καμιά ανατίμηση στο
    ελβετικό Φράγκο και πάει η δόση του δανείου 3 φορές πάνω (δες όσους είχαν στεγαστικό σε ελβετικό Φράγκο,και δεν διάβασαν τα ψιλά γράμματα)
    Και τι θα γίνει αν δεν μπορέσεις να αποπληρώσεις τις δόσεις, θα αυξάνεται το επιτόκιο,θα σου κατασχέσουν κάτι?

    Τα δάνεια είναι κακό πράγμα,

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Μόνο 7-8 % είναι το εξτρα? Σίγουρα ;λίγο φαίνεται.

    Ναι στην χειρότερη τα χάνεις όλα στο χρηματιστήριο και γίνεται και καμιά ανατίμηση στο
    ελβετικό Φράγκο και πάει η δόση του δανείου 3 φορές πάνω (δες όσους είχαν στεγαστικό σε ελβετικό Φράγκο,και δεν διάβασαν τα ψιλά γράμματα)
    Και τι θα γίνει αν δεν μπορέσεις να αποπληρώσεις τις δόσεις, θα αυξάνεται το επιτόκιο,θα σου κατασχέσουν κάτι?

    Τα δάνεια είναι κακό πράγμα,
    8% είναι στην Ελλάδα στην μπεμβε. Στην Ελβετία είναι από 0.9% έως 6.7%..
    όσο για τα στεγαστικά στην Ελβετία είναι ΠΟΛΥ περίπλοκα τα πράγματα και δεν γνωρίζω να σου απαντήσω.
    Αλλά μπερδεύεις την Αγγλία με την Ελβετία. Εκεί πήγε η δόση 3 φορές πάνω!

  7. #37
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Μόνο 7-8 % είναι το εξτρα? Σίγουρα ;λίγο φαίνεται.

    Ναι στην χειρότερη τα χάνεις όλα στο χρηματιστήριο και γίνεται και καμιά ανατίμηση στο
    ελβετικό Φράγκο και πάει η δόση του δανείου 3 φορές πάνω (δες όσους είχαν στεγαστικό σε ελβετικό Φράγκο,και δεν διάβασαν τα ψιλά γράμματα)
    Και τι θα γίνει αν δεν μπορέσεις να αποπληρώσεις τις δόσεις, θα αυξάνεται το επιτόκιο,θα σου κατασχέσουν κάτι?

    Τα δάνεια είναι κακό πράγμα,
    Για το τελευταίο.....

    Ναι, παθών και ποτέ ξανά. Εξ ου, πήρα κινέζικο, δεν θέλω πια ποτέ ξανα να χρωστάω σε καμία πουτ@να τράπεζα!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.067
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Για το τελευταίο.....

    Ναι, παθών και ποτέ ξανά. Εξ ου, πήρα κινέζικο, δεν θέλω πια ποτέ ξανα να χρωστάω σε καμία πουτ@να τράπεζα!
    λαθος χαρακτηρισμος.την πουτ.....να την πληρωνεις να την γ.............ς.
    Νταβατζης θα ηταν σωστοτερος χαρακτηρισμος.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Καλημέρα,

    Το θέμα είναι πολύ μεγάλο και σίγουρα ξεφεύγει από την οικονομική υπόσταση και εισέρχεται στο θέμα ψυχολογία.

    Οι απόψεις μου για την λήψη δανείου, leasing, χρηματοδοτικού γενικά, είναι κάθετες και σε ένα βαθμό ακραίες.

    Εάν δεν βγαίνουν τα κουκιά, θα αναζητήσω μια πρακτική λύση για να ικανοποιήσω την ανάγκη μου. Εάν θέλω να πουλήσω μούρη, δεν θα πάω στην τράπεζα και πάρω δάνειο για να πάρω τον σούπερ ντούπερ γυναικομαγνήτη, θα πάω στον ψυχολόγο να με βοηθήσει να λύσω τα θέματά μου.

    Όταν παίρνω δάνειο, χρησιμοποιώ μελοντικά εισοδήματα που δεν έχω τώρα. Δέχομαι και υπογράφω τους όρους και τα επιτόκια της τράπεζας και φυσικά, θα είμαι οικονομικά ανώριμος , να γυρίσω και να πω πουτ@νες τράπεζες που ΕΓΩ υπέγραψα την σύμβαση και έχω πληρώσει 20% και 30% παραπάνω το αυτοκίνητό, την μοτο ή το σπίτι.

    Δεν θα έπρεπε να ψηφίζω, εάν είχα την απαίτηση, η τράπεζα να μου χαρίσει το 40 -30- 20 5% του δανείου, γιατί ξαφνικά μειώθηκαν τα εισοδήματά μου ή κάτι πήγε στραβά στον οικογενειακό προγραμματισμό ή είχα θέματα με την υγεία μου.

    Οι τράπεζες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα, λειτουργούν για το κέρδος, οπότε η οποιαδήποτε άλλη επιλογή πέρα του δανείου, δεν θα έχει το κέρδος της τράπεζας άρα θα είναι πιο ελκυστική, ούτε τον κίνδυνο να πάει κάτι στραβα και να χάσω άλλα περιουσιακά στοιχεία.

    Εάν μπω σε μια τέτοια διαδικασία θα μπώ μόνο εάν είναι να καλύψω μια ζωτική ανάγκη, γιατί διαφορετικά υποθηκεύω την ζωή την δικιά μου και του παιδιού μου.

    Γνωρίζω πως εάν όλος ο κόσμος είχε τις δικές μου απόψεις, πολλοί δεν θα είχαν δουλειά, αλλά από την άλλη αυτός είναι ο καπιταλισμός.

  10. #40
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα,

    Το θέμα είναι πολύ μεγάλο και σίγουρα ξεφεύγει από την οικονομική υπόσταση και εισέρχεται στο θέμα ψυχολογία.

    Οι απόψεις μου για την λήψη δανείου, leasing, χρηματοδοτικού γενικά, είναι κάθετες και σε ένα βαθμό ακραίες.

    Εάν δεν βγαίνουν τα κουκιά, θα αναζητήσω μια πρακτική λύση για να ικανοποιήσω την ανάγκη μου. Εάν θέλω να πουλήσω μούρη, δεν θα πάω στην τράπεζα και πάρω δάνειο για να πάρω τον σούπερ ντούπερ γυναικομαγνήτη, θα πάω στον ψυχολόγο να με βοηθήσει να λύσω τα θέματά μου.

    Όταν παίρνω δάνειο, χρησιμοποιώ μελοντικά εισοδήματα που δεν έχω τώρα. Δέχομαι και υπογράφω τους όρους και τα επιτόκια της τράπεζας και φυσικά, θα είμαι οικονομικά ανώριμος , να γυρίσω και να πω πουτ@νες τράπεζες που ΕΓΩ υπέγραψα την σύμβαση και έχω πληρώσει 20% και 30% παραπάνω το αυτοκίνητό, την μοτο ή το σπίτι.

    Δεν θα έπρεπε να ψηφίζω, εάν είχα την απαίτηση, η τράπεζα να μου χαρίσει το 40 -30- 20 5% του δανείου, γιατί ξαφνικά μειώθηκαν τα εισοδήματά μου ή κάτι πήγε στραβά στον οικογενειακό προγραμματισμό ή είχα θέματα με την υγεία μου.

    Οι τράπεζες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα, λειτουργούν για το κέρδος, οπότε η οποιαδήποτε άλλη επιλογή πέρα του δανείου, δεν θα έχει το κέρδος της τράπεζας άρα θα είναι πιο ελκυστική, ούτε τον κίνδυνο να πάει κάτι στραβα και να χάσω άλλα περιουσιακά στοιχεία.

    Εάν μπω σε μια τέτοια διαδικασία θα μπώ μόνο εάν είναι να καλύψω μια ζωτική ανάγκη, γιατί διαφορετικά υποθηκεύω την ζωή την δικιά μου και του παιδιού μου.

    Γνωρίζω πως εάν όλος ο κόσμος είχε τις δικές μου απόψεις, πολλοί δεν θα είχαν δουλειά, αλλά από την άλλη αυτός είναι ο καπιταλισμός.


    Επειδή μάλλον σε μένα αναφέρεσαι....
    Τις χαρακτήρισα έτσι και πάντα θα έτσι θα παραμείνουν εκτός και γκρεμιστεί κανένας φούρνος ξέρω γω.
    Ο λόγος; οι τόκοι υπερημερίας (μην χέσω) που αγγίζουν (και ξεπερνούν κιόλας, πολλές φορές) τα όρια της τοκογλυφίας.
    Να δεχθώ ότι καθυστέρησα ξέρω γω μια η και 2 δόσεις και να μπει ένα μικρό ποσό επί των δόσεων π.χ. 1% αλλά όχι, απαιτείς ΟΛΟ το ποσό του δανείου μαζί με τόκους που άπτονται του μέλλοντος; Ε, όχι.
    Είναι πολύ μεγάλη κουβέντα και δεν είναι του παρόντος θέματος.

    Παραμένουν πουτ@νες.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #41
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Το θέμα μας δεν είναι οι τράπεζες.

  12. #42
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    To leasing δεν είναι χρηματοδότηση, είναι μίσθωση μακράς διάρκειας.

    Το να πάρεις ένα όχημα μέσω leasing, αν είσαι ιδιώτης δεν συμφέρει.
    Αν είσαι εταιρία, μπορείς να περνάς τις χρεώσεις της μίσθωσης στα έξοδά σου, και να συμψηφίζεις τον ΦΠΑ, συμφέρει.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2007, 14:20
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 15:03
  4. Μοτό με leasing ????
    από m1ke στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2005, 14:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF