Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: Leasing μοτό, συμφέρει η όχι;

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137

    Leasing μοτό, συμφέρει η όχι;

    Καλησπέρα καλησπέρα. Χθες πήγα στην έκθεση μοτοσυκλετας στην Βέρνη και πραγματικά ήταν μια πολυ ωραία εμπειρία. Είχε και ελληνικό γύρο όποτε έδεσε το γλυκο.
    Αυτό που είχε όμως, ήταν οι τιμές.
    Επειδή τα μηχανάκια όπως και τα αυτοκίνητα επιδόσεων χάνουν αξια για πλάκα και η καλύτερη ιδέα είναι να το αποφύγουμε, πάμε να δούμε λίγο τις τιμές στο λιζινγκ.

    Το νέο CBR 1000rr fireblade 217 άλογα 299 το μήνα (ακριβώς)
    Το ZX10R 280 το μήνα (give or take)
    Το S1000RR 310 το μήνα (give or take)
    Το Μ1000RR 489 το μήνα (ακριβώς) με 3800 προκαταβολή.
    Το V4s 329 το μήνα με 6800 προκαταβολή (ακριβώς)
    Το V4 R 500 το μήνα (give or take)

    Με το 1/4 του κόστους στην ασφάλεια στο αντίστοιχο αυτοκίνητο επιδόσεων, 1/4 στα τέλη.
    Not a bad idea overall!

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα καλησπέρα. Χθες πήγα στην έκθεση μοτοσυκλετας στην Βέρνη και πραγματικά ήταν μια πολυ ωραία εμπειρία. Είχε και ελληνικό γύρο όποτε έδεσε το γλυκο.
    Αυτό που είχε όμως, ήταν οι τιμές.
    Επειδή τα μηχανάκια όπως και τα αυτοκίνητα επιδόσεων χάνουν αξια για πλάκα και η καλύτερη ιδέα είναι να το αποφύγουμε, πάμε να δούμε λίγο τις τιμές στο λιζινγκ.

    Το νέο CBR 1000rr fireblade 217 άλογα 299 το μήνα (ακριβώς)
    Το ZX10R 280 το μήνα (give or take)
    Το S1000RR 310 το μήνα (give or take)
    Το Μ1000RR 489 το μήνα (ακριβώς) με 3800 προκαταβολή.
    Το V4s 329 το μήνα με 6800 προκαταβολή (ακριβώς)
    Το V4 R 500 το μήνα (give or take)

    Με το 1/4 του κόστους στην ασφάλεια στο αντίστοιχο αυτοκίνητο επιδόσεων, 1/4 στα τέλη.
    Not a bad idea overall!
    Τόσα τον μήνα, οκ, αλλά για πόσους μήνες μιλάμε; και τι άλλο προσφέρεται; π.χ. δωρεάν σέρβις ξερω γω.
    Και στο τέλος του leasing τι γίνεται; το κάνεις δικό σου με κάποιο επιπλέον ποσό; δώσε info.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα....

    Βέβαια εσυ ξέρεις καλύτερα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Αν το ρίξεις, ποιος πληρώνει?

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Στην Ελλάδα για τους ιδιώτες, το leasing είναι ασύμφορο, μόνο αν έχει κάποιος εταιρία και το περνάει εκεί σαν έξοδο.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Αν το ρίξεις, ποιος πληρώνει?
    Αν το ρίξεις το πληρώνει η ασφάλεια μαζί με τον εξοπλισμό που κατέστρεψες.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Στην Ελλάδα για τους ιδιώτες, το leasing είναι ασύμφορο, μόνο αν έχει κάποιος εταιρία και το περνάει εκεί σαν έξοδο.
    Το ίδιο ισχύει και στο εξωτερικό, δεν περνάει σαν έξοδα σε αντίθεση με το δάνειο που μπορείς και περνάς το επιτόκιο σαν έξοδο.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Τόσα τον μήνα, οκ, αλλά για πόσους μήνες μιλάμε; και τι άλλο προσφέρεται; π.χ. δωρεάν σέρβις ξερω γω.
    Και στο τέλος του leasing τι γίνεται; το κάνεις δικό σου με κάποιο επιπλέον ποσό; δώσε info.....
    Θα σου απαντήσω με bullet points:
    •οι συγκεκριμένες μηχανές είχαν από 36-48 μήνες. Φυσικά μπορείς να το κανεις και περισσότερους ή λιγότερους με το αντίστοιχο κόστος.
    •Δωρεάν σερβις δεν υπάρχει, (μόνο σε συγκεκριμένα brands στα αυτοκίνητα για τα πρώτα 10 χρόνια ή 100κ χλμ ανεξαρτήτως τρόπου αγοράς)
    •εννοείται πως στο τέλος του leasing το κανεις δικό σου με ένα ποσο που είναι έως το 40% της αξίας του οχήματος.

    Ουσιαστικά το λιζινγκ στο εξωτερικό για τους μισθωτούς είναι σαν το δάνειο απλά αφήνεις στο τέλος έως το 40% άρα οι δόσεις σου το μήνα είναι για ένα όχημα κόστους του 60% και όχι του 100%.

    Στο τέλος αμα δεν έχεις τα χρήματα μπορείς να χρηματοδοτήσεις το υπολειπόμενο ποσο αλλά καλό θα είναι να το πουλήσεις γιατί έχεις θετικό ισοζύγιο.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Εννοείς να το αγοράσεις και να το πουλήσεις σωστά?

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Εννοείς να το αγοράσεις και να το πουλήσεις σωστά?
    Όχι ακριβώς. Η εξαγορά γίνεται ταυτοχρονα. Πχ λες στον αγοραστή βάζεις τόσα σε αυτό το λογαριασμό (τράπεζα-πιστωτικό ίδρυμα)και τα υπόλοιπα στον τάδε.
    Αν έχεις αρνητικό πληρώνεις τα υπόλοιπα και μετά γίνεται μεταβίβαση
    Τελευταία τροποποίηση από TheRegulator; 03/03/2024 στις 14:57.

  11. #11
    η μακροχρόνια μίσθωση καλύπτει μια ανάγκη. η κατοχή είναι άλλη εμπειρία.
    γνώμη μου.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    η μακροχρόνια μίσθωση καλύπτει μια ανάγκη. η κατοχή είναι άλλη εμπειρία.
    γνώμη μου.
    Νομίζω πως θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου.
    Δεν μπορούμε να μιλάμε για "μακροχρόνια μίσθωση" απ την στιγμή που υπάρχει η εξαγορά στο τέλος.

    Μακροχρόνια μίσθωση είναι μέσω της Avis που το όχημα και οι λογαριασμοί του είναι στην εταιρία.
    Το λιζινγκ δεν έχει καμία διαφορά με το δάνειο πχ στεγαστικό, εκτός απ την τελευταία "μεγάλη" δόση (balloon payment)..

    Αυτό που λες στο εξωτερικό λέγεται rental ή interest only που στην ουσία δεν ξεπληρώνεις ποτε το αγαθό (γίνεται από σπίτια μέχρι και κοσμήματα)..

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Νομίζω πως θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου.
    Δεν μπορούμε να μιλάμε για "μακροχρόνια μίσθωση" απ την στιγμή που υπάρχει η εξαγορά στο τέλος.

    Μακροχρόνια μίσθωση είναι μέσω της Avis που το όχημα και οι λογαριασμοί του είναι στην εταιρία.
    Το λιζινγκ δεν έχει καμία διαφορά με το δάνειο πχ στεγαστικό, εκτός απ την τελευταία "μεγάλη" δόση (balloon payment)..

    Αυτό που λες στο εξωτερικό λέγεται rental ή interest only που στην ουσία δεν ξεπληρώνεις ποτε το αγαθό (γίνεται από σπίτια μέχρι και κοσμήματα)..
    χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες , νομίζω πως έτσι λειτουργεί το χρηματοδοτικό της BMW στην Ελλάδα. προκαταβολή-δόσεις-τελευταία μεγάλη δόση/αποπληρωμή.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  14. #14
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Όχι.
    Life begins at 45°.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες , νομίζω πως έτσι λειτουργεί το χρηματοδοτικό της BMW στην Ελλάδα. προκαταβολή-δόσεις-τελευταία μεγάλη δόση/αποπληρωμή.
    Δουλεύει και έτσι ναι! Μου έστειλε μέλος προσωπικό για να μην θεωρηθεί διαφήμιση και μετά από ψάξιμο είδα πως υπάρχει και αυτό το προϊόν. Δεν θέλω να βάλω λινκ για ευνόητους λόγους!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2007, 14:20
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 15:03
  4. Μοτό με leasing ????
    από m1ke στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2005, 14:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF