Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 38

Θέμα: Ιάπωνας ή Κινέζος

  1. #16
    Με 12 Κ παιρνεις οτι γουσταρεις σε μεταχ/νο.
    Οχι τελευταια μοντελα ,αλλα ισχυρα brand και Ιαπωνικα και Ευρωπη... και σιγουρα πολυφορτωμενα με εξτρα και λιγοτερα απο 40Κ χλμετρα .

    Απο καινουρια , επισης οι επιλογες ειναι πολλες και καλες .

    Αν εχεις 12 Κ για μηχανη εισαι οκ .
    Ο προβληματισμος σου αφκρα αυτους που εχουν 6-7 Κ και δεν ξερουν αν αξιζει να βαλουν χρεος 4-5Κ ή δεν αξιζει τον κοπο .

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Με 12 Κ παιρνεις οτι γουσταρεις σε μεταχ/νο.
    Οχι τελευταια μοντελα ,αλλα ισχυρα brand και Ιαπωνικα και Ευρωπη... και σιγουρα πολυφορτωμενα με εξτρα και λιγοτερα απο 40Κ χλμετρα .

    Απο καινουρια , επισης οι επιλογες ειναι πολλες και καλες .

    Αν εχεις 12 Κ για μηχανη εισαι οκ .
    Ο προβληματισμος σου αφκρα αυτους που εχουν 6-7 Κ και δεν ξερουν αν αξιζει να βαλουν χρεος 4-5Κ ή δεν αξιζει τον κοπο .
    Οι πωλήσεις πλέον έχουν λύσει αυτόν τον προβληματισμό υπέρ της καινούργιας κινέζικης.problem solved.

  3. #18
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Οι πωλήσεις πως είναι δυνατόν να έχουν λύσει έναν προβληματισμό?

    Εγώ σου λέω ότι ο κόσμος είναι χαζός. Αποδεδειγμένο 1000αδες φορές...
    Γιατι λοιπόν να ακούσουμε τις πωλήσεις?

  4. #19
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.097
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Οι πωλήσεις πλέον έχουν λύσει αυτόν τον προβληματισμό υπέρ της καινούργιας κινέζικης.problem solved.
    Ποιες πωλήσεις ακριβώς, της Ιταλίας; Εδώ Ελλάδα πάντως τα τελευταία χρόνια best seller είναι CB500X, Tracer 9 και GS.. Αν έχεις στοιχεία πωλήσεων γενικά από Ευρώπη μπορείς να τα μοιραστείς να δούμε κι εμείς.
    Πικρή μπύρα, γλυκιά ζωή..

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Άλλο τα Μπεστ σελερ,και άλλο τα ποσοστά αύξησης των πωλήσεων.Τσ τελευταία χρόνια στην χαμηλή με μέση κατηγορία στην Ελλάδα αυξάνεται το μερίδιο των κινεζοινδικων εταιρειών,και των κατασκευασμένων μοτό εκτός Ιαπωνίας.Στα ψηλά πάνω από 8 χιλιάρικα,δεν έχουν ακόμα βγάλει μοντέλα.Οταν βγάλουν θα δούμε κι εκεί.Αγαλι αγάλι γίνεται η αγουριδα μέλι.

  6. #21
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Από εδώ θα το φέρεις, από εκεί θα το φέρεις, θα βγάλεις τα κινέζικα πρώτα....

    Αρα λοιπόν ισχυρίζεσαι ότι τα ποσοστά αύξησης των πωλήσεων (από έτος σε ετος φανταζομαι), λύνουν τον προβληματισμό μεταξύ μεταχειρισμένο ιαπωνικού και καινούριου κινέζικου και όχι οι πωλήσεις αυτές καθαυτες....



    Την επόμενη φορά να το γράφεις ολόκληρο και να μην αφήνεις να εννοηθεί, γιατί δεν εννοείται.
    Μην μπερδευτεί κανένας και πάρει την άποψη σου στα σοβαρά...

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Εσύ να μην μπερδεύτεις,και μην την παίρνεις στα σοβαρά.Οι αγορές σιγά σιγά ρυθμίζονται.Θα δεις πράγματα που θα τρίβεις τα (μη) μπερδεμένα ματάκια σου.Κυριακη κοντή γιορτή λέει η παροιμία.Ηδη έχουν διπλασιαστεί οι κινεζικέςεξαγωγές από λίγα χρόνια πριν.Κοιτα και στα ηλεκτρικα.Αλλα μην πάθεις ηλεκτροσόκ.

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2024
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Με 12 Κ παιρνεις οτι γουσταρεις σε μεταχ/νο.
    Οχι τελευταια μοντελα ,αλλα ισχυρα brand και Ιαπωνικα και Ευρωπη... και σιγουρα πολυφορτωμενα με εξτρα και λιγοτερα απο 40Κ χλμετρα .

    Απο καινουρια , επισης οι επιλογες ειναι πολλες και καλες .

    Αν εχεις 12 Κ για μηχανη εισαι οκ .
    Ο προβληματισμος σου αφκρα αυτους που εχουν 6-7 Κ και δεν ξερουν αν αξιζει να βαλουν χρεος 4-5Κ ή δεν αξιζει τον κοπο .
    Η έννοια του θέματος ήταν να ακούσω απόψεις σχετικά με το ενδιαφέρον των συντροχων σε αυτό το φόρουμ, όχι για να δω αν μπορώ να αλλάξω μηχανάκι. Δεν έχει να κάνει τόσο με αγορά άλλης μοτοσυκλέτας όσο με το τι συμβαίνει πραγματικά στην αγορά τα τελευταία δύο χρόνια κατά κύριο λόγο.

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2024
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Κάτοχος του cf moto clx και παρακολουθώντας το χώρο της μηχανής κανένα δίχρονο τώρα, έχω έως τώρα αντιληφθεί τα εξής:

    1) μοντέλο με το μοντέλο και οι δύο μεγάλες κινέζικες (cf moto και Voge) αλλά και η ινδική (Royal Enfield) κάνει αλματώδη πρόοδο σε ποιότητα (σχεδιασμού, συναρμογής κλπ)
    2) αυτά που πάσχουν συνήθως είναι οι πρώτες φουρνιές μοντέλων όπου και εμφανίζουν κάποιες χαζές "παιδικές ασθένειες" ας μου επιτραπεί η έκφραση και έπειτα διορθώνονται στις επόμενες παρτίδες
    3) για να αντισταθμιστεί αυτή η οποία δυσπιστία και για να πάρουν μερίδιο αγοράς, δίνουν σε "προνομιακή" τιμή θελκτικά μοντέλα με επώνυμα περιφερειακά
    4) δεν είναι ασφαλές να συγκρίνει κανείς τα νέα μοντέλα με τα παλιά, καθώς η ποιότητα όλων των νέων έχει στα μάτια μου πέσει αισθητά, στα επώνυμα και μη (ή εμείς έχουμε πιο αυξημένες απαιτήσεις από τις εταιρείες έχοντας συνηθίσει σε ποιοτικά μοντέλα)
    5) θεωρώ ότι στα επόμενα χρόνια (2 - 3 το πολύ) η ψαλίδα αυτών με τις μεγάλες εταιρείες θα κλείσει (η τιμή των μικρών θα ανέβει και η ποιότητα των μεγάλων θα πέσει λίγο ακόμη ως προς την λογική συγκράτησης του κόστους και αύξησης επακόλουθα του κέρδους)
    6) Αν δεν ήταν αυτές οι μικρές εταιρείες ίσως τα πράγματα να ήταν πολύ χειρότερα σε επίπεδο τιμολογιακής πολιτικής από τις μεγάλες και σίγουρα οι πωλήσεις σε μικρότερο αριθμό
    Θα συμφωνήσω κατά ένα μέρος με την πρόοδο καθώς φαίνεται και από την απήχηση στον κόσμο.
    Πέρα από τις χαζές παιδικές ασθένειες έχω διαβάσει (ένα παράδειγμα θα θέσω) σχετικά με τους λαιμούς σε ορισμένα κινέζικα πως σκουριάζουν ή παρουσιάζουν θέματα (εκεί βέβαια παίζει ρόλο και η συντήρηση και χρήση που κάνει ο καθένας).
    Θα συμφωνήσω επίσης ότι οι νέες μοτοσυκλέτες έχουν πέσει ποιοτικά και πιστεύω ότι οφείλεται και στο παραπάνω "φόρτωμα" προίκας που πέφτει σε ηλεκτρονικά κτλ.
    Όσον αφορά τις τιμές φοβάμαι ότι εφόσον θα ανεβάσουν οι καινούργιες εταιρείες τις τιμές, μη ξεφύγουν και οι Ιάπωνες έχοντας την προϊστορία μέχρι τώρα.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KostasVas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην όμορφη παρέα. Τα διλήμματα πολλά όταν δεν υπάρχει το χρήμα. Νέες εισαγωγές στον κόσμο της μοτοσυκλέτας κυρίως από Ασία μεριά. Τι παίζει όμως πραγματικά με αυτές τις μοτοσυκλέτες;
    Ένα παράδειγμα CF moto 450mt. Υπάρχει υποστήριξη από τον εισαγωγέα (σε θέμα ανταλλακτικών και καλής συνεργασίας); Θα αντέξει όσο ένα CB500X (που και αυτό δεν είναι Japan είναι Ταϊλάνδη).
    Αξίζει να δοθεί μια ευκαιρία σε ένα τέτοιο μηχανάκι όπως στο συγκεκριμένο CFMOTO?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KostasVas Προβολή μηνύματος
    Η έννοια του θέματος ήταν να ακούσω απόψεις σχετικά με το ενδιαφέρον των συντροχων σε αυτό το φόρουμ, όχι για να δω αν μπορώ να αλλάξω μηχανάκι. Δεν έχει να κάνει τόσο με αγορά άλλης μοτοσυκλέτας όσο με το τι συμβαίνει πραγματικά στην αγορά τα τελευταία δύο χρόνια κατά κύριο λόγο.
    Για ναρθουμε λοιπον στην αρχικη σου ερωτηση,αν θ αντεξει το CF 450 MT οσο το cb500x, αυτο δεν το ξερει κανεις.Η πρεπει καποιος να τα αγορασει και τα δυο ταυτοχρονα και να τους κανει την ιδια χρηση για χρονια ,για να το διαπιστωσει,ή καποιος που εχει cb 500x ,για 80000 χλμ ας πουμε,να το πουλησει,και να παρει το CF.Eννοειται βεβαιως οτι πρεπει να μιλαμε για ιδιου κυβισμου ,ιδιας φιλισοφιας,ιδιων ιππων,και ιδιου κινητηρα μηχανακια.Δεν συγκρινουμε ,125 με 1000,μονοκυλινδρο με τετρακυλινδρο κλπ.Η δικια μου εμπειρια 20 μηνες με ενα voge 500 ds,και 28000 χλμ μετα,ειναι μεχρι στιγμης ΑΡΙΣΤΗ.Στα ελαχιστα δε που παρουσιαστηκαν,(μια ντιζα στα 5000 χλμ,και εναν αιθητηρα τσεκ-εντζιν, στα 25000.) μου το ελυσε μεσα στην εγγυηση και ανεξοδα η πολυ καλη αντιπροσωπεια.Ειχα τους ιδιους ενδοιασμους και προβληματισμους με σενα (οπως ολοι μας αλλωστε) για τα κινεζικα.Μεχρι στιγμης ομως δεν εχουν επιβεβαιωθει. Σημειωτεον,οτι την στιγμη της αγορας, το αντιστοιχο χοντα ειχε με ολα τα μαμα αξεσουαρ,που ειχε το δικο μου 40% ακριβωτερα.Το αν το κινεζικο αντιγραφο,βγαλει τα λεφτα του ως προς το πρωτοτυπο,μενει να το δουμε.Μεχρι στιγμης παντως ειμαι απολυτως ικανοποιημενος.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Έχω εδώ και 1,5 χρόνο το Bajaj Dominar 400. Το μοτέρ του στηρίζεται στο μοτέρ του duke 390 και των 400ριων της Husqvarna που επίσης τα βγάζει η Bajaj. Όταν αγόρασα το Dominar ήξερα πολύ καλά ότι δεν θα πάρω ούτε KTM ούτε και Husqvarna, αλλά δεν έχει και την ίδια τιμή με αυτά. Μέχρι εκεί έφτανε το πορτοφόλι μου για καινούργιο, το ζύγισα και με ένα σκεπτικό που δεν έχει νόημα να αναλύω τώρα, το αγόρασα. Δεν πιστεύω ότι έσπασα το σύστημα, δεν πιστεύω ομως ότι το μηχανάκι είναι από τα jumbo και θα κοπεί στα 2 επειδή δεν είναι ιαπωνοευρωπαιος. Δεν έχει τα περιφερειακά του KTM, έχει περισσότερες δονήσεις από τα Husqvarna αλλά για τα λεφτά που έδωσα αν είναι μόνο αυτά που χάνω τότε θα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Η αξιοπιστία θα πρέπει να ελέγχεται ανά περίπτωση, άλλο τα zontes, άλλο τα voge και Cfmoto, άλλο τα Daytona. Καλό θα είναι κάποιος που σκέφτεται για νέα μηχανή να παρακολουθήσει τα σχετικά γκρουπ για να ενημερώνεται από τους κατόχους, να τα τσεκαρει από κοντά και να είναι συνειδητοποιημένος για το που βάζει τα λεφτά του.

  12. #27
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Εσύ να μην μπερδεύτεις,και μην την παίρνεις στα σοβαρά.Οι αγορές σιγά σιγά ρυθμίζονται.Θα δεις πράγματα που θα τρίβεις τα (μη) μπερδεμένα ματάκια σου.Κυριακη κοντή γιορτή λέει η παροιμία.Ηδη έχουν διπλασιαστεί οι κινεζικέςεξαγωγές από λίγα χρόνια πριν.Κοιτα και στα ηλεκτρικα.Αλλα μην πάθεις ηλεκτροσόκ.
    Να τα δώ. Δεν έχω κανένα θέμα.
    Όταν τα δώ όμως, να το συζητάμε. Αυτή τη στιγμή δεν τα βλέπω (όπως δεν τα βλέπει κανείς) οπότε κρίνω με τα δεδομένα του σήμερα.
    Δεν κάνω υποθέσεις για το τι θα γίνει στο μέλλον.
    Ούτε βγαίνω να προτείνω στον άνθρωπο να πάρει ιταλικό, γιατι φαίνεται απο τις πωλήσεις οτι είναι πάνω απ'ολους, εννοώντας οτι στα περισσότερα κόκκινα μηχανάκια οι Ιταλοί είχαν τις περισσότερες πωλήσεις...



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Για ναρθουμε λοιπον στην αρχικη σου ερωτηση,αν θ αντεξει το CF 450 MT οσο το cb500x, αυτο δεν το ξερει κανεις.Η πρεπει καποιος να τα αγορασει και τα δυο ταυτοχρονα και να τους κανει την ιδια χρηση για χρονια ,για να το διαπιστωσει,ή καποιος που εχει cb 500x ,για 80000 χλμ ας πουμε,να το πουλησει,και να παρει το CF.Eννοειται βεβαιως οτι πρεπει να μιλαμε για ιδιου κυβισμου ,ιδιας φιλισοφιας,ιδιων ιππων,και ιδιου κινητηρα μηχανακια.Δεν συγκρινουμε ,125 με 1000,μονοκυλινδρο με τετρακυλινδρο κλπ.Η δικια μου εμπειρια 20 μηνες με ενα voge 500 ds,και 28000 χλμ μετα,ειναι μεχρι στιγμης ΑΡΙΣΤΗ.Στα ελαχιστα δε που παρουσιαστηκαν,(μια ντιζα στα 5000 χλμ,και εναν αιθητηρα τσεκ-εντζιν, στα 25000.) μου το ελυσε μεσα στην εγγυηση και ανεξοδα η πολυ καλη αντιπροσωπεια.Ειχα τους ιδιους ενδοιασμους και προβληματισμους με σενα (οπως ολοι μας αλλωστε) για τα κινεζικα.Μεχρι στιγμης ομως δεν εχουν επιβεβαιωθει. Σημειωτεον,οτι την στιγμη της αγορας, το αντιστοιχο χοντα ειχε με ολα τα μαμα αξεσουαρ,που ειχε το δικο μου 40% ακριβωτερα.Το αν το κινεζικο αντιγραφο,βγαλει τα λεφτα του ως προς το πρωτοτυπο,μενει να το δουμε.Μεχρι στιγμης παντως ειμαι απολυτως ικανοποιημενος.
    Δεν τα λές όλα όμως...
    Πές και πόσο καιρό έκανε να έρθει το ανταλλακτικό που προκαλούσε το check engine να ανάψει...
    Το έχω ξαναπεί πολλές φορές. Έτυχε και το πρόβλημα δεν ήταν σοβαρό και μπορούσες και κινούσες τη μοτοσυκλέτα κανονικά. Τι θα συνέβαινε αν το πρόβλημα την είχε ακινητοποιήσει?
    Πάντα κάνεις τον Κινέζο (pun intended)...
    Δεν έχεις απαντήσει ούτε μία φορά...

    Πές του λοιπόν του ανθρώπου οτι αν το ανταλλακτικό είχε ακινητοποιήσει τη μοτοσυκλέτα σου, θα ήσουν 2μιση μήνες στο περίμενε.
    Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ψάχνει ότι post έχεις γράψει στο φόρουμ για να το βρεί.

  13. #28
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Ποιοτικά δεν υπάρχει καμία σχέση μεταξύ κινέζικων και ιαπωνικών. Ούτε καν κοντά. Όποιος δε θέλει να δώσει το χρήμα που ζητούν οι Ιάπωνες, παίρνει Κινέζο. Απλά και ξεκάθαρα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να δώσει 12 χιλιάρικα για κινέζικο. Ο καθένας όπως τη βρίσκει βέβαια...
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 11/03/2024 στις 12:43.
    Life begins at 45°.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Να τα δώ. Δεν έχω κανένα θέμα.
    Όταν τα δώ όμως, να το συζητάμε. Αυτή τη στιγμή δεν τα βλέπω (όπως δεν τα βλέπει κανείς) οπότε κρίνω με τα δεδομένα του σήμερα.
    Δεν κάνω υποθέσεις για το τι θα γίνει στο μέλλον.
    Ούτε βγαίνω να προτείνω στον άνθρωπο να πάρει ιταλικό, γιατι φαίνεται απο τις πωλήσεις οτι είναι πάνω απ'ολους, εννοώντας οτι στα περισσότερα κόκκινα μηχανάκια οι Ιταλοί είχαν τις περισσότερες πωλήσεις...





    Δεν τα λές όλα όμως...
    Πές και πόσο καιρό έκανε να έρθει το ανταλλακτικό που προκαλούσε το check engine να ανάψει...
    Το έχω ξαναπεί πολλές φορές. Έτυχε και το πρόβλημα δεν ήταν σοβαρό και μπορούσες και κινούσες τη μοτοσυκλέτα κανονικά. Τι θα συνέβαινε αν το πρόβλημα την είχε ακινητοποιήσει?
    Πάντα κάνεις τον Κινέζο (pun intended)...
    Δεν έχεις απαντήσει ούτε μία φορά...

    Πές του λοιπόν του ανθρώπου οτι αν το ανταλλακτικό είχε ακινητοποιήσει τη μοτοσυκλέτα σου, θα ήσουν 2μιση μήνες στο περίμενε.
    Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ψάχνει ότι post έχεις γράψει στο φόρουμ για να το βρεί.
    Οπως αναφερθηκα,το προβλημα αφορουσε ενα εξαρτημα τροφοδοσιας -ρυθμισης αερα,που μπαινει πανω στο σωμα του ψεκασμου ,και το οποιο λογω πολυ σφιχτων ανοχων στα πλαισια του δεκατου του χιλιοστου,λογω υπερβολικου καυσωνος κολλουσε σε καποιες φασεις και εδινε περισσοτερο αερα,με αποτελεσμα ο εγκεφαλος να δινει και περισσοτερη βενζινη.Οταν εγινε γνωστο στην αντιπροσωπεια και ελεγχθηκε μεσω διαγνωστικου,ο κωδικος βλαβης εσταλει στο εργοστασιο παραγωγης,και απηντησαν οτι ειναι σε γνωση τους το προβλημα,το οποιον ΔΕΝ ειναι επικινδυνο ουτε ακινητοποιει την μοτο,και οτι εχει ηδη υπαρξει ανακληση με νεας σχεδιασης ανταλλακτικο ,με βελτιωμενες σωστες ανοχες,το οποιον και αποστελλεται.Η αποστολη και παραλλαβη αργησε να ερθει λογω προβληματων τελωνειου και οχι της μητρικης εταιρειας.Η αντιπροσωπεια προσφερθηκε να μου τοποθετησει καινουργιο παλαιας σχεδιασης ανταλλακτικο,που βασει στατιστικων θα λειτουργουσε καλα (μονο το 15% της παρτιδας δυσλειτουργουσε) αλλα εγω δεν δεχτηκα διοτι πλην της 10% αυξημενης καταναλωσης ,δεν μου παρουσιασε καμμια αλλη δυσλειτουργια.Ετσι ασφαλως και χωρις καμμια αλλη δυσλειτουργια περιμενα το καινουργιο ανταλλακτικο,διοτι ηταν καλοκαιρι και δεν ηθελα να μπω συνεργειο ,για 3 ωρες που χρειαζοταν για την αλλαγη.Γενικα η αντιπροσωπεια ηταν αψογη.Μακαρι να ηταν και αλλες το ιδιο καλες, παρ οτι εχουν δεκαδες χρονια στον χωρο,οπως η χοντα ας πουμε που επρεπε να περιμενω 3 μηνες ψυγειο σε cb500 του 2001 οταν τρακαρα,παρ οτι ειχε πουλησει χιλιαδες στην Ελλαδα.Τωρα αν το προβλημα με ειχε ακινητοποιησει ,οπως ειπες θα εβαζα το παλαιας σχεδιασης ανταλλακτικο,και αν το ξανακανε θα μου το ξανααλαζαν μεχρι βασει της στατιστικης του15% που ανεφερα παραπανω να βρω καποιο που να δουλεψει.Σημειωτεον αυτα τα ειχα συννενοηθει,και ειχαμε συμφωνησει οτι αν ακινητοποιομουν,θα μου πληρωναν την οδικη σε περιπτωση που δεν ειχα οδικη ασφαλεια.Επισης μου επισημαναν,οτι ακομα και μετα την ληξη της εγγυησης θα μου το αλλαζαν,σαν να ειμαι στην εγγυηση χωρις καμμια επιβαρυνση εκ μερους μου.Δεν χρειαστηκε ομως.Πιστευω να σε καλυψα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83
    Κατ εμέ θα πρέπει να περάσουν πολλές δεκαετίες έτσι ώστε οι κινέζοι να κάνουν την Ελληνική αγορά να τους εμπιστευτεί καθώς καλώς η κακώς υπάρχουν κάποια ταμπού σε εμάς σαν λαός. Ούτε εγω θα έπαιρνα κάποιον κινέζο καθώς προτιμώ να δώσω χρήματα που θα είναι αρκετά περισσότερα αλλά θα χαίρομαι το μηχάνημα μου για πολλά πολλά χρόνια με την σωστή συντήρηση βέβαια. Θέλω να βάζω το κλειδί στην μίζα και να ξέρω πως θα πάω στην δουλειά μου και να μην έχω άγχος ΑΦΟΥ ΛΗΞΕΙ η εγγύηση για το τι μπορεί να πάει στραβα. Φυσικά όλα μπορούν να πάθουν κάτι, μηχανήματα είναι εξάλλου αλλά σίγουρα οι ιάπωνες έχουν αποδείξει πολλά πράματα με τα χρόνια τεχνολογίας και εμπειρίας τους.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πώς λέγεται ο Ιάπωνας γιατρός...
    από Nostra στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2006, 10:50
  2. ο κινέζος και ο spielberg...
    από Nostra στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 06:54
  3. Κινεζος μαγειρας
    από Vasilis_Strom στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2006, 19:51
  4. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 02:47
  5. Γερμανος-κινεζος-Ελληνας
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2005, 03:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF