Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: Πρώτη φορά μηχανή στα 40

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2018
    Μηνύματα
    54
    Ίσως γυμνό μεσαίας κατηγορίας 500-650 cc έως 200 κιλά το πολύ με χαμηλό κέντρο βάρους, μεταχειρισμένο ή καινούργιο, μια χαρά για commuting ή καμία κοντινή εξόρμηση. Έχουν κ αρκετή δύναμη για προσπεράσεις σε αυτοκινητόδρομο. Το κρατάς κ μια ζωή άμα σου αρέσει.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2024
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jim83 Προβολή μηνύματος
    Ίσως γυμνό μεσαίας κατηγορίας 500-650 cc έως 200 κιλά το πολύ με χαμηλό κέντρο βάρους, μεταχειρισμένο ή καινούργιο, μια χαρά για commuting ή καμία κοντινή εξόρμηση. Έχουν κ αρκετή δύναμη για προσπεράσεις σε αυτοκινητόδρομο. Το κρατάς κ μια ζωή άμα σου αρέσει.
    Μην με πριζωνεις τώρα ρε @jim83 κ έχω δει και το Aprilia RS 457 :P. Αν και δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θέλω να κάνω είναι πανέμορφο.

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Ήμουν ΑΚΡΙΒΩΣ στην ιδια φάση με εσενα. Πήρα πρώτη μηχανή (δεν ειχα καν διπλωμα πριν) στα 38. Θα τα γράψω με bullets. Πλέον την εχω 2 χρονια και 23Κ χιλιόμετρα.

    --Και εγω πιστευα οτι τα 500cc/50hp ηταν πολλά για αρχή. Τελικά δεν ηταν. Το αν θα πας αργότερα παραπάνω είναι δικό σου θέμα. Μηχανή με αυτο τον κυβισμό/αλογα φορτωμένη και με βαλίτσες πιάνει τα 130χαω άνετα.
    --Οσο συνεσταλμένος και να εισαι με αυτα που λες οτι θα κανεις (π.χ. δεν θα κανω ταξιδια, δεν θα μπω πολη κτλ κτλ), μόλις ξεπεράσεις τους φόβους σου μετα απο καποια χιλιόμετρα, θα τα υλοποιήσεις όλα. Και εκδρομές και οτι φανταστεις. Enjoy!
    --Στην ηλικία μας ο φόβος ειναι το πρώτο. Το μυαλό δεν μαθαίνει οπως μαθαινε οπότε θα πρεπει στα ΠΑΝΤΑ να κανεις baby steps. Π.χ. τον πρώτο χρόνο δεν ανέβηκα ΚΑΝΕΝΑ πεζοδρόμιο. Ούτε καν με ράμπα. Εψαχνα σχεδόν παρκινγκ αυτοκινήτου. Δεν εκανα ποτέ διήθηση. Πήγαινα σαν αυτοκινητο πίσω απο τα αυτοκίνητα. Και άλλα πολλά που ΜΟΝΟ οταν νιώσεις ανετα θα πρεπει να τα προσπαθήσεις.
    --Μη κανεις καμια μ...ια και μπεις χώμα. Ακόμα και στρωτό χωματόδρομο. Θελεις πολυ χρόνο για αυτο.
    --Την πρώτη φορα που θα ανέβεις στη μηχανη ΣΟΥ, θα ειναι μετα απο καιρό απο το δίπλωμα και θα πεις: "Μαλακια εκανα και πηρα αυτο το νταμάρι. Γυριζω σπίτι και το πουλάω". Αλλάζει πολύ γρήγορα. Στη δευτερη βόλτα.
    --Η μηχανη θα σου πέσει. Ευχομαι να μην πεσεις εσυ με τη μηχανη. Στατικά ομως ειναι σιγουρο οτι θα σου πεσει. Μπορώ να σου αριθμήσω 1000 λογους τους οποίους δεν φαντάζεσαι. Οπότε για μένα να ειναι παλια ή καινουργια δεν αλλάζει πολυ. Αυτα που θα σπάσουν θα τα αλλάξεις (ΚΑθρεφτακι, μανέτες, προβολάκια). Γιαυτο ειναι καλο να εχεις και κάγκελα. Σε αυτα τα λεφτα υπάρχουν εταιρίες που τα προσφέρουν
    --Σχολείο να πάς οσο πιο γρήγορα γινεται. ΔΕΝ θα αφομοιώσεις πανω απο το 30% αυτων που λεγονται. Θεωρώ οτι τα σχολεία ειναι για ανθρώπους που ξέρουν να τσουλάνε. Εγω δεν ηξερα καν αυτο. Πρακτικά δεν ήξερα καν πως φρενάρουμε σωστά. Μετά απο δύο χρόνια θέλω να ξαναπάω για να παρω το 100%. Οταν βρω χρόνο.
    --Το τι μοτοσυκλέτα θα παρεις δεν θα σου γράψω. Ειμαι απο τους γραφικούς του φόρουμ. Απλά δες να καθεται άνετα ο συνοδηγός. Μετα απο αρκετα χιλιόμετρα θα ανεβάσεις κόσμο και αυτο ειναι το πιο ωραίο στον κόσμο που μπαινεις. Ποσω μάλλον να κανεις κανα ταξιδάκι. Α!!!!!! Και να σου αρέσει εμφανισιακά. Για το ποια πρεπει να επιλέξεις θα βρεις χιλιάδες συζητήσεις στο φόρουμ με αλλες τόσες γνωμες.

    Δεν ειμαι έμπειρος. Ουτε με ενδιαφέρει να περνιέμαι για τέτοιος. Μέσα σε 2 χρόνια εχω κανει ταξίδια και διαδρομές, με παρέα και χωρίς, που δεν φανταζόμουν.

    Μην αργείς

    Rantom σκεψεις χωρις σειρα.

    μάι του σεντσ

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2024
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Ήμουν ΑΚΡΙΒΩΣ στην ιδια φάση με εσενα. Πήρα πρώτη μηχανή (δεν ειχα καν διπλωμα πριν) στα 38. Θα τα γράψω με bullets. Πλέον την εχω 2 χρονια και 23Κ χιλιόμετρα.
    Διαβάζω με ένα κολλημένο χαμόγελο. Σε ευχαριστώ. :-)

  5. #20
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Τα έγραψες πολύ ωραία

    Πάντα όμως υπάρχει και ένα "αλλά"....

    Η ανάβαση σε πεζοδρόμια είναι παράνομη γιαυτό καλό είναι να μην το διαφημίζουμε πολύ, ναι;

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    @Bikenoob
    Και όλα αυτά γραμμένα με συνταγή γιατρού του κ. Dr. Monty

    Εγώ είχα μια πρότερη μικρή εμπειρία ως ανήλικος με παπάκια κλπ
    Μάλιστα σνομπαρα και λίγο τις μηχανές.

    Τώρα μετά από ένα χρόνο σχεδόν και χωρίς να έχω κάνει ταξίδι, δεν αλλάζω με τίποτα την ευκολία μετακίνησης, αλλά κυρίως την αίσθηση του να φτάνω στον προορισμό μου πιο "φρέσκος" από ότι με όποιο άλλο μέσο.

    Ως φρέσκος εννοώ να με έχει χτυπήσει ο καθαρός αέρας και να εισπράξω αυτήν την αίσθηση που δεν μπορώ να την περιγράψω με λόγια.

    Στο δίπλωμα όπου κατά πάσα πιθανότητα θα σε φέρει σε επαφή με κάποιο cb θα καταλάβεις αρκετά για την αίσθηση, βάρος, ζύγισμα κλπ.

    Φρόντισε να το χαρείς όσο γίνεται, είναι ωραία εμπειρία.

  7. #22
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Ξεκινας με ενα MAICO 700 και οταν το βαρεθεις θα εχεις φτασει 125 χρονων..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ξεκινας με ενα MAICO 700 και οταν το βαρεθεις θα εχεις φτασει 125 χρονων..
    Αυτο δεν ειναι μια διχρονη σκοτωστρα?

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Θα έλεγα ένα οποιοδήποτε από αυτά τα ψευτο scrambler από 350 έως 550 κυβικά (ελαφρως μεταχειρισμένο) ότι είναι ιδανικό για καθημερινό commuting στην Αθήνα, ταξιδάκια στα πέριξ, ως είσοδο στον κόσμο των δύο τροχών.

    Κάνεις και ένα riding school να ξεκλειδώσεις γρήγορα, και να το απολαμβάνεις από την αρχή.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ξεκινας με ενα MAICO 700 και οταν το βαρεθεις θα εχεις φτασει 125 χρονων..
    δεν θα προλάβει θα τον βαρεθεί αυτή πριν και θα τον.... δολοφονήσει

    ανανήψαντας

  11. #26
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Αυτο δεν ειναι μια διχρονη σκοτωστρα?
    Είναι, είναι!
    Στην ίδια κατηγορία με το kawa mach 3 750.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #27
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ξεκινας με ενα MAICO 700 και οταν το βαρεθεις θα εχεις φτασει 125 χρονων..
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Αυτο δεν ειναι μια διχρονη σκοτωστρα?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	download.jpg 
Προβολές:	115 
Μέγεθος:	14,5 KB 
ID:	451625
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  13. #28
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    70
    Ίδια περίπτωση και εδώ. Πρώτη φορά δίπλωμα και μηχανή στα 38 και πριν από αυτό δεν είχα ανέβει ούτε μηχανάκι. Η πρώτη φορά που είπα πως θέλω να αγοράσω μηχανή ήταν στα 21-22 και μου πήρε 17-18 χρόνια σκέψης μέχρι να το αποφασίσω.
    Πλέον είμαι στη δεύτερη μηχανή και 18-19K χιλιόμετρα. Θεωρώ πως η γενικότερη προσέγγιση του Dr.Monty είναι πολύ κοντά στην δική μου, ωστόσο γράφω για να δεις πως είναι και άλλοι σαν και εσένα.

    Θα παίξω με τα ίδια Bullets γιατί μου άρεσε εξαιρετικά η ιδέα:

    • Ο πωλητής στην Honda όταν ρώτησα για το CB650R για πρώτη μηχανή μου είπε δεν σου το πουλάω με τέρμα φιλική διάθεση και χωρίς αγένεια. Ωστόσο τελικά ξεκίνησα με 660cc και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Η δύναμη και η ροπή σχεδόν παντού (πήρα τρικύλινδρο) μου έδωσαν μια άνεση στον χειρισμό και ευκολία από το να βγαίνω από δύσκολες καταστάσεις.
    • Ο φόβος θα υπάρχει πάντα και καλό είναι να υπάρχει σε ένα βαθμό πάντα. Μικρά βήματα για όλα. Μπορεί να λέω μπαρούφες, αλλά βρίσκω τη μηχανή τόσο πιο άμεσα συνδεδεμένη με τον οδηγό που θεωρώ πως μέχρι τα βαθιά μου γεράματα θα συνεχίσω να μαθαίνω πράγματα και να βελτιώνομαι.
    • Στην αίσθηση που είχαμε όταν ανεβήκαμε στην πρώτη μας μηχανή διαφέρουμε με τον Dr.Monty. Οδήγησα 3 διαφορετικά μηχανάκια για να αποφασίσω δικύλικδρο Suzuki, τρικύλινδρο Triumph, τετρακύλινδρο Honda στα 650cc και από τα λίγα που κατάλαβα επέλεξα. Και τα τρία ήταν πιο άνετα από το ER-6N της σχολής, οπότε η πρώτη μου βόλτα με την αγορά της μηχανής ήταν να τη φέρω από την αντιπροσωπεία στην Πάτρα, στην Αθήνα που μένω. Ειδικά αν κοιτάξεις σε καινούργια μηχανή πίεσε για Test Ride. Αυτά τα λίγα που θα καταλάβεις θα σε βοηθήσουν.
    • Έχω δεχτεί πως η μηχανή θα μου πέσει και ίσως πέσω και εγώ μαζί της. Ελπίζω να μην χτυπήσω. Είναι μέσα στις πιθανότητες και αυτό. Δεν μου έχει πέσει, δεν μου την έχουν ρίξει, αλλά ξέρω πως μπορεί και να συμβεί. Προστασίες μόνο μελετημένες γιατί έχουμε δει αρκετά από κάγκελα και προστασίες που τσακίσανε πόδια στην πτώση. Καλύτερα να πάθουν κάτι τα σίδερα, παρά εσύ
    • Το Riding School είναι από τα πράγματα που ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις γιατί τα μαθήματα για να πάρεις το δίπλωμα είναι εντελώς στοιχειώδη. Στην ουσία σου δίνουν το δίπλωμα και από εκεί και πέρα είσαι μόνος σου στο χάος. Απλά να έχεις μια άνεση με τον χειρισμό πρώτα. Μην ψάχνεις πως αλλάζουν ταχύτητες.
    • Ετοιμάσου για επιπλέον έξοδα για τον εξοπλισμό. Θα αγοράσεις τον πρώτο και μετά θα αρχίσεις να βλέπεις τι θέλεις, τι χρειάζεσαι, τι σου αρέσει. Και ο καλός εξοπλισμός κοστίζει. Αλλά δεδομένου πως βασίζεσαι σε αυτόν όταν γίνει η στραβή μην κάνεις εκπτώσεις σε αυτόν.
    • Η δεύτερη μηχανή που πήρα ήταν η μηχανή που πάντα ονειρευόμουν να έχω. Ωστόσο η γυναίκα μου δεν ανεβαίνει ούτε για αστείο. Στην πρώτη ακολουθούσε κανονικά. Όλο αυτό έχει αλλάξει την διάθεση με την οποία σχεδιάζω πράγματα. Οπότε δες τι θα πάρεις αναλόγως του αν θέλεις να βάζεις συνοδηγό.


    Τέλος αν και όταν το αποφασίσεις θα δεις πως η μηχανή σου ανοίγει την πόρτα σε ένα κόσμο που δεν φανταζόσουν καν.
    Αυτά και από εμένα.
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Αν δεν εχεις καθολου εμπειρια απο μηχανακια, θα προτεινα κατι μικρο για λιγο καιρο μεχρι να συνηθισεις και στη συνεχεια πας σε κατι μεγαλυτερο. Κατα τη γνωμη μου ενα μηχανακι 250-300 κυβικα με καμια 30αρια αλογακια ειναι καλο για αρχη. Προσωπικά το καλυτερο σχολειο για μενα ειναι ολα τα εντουρακια τυπου dr,klx,ttr κλπ. Οχι οτι το MT που σκεφτεσαι ειναι κανα πριονι αλλα οσο να το κανεις εχει πολυ περισσοτερο γκαζι και ροπη απο ενα ταπεινο 250αρι. Επισης τα χρόνια δεν εχουν καμια σημασια. Εχω γνωστο που εβγαλε διπλωμα και αγορασε μηχανη πρωτη φορα στα 54. Το τι λεει η καρδουλα σου εχει σημασια. Ααα!! και η μεση σου επισης!
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bikenoob Προβολή μηνύματος
    Γεια σας, η φάση λοιπόν είναι πρώτη φορά μηχανή στα 40. Δεδομένου ότι το μυαλό έχει πήξει για τα καλά και σκοπεύω με τον καιρό να βγαλω ολα τα επίπεδα ενός Riding School, θεωρειται οκ την επιλογη μιας μηχανης 45hp σαν πρωτης μηχανης; πχ μια CFMOTO 450MT ή κατι αναλογο.
    Τι χρήση θέλεις να κάνεις;
    Ύψος;
    Μυϊκή κατάσταση;

    Προσωπικά για πρώτη μηχανή είτε στα 18 είτε στα 40 θα πήγαινα σε ένα 125cc (μοτοσυκλέτα όχι scooter).

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτη μηχανή στα 16
    από SteliosL72 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2020, 01:00
  2. Πρώτη φορά μηχανή στην πόλη
    από emiliano10 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2017, 07:13
  3. Ζητείται συμβουλή για πρώτη μηχανή στα 125 cc
    από ΕρεΤουμπες στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2016, 06:56
  4. Πρώτη φορά στα Μέγαρα--> Οδηγίες και tips
    από djspy21 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2009, 19:07
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2008, 20:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF