Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 50

Θέμα: Αξίζει?

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορώ να σου απαντήσω, γιατι δεν το είχε το μηχανάκι ούτε 5000 χιλιόμετρα ο φίλος.
    Άρα από ότι κατάλαβα βιβλίο service δεν, τώρα καταλαβαίνω όσους φωνάζουν για τα συγκεκριμένα οπώσδήποτε έλεγχο βαλβίδες καπάκι μετά από αγορά μεταχείρω.
    Τι να πεις........Από ότι κατάλαβα επίσης ο φίλος σου είναι καλά, αυτό κρατάω εγώ.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Έκοψα και ένα κομματάκι απο Α4 στο σχήμα της τρύπας του πιστονιού και το κόλλησα με σελοτέιπ.
    Σα καινούριο έγινε...
    Δε λέτε του μαγκάϊβερ να σας εκτυπώσει ένα μοτέρ;

    σε τι οφείλεται η παραπάνω εικόνα τελικά; - δεν το πολυέπιασα - εκ κατασκευής ή σε λάθος ρυθμίσεις βαλβίδων;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    207
    Ένα ολόκληρο μεταχειρισμένο μοτέρ θα βγει σίγουρα αρκετά φθηνότερα αλλά με ρίσκο να την ξανακαρφωσει ή να έχει και άλλα προβλήματα ενώ με ένα σχεδον ολικό rebuild, παρόλο που θα στοιχίσει ακριβότερα, θα ξέρεις πως είναι σαν καινούριο. Πάρτε προσφορές και για τις 2 περιπτώσεις και ας υπολογίσει ο φίλος τι τον συμφέρει και τι όχι!

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Δε λέτε του μαγκάϊβερ να σας εκτυπώσει ένα μοτέρ;

    σε τι οφείλεται η παραπάνω εικόνα τελικά; - δεν το πολυέπιασα - εκ κατασκευής ή σε λάθος ρυθμίσεις βαλβίδων;
    EK KAKOKATAΣΚΕΥΗΣ

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Άλλο μοτέρ και προετοιμασία εκείνου ώστε να μην έρθει ποτέ η βαλβίδα σε ερωτικές περιπτύξεις με το έμβολο;

  6. #21
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Κάνε ένα πμ στον δόκτορτζον. Το θέμα το γνωρίζει ενδελεχως.
    Νομίζω υπάρχει remap στην ecu / power commander που εξαλείφει το πρόβλημα φτωχου μειγματοσ και αν θυμάμαι καλά οι Άγγλοι έφτιαξαν διάφορους χάρτες είτε για στοκ είτε για αναβαθμισμένα μοτερ

  7. #22
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Ένα ολόκληρο μεταχειρισμένο μοτέρ θα βγει σίγουρα αρκετά φθηνότερα αλλά με ρίσκο να την ξανακαρφωσει ή να έχει και άλλα προβλήματα ενώ με ένα σχεδον ολικό rebuild, παρόλο που θα στοιχίσει ακριβότερα, θα ξέρεις πως είναι σαν καινούριο. Πάρτε προσφορές και για τις 2 περιπτώσεις και ας υπολογίσει ο φίλος τι τον συμφέρει και τι όχι!
    Την ίδια γνώμη έχω και γω αν θέλει πλέον να το κρατήσει. Ούτε 5000 στα χέρια του και κάρφωσε βαλβίδα, μεγάλο ξενέρωμα.

  8. #23
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.128
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Λέω να ξεκινήσω με τις φωτό....


    Αξίζει να επισκευαστεί ή καλύτερα να βρούμε ενα ολόκληρο μοτέρ και να το κουμπώσουμε?

    Kawasaki ER6n 2007.
    Αν δεν εειιχε υπόψιν του να ανακατασκευάσει αυτό τον κινητήρα θα έρθει καλύτερα να αγοράσει μεταχειρισμένο .
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Αουτς.Από περιέργεια σε πόσα χλμ έγινε αυτό;
    Επίσης πως μπορούμε να ελαχιστοποιήσουμε πιθανότητες να συμβεί το ίδιο σε μεταχειρισμένο μοτέρ;Πες ότι ο πωλητής/μαντράς σου δίνει κάποια εγγύηση λίγων μηνών,έπειτα;
    Διορθώνεις τα μίγματα και στους δύο χάρτες

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Η ρυθμιση καλο κανει,αλλα δεν λυνει το θεμα,διοτι το προβλημα ηταν,οτι καποια μοτερ ειχαν λαθος ανοχες στα στελεχη των βαλβιδων.Αυτο ηταν που η κα(βλαμμενη)σακι Ελλαδος δεν αναγνωρισε ποτε.
    Ευτυχώς το θέμα λύνεται και δεν υπήρξε ποτέ κάτι άλλο που να έχει να κάνει με το υλικό κ.λπ.

  9. #24
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Ρε Αντρέα.... Οι φωτό με πήγαν 30 χρόνια πίσω και στο GPZ500S.... Στα είχα νομίζω. Εγώ το επισκεύασα διότι τα μεταχειρισμένα μοτέρ ήταν "χύμα στο κύμα" τότε (όχι ότι είναι καλύτερα τώρα....) καλή τύχη στον φίλο....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #25
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.128
    Έχω λίγο χρόνο να κάνουμε μια πρόχειρη εκτίμηση. Βάζω τιμές στο περίπου αν ξέρει κάποιος ακριβώς ας μας πεί.

    Θέλει άνοιγμα όλος ο κινητήρας και το σασμάν.. φιλικά 800ε;
    Οι φλάντζες του έχουν κάνα 350ε oem.
    Πιστόνια 2χ100 (mahle)
    Μπιέλες 2 χ 75 (mahle)
    Bαλβίδες 8 χ 17 (μη τα ξαναλέμε)
    Ολα τα ρουλεμάν και η τρόμπα 250
    Έλεγχος σε μηχανουργείο όλων των μερών και φινιρίσματα, ζυγίσματα κ.λπ. επισκευή κεφαλής
    και εφόσον σώζονται τα κύλινδρα να πώ 600 έχοντας υπόψιν ότι όλοι έχουμε μηχανουργό σε αυτό το επίπεδο στην οικογένεια...
    κάτι καπελότα, κάτι δίσκοι, υγρά κ.λπ. 200

    Προγραμματισμός ή PC 400;

    Περίπου 1940 + 800 = 2740..
    Πολλά, αν δεν το συμπαθείς ήδη να το έχεις σκεφτεί πως θες να έχεις ένα κινητήρα σε αυτό το επίπεδο, τα 800 ενός μεταχειρισμένου μοιάζουν λίγα.

  11. #26
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.454
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος

    Διορθώνεις τα μίγματα και στους δύο χάρτες



    Ευτυχώς το θέμα λύνεται και δεν υπήρξε ποτέ κάτι άλλο που να έχει να κάνει με το υλικό κ.λπ.
    Δεν πρέπει όμως να έχουμε στο μυαλό μας ότι πολύ πιθανόν τα μείγματα να μην ήταν σωστά για δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα στο μεταχειρισμένο μοτέρ;
    Και αυτό να έχει φάει χρόνο ζωής από το μοτέρ;
    RIDE MORE TALK LESS

  12. #27
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Με αυτή τη λογική οι κάτοχοι θα έπρεπε να κάνουμε αντικατάσταση βαλβίδων και remapping.
    Εφόσον η καwα δεν έχει αναγνωρίσει το θέμα και αυτή η διαδικασία βαραίνει οικονομικά τον κάτοχο καταλαβαίνεις οτι είναι κομματάκι δύσκολο.

  13. #28
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.128
    Οι βαλβίδες είναι μια χαρά, ο κωδικός τους άλλαξε γιατί τις διαθέτει και ο κατασκευαστής τους.
    Δεν μπορεί να το αναγνωρίσει, πίεσαν για ακόμα λιγότερους ρύπους στο παραπέντε με σκοπό να την κόψουν
    και αυτοί έκοψαν τα καύσιμα οριακά.
    Μην πειράζεις τίποτα, οδήγησε σαν άνθρωπος και πρόσεχε τα υγρά του ψυγείου.
    Χιλιάδες αναβάτες χωρίς πρόβλημα.

    @Volpad: ξέρεις αν είχε φίλτρο ή εξάτμιση;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Δεν πρέπει όμως να έχουμε στο μυαλό μας ότι πολύ πιθανόν τα μείγματα να μην ήταν σωστά για δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα στο μεταχειρισμένο μοτέρ;
    Και αυτό να έχει φάει χρόνο ζωής από το μοτέρ;
    Έχει δείγματα, φαίνεται η διαφορά θερμοκρασίας στην κεφαλή και πολύ πιθανά μετριέται.
    Αν ανοίξεις κεφαλή να κάνεις ένα φρεσκάρισμα θα δεις τι έχει συμβεί ακόμα και από τον χώρο των εκκεντροφόρων.

    Δεν είμαι σίγουρος αν το σφίξιμο των οδηγών είναι αποτέλεσμα του ότι λειτουργούσε σε λίγο μεγαλύτερη θερμοκρασία
    ή είναι αποτέλεσμα μίας και μόνο φοράς που τα πράγματα έφτασαν στο απροχώρητο.

    Όπως και να έχει μπορεί κάποιος να δει σε τι κατάσταση είναι η κεφαλή και ο θάλαμος καύσης και να αποφασίσει αν θα ρυθμίσει ή αν θα καθαρίσει και την κεφαλή κ.λπ.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 15/03/2024 στις 19:21.

  14. #29
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Αυτό με την αντικατάσταση το ανέφερα σχετικά με το οτι αν έχουν φάει ξύλο ίσως χρήζουν αλλαγής λόγω καταπόνησης, όχι οτι είναι προβληματικό υλικό εξ'αρχής.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Ένα ολόκληρο μεταχειρισμένο μοτέρ θα βγει σίγουρα αρκετά φθηνότερα αλλά με ρίσκο να την ξανακαρφωσει ή να έχει και άλλα προβλήματα ενώ με ένα σχεδον ολικό rebuild, παρόλο που θα στοιχίσει ακριβότερα, θα ξέρεις πως είναι σαν καινούριο. Πάρτε προσφορές και για τις 2 περιπτώσεις και ας υπολογίσει ο φίλος τι τον συμφέρει και τι όχι!
    αυτό + χάρτες
    ανανήψαντας

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki Bandit 400 Razorback(αξιζει να τι δειτε)
    από AFTER στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2006, 23:21
  2. Επιδαυρος..τελικα αξιζει;
    από gcrook στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2004, 15:37
  3. Αξιζει !!!!! Δειτε Το !!!!!
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2004, 07:36
  4. Διαβαστε Το Ολο!!!! Αξιζει!!!
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2004, 18:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF